Венеціанська комісія опублікувала висновок щодо закону про КСУ

9 грудня 2020, 23:01

Юлія Безпечна Юлія Безпечна

Комісія дала Верховній Раді кілька порад щодо ухвалення закону

Венеціанська комісія опублікувала терміновий висновок про законодавчу ситуацію щодо механізмів протидії корупції відповідно до рішення Конституційного Суду України про визнання незаконною кримінальної статті про незаконне збагачення чиновників.

Реклама

Відповідний документ з'явився на сайті комісії увечері 9 грудня.

Запит на висновок був спрямований президентом Володимиром Зеленським 25 листопада 2020 року і підготовлений спільно з Генеральним управлінням із прав людини і дотримання законності Ради Європи.

"Венеціанська комісія визнає, що рішення № 13-р/2020 Конституційного Суду України не має чіткої аргументації та твердої основи в міжнародному праві і, можливо, заплямоване серйозною процедурною помилкою – невирішеним питанням про конфлікт інтересів деяких суддів", – йдеться в документі.

Також йдеться про те, що таке рішення викликає побоювання не тільки через негайні негативні наслідки для боротьби з корупцією в Україні, а й також тому, що воно підриває суспільну довіру до конституційного правосуддя в країні.

Реклама

Водночас у Комісії наголосили на важливій конституційній ролі КС, тому Верховна Рада має виконати його рішення, але з деякими застереженнями – витлумачивши його на основі Конституції країни і міжнародних стандартів.

"Зокрема, важливо зберегти обов'язок державних посадових осіб подавати фінансові декларації (зокрема й суддів звичайних судів і Конституційного Суду), щоб мати ефективний механізм перевірки таких декларацій, і передбачити в законі відповідні санкції для цих державних службовців, у тому числі суддів і прокурорів", – йдеться у висновку.

У зв'язку із зазначеним Венеціанська комісія дала Верховній Раді такі поради щодо ухвалення нового закону:

В тренді
"Козявка" і "нікчема": сварка Саакашвілі та Марченка пішла по другому колу
  1. Кримінальна відповідальність за подання завідомо неправдивої заяви/неподання декларації має бути відновлена, але в законі слід детально вказати санкції, що відповідають ступеню кримінальної відповідальності, зберігши, наприклад, покарання у вигляді тюремного ув'язнення для випадків вище певного порогу і якщо такі дії були з умислом;
  2. Повноваження Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК) з перевірки декларацій можуть бути відновлені щодо державних посадових осіб, крім суддів, оскільки на них не впливають доводи Конституційного Суду у його рішенні;
  3. Щозо повноважень НАЗК стосовно суддів, можуть бути передбачені додаткові гарантії:

- незалежність НАЗК на практиці і громадський контроль за його діяльністю повинні бути посилені відповідно до рекомендацій GRECO (орган Ради Європи з антикорупційного моніторингу);

- деякі слідчі повноваження НАЗК можуть бути сформульовані більш точно і в вузькому сенсі, або щодо суддів можуть бути ухвалені спеціальні винятки і процесуальні гарантії;

Реклама

- щоб захистити суддів від можливих зловживань з боку НАЗК, у законі можна передбачити нагляд за діяльністю НАЗК щодо суддів або у вигляді механізму розгляду скарг, або у вигляді регулярних звітів НАЗК у відповідний судовий орган.

Висновок буде представлено на затвердження на пленарному засіданні Венеціанської комісії 11 грудня 2020 року.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський закликав народних депутатів України поки не розглядати ініційований ним законопроєкт про перезавантаження Конституційного суду і зачекати висновків Венеціанської комісії щодо "питання КСУ".

Також нагадаємо, що 27 жовтня Конституційний суд України за поданням групи народних депутатів визнав незаконною кримінальну статтю про незаконне збагачення чиновників (366-1 Кримінального кодексу "Декларування недостовірної інформації") та необхідність електронного декларування ними своїх доходів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти