У Мюнхені представили проросійський план припинення війни на Донбасі – 12 кроків

14 лютого 2020, 15:57

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

До документу доклали руку представники країни-агресора

Під час 56-ї Мюнхенської конференції з безпеки представили "Дванадцять кроків до більшої безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні". Документ підготовлений 46-ма американськими, європейськими, українськими та російськими дипломатами та експертами. Він пропонує 12 кроків з припинення війни на Донбасі та поліпшенню стабільності в регіоні.

Реклама

У його розробці брали участь колишній міністр закордонних справ РФ Ігор Іванов, гендиректор Російської ради з міжнародних справ Андрій Кортунов, програмний директор Російської ради з міжнародних справ Іван Тимофєєв, колишній перший заступник голови СММ ОБСЄ в Україні Олександр Хуг й інші.

"Політичне рішення має основоположне значення для припинення збройного конфлікту на Донбасі, поліпшення перспектив конструктивного українсько-російського діалогу в ширшому плані, зокрема, й по Криму, і зміцнення євроатлантичної безпеки. Подібні дії також допоможуть знизити напруженість у відносинах між Росією і Заходом, і допоможуть побудувати стійку архітектуру взаємної безпеки в євроатлантичному регіоні, включаючи розширення співпраці в сфері зменшення ядерної загрози", – пишуть автори цього документа.

Реакції офіційного Києва на публікацію цього плану, авторства, як вони себе називають, "Євроатлантична лідерська група з безпеки" (Euro-Atlantic Security Leadership Group – EASLG), ще не було.

План з припинення війни на Донбасі – 12 кроків

Крок №1. Відновити СЦКК – Спільний центр по контролю і координації питань припинення вогню.

Реклама

Це надасть додаткову можливість для реалізації Мінських угод, допомогу в забезпеченні швидкого реагування на порушення домовленостей, зокрема, реагуванні на перешкоди для моніторингу СММ ОБСЄ, і підтримку у відновленні критично важливої інфраструктури та розмінування.

Крок №2. Встановити діалог щодо врегулювання криз між військовими у "нормандському форматі".

Діалог може стати механізмом регулярних обмінів інформацією щодо виконання "Мінська", механізмом контролю та усунення порушень, які фіксує СММ ОБСЄ, і підтримати СЦКК. Такий діалог може відбуватися на рівні експертів в межах Ради Росія-НАТО або як окремої робочої групи.

Крок №3. Поліпшити необмежений доступ і свободу пересування.

Необхідно поліпшити свободу пересування для всіх цивільних осіб, зокрема. СММ ОБСЄ.

Реклама

Крок №4. Вирішити проблему зниклих без вести.

Крок №5. Планування і реалізація гуманітарних ініціатив з розмінування.

Шаг№6. Відновлення Донбасу.

За допомогою ЄС необхідно створити концепцію відновлення Донбасу за допомогою проведення міжнародних донорських конференцій, в яких братиме участь й Росія. Важливим першим кроком може стати проведення такої, що заслуговує на довіру, оцінки потреб Донбасу для обґрунтування стратегії його соціально-економічного відновлення.

Крок №7. Розглянути можливість створення зони вільної торгівлі.

Реклама

Зони вільної торгівлі використовувалися для відродження постраждалих від війни регіонів. Зацікавлені сторони повинні вивчити на рівні експертів заходи щодо створення зони вільної торгівлі в Україні як з ЄС, так і з Росією.

Шаг№ 8. Підтримка "дорожньої карти" щодо санкцій.

В тренді
Українська армія одна з найсильніших в Європі: в США похвалили Україну

Необхідно визначити, як конкретні дії щодо реалізації Мінських домовленостей можуть привести до відповідних змін щодо санкцій.

Шаг№9. Усунути радіологічні (екологічні – Авт.) небезпеки.

Шаг№10. Спрямувати новий діалог між євроатлантичними країнами на створення загальної безпеки.

Мандат цього нового діалогу повинні дати політичні лідери, і він повинен вирішувати основні проблеми безпеки.

Шаг№11. Підтримка і визначення сфер взаємодії між ЄС і Росією.

ЄС і Росія повинні визначити пріоритети взаємодії у 2020 році, зокрема, шляхом підтримки реалізації Мінських домовленостей.

Шаг№12. Запустити новий національний діалог щодо ідентичності.

Новий інклюзивний національний діалог по всій Україні бажаний і може стартувати якнайшвидше. Цей діалог повинен включати осіб, які формують громадську думку, провідних вчених і міжнародно визнаних експертів. Слід докласти зусиль для вивчення перспектив сусідів України, особливо Польщі, Угорщини та Росії. Цей діалог повинен торкатися теми історії та національної пам'яті, мови, ідентичності та меншин. Він повинен включати терпимість і повагу до етнічних і релігійних меншин – як всередині країни, так і на міжнародному рівні.

Чому мирний план Заходу на руку Росії

А тим часом експерти Atlantic Council заявили, що запропонований план місцями повторює тези Кремля. Вони свідчать про виникнення проблем в самому першому реченні: "конфлікт в Україні та навколо неї". На їхню думку, такий опис приховує походження проблеми і робить неможливим пошук відповідного рішення.

"Конфлікт всередині і навколо України" почався, коли російські війська в російську форму, але діяли без розпізнавальних знаків, захопили український півострів Крим, і Москва анексувала його. Потім Москва почала гібридну війну на Донбасі і використовувала свій масивний дезінформаційний апарат, щоб представити це як громадянський конфлікт в Україні. Без кремлівського керівництва, фінансування, зброї (включаючи важкі озброєння), боєприпасів і, в деяких випадках, регулярних підрозділів російської армії, не було б "конфлікту всередині і навколо України" , – зазначають на Заході.

Восьма рекомендація пропонує дружню Кремлю ідею ослаблення часткових санкцій для часткової реалізації Мінських угод. Вона ігнорує той факт, що найважливішим елементом Мінська є перемир'я, яке може настати завтра, якщо Москва проінструктує своїх офіцерів і довірених осіб на Донбасі. Більш того, ця рекомендація підірвала б позицію Євросоюзу про те, що весь "Мінськ" має бути реалізований для скасування санкцій

"Рекомендація 12 ... вражає своїм неповагою до нації, на землю якої вторглася Росія. Польща була другом України, а Угорщина – ні, але Україна не повинна ні з ким домовлятися про свою ідентичність" , – нарікають в Atlantic Council.

Як повідомляли новини "Сьогодні", президент України Володимир Зеленський їде на Мюнхенську конференцію. Глава держави вперше відвідає цей захід. Там він виступить з промовою і проведе низку зустрічей.

Дивіться відео, як в минулого року українські політики брали участь у Мюнхенській конференції-2019:

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти