Повернули Росію – пішла Україна: що потрібно знати про скандал в ПАРЄ

У Парламентській асамблеї Ради Європи запевняють, що РФ повернули в ПАРЄ, щоб ефективніше покарати

У ніч на вівторок, 25 червня стало відомо, що в Парламентській асамблеї Ради Європи дозволили делегації Російської Федерації повернутися до сесійної зали Асамблеї з відновленням всіх прав без виконання будь-яких умов, що стосуються відновлення територіальної цілісності і суверенітету України, в тому числі припинення окупації Криму і окремих частин Донбасу.

Реклама

За те, щоб Росія повернулася до ПАРЄ, проголосували 118 парламентаріїв, "проти" – 62, і ще 10 утрималися. Результати голосування оголосила президент Парламентської асамблеї Ради Європи Ліліан Морі-Паскье на засіданні літньої сесії, яка проходить 24-28 червня в Страсбурзі (Франція).

Таким чином в ПАРЄ підтримали проект резолюції про зміцнення процесу ухвалення рішень в Асамблеї щодо повноважень і голосування, який створив можливість для зняття санкцій з російської делегації. У зв'язку з цим рішенням механізм введення санкцій, який в ПАРЄ діяв до цього, відтепер скасовано.

Реклама

Члени Асамблеї наголосили на необхідності забезпечення того, щоб права і обов'язки країн-членів ПАРЄ на представництво і участь в обох статутних органах Ради Європи – Комітеті міністрів і Парламентській асамблеї – повинні дотримуватися.

У резолюції сказано, що всі парламентські делегації користуються однаковими правами відповідно до регламентних правил і тому на них поширюються однаково обов'язковими відповідно до процедур, які в рівній мірі застосовуються до всіх делегацій.

Фото: facebook.com/iryna.gerashchenko

"Права членів на голосування, виступи і представництво в Асамблеї та її органах не повинні припинятися або відкликатися в умовах оскарження або перегляду повноважень", – констатується в резолюції.

Реклама

Таким чином, введені раніше санкції проти делегації РФ знімаються.

Члени постійної делегації Верховної Ради України намагалися внести правки в проект резолюції, але вони не знайшли підтримки. Всього розглядалося 220 правок, які в переважній більшості були відхилені. Окремі поправки були відкликані їх авторами. Розгляд поправок тривав близько чотирьох годин.

Під час розгляду правок звучали пропозиції перенести голосування на наступний день, оскільки засідання затягнулося за північ, і за фактом вже настав наступний день. Однак президент Парламентської асамблеї Ради Європи Ліліан Морі-Паскье наполягала на продовженні засідання.

Крім того, українські парламентарії пропонували відкласти на шість місяців втілення положень цієї резолюції, але така пропозиція не знайшла підтримки.

Також перед голосуванням відбулися дебати за проектом резолюції. Представники української делегації наголошували на тому, що з часу анексії Криму в Асамблеї було ухвалено 7 резолюцій з конкретними вимогами до Росії про відновлення територіальної цілісності і суверенітету України, але Росія жодну вимогу не виконала. Ці аргументи не були взяті до уваги більшістю членів Асамблеї.

Які саме країни проголосували за повернення Росії до ПАРЄ? Всього 118 учасників Парламентської асамблеї Ради Європи проголосували за повернення Росії до роботи в організації. Відповідні результати голосування представників країн з'явилося на сайті ПАРЄ.

1/11

Підтримали ідею повернення Росії до роботи в організації Австрія, Азербайджан, Франція, Ісландія, Іспанія, Італія, Норвегія, Португалія, Сербія, Словаччина, Туреччина та інші країни. Делегації цих країн проголосували ствердно.

Майже повністю підтримали повернення Росії в ПАРЄ делегати з Німеччини, Швейцарії, Чехії, Молдови, Нідерландів, Вірменії та інших.

Ті, хто виступав проти такої ініціативи, були з Польщі, Естонії, Великобританії, Швеції, Грузії, Латвії та Литви. Україна в ПАРЄ теж виступила проти цієї резолюції.

Віце-спікер Верховної Ради України Ірина Геращенко прокоментувала голосування. Мовляв, навіть голландські депутати проголосували за повернення Росії до ПАРЄ, навіть після оприлюднення причетності РФ до результатів трагедії МН17.

"Міжнародна слідча група оприлюднила результати трагедії МН17. Встановити причетність росіян до вбивства 280 осіб. Голландські депутати проголосували за повернення Росії до ПАРЄ. Впевнена, що вони ніколи не зустрічалися з родинами жертв, які не були на похоронах останків", – зазначила Геращенко в Facebook.

Повернули, але не пробачили?

У ПАРЄ пояснили, чому потрібно було повернути Росію до Асамблеї: обмежувальні заходи щодо Москви були не ефективні і потрібно розробити новий механізм, який би змінив ситуацію. Про це заявила на літній сесії Асамблеї в Страсбурзі доповідач ухваленої резолюції депутат з Бельгії Петра де Саттер.

Вона підкреслила, що, незважаючи на зміну правил в регламенті організації і повернення Росії, в майбутньому ПАРЄ не збирається скасовувати санкції на беззастережній основі. За її словами, доповідь, яку вона представляла, має на увазі не "пробачення" росіян, а стосується пошуку виходу із ситуації, оскільки введені п'ять років тому санкції нічого не змінили.

"Все ще існує можливість виступати проти повноважень і зберігати санкції. Так, ми змінюємо санкції, про які ми говоримо, з вагомих причин, і ми надаємо аргументи, парламентарії повинні мати можливість висловлювати свою позицію. Ви можете подивитися на це з цього боку. Чому ми повинні міняти наші правила? Тому що вони нічого не роблять. Давайте визначимо механізми, які ефективні. Ця доповідь є частиною зусиль з (пошуку) цього загального механізму, який ми встановимо якомога швидше, що надасть нам більше можливостей, щоб просити введення санкцій, і змусити Комітет міністрів зважати на це", – заявила де Саттер.

Бельгійський депутат додала, що необхідно підтримувати діалог з РФ і мати можливість залучати її як державу до відповідальності за "погані вчинки".

Реакція України

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман одним з перших відреагував на спірне рішення ПАРЄ.

"Повернення російської делегації до ПАРЄ – це реванш агресора і повне нехтування нормами міжнародного права.  Десятки тисяч смертей і сотні тисяч поламаних життів на Донбасі, незаконна анексія Криму – це не можна забути заради тимчасових домовленостей. Компромісу бути не може", – написав Володимир Гройсман на своїй сторінці в Facebook.

На думку української делегації,, президент ПАРЄ Ліліан Марі Паскье  порушила регламент Асамблеї для того, щоб повернути в її лави Російську Федерацію. Цікаво, що народний депутат Борислав Береза раніше вже озвучував "Сьогодні" шанси того, що Росії повернуть її повноваження в Асамблеї.

"Для зміни порядку денного потрібно 2/3 голосів присутніх в залі. Вона ж вважала, що таке рішення може ухвалити звичайна більшість. Одного президента ПАРЄ, Педро Аграмунта, ми вже знесли за порушення правил Асамблеї. Його наступниця пішла тим самим шляхом. Смутні часи", – писав він на своїй сторінці в Facebook.

Його слова підтвердила і нардеп Ірина Геращенко.

"Президент ПАРЄ поводиться ганебно. Новий Аграмонте в спідниці. Відверто підігруючи росіянам, які поки що блукають під ПАРЄ в очікуванні, що лобісти введуть їх за ручку, і розвалять сам фундамент цієї фінансової інституції. Зал, європейці відверто підіграють російському лобі. Запах реваншу. Не тільки в Україні, але і в цих стінах. Дуже і дуже сильний запах реваншу", – писала вона.

Також Геращенко зазначила на своїй сторінці в Facebook, що цілком очікувано ПАРЄ відхилила правки України до резолюції по РФ, спрямовані на блокування повернення представництва Росії в організацію.

"У залі поставили питання про повернення доповіді до комітету для розгляду поправок. За це проголосували лише 52 принципових європейці, 110 проти", – зазначила Геращенко.

За її словами, українська делегація підготувала понад 200 поправок, щоб заблокувати повернення російської делегації.

Відмова ухвалити поправки представників України в ПАРЄ Геращенко назвала "справжньою Страсбурзькою змовою" деяких європейських політиків і делегацій.

Крім того, Геращенко розповіла, що в своєму виступі представник Франції, держсекретар з європейських справ при міністерстві з питань Європи та закордонних справ Амелі де Моншален не згадала ані про кризу в Раді Європи, ані про Україну. А на питання про порушення Росією принципів організації, про утримання моряків вона відповіла, що в РФ були звільнені журналісти, і назвала це ознакою того, що Кремль поважає право. Також французький делегат нагадала, що президент Емманюель Макрон обговорював питання звільнення полонених моряків з Путіним.

"Але головне – ми не можемо залишати росіян без ЄСПЛ. Завіса", – резюмує Ірина Геращенко.

Голова української делегації в Парламентській асамблеї Володимир Ар'єв також зазначив порушення головуючим організації регламенту. При цьому, коли він вказав на неправомірність таких дій, Паскье відмовилася їх виправити.

"Саморуйнування ПАРЄ почалося. Ми звернулися до регламентного комітету і вимагаємо від Паскье відсторонитися від ведення сесії через зафіксований факт зневаги голосуванням делегатів з комітетських висновків. Зараз подивимося, як європейські принципи діють тоді, коли дуже хочеться застосувати політичну доцільність", – додав Ар'єв.

Президент України Володимир Зеленський розчарований рішенням ПАРЄ скасувати механізм санкцій і повернути Росію до організації. Про це він написав на своїй сторінці в Facebook. Голова держави розраховує, що європейські політики також завзято вимагатимуть від Росії повернення українських моряків. Також Зеленський нагадав, що минулого тижня особисто обговорював це питання з президентом Франції і канцлером Німеччини.

"Намагався переконати пана Макрона і пані Меркель, що повернення російської делегації до ПАРЄ можливе лише після того, як Росія виконає принципові вимоги Асамблеї. Шкода, що наші європейські партнери нас не почули і вчинили інакше", – зазначив президент.

П'ятий президент України (2014-2019 рр.), лідер партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко також прокоментував рішення ПАРЄ скасувати механізм санкцій і повернути Росію до Асамблеї. Він вважає, що це потужний виклик для нашої країни. Про це політик написав на своїй сторінці в Facebook.

"Рішення Парламентської асамблеї Ради Європи, яке запускає механізм повернення російської делегації, сприймаю як потужний виклик Україні. Це перший серйозний дипломатичний удар, який отримала Україна за останні п'ять років. Раніше ми таких ударів не пропускали. Але тепер удар завдано не тільки по Україні, але з фундаментальних європейських цінностей, коли між цінностями і ціною була обрана ціна", – написав він.

Порошенко пообіцяв найближчим часом задіяти всі свої зовнішньополітичні зв'язки, щоб вірус всепрощення Росії за анексію Криму та окупацію Донбасу не поширився далі.

За і проти виходу України з ПАРЄ

Через повернення Росії до ПАРЄ українська делегація заявила про ймовірне припинення своєї участі в асамблеї . На користь такого рішення висловлюється більшість членів делегації. Винятком не став і її керівник Володимир Ар'єв.

"Я не бачу підстави продовжувати роботу в цьому органі після того, як ПАРЄ поступилася базовими цінностями і піддалася фінансовому шантажу росіян", – заявив Ар'єв.

Також за призупинення участі в роботі ПАРЄ виступає заступник голови делегації Сергій Соболєв. Такої ж думки дотримується член делегації Борислав Береза.

Крім того, Береза ​​додав, що сьогодні росіяни подадуть свої повноваження на затвердження Асамблеєю. Якщо цей крок і буде прийнятий, українські депутати спробують знову оскаржити повноваження росіян.

"Ми їх будемо оскаржувати. Але знаючи настрій Комітету Міністрів Ради Європи та керівництва ПАРЄ, можна припустити, що росіяни відіб'ються. Тому моя думка про те, що мені нема чого робити в одній залі з нечистю, у якої руки по лікоть в українській крові, залишається незмінною", – написав він у Facebook.

Що стосується російської сторони, то голова російської делегації, віце-спікер Держдуми РФ Петро Толстой прокоментував можливий вихід України з ПАРЄ у властивому кремлівським чиновникам цинічному дусі.

"Нам, звичайно, буде дуже не вистачати наших українських друзів, які "так багато зробили" для повернення російської делегації. Ми будемо про це дуже шкодувати. Але це (буде) рішення делегації України. Але я б не радив закликати, з одного боку, до європейськості, з іншого боку – переривати діалог", – сказав він.

А ось міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс закликав українську делегацію не виходити з парламентської асамблеї Ради Європи.

"Я б не радив українській делегації залишати сесію ПАРЄ. Розгорнутися і піти – це найлегший шлях, але він може виявитися невигідним самій Україні. Треба брати участь, захищати свою позицію, висувати аргументи. Інакше буде ні з ким вести дискусію", – сказав він .

Лінкявічюс також натякнув, що вихід з Ради Європи може поставити під загрозу європейські прагнення України.

"Прямої залежності немає, але це одна з умов на шляху в ЄС, тому бойкотувати чи піти з ПАРЄ було б ризиковано", - підкреслив голова МЗС Литви.

Але незважаючи на попередження партнерів з Євросоюзу, українська делегація ухвалила рішення припинити свою участь в Парламентській асамблеї Ради Європи. Про це повідомив у Facebook голова української делегації, народний депутат Володимир Ар'єв.

Українська делегація після скандального рішення в Асамблеї провела збори і прийняла наступні рішення:

  • припинити участь в роботі ПАРЄ, крім питань, пов'язаних з позбавленням повноважень російської делегації;
  • делегація звертається до Верховної Ради з необхідністю терміново розглянути питання зупинення участі України в ПАРЄ в подальшому;
  • делегація звертається до президента і МЗС негайно виробити чітку позицію щодо подальшої участі України в органах Ради Європи.

Нагадаємо, в червні 2016 року Росія висунула ПАРЄ фінансовий ультиматум. Голова комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький заявив, що Росія повернеться до питання про відновлення розміру внеску до Ради Європи, якщо робота російської делегації в ПАРЄ відновиться.

24 листопада 2017 року представники 16 країн в Парламентській асамблеї Ради Європи підписали декларацію, згідно з якою ПАРЄ поки не готова приймати делегацію Росії.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51474.05

Bitcoin Cash (BCH)

262.78

Binance Coin (BNB)

381.95

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

25.99

Litecoin (LTC)

68.94

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.62

Євро (€)

41.72

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти