В Україні закриють інтернати: куди подінуть 100 тисяч дітей

До 2026 року в Україні хочуть відмовитися від інтернатних закладів

В Україні через дев'ять років не залишиться жодного інтернату. Це стане наслідком реформи, мета якої – уникнути потрапляння дітей до інтернатних закладів. Держава відмовиться від функції виховувати дітей, а допомагатиме родинам. Зараз в інтернатах тільки 8% сиріт, решта мають батьків. Дитину віддають до інтернату через бідність родини, якщо у дитини інвалідність, або якщо в школі порахують дитину відстаючою – це теж причина, з якої батьки віддають дітей до школи-інтернату. Сайт "Сегодня" дізнався, що буде з дітьми з інтернатів після реформи.

Діти потрапляють до інтернатів через бідність

Основна причина потрапляння дітей до інтернатів – бідність родин і складні життєві обставини, проаналізували в організації Hope and homes for Children. Решта поширені причини – складності засвоєння шкільної програми і стан здоров'я.

Реклама

І кількість дітей в інтернатних установах зростає. 2000 року їх було 99 тисяч, зараз – 106 тисяч. При цьому кількість сиріт скоротилася з 40% до 8%, а кількість дітей з родин зросла з 60 до 92%.

"В СРСР була мета, щоб усіх дітей виховувала держава – в інтернатах. Україна досі не може викорінити цю сумну спадщину", – говорить уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба.

Перебування дитини в інтернаті має негативні наслідки, як для неї самої, так і для суспільства. Половина дітей з інтернатів мають затримку в розвитку. А кожні три місяці перебування дитини в інтернаті призводять до затримки фізичного розвитку на місяць, говориться в Міжнародному дослідженні стану розвитку дітей, усиновлених з інституцій Miller and Hendrie.

family-1839662_1920

Реклама

За двадцять п'ять років в Україні стало менше дитячого населення, але дітей в інтернатах стало більше. Фото: pixabay.com

Все через те, що в інтернаті неможливо приділити увагу кожній дитині, її індивідуальним потребам. До того ж, інтернатні заклади ізольовані від суспільства – більшість з них знаходиться за населеним пунктом або оточені лісом. А відсутність прикладу для наслідування призводить до того, що кожен п'ятий випускник інтернату має судимість.

Наслідки інтернатної системи:

Реклама
  • 20% випускників інтернатів мають судимість;
  • 14% займаються проституцією;
  • 10% протягом двох років після випуску закінчують життя самогубством;
  • Тільки 10% нормально уживаються в суспільстві.

В інтернаті дитина отримує одяг, їжу від держави, діти в таких закладах не пробують готувати їжу самостійно, у них немає необхідності допомагати в побуті, як це в роднах. Все це формує споживацьке ставлення, і на виході з інтернату вона не готова до самостійного життя, зазначають в Hope and homes for Children.

При цьому на інтернатні установи держава витрачає понад 7 млрд гривень на рік. З них тільки 15% суми йде на харчування дитини, їжу і ліки. Решта – на комунальні послуги, зарплати персоналу.

Родини замість інтернатів

Замість інтернатів Україна будуватиме нову систему. І головною в ній буде родина. За Національною стратегією реформування інтернатних закладів, до 2026 року в Україні не залишиться жодного інтернату. У них просто не буде потреби.

Замість інтернату з'являться Центри соціальної допомоги родинам та дітям. У таких центрах в громаді надаватимуть послуги: соціально-психологічна реабілітація, робота з батьками дітей для повернення дитини до родини, соціальна адаптація дітей до суспільства, соціальна профілактика, поліпшення відносин в родині тощо.

На базі Центру будуть створені відділення термінового влаштування дітей, відділення для батьків з дітьми, малий груповий будиночок, соціальна квартира, відділення невідкладної допомоги родині та відділення денного перебування родин з дітьми з обмеженою життєдіяльністю.

bubbles-2271209_1920

В Україні з'явиться нова форма підтримки дітей. Фото: pixabay.com

Так, у відділенні термінового влаштування дітей тимчасово проживатимуть діти з неблагополучних родин: якщо дитина в родині терпить насильство, а також знайдені або підкинуті діти. У такому відділенні дитина може перебувати не більше дев'яти місяців. За цей час соціальні працівники повинні вирішити проблему в родині або знайти їй нову.

У відділенні для батьків з дітьми перебуватимуть батьки, у яких є ризик відмови від дитини. Мати або батько з дитиною може перебувати в відділенні рік. Цей час соціальні працівники працюватимуть над тим, щоб дитина залишилася в родині.

Діти, яких не вдасться залишити в родині, житимуть в малих групових будиночках. Він буде розрахований не більше, ніж на 15 дітей. Життя в такому будиночку буде наближена до родинних умов. З дітьми в будиночку буде п'ять педагогів – за кожним закріпиться по дві-три дитини. Діти житимуть в кімнатах по двоє-троє. При цьому діти ходитимуть до загальноосвітньої школи.

У соціальній квартирі зможуть проживати сироти та діти без батьківського піклування від 18 до 23 років. Крім проживання в соцквартири, допомагатимуть людині стати частиною суспільства, реабілітуватися, знайти роботу, відновити відносини з родичами.

children-2948892_1920

Реформа інтернатів пройде в два етапи. Фото:  pixabay.com

Рформа проходитиме в два етапи. Спочатку в кожній області створять план перепрофілювання інтернатів – це займе весь 2018 рік. А з 2019-го почнеться виведення дітей з інтернатів – повернення до родин або пошук нових батьків.

"На першому етапі почнеться зменшення наповнення інтернатних установ. З наступного року з інтернатів виводитимуться діти з благополучних родин, яким немає загрози для життя і здоров'я, де потрібно створити тільки якусь послугу. Якщо це дитина з якимись особливими освітніми потребами, наприклад, у неї порушення мови, вона може вчитися в школі за місцем проживання. Але для цього треба відкрити інклюзивний клас, взяти додаткового педагога, який буде помічником цієї дитини і, відповідно, вона може жити в своїй родині", – зазначає Олена Ремень, завідувач відділу забезпечення діяльності уповноваженого президента України з прав дитини.

Всього реформа займе дев'ять років. Насамперед вона стартує в Житомирській області. Регіону допомагатиме організація "Люмос", заснована британською письменницею Джоан Роулінг. Ця організація працює над реформуванням інтернатів, в усьому світі.

Опір реформі

Ліквідацію інтернатів не підтримує керівництво дитбудинків. На думку директора Рава-Руської спеціалізованої школи-інтернату Андрія Солтіса, діти в загальноосвітніх школах-зазнаватимуть дискримінації та почуватимуться пригнічено, а в інтернатах діти в рівних умовах і про них є кому подбати.

"Влада вважає інтернати занадто витратними. Тобто, якщо є організоване харчування дітей і їх проживання – це вже для нашої держави розкіш. Це дуже погана тенденція, тому що багато дітей соціально незахищених верств населення, залишившись у звичайній школі – я говорю зі свого досвіду, оскільки працював у загальноосвітній школі – там буде соціальний фактор, і діти почуватимуться пригнобленими. в нашій школі принцип диференціації не має ніякого значення. Тим більше, у нас є соціально-психологічна служба. Такі діти часто ображені на весь світ і їм необхідна постійна підтримка", – розповідає Солтіс.

В інтернатах бояться змін з трьох причин, каже колишній директор дитбудинку Олена Гуржій. Перша – це робочі місця, працівникам інтернатів доведеться шукати або нову роботу, або перенавчатися, щоб працювати в новій системі. Наступна причина – для реформи потрібно докласти зусиль і працю, що багатьох відлякує. Третя причина – є люди, яким інтернати вигідні. В інтернатах крутяться великі гроші, а реорганізація все виверне навиворіт. Також у працівників інтернатів є досить "бонусів": 56 днів відпустки, 20% доплата до зарплати, доплати за вислугу років, 100% доплати до Дня знань.

figures-2310341_1920

Замість відправлення дітей до інтернатів держава намагатиметься зберегти дитині родину. Фото:  pixabay.com

Сама Олена Гуржій закрила свій інтернат ще три роки тому і разом з колективом створила Центр соціальних послуг для родин та дітей. Вона ніколи не планувала працювати в дитбудинку, а тим більше керувати ним.

"Я кілька разів намагалася піти з цієї роботи, але мене перший раз зупинила адміністрація. Потім мене зупинили діти – написали на асфальті "Олено Вікторівно не кидайте нас, ми вас любимо". І я йшла не через те, що не любила дітей , а мені було дуже важко, у мене не було досвіду роботи і було дуже складно. Але саме любов до дітей і розуміння, що вони в мене вірять, люблять, рухало щось міняти. Ні мене, ні мій колектив ніхто не вмовляв закривати дитбудинок. Нам просто показали, що дітей можна любити по-іншому, що не потрібно створювати для них рай на землі – ось в цьому інтернаті, тому що, коли вони з них виходять – вони гинуть. Жити вічно в інтернатах діти не будуть. Жоден інтернат не замінить дітям родину", – поділилася Гуржій.

Зараз в Україні 1,5% дитячого населення перебуває в інтернатах. Мета реформи – зменшити це число втричі, до 0,5%, і щоб ці пів-відсотка виховувалися не в інтернатних закладах, а в альтернативних до біологічної родини формах: прийомних родинах, дитячих будинках родинного типу, малих групових будиночках.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Реклама на segodnya.ua Реклама
Хроніка обстрілів
Більше про це
Діпломатичний фронт
Більше новин
Допомога під час війни
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,19
56,30
52,59
26,71
57,49
54,99
52,99
26,48
58,05
57,62
50,77
28,45
59,00
57,00
51,90
26,72
59,29
58,09
55,09
28,19
61,99
59,99
55,99
28,47
61,99
59,99
55,99
28,48
62,49
59,34
55,41
27,98
62,99
60,99
56,99
28,48
-
53,05
49,79
26,38
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

41.23

Євро (€)

44.77

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти