Урок для України: чому Молдова вибрала проросійського Додона

14 листопада 2016, 12:58

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Громадяни Молдови розчарувалися в проєвропейських політсили через корупційний скандал і падіння реального рівня життя людей

У Молдові пройшов другий тур всенародних президентських виборів. За результатами обробки 98% бюлетенів з підтримкою 54,62% виграє голова "Партії соціалістів", проросійський Ігор Додон. Єдиний кандидат від проєвропейських сил, лідер партії "Дія і солідарність" Майя Санду набрала 45,38%.

Реклама

Молдавани вибирали між радянським минулим і європейським майбутнім, в якому добряче розчарувалися через корупцію в рядах проєвропейських політичних сил. І вибрали, судячи з результатів, зближення з Росією. Перший свій візит Ігор Додон обіцяє зробити в Москву, а вже потім – в Брюссель. Як він буде вибудовувати взаємини з Україною, особливо після своїх скандальних заяв про Крим, теж питання. З іншого боку повноваження президента Молдови чисто церемоніальні і вирішити що-небудь без парламенту не вийде. До того ж, у Молдови немає спільних кордонів із Росією, з якою Додон зібрався зближуватися. Навпаки, Молдова межує з досить успішною Румунією і Україною, з інтересами яких потрібно рахуватися в першу чергу. Але один урок з результатів виборів в Молдові Україні все ж потрібно винести. Точніше не стільки Україні, скільки вищої політичної верхівки: якщо не боротися з корупцією і не проводити реформи, електорат може розчаруватися в проєвропейських силах і голосувати за популістів, які нерідко співпрацюють із Кремлем.

blogna12

Черга до дільниці для голосування в Болоньї (Італія),  фото jurnal.md

Як голосували в Молдові і за кордоном: довгі черги, підкуп і брак бюлетенів

Реклама

Як писав "Сегодня.ua", голосування в самій Молдові пройшло більш-менш спокійно. Але, за словами лідера партії "Дія і справедливість" Майї Санду, дрібні порушення все ж були. Підтверджує це і Ігор Додон. За інформацією спостерігачів Promo-LEX, на ділянці №115 в столиці країни в одній з кабінок для голосування знайшли купюру 500 євро і викликали поліцію. За словами директора організації і глави місії спостерігачів Promo-LEX Павла Постіке, зафіксовано: більше 60 випадків розміщення передвиборних плакатів у радіусі менше 100 м від виборчих дільниць Кишинева, Калараш, Унген, Каушан, Яловен і Флорешти; кілька випадків передвиборної агітації; чотири випадки організованого підвезення виборців, особливо на кордоні з Придністров'ям.

"Ми звичайно хочемо, щоб всі громадяни країни змогли проголосувати, і наші співвітчизники з Придністров'я. Але є інформація, що їх організовано підвозили на автобусах до виборчих дільниць, що там платили гроші (за інформацією міжнародних спостерігачів з Promo Lex до виборчих дільниць в Гумі, де голосують жителі лівобережної Рибниці, виборців організовано підвозили автобусами – Авт.). З цим ще потрібно розібратися", – сказала "Сегодня.ua" Майя Санду.

Закликав розібратися з порушеннями, пов'язаних з нестачею бюлетенів і Ігор Додон. "Я знаю, що тисячі громадян так і не змогли реалізувати своє право голосу. Хтось із-за несприятливих умов, хтось через те, що не вистачило бюлетенів для голосування. У Росії, в Європі, Придністров'я тисячі людей були змушені повернутися додому, так і не проголосувавши. Безліч разів ми закликали ЦВК відкрити більше виборчих дільниць, там, де наших громадян більше, як, наприклад, в Російській Федерації ми пропонували відкрити 160 ділянок. Ви цього не зробили. Тепер ви повинні відповісти за це. Ви повинні зробити реальні кроки, для того щоб в майбутньому цього не повторилось", – сказав Додон на брифінгу в своєму штабі після закриття виборчих дільниць.

У Москві, за інформацією міжнародних спостерігачів, молдаван централізовано на автобусах звозили до дільниць №317 і №318.

Але простоявши кілька годин у черзі на морозі, багато хто так і не змогли проголосувати – бюлетенів не вистачило. Закон забороняє відправляти на ділянку більше 3 тис. бюлетенів. Але провини ЦВК тут немає – таке рішення приймає уряд.

Реклама

Закінчилися бюлетені і в Бухаресті (близько 50 молдаван так і не змогли проголосувати), в Ірландії, в Болоньї, в Лондоні. Майя Санду і Ігор Додон заявили, що вимагатимуть притягнути чиновників з уряду і ЦВК до відповідальності. Але приводом для невизнання результатів виборів це не стане. Глава ЦВК Аліна Русу повідомила, що вибори пройшли транспарентно. "Закликаємо громадян зберігати спокій і просимо політиків утриматися від маніпуляцій", – сказала Русу.

Для порівняння:

Дільниця №317 в Москві:
Майя Санду – 323 голоси
Ігор Додон – 2677 голосів

Дільниця №389 в Румунії:
Майя Санду – 2907 голосів
Ігор Додон – 83 голоса

За даними ЦВК, в голосуванні взяло участь більше 1,6 млн. громадян (понад 53% населення з правом голосу). З тих, хто проголосував, близько 53% жінок, 47% – чоловіки. Приблизно 11% – громадяни у віці від 18 до 25 років, понад 27% – від 26 до 40 років, близько 26% – від 41 до 55 років, 28% – від 56 до 70 років і ще 8% – старше 71 років.

Реклама

_01_143

Фото: http://www.cec.md/

"З упевненістю можу сказати, що ми перемогли на цих президентських виборах. Ще триває голосування за океаном. Але нині ми вже отримали 50% + 1 голос. Ми перемогли", – заявив Ігор Додон в своєму штабі в опівночі.

В тренді
Зеленський змінив апарат РНБО – подробиці

Зв'язки Додона з Кремлем і підтримка олігарха Плахотнюка

Молдавська політика дуже схожа на українську, тільки масштаби поменше. Все всім у владі куми, брати і чоловіки. Тому, за словами молдавських експертів, складно побороти корупцію, – все за всіх знають, всі з усіма знайомі і, що ще гірше, знаходяться в родинних стосунках. Так, наприклад, рідний брат Ігоря Додона Олександру (коли игорян Додон став міністром економіки в 2006 році) працював консультантом Санітарно-ветеринарного управління при Мінсільгоспі РМ. Пізніше його призначили заступником директора Санітарно-ветеринарного агентства з безпеки продукції тваринного походження.

Сам Ігор Додон тісно пов'язаний з комуністами. У 2006 році на пост міністра економіки його призначав екс-президент Володимир Воронін, затятий комуніст. У нього в кабінеті досі висить портрет Леніна. А в червні 2011 року Ігоря Додона висунули кандидатом в примари Кишинева від Партії комуністів.

Зв'язки Ігоря Додона з Москвою більш ніж тісні. Так ще під час місцевої парламентських перегонів у 2014 році вся Молдова була завішана бігбордами з зображенням голови "Партії соціалістів", що сидить за круглим столом з Володимиром Путіним. Тоді ж в Москві Додон зустрічався із заступником глави МЗС РФ Григорієм Карасіним. Тому парламент пішов на посилення закону про вибори, де прописали заборону агітації іноземними лідерами за молдавських кандидатів. Пізніше навесні 2015-го Ігор Додон поїхав в російський Краснодар на зустріч з главою адміністрації міста Володимиром Евланова, і провів офіційні переговори з представниками партії "Справедлива Росія", з якою у "соціалістів" підписано угоду про співпрацю. А в квітні цього року їздив в Москву – зустрічався в Держдумі з головою партії "Справедлива Росія" Сергієм Мироновим.

unnamed_4

Ігор Додон. Фото Христини Зеленюк

Як вдалося з'ясувати "Сегодня.ua", в передвиборному штабі Додона працювали люди з Москви. Вони цього і не приховували, а дізнавшись, що ми журналісти з України, чоловік на ім'я Сергій запитав: "Що, що не мерзнете там в Києві через брак російського газу?".

Навіть офшорний скандал не зміг сильно похитнути електоральні симпатії молдаван до Ігоря Додону. Так у вересні молдавське інтернет-видання "rise.md" опублікувало розслідування про те, за які гроші фінансується виборча кампанія Додона. З'ясувалося, що багамський офшор Westerby Limited перерахував на рахунок, що належить депутату-соціалісту і соратнику Додона Корнеліу Фуркуліце фірми Exclusiv Media SRL, 1,5 млн. євро (близько 30 млн леїв). І 20 млн леїв з цієї суми у вигляді кредитів пішли в руки партійних спонсорів "Партії соціалістів". Більш того це ж видання з'ясувало, що Ігор Додон літав на чартерному літаку молдавського олігарха і першого віце-голови парламенту Молдови Володимира Плахотнюка. До речі, останній в інтерв'ю агентству Reuters заявив, що готовий піти з політики, коли в Молдові встановиться економічна стабільність.

"І навіть у разі перемоги на президентських виборах лідера соціалістів Ігоря Додона йому не вдасться перетягнути Молдову на" орбіту Москви "або скасувати Угоду про асоціацію з ЄС (хоча Додон про це заявляв – Авт.)", – Говорив в інтерв'ю Reuters Володимир Плахотнюк. Правда, саме на його бізнес-джет, за даними інтернет-видання "rise.md", Додон літав до Москви. А перший свій візит після інавгурації голова "Партії соціалістів" обіцяв зробити в Кремль.

Підсумки виборів: урок для України і курс на перезавантаження відносин

Як писав "Сегодня.ua", дійсно багато громадян Молдови розчарувалися в проєвропейських політсили через корупційний скандал і падіння реального рівня життя людей. Скандал був пов'язаний з розкраданням понад мільярд доларів з трьох банків країни – Ощадбанку, Соціального банку і Unibank. Зрозуміло, що розкрадання скандально відомого мільярда не відбулося за один день. Але і інформацію оприлюднили лише в 2014 році. В результаті уряд Молдови і Нацбанк прийняли рішення ліквідувати ці три банки, а в червні цього року суд столичного сектора Буюкани засудив уже екс-прем'єра Молдови Влада Філата до 9 років в'язниці. Правда, чиновники з Нацбанку покарання так і не понесли. Тим часом національна валюта Молдови з листопада 2014-го впала з 14,75 лей/дол до 20 лей/дол.

І багато в чому, за словами експертів, єдиного кандидата від проєвропейських політичних сил ( "Ліберал-демократичної партії", "Платформа гідність і правда" і "Дія і солідарність") Майю Санду пов'язували з цим корупційним скандалом, тому вона і програла вибори Додону. "Майя Санду, яка голосувала за всі ці речі (в уряді на посаді міністра освіти – Авт.), нехай дасть пояснення. У 2014 році, в розпал вирішення цього питання, Лянке (Юріє Лянке, екс-прем'єр Молдови – Авт.) віддав свій голос, а слідом за ним і Майя Санду", – заявляв соціаліст Ігор Додон.

Правоохоронні органи не побачили в її діях складу злочину, але поки вся ця політична криза тягнулася, МВФ і Євросоюз обрубав Молдові фінансування. Новообраний президент планує вирішувати цю проблему за допомогою Москви, озираючись на Брюссель в останню чергу. Правда від нього в Молдові мало що залежить. За Конституцією президент навіть главу МЗС не призначить і без парламенту провести будь-яке серйозне рішення Ігорю Додону буде вкрай важко. Не зможе він, за словами молдавського політолога Михайла Черненко, і розгойдати ситуацію, щоб провести дострокові парламентські вибори. Хоч на виборах в 2014-му в Молдові і перемогла його партія, мандатів у неї всього 25 (у лібералів – 23, у демократів – 19, і у комуністів – 21).

Чого ж Україні чекати від проросійського президента Молдови Ігоря Додона питання відкрите. Вчора в ході двох брифінгів в штабі соціалістів він так і не відповів на питання "Сегодня.ua" про те, коли його можна чекати з візитом в Україні і як він планує налагоджувати з нами відносини після його заяви по Криму. З місяць тому він сказав: "Крим – це Російська Федерація", пізніше оправдавшись, що на сьогоднішній день на півострові "господарює" Росія, а насправді це була анексія.

По правді кажучи, не дивлячись на проросійські заяви Ігоря Додона, у Молдови елементарно немає спільних кордонів з Росією, на відміну від Румунії і України. Тому хочеш не хочеш, а зважати на інтереси України Молдові все ж доведеться. А нам, особливо уряду і дипломатії, потрібно посилити роботу не тільки з громадянами Молдови, які кожен день дивляться російське телебачення, а й з українською діаспорою, яка, в більшості своїй, проголосувала за Ігоря Додона.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти