У Раді розкритикували децентралізацію Гройсмана-Порошенко

20 червня 2015, 08:18

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Поки проект змін до Конституції оцінює Венеціанська комісія, нардепи вже відмовляються за нього голосувати

Спікер Володимир Гройсман презентував проект змін до Конституції за частиною децентралізації. Виступаючи вчора перед членами Венеціанської комісії в Італії, голова Верховної Ради заявив, що в проекті змін до Основного закону чітко розмежовуються повноваження місцевого самоврядування і держави.

Реклама

НОРМИ. Напевно, він мав на увазі право президента розпускати місцеву владу (мерів, міських, районних, обласних рад) своїм рішенням. Або ж можливість створення "префектів" – інститутів представників президента на місцях, яких пропонується призначати указом з Банкової. По суті, посаду нічим не відрізняється від сьогоднішнього поста губернатора, якого також призначає своїм указом президент, тільки назва нове. А ось про обіцянку зробити посаду губернатора виборної влада, судячи з усього, забула.

Як вже раніше говорив "Сегодня" заслужений юрист України, екс-нардеп кількох скликань і один з авторів Основного закону Юрій Кармазін, по суті, це спроба централізації влади. Пропозиції прописані в новенькому проекті змін до Конституції за частиною децентралізації. Презентацію документа з поправками, який Гройсман повіз до Італії, для широкої громадськості ще не робили, але "Сегодня" вдалося заглянути в текст проекту.

За словами спікера, над створенням документа робоча група в рамках Конституційної комісії працювала більше 2-х місяців. Але, як вдалося дізнатися "Сегодня" даний проект – аж ніяк не документ загальних праць робочої групи.

"Як заступник глави Конституційної комісії, скажу, звичайно, можливо це дивно прозвучить, але що стосується децентралізації я навіть не знаю, в якому стані зараз (проект напрацювань – Авт.). Тому що ми провели тільки одне засідання робочої групи, де вже розглядався готовий проект (змін до Конституції, який напрацювали на Банковій – Авт.)", – говорив нам заступник голови Комісії Віктор Мусіяка.

Реклама

ЗАУВАЖЕННЯ. Свій висновок у письмовій формі Венеціанська комісія оприлюднить через пару днів. А поки її фахівці порадили українському парламенту не поспішати зі скасуванням депутатської недоторканності: зафіксувати (у Конституції – Авт.), що недоторканність можуть скасувати після звернення 1/3 депутатів (141 депутат – Авт.) ВР в КС, і вже суд повинен приймати рішення. Член Венеціанської комісії Карл Торі заявив, що такій "молодій демократії", як Україна, не можна повністю скасовувати депутатську недоторканність.

Зараз недоторканність гарантується депутату за Конституцією. І скасувати її можна через поправку в Основний закон: її Рада повинна прийняти на двох різних сесіях. А при другому голосуванні потрібно набрати мінімум 300 голосів. У першому читанні ВР вже скасувала недоторканність 5 лютого, відправивши проект на оцінку КС, який учора оприлюднив свій висновок, заявивши, що норми Основного закону дозволяють скасувати недоторканність на другій сесії.

Голосування з цього питання може відбутися на найближчому пленарному тижні (30 червня – 3 липня). Таку думку в коментарі "Сегодня" висловив лідер фракції "Самопоміч" Олег Березюк.

ПЕРЕПИШУТЬ. Вже розкритикували децентралізацію Гройсмана-Порошенко під куполом. Вичерпний коментар у своєму Facebook дала другий віце-спікер ВР Оксана Сироїд. Вона підтвердила слова Віктора Мусіяки, що проект поправок до Конституції, який Гройсман повіз до Італії, зовсім не документ загальних праць робочої групи в рамках Конституційної комісії.

"Якби під час Майдану такі повноваження були у Януковича, він би абсолютно конституційним способом припинив повноваження місцевих органів влади, які підтримали Майдан і спокійно призначив своїх уповноважених терміном на 1 рік. Тоді не було нинішньої суперечки навколо змін до Конституції, а ще не було війни, так званих "ДНР" і "ЛНР" і, нарешті, України також би не було", – написала Оксана Сироїд.

Так, за її словами, якщо глава держави, нинішній, і будь-який обраний в майбутньому, отримує владу фактично на свій розсуд припиняти повноваження виборного органу з підстав тільки виходу за межі його повноважень. "Ви розумієте обсяг цієї влади?".

Реклама

Її однопартієць, голова фракції "Самопоміч" Олег Березюк і зовсім назвав проект децентралізації Гройсмана спробою централізації влади в руках президента: "Сироїд просто і зрозуміло написала, якої шкоди тих реформ, які відвезені до Венеціанської комісії. Це повзуча і неприхована централізація (влади в руках президента – Авт.). Ви знаєте, це може робитися ще й тому, щоб ніяких змін до Конституції не проводити".

В НФ і БПП радять не поспішати з висновками і дочекатися оприлюднення звіту Венеціанської комісії, оскільки цей варіант проекту про децентралізацію не остаточний. "Глава ВР повідомив, що з цим проектом їде до Венеціанської комісії, щоб вона дала висновок з приводу цих позицій (проекту про децентралізацію – Авт.). Після ми продовжимо дискусію вже виходячи з аргументів Венеціанської комісії, що має стати, на мою думку, важливою обставиною для прийняття остаточного рішення", – сказав нам член КК, нардеп від НФ Леонід Ємець.

ТЕРМІНИ. Як вдалося дізнатися "Сегодня", на цій сесії до 17 липня Рада може проголосувати лише поправки до Конституції за частиною децентралізації. Зміна розділів Основного закону про права людини і роботі судової системи можуть відкласти.

"Робоча група з напрацювання змін до Конституції по судовій системі засідає два рази на тиждень. Але поки ми не вийшли на спільний узгоджений документ. У багатьох членів робочої групи є зауваження. До того ж проект поправок до Основного закону перед винесенням до сесійної зали потрібно відправити на оцінку в КС. Ми можемо просто не встигнути", – сказав "Сегодня" один із членів робочої групи з судової реформи.

Втім, і сам Гройсман, виступаючи на засіданні Венеціанської комісії, заявив, що змінювати Конституцію будуть поетапно. "Громадяни України очікують інтенсивного прогресу реформ і невідкладного прийняття найважливіших для державного розвитку рішень. Враховуючи цю обставину, в рамках Конституційної комісії ми вирішили йти шляхом поетапного внесення змін до Конституції", – заявив спікер ВР.

Реклама

Але навіть за проект поправок до Конституції за частиною децентралізації з прописаними там "префектами" і можливістю відкликання місцевої влади президентом, під куполом голосів поки немає.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти