Верховна Рада зробила крок до покарання за незаконне збагачення

11 вересня 2019 11:04

Документом пропонується притягати чиновників до кримінальної відповідальності і конфісковувати майно

Верховна Рада прийняла в першому читанні президентський законопроект № 1031 про покарання чиновників за незаконне збагачення. Це рішення підтримали 316 народних депутатів.

Реклама

Доповідач за законопроектом, представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський зазначив, що після скасування в законодавстві норми про покарання за незаконно нажиті активи, багато кримінальних проваджень стосовно чиновників довелося закрити.

"Йдеться про те, що чиновники, які мають активи, які у багато разів, у багато тисяч разів перевищують їх легальні доходи, на сьогодні отримали легальну можливість їх декларувати, оскільки фактичних наслідків за такі активи не існує. Саме тому цей законопроект покликаний забезпечити притягнення винних осіб (за незаконне збагачення). Також в процесуальному порядку конфісковуватимуть незаконні активи на користь держави", – сказав він.

У свою чергу представник від "Слуги народу" розповіла, що головна мета законопроекту не в посадці винних, а повернути активи, які були вкрадені держчиновниками у держави.

Законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів чиновників, і покарання за придбання таких активів спрямований на відновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.

Документом пропонується узаконити процедуру визнання необґрунтованими активів чиновників з їх конфіскацією на користь держави, які були нажиті незаконним шляхом, а також особливості позовного провадження у справах про визнання таких "незаконних" активів. Передбачається запровадження в Цивільному кодексі України окремої підстави припинення права власності, визначення видів активів, які можуть визнаватися необґрунтованими, і межа вартості таких активів.

Реклама

Читайте також: Засідання Верховної Ради ІХ скликання: всі подробиці

Також документом встановлюється кримінальна відповідальність за придбання чиновником активів, вартість яких більш ніж в 15 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи.

У разі судового розгляду про незаконне збагачення чиновник повинен в своєму позові навести фактичні дані, що підтверджують зв'язок активів з ним.

Розслідуванням незаконного збагачення займаються Національне антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Розгляд справ про визнання необґрунтованими активів і їх конфіскації пропонується віднести до юрисдикції Вищого антикорупційного суду.

Як повідомляли новини "Сьогодні", в лютому Конституційний суд прийняв рішення скасувати статтю 368-2 в Кримінальному кодексі. На думку суду, підозрювані в корупції не зобов'язані доводити законність походження своїх статків – Конституція дає право підозрюваним в незаконному збагаченні не звітувати перед слідством про джерело своїх доходів. Генеральний прокурор Юрій Луценко назвав зазначену статтю неефективною, оскільки її не можна застосувати на практиці.

Реклама

Пізніше президент Володимир Зеленський двічі подавав до парламенту законопроекти про покарання за незаконне збагачення, але вони не були схвалені депутатами восьмого скликання.

Всі подробиці в спецтемі Рішення Верховної Ради

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти