В очікуванні коаліції: чи буде "Слуга народу" з кимось об'єднуватися

31 липня 2019, 17:23

"Слуга народу" може взагалі обійтися без коаліції, але з нею краще

Партія "Слуга народу", що перемогла на виборах до Верховної Радиможе обійтися і без створення коаліції, бо набрала необхідну більшість. Не виключений варіант союзу з "Голосом", проте в новий склад уряду увійдуть тільки представники парламентської більшості. Про це заявив 29 липня представник президента в Кабінеті міністрів Андрій Герус.

Реклама

"Коаліція вже є, монобільшість ... Це ж (входження в коаліцію, – ред.) залежить і від" Голосу ", від їх позиції і політичних побажань. Побачимо", – сказав він.

Водночас Герус пояснив розклад щодо формування нового уряду

"Коаліція забере всі міністерські крісла немає такого, щоб опозиція була в уряді. У парламенті, думаю, деякі комітети віддадуть опозиції, щоб ні у кого не було сумнівів у демократичності нової влади, які саме, поки не знаю", – додав представник президента.

Як відомо, за підсумками виборів до Верховної Ради партія "Слуга народу" стала не тільки переможцем, а й набирає монобільшість – понад 250 місць у парламенті. Тепер політичній силі навіть не обов'язково з кимось об'єднуватися, хоча для ухвалення конституційних змін (300 голосів) необхідні будуть союзники.

Реклама

Про те, які можливі варіанти коаліції обговорювалися раніше і до чого вони можуть призвести, читайте в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні".

Головне – курс на ЄС і НАТО

Першими  пояснили у Вакарчука, з ким готові говорити про коаліцію – ще не встигло просохнути чорнило на бюлетенях для голосування. Так 21 липня Ярослав Юрчишин, який перебуває під сьомим номером у партійному списку "Голосу", заявив на брифінгу, що партія "Голос" не створюватиме коаліцію з проросійськими силами.

"По-перше, ми ніколи не ввійдемо в коаліцію з проросійськими силами, які представляють не українські інтереси, а інтереси країни-окупанта. Як би вони не називалися, за що або за яке життя вони б не виступали. Наступне – це коаліція зі старими політиками. Для того, щоб старі політики могли увійти до нової коаліції, вони повинні оновитися не формально, прикрившись декількома новими обличчями, а фактично – своєю програмою показавши, що вони готові не оголошувати похід до європейських стандартів, а втілювати все, щоб європейські стандарти життя були в Україні ... Для нас при формуванні коаліції мають переваги не бренди, не персоналії, а в першу чергу, коаліційна угода", – сказав Юрчишин.

Нагадаємо, при цьому президент України Володимир Зеленський дав зрозуміти, що партія "Слуга народу"готова обговорювати співпрацю з партією "Голос" Святослава Вакарчука

Реклама

"Моя ініціатива (пропозиція про співпрацю. – Ред.) пану Вакарчуку була [озвучена] ще в ході президентської кампанії. Тому ми не можемо більше наполягати. У нас трохи більший рейтинг [ніж у "Голосу"]. Але ми запрошуємо пана Вакарчука до розмови. Із задоволенням", – сказав Зеленський тієї самої неділі, 21 липня, в штабі партії" Слуга народу "в Києві.

У свою чергу Вакарчук заявив, що його партія готова до такого кроку, якщо їх пріоритети будуть дотримані і назвав "червоні лінії" для нової коаліції в Раді.. За його словами, коаліція може бути сформована тільки на основі коаліційної угоди.

"А коаліційна угода повинна формуватися після того, як ми перевіримо, у кого які" червоні лінії ", – уточнив Вакарчук.

При цьому він позначив свої "червоні лінії".

"Україна рухається до Європи, ЄС і НАТО. Закон один для всіх. Економіка без олігархів. А депутатів спускаємо з неба на землю. Якщо ми з цих питань знаходимо спільну мову, то з такими партіями ми готові сідати і домовлятися", – сказав Вакарчук.

Реклама

При цьому він позначив свої "червоні лінії".

"Україна рухається до Європи, ЄС і НАТО. Закон один для всіх. Економіка без олігархів. А депутатів спускаємо з неба на землю. Якщо ми з цих питань знаходимо спільну мову, то з такими партіями ми готові сідати і домовлятися", - сказав Вакарчук.

Крім цього, у політичної сили вже є готовий проект Коаліційної угоди, який вони готові обговорювати. Як розповіла 22 липня сайту "Сьогодні" голова виборчого штабу партії "Голос" Юлія Клименко, ми готові делегувати Вакарчука на прем'єра

"Для нас принципово, щоб там було відображено три ключові блоки. По-перше, це рух до ЄС і НАТО. По-друге, це швидка і глибока реформа правосуддя. І, по-третє, економічний блок – рівні правила для всіх. Це і демонополізація секторів, і припинення роботи ДФС, як репресивного-рекетирського органу, а СБУ їй в цьому допомагає, і закриття "дірок" на митниці, звідки витікають наші з вами податки", – підсумувала Юлія Клименко.

"Слуга народу" була готова до коаліції навіть з непрохідною партією

Крім того, партія "Слуга народу" була готова до коаліції з партією Смешка . Представник президента Руслан Стефанчук заявив у день голосування, в неділю 21 липня, що коаліцію треба створювати саме навколо ідей, а не прізвищ. Зокрема, партія готова створити коаліцію з партією "Сила і честь" Ігоря Смешка.

"З реальних [партій], в разі їх проходження [до нового парламенту], це могли б бути, звичайно, партія "Голос", можливо, партія Смешка. Це ті нові обличчя, нова кров, яка могла б дати якийсь імпульс для України", – заявив Стефанчук.

"Якщо все ж так складеться, що ми наберемо менше 226 голосів, то, безумовно, ми готові створювати коаліцію. Але це буде коаліція не навколо прізвищ, а навколо ідей розвитку України. І тому ми будемо розглядати в першу чергу тих партнерів, які дадуть нам можливість спільно визначити ті речі, які важливі для України, і реалізувати їх", – зазначив Стефанчук.

Інше питання, що у партії Ігоря Смешка "Сила і честь" не склалося з проходження 5% -ного бар'єру: згідно зофіційними результатом виборів 

"Сила і честь" набрала всього лише 3,82%.

22 липня лідер партії "Слуга Народу" Дмитро Разумков розставив всі крапки над "і" та прояснив ситуацію з коаліцією в Раді. Його політична сила відкрита для діалогу, але тільки після завершення парламентських виборів в Україні можна буде говорити про створення коаліції у Верховній Раді.

"Ми, звичайно ж, відкриті до будь-якого діалогу, але станом на сьогодні, ми виходитимемо з остаточних результатів. Співпрацювати в Раді ми зможемо з усіма політичними силами, які будуть співпадати з нами в ідеологічному світогляді і тому базовому баченні розвитку нашої країни. Але зараз говорити про коаліцію поки, напевно, не доводиться, оскільки все-таки ми бачимо досить непогані наші результати, і ми ще не до кінця бачимо результати наших колег чи опонентів по Верховній Раді", – сказав Разумков.

У той же час він розраховує, що нове скликання парламенту приступить до виконання обов'язків якомога швидше.

Втім, як з'ясувалося в результаті голосування, Слуга народу" може обійтися і без коаліції

Експерти: яка коаліція краще – "без гальм" чи "зі стоп-краном"?

У новому парламенті можливі два формати коаліції: "без гальм або зі стоп-краном"Про це в коментарі сайту "Сьогодні" розповів директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

"Я б говорив про два формати коаліції. Перший – коаліція "без гальм", тобто коли "Слуга народу" одноосібно формує і більшість, і уряд і немає стримуючого фактора. Другий – коаліція "зі стоп-краном", коли якась з політичних сил була присутня, щоб була дискусія і можливість зупинити речі, які можуть зашкодити національним інтересам України", – каже Бала.

Як вважає політолог, на сьогоднішній день найімовірніше, що буде сформований саме перший варіант коаліції. Другий можливий лише в тому випадку, якщо "Слуга народу" не захоче брати на себе всю повноту відповідальності.

"Якщо не буде вистачати 10, трохи більше або трохи менше голосів партії "Слуга народу", вони спокійно можуть провести переговори з самовисуванцями, які можуть вступити у фракцію. Тобто ймовірність, що коаліція буде саме одноосібною, дуже велика. Вони можуть об'єднатися, якщо не захочуть брати на себе відповідальність. Але вони говорили, що готові", – продовжує експерт.

Але, на думку Бали, для країни краще, якщо коаліція буде одноосібною. Адже якщо буде сформована коаліція "без гальм", відразу стане зрозуміло, хто відповідальний за ті процеси, які проходитимуть в Україні.

"Для України краще, щоб коаліція була "без гальм". Тоді дуже швидко буде все зрозуміло: або вони почнуть працювати в інтересах країни, або робити ті речі, які не відповідають їм. Тоді це все швидше закінчиться. Зі "стоп-краном" це може протягтися довше", – вважає політолог.

У свою чергу, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко розповів сайту "Сьогодні", які головні ризики для країни несе однопартійна більшість у Раді. За його словами, в очах українців і західних партнерів такий крок може бути сприйнятий як загроза демократії.

"Однопартійна більшість буває в різних країнах світу, в тому числі і в демократичних. Якщо партії Зеленського вдасться це зробити, це буде такою спокусою. З одного боку, це простіша модель, де багато залежить від партнерів, від їх вимог, все набагато простіше, надійніше, зрозуміліше. З іншого – це завжди спокуса одноосібною владою, ігнорування інтересів і думки інших політичних сил. Перед "Слугою народу" стоятиме вибір між більш простою і більш керованою моделлю і тієї, яка була б більш демократичною, і яка б віталась нашими зарубіжними партнерами. Друга модель нейтралізувала б різні побоювання в громадській думці. Деякі вбачають у цьому загрозу демократії. Це не завжди так, але ризик завжди є", – говорить Фесенко.

На думку експерта, "Слузі народу" таки варто сформувати коаліцію з іншою політсилою.

"Якщо буде достатньо голосів, однак було б краще створити коаліцію з "Голосом". Створення такої коаліції буде позитивно сприйнято і за кордоном, і всередині країни", – додає політолог.

Нагадаємо, що 30 липня Центральна виборча комісія прийняла оригінальні протоколи з результатами голосування на позачергових виборах до Верховної Ради з 199 окружних виборчих комісій.

Всі подробиці в спецтемі Підсумки виборів і нова Рада

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти