Піти не можна залишитися: як розбіжності Трампа і Тіллерсона позначаться на Україні

12 серпня 2017, 07:18

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Якщо Тіллерсон і піде у відставку, то не раніше 2018 року. Змінити на посту його може Ніккі Хейлі, постійний представник США при ООН

"Rexit" – так американські ЗМІ охарактеризували можливу відставку держсекретаря США Рекса Тіллерсона (по аналогії з Brexit). І хоч сам глава Держдепу чутки про відхід спростовує, медіа продовжують говорити про наростаючу напруженість між Білим домом і Держдепом. По-перше, своїми заявами Трамп частенько ставить в тупик своїх зовнішньополітичних радників і особисто Рекса Тіллерсона. Ситуація навколо Північної Кореї яскраве тому підтвердження. Поки держсекретар заспокоював, мовляв, американці можуть спати спокійно, Трамп заявив, що загрози з боку Пхеньяна ризикують зіткнутися з "люттю і вогнем (напевно з боку США – Авт.), яких світ ніколи не бачив". По-друге, в Держдепі досі не заповнені більше 130 вакансій, в тому числі і ключові, що вимагають затвердження в Сенаті. Білий дім блокує призначення, Трампу і його оточенню не подобаєються кандидати Тіллерсона. Це ще більше вганяє Держдеп в неконтрольований хаос, та й Адміністрації Трампа балів не додає. За інформацією американських експертів і аналітиків, Білий дім у питаннях зовнішньої політики стає більш закритим. Не маючи чіткої зовнішньополітичної стратегії, все зводиться до того, що важливі рішення приймаються особисто Трампом і його сім'я похапцем.   

Реклама

Ті, хто говорив про непередбачуваність Трампа, не помилилися. З перших днів його президентства стало зрозуміло, що з новим господарем Білого дому не засумуєш. Його попередник Барак Обама так і не наважився надати Україні летальну оборонну зброю, а Адміністрація Трампа всерйоз розглядає таку можливість. Чого тільки варта ракетний удар по авіабазі військ президента Сирії Башара Асада – на початку квітня США випустили 59 крилатих ракет "Томагавк" по аеродрому Шайрат. А вихід Штатів з Паризької кліматичної угоди і погіршення відносини з лідером Євросоюзу Німеччиною?

Більшість аналітиків і експертів засуджують рішення Трампа, особливо у зовнішньополітичній сфері. Багато прямо говорять, що, незважаючи на рішучість 45-го президента США, ні у нього, ні у його команди немає чіткої зовнішньополітичної стратегії. До недавнього часу це проглядалося і в політиці нової Адміністрації по Україні. Півроку Держдеп не міг визначитися з наступником Вікторії Нуланд – помічником держсекретаря з питань Європи і Євразії. В результаті вперше в історії відносин Києва і Вашингтона в Держдепі з'явився спеціальний представник з питань України Курт Волкер. Це чудові новини для України. Але вакансія помічника держсекретаря з питань Європи і Євразії досі вакантна. Трамп погодився з кандидатурою жорсткого критика Путіна, президента Центру аналізу європейської політики (CEPA) Уесса Мітчелла на цей пост. 

АлеСенатзаньогоще неголосував.Якізабагатьохіншихключовихпомічниківдержсекретаря,наприклад,з питаньконтролюнадозброєннями,міжнародноїбезпекитавійськово-політичних питань.НасьогоднішнійденьвДерждепінезаповненіпонад 130вакансій.Ранішевбесідіз"Сегодня"директорІнститутусвітовоїполітики Олена Гетьманчук говорила,щоБілий дімблокуєбагатопризначеньвДерждепі,якіподавРексТіллерсон.

Це,за інформацієюамериканськоїпреси,навітьсталооднією зголовнихпричинскандалу,якийдержсекретартрохи більше місяця томувлаштувавуБілому домі,звинуватившиспівробітниківАдміністраціїТрампа.Дійшлодотого,щовкінці липняCNN з посиланням на джерела повідомив, що через розбіжності з Трампом Тіллерсон може піти у відставку. По-перше, за інформацією співрозмовників телеканалу, глава Держдепу назвав непрофесійними публічні закиди Трампа на адресу генпрокурора Джефа Сешнса (Трампа обурило, що Сешнс відмовлявся від рішень, пов'язаних з розслідуванням втручання Росії у вибори – Авт.). По-друге, Тіллерсон вкрай незадоволений тим, що Адміністрація Трампа продовжує блокувати кадрові призначення в Держдепі. Мовляв, умовляючи Тіллерсона зайняти пост держсекретаря, Трамп обіцяв йому повну свободу дій. На ділі колишній глава Exxon Mobil має вибивати собі місце під сонцем, конкуруючи з помічниками Трампа.

За словами експертів, Тіллерсон не входить до найближчого оточення Трампа, а скоріше ближче до традиційного естеблішмент Республіканської партії, ніж до радників президента. "Трамп за останні тижні все більше відділяється від основних "республіканців" і його зовнішньополітичні заяви і твіти, які для інших членів американського уряду виявилися сюрпризом, – все це робить позицію Тіллерсона (в статусі держсекретаря – Авт.) практично неможливою. Ми недавно побачили це на прикладі Північної Кореї і перед цим по Катару. До того ж поганий менеджмент Тіллерсона в Держдепі зазнав серйозної критики в Вашингтоні і, схоже, йому (Тіллерсону – Авт.) не подобається ця робота. Тому не було б сюрпризом, якщо и він вирішив піти у відставку", – сказав" Сегодня "науковий співробітник Німецького Фонду Маршалла в США Ніколас Буше.

В тренді
"Росію чекають серйозні наслідки": низка країн ПАРЄ виступила з жорсткою заявою
Пропогані управлінськіякостіРексаТіллерсона пише і The New York Times.За інформацієювидання,тепернавітьофіційніпривітанняіноземнихдержавз нагодиїхнаціональнихсвятпроходять затвердженнявофісіТіллерсона,чогоранішене було.ХочасамТіллерсонприйшовшидо Держдепу,поспішивзаявити,щомає намірйогореформуватиіпозбавитивідзайвоїзабюрократизованості,скоротитибюджетвідомствана31%іштатспівробітниківна8%.
Реклама

Але,мабуть,вишенькоюнатортісталанеузгодженістьзаявТрампаіТіллерсонапоПівнічній Кореї,яку непомітивтількиледачий.За інформацією The New York Times, відповідьДональдаТрампаПівнічнійКореїсталасюрпризомне тількидляпомічниківірадниківпрезидента,алеіпоставилау безвихідьдержсекретаря.

Господар Білого дому заявив, що США дадуть "вогнем і люттю", якщо дії Пхеньяна загрожуватимуть Америці. Хоча Рекс Тіллерсон кількома годинами раніше сказав, що не бачить, щоб відносини з Північною Кореєю за останні 24 години якось змінилися. За словами аналітика Інституту світової політики Миколи Белескова, Трамп своїми заявами підриває заяви, які робить держсекретар і обмежує його простір для маневру. У той же час, за словами Белескова, Тіллерсон ще не продемонстрував себе як ефективний переговірник, в його активі ще немає дипломатичного успіху, якщо порівнювати Тіллерсона з метрами американської дипломатії Кіссінджером, Бейкером, навіть з його попередником Керрі.

За інформацієюамериканськоїпреси,в 2017 роцінавряд чивартоочікувативідставкиРексаТіллерсоназпостадержавногосекретаря.Та йсамвінговорив,щопропрацюєвДерждепімінімумдокінцяроку.Найімовірніше,за словаминауковогоспівробітникаНімецькогоФондуМаршаллавСШАНіколасаБуше,цестанетьсяв 2018 році,можливонавітьспочатку.Аосьім'янаступниканаКапітолійськомупагорбізвучитьвсечастіше.НамісцеТіллерсонапророкуютьпостійного представникаСШАприООННіккіХейлі.

Що стосується українського питання тут, за словами аналітика Інституту світової політики Миколи Белесоква, у Тіллерсона і Трампа розбіжностей майже не було, що один, що інший, наприклад, засуджували санкції проти Росії. Але, за словами експерта, після підписання Трампом законопроекту, який розширив санкції проти Росії, поле для маневру на російсько-українському напрямку суттєво зменшилася. Тепер американський президент не зможе в односторонньому порядку скасувати або послабити антиросійські санкції – потрібна згода Конгресу. "Була чітка заява Тіллерсона минулого тижня, що їх по суті обмежили в діяльності. Якщо чесно, з українського питання незрозуміло, про що тепер можна говорити? Тобто, говорити можна, але Волкер коли поїде в Москву, може сказати Суркову (або Тіллерсон Лаврову) тільки одне: для скасування санкції і нормалізації відносин ви виводите свої війська", – сказав "Сегодня" Микола Белесков.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти