Піти по-грузинськи: чому Саакашвілі подав у відставку і що буде далі

8 листопада 2016, 06:55

Крістіна Зеленюк , Дар`я Нинько , Ірина Крикуненко , Олександра Чабаненко

Міхеїл Саакашвілі подав у відставку з поста губернатора Одеської області, але пообіцяв почати новий етап боротьби. На думку експертів, екс-президент Грузії має намір повернутися в український політикум

Вчора в Одесі екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі оголосив про свою відставку з поста глави Одеської державної обласної адміністрації. За словами його помічників, поки відставка буде підписана президентом, Саакашвілі перебуватиме в Одесі. В Адміністрації президента заявили, що Петро Порошенко підпише відповідний документ, як тільки Кабінет міністрів внесе його. Втім, політичну арену Саакашвілі не покине – експерти впевнені, що він буде намагатися повернутися у владу з новою партією.

Реклама

"Я вирішив подати у відставку і почати новий етап боротьби"

Про своє рішення покинути пост губернатора Одеської області Саакашвілі заявив в ході прес-конференції. Промова вийшла емоційною – з вуст чиновника звинувачення на адресу представників української влади летіли направо і наліво.

Міхеїл Саакашвілі подав у відставку з поста глави Одеської ОДА. Відео: Youtube/FastViralShow

Реклама

В цілому, своє рішення піти Саакашвілі пояснив неможливістю проводити реформи – зокрема, губернатор нагадав про закриття Центру обслуговування громадян в Одесі. Цей центр негласно вважався його дітищем, проте, за словами Саакашвілі, він закрився через норми закону, який забороняє подібним установам брати гроші з населення, і що істотно знизив спектр послуг центру та обмежив можливості його фінансування.

"Мені це реально набридло, я реально від цього втомився, від ще одної невиконаної обіцянки. Ми бачимо, що сили регресу атакують все прогресивне, ми бачимо, що всі нові починання вбиваються на корені, і все це відбувається на очах всієї України", – заявив вчора Саакашвілі.

Окремо він виділив і e-декларації, які вразили Україну минулого тижня.

"Якщо чесно, для мене останньою краплею стали електронні декларації. Коли я бачу ці знахабнілі пики – немає більше слова, – які і тут, і по всій Україні заявляють нахабно, що у них є мільярди тільки в готівці, так і ще вони отримують соціальну допомогу від держави, від тих пенсіонерів, які просто тремтячими руками останні копійки збирають, щоб не загинути з голоду", – сказав Саакашвілі.

Заявивши про відставку, Саакашвілі тут же пообіцяв, що з політики не піде.

Реклама

"У цій ситуації я вирішив подати у відставку і почати новий етап боротьби. У мене не опустяться руки – я не втомлюся. Нехай вони не сподіваються і нехай вони тільки не розраховують позбутися мене, – заявив він, – Я – той солдат, який йде стільки, скільки може, а потім стільки, скільки треба для повної перемоги для того, щоб позбавити Україну від цієї мерзоти, від цього корупційного бруду, який капіталізує на крові наших солдатів, на жертвах Майдану, який зрадив ідею української революції, і у якого єдина мотивація свого існування – це набивати собі кишені, посилювати свій клан і остаточно пограбувати Україну до нитки. Не дочекаєтесь".

Для Саакашвілі Одеська область була трампліном для політичної кар'єри – експерт

Як вважає директор Інституту соціально-політичного проектування "Діалог" Андрій Миселюк, причиною відставки Саакашвілі з посади губернатора Одеської області стало "поступове наростання суперечностей між його обіцянками благ і досягненнями Одеської області". Експерт підкреслює, що за те, коли чиновник був "біля керма" області, реальних його досягнень було мало. При цьому, на думку політичних експертів, після відставки Саакашвілі буде далі будувати політичну кар'єру в Україні, зокрема в рамках поки не зареєстрованої партії "Хвиля", яку з ним пов'язують.

"У минулому році він взяв чіткий курс на те, що він буде в українській публічній політиці лідером політичної сили, яка під нього створювалася. Він повертається в ту стезю, де він може бути ефективний і проявить себе. Він знову буде домагатися дострокових парламентських виборів, щоб зайти в парламент і там вже згенерувати значну політичну силу", – розповів Андрій Миселюк.

В розумінні Саакашвілі Одеська область була трампліном для його політичної кар'єри в Україні на більш серйозному рівні

"Очевидно, що в розумінні Саакашвілі Одеська область була трампліном для його політичної кар'єри в Україні на більш серйозному рівні. Вибори навесні не відбулися, конфлікт з центральною владою триває – очевидно, що він не може і далі перебувати на своїй посаді", – вважає політолог Ярослав Макітра.

Реклама

На думку політолога Володимира Фесенка, йдучи, Саакашвілі розв'язує собі руки не тільки для політичної діяльності, але і для критики влади. На думку експерта, це рано чи пізно мало статися, адже відносини екс-президента Грузії і Банкової охололи ще в кінці минулого року.

"Не будемо забувати, що його рейтинг суттєво впав за останній рік, і тепер, атакуючи президента, він його буде підвищувати. Правда таким чином як він, так і люди, які вкладалися в його партію, можуть нажити собі чимало неприємностей. Тому що до них може виникнути багато цілком обґрунтованих питань, в тому числі і фінансового характеру", – вважає Фесенко.

Як зазначає політолог Ярослав Макітра, зараз все свідчить про політичний конфлікт одіозного губернатора з президентом Петром Порошенком і його оточенням, і про те, що саме вони в подальшому стануть основною політичною мішенню Саакашвілі.

Саакашвілі йде з поста глави Одеси, але не йде з української політики

Втім, є в експертному середовищі й протилежні думки. Як упевнений політолог Вадим Карасьов, відставка Саакашвілі з поста глави Одеської ОДА була узгоджена з президентом – піти перший повинен був після парламентських виборів у Грузії.

"Там була давно домовленість (з президентом – Авт.), що після парламентських виборів у Грузії Сакаашвілі йде у відставку. Тому що як управлінець він менш успішний, ніж як публічний політик. І область стала фактично безглавою – там править Труханов (мер Одеси Геннадій Труханов – Авт.) і одеська еліта. А по-друге, розглядайте це як індикатор можливих дострокових парламентських виборів – до них готуються. Саакашвілі йде з поста глави Одеси, але не йде з української політики і буде вибудовувати цю партію ("Хвиля" – Авт.). Вони будуть в руслі від пропрезидентських політичних сил відбирати голоси у Тимошенко, "Самопомочі", і якщо увійдуть до парламенту, то зайдуть в пропрезидентську коаліцію", – вважає політолог Вадим Карасьов.

Більш того, незважаючи на розгорнутий вчора галас, чутки про відставку Саакашвілі ходили як мінімум останні півроку. І, як стало відомо "Сегодня.ua", не останню роль тут зіграли соратники екс-президента Грузії зі ще незареєстрованої партії "Хвиля".

"Не може глава області, який призначається президентом, критикувати самого президента і його команду. Рано чи пізно йому довелося б покинути свій пост глави ОДА. Ось цей момент і настав", – сказав "Сегодня.ua" один із соратників Саакашвілі.

Тепер, за його словами, у Міхеїла Саакашвілі будуть розв'язані руки, і він де-юре і де-факто, займатися розвитком партії, не озираючись на президента. Члени ще несозданной партії "Хвиля" розповіли "Сегодня.ua", що як тільки президент прийме відставку, Саакашвілі почне готувати партію до офіційної реєстрації в Мін'юсті і до першого установчого з'їзду. Правда, про об'єднання з "ДемАльянс", про що сьогодні заявив нардеп Сергій Лещенко, мова поки не йде.

Ще одним аспектом гучної відставки стали вибори президента США, які проходять сьогодні. Так, на думку політолога Ярослава Макітри, кандидатура переможця так чи інакше позначиться на Україні, а Саакашвілі, в свою чергу, спробує на хвилі змін залишитися в українському політикумі.

"Помилково говорити, що Саакашвілі має повну підтримку з боку Сполучених Штатів, але він вхожий в частину республіканців. Його перебування на цій посаді (глави Одеської ОДА – Авт.) було б неможливим без впливу Заходу... Якщо переможе Хілларі Клінтон, все буде залежати від того, яку вона сформує команду. Тут справа, скоріше, в тому, що вибори в Сполучених Штатах в цілому вплинуть на політичний процес в Україні, – і Саакашвілі в цьому процесі хоче залишитися на вигідних для себе позиціях", – вважає Макітра

При цьому, як зазначає політолог Андрій Миселюк, Саакашвілі підготував собі платформу для повернення в українську політику. На думку експерта, вже до кінця року Україна почує від нього резонансні заяви. Однак, однієї кандидатури Саакашвілі недостатньо для того, щоб зайняти важливе місце на політичному Олімпі – сьогодні для цього йому потрібна адекватна команда, зазначає Макітра.

Саакашвілі vs Труханов

Окрему роль в історії з відставкою Міхеїла Саакашвілі грає і мер м. Одеса Геннадій Труханов. Взаємини Труханова і Саакашвілі не склалися з cамого початку їхньої спільної роботи. Міський голова і глава ОДА брали протилежні сторони в різних питаннях. Саакашвілі навіть звинувачував свого опонента і керівництво міста в цілому в причетності до "міжнародної мафії".

Саакашвілі обурений знесенням пам'ятника в Одесі. Відео: Youtube/Алексей Новостной

Втім, в коментарі Сегодня.ua Труханов заявив, що у нього не було конфлікту з главою Одеської ОДА, незважаючи на нескінченну критику останнього. За його словами, як його опонент, він буде винен більше всіх, адже екс-президент Грузії не скаже: "Вибачте, я не справився".

"Людина не здатна ні управляти, практично нічого не здатна робити – це видно неозброєним поглядом з першого дня по системі його роботи, які він акценти розставляє, і він цього не приховував. На жаль, політична еліта, політичний бомонд, багато українців, в тому числі і в Києві, не вслухалися в його промови. Адже він же не приховував, що він тимчасова людина (на посаді голови ОДА – Авт.). А як може тимчасова людина добре ставитися і навести порядок, зробити реформи?", – сказав мер Одеси.

Хто стане новим губернатором Одеської області?

На думку політологів, на посаді голови Одеської ОДА Саакашвілі може замінити не яскрава політична фігура, а технократ. Як вважає Ярослав Макітра, це повинна бути місцева людина, яка знає всі особливості регіону.

"З огляду на ситуацію, що склалася в Одеській області, це має бути людина, близька одеситам, особливо після такого феєричного правління Саакашвілі. Тому, я думаю, ставку президент повинен робити на представників місцевої еліти. А з іншого боку, значна частина авторитетних для одеситів персоналій в минулому була пов'язана з "Партією Регіонів", тому у президента буде непростий вибір. Ми можемо побачити кандидатури, які у іншій частині будуть викликати різку реакцію. Але важлива не конкретна персона, а її розуміння одеської ситуації. Це повинен бути технократ", – вважає експерт.

Більш того, на думку політолога Володимира Фесенка, цей пост, швидше за все, займе хтось із представників БПП.

"Також є ймовірність, що це може бути Олексій Гончаренко, хоча і невелика – він ще не дозрів для такої посади", – сказав Фесенко.

Втім, сьогодні українські ЗМІ з посиланням на джерело, близьке до Адміністрації президента, назвали прізвище нардепа, першого заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка. Іншим кандидатом є Віталій Ковальчук, який зараз обіймає посаду першого заступника глави АП.

Чим запам'ятається Міхо?

Одіозний губернатор за час своєї каденції встиг прославитися своєю емоційністю і яскравістю. Наприклад, перше, що привернуло увагу українців – часом безглуздий зовнішній вигляд нового чиновника. Українці навіть жартували, що штани він надів задом наперед – настільки вони не сиділи по фігурі.

3332_01

Штани Саакашвілі стали причиною жартів українців. Скріншот відео hromadske.tv

А ще минулої осені губернатор ініціював відкриття Центру адмінпослуг, але нововведення опрацювало всього трохи більше року. Точно так само з тріском провалилася і відкрита в серпні "світлиця" для експрес-шлюбів. Днями вона теж закрилася, хоч в ній і розписалися 800 пар.

У грудні 2015 Саакашвілі дуже голосно і по-кавказьки посварився з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. Тоді, на засіданні в АП глава МВС вступив у перепалку з губернатором. У хід пішли взаємні звинувачення в корупції і кінець кінцем опоненти почали чисто по-дитячому передражнювати один одного, мабуть, не знайшовши більш значних аргументів, ніж "бе-бе-бе".

Перепалка Саакашвілі і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Відео: Youtube/Реальная политика UA Dimka Huligan

Також із завзяттям приступав Саакашвілі і до будівництва відкритого митного терміналу на морвокзалі Одеси. Взимку навіть почали роботи, але в кінці квітня ініціатори не отримали достатнього фінансування і донині морвокзал стоїть у будівельних лісах.

696025_main

Саакашвілі переніс свій робочий кабінет в намет посеред дороги. Фото: facebook.com/SaakashviliMikheil

Запам'ятався українцям і ремонт траси "Одеса-Рені". Для того, щоб домогтися фінансування від держави очільник області навіть переніс свій робочий кабінет в намет посеред дороги, де просидів більше місяця. І справа пішла – сьогодні там роблять ремонт останнього кілометра і обіцяють закінчити до 20 листопада. "На 11 з 12 дільниць уже наносять розмітку і 12-й вже закінчують", – сказала нам прес-секретар служби автодоріг Одеської області Агата Татарішвілі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти