Україні потрібно змінити формат переговорів по Донбасу – Хандогій

8 квітня 2016 14:58

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Мінський формат себе зживає, потрібно шукати інші механізми за рахунок залучення підписантів Будапештського меморандуму, вважає надзвичайний і повноважний посол

Перш, ніж заявляти про розгортання на Донбасі поліцейської місії ОБСЄ, Україні потрібно замислитися над зміною формату переговорів. До питання врегулювання конфлікту на Сході України варто залучити підписантів Будапештського меморандуму, скликавши консультації країн-підписантів, що прямо записано в пункті 6 Будапештського меморандуму. Про це в коментарі Сегодня.ua заявив президент Української асоціації зовнішньої політики, надзвичайний і повноважний посол Володимир Хандогій.

Реклама

Про забезпечення безпеки на Донбасі за рахунок розгортання поліцейської місії ОБСЄ заявив Петро Порошенко. За словами президента, така поліцейська місія допоможе забезпечити безпеку в регіоні, яка необхідна для проведення виборів.

За словами Володимира Хандогія, для розгортання на Донбасі такої місії необхідна згода всіх країн-членів ОБСЄ, включаючи Росію, – там діє принцип консенсусу.

"Росія, природно, не зацікавлена ні в якому міжнародному контингенті, який би взяв під контроль спостереження за регіоном. На мій погляд, це спочатку безперспективно. Спочатку потрібно отримати згоду сторін, потім говорити про формат. То ми миротворців ООН чекали, потім з ЄС, тепер ось з ОБСЄ... Максимум, на що росіяни пішли, – місія спостерігачів ОБСЄ (яка зараз працює на Донбасі – Авт.), в якій мало не половина тих же росіян", – вважає посол.

Перш ніж говорити про будь-якої миротворчої місії, потрібно знайти шляхи врегулювання, адже міжнародні механізми підключаються, коли досягнуто хоча б принципової згоди, але немає між сторонами довіри.

Реклама

"Присутність будь-яких миротворчих міжнародних механізмів можливо, коли досягаються політичні домовленості. Бувають, наприклад, міжнародні механізми зі спостереження за припиненням вогню. Бувають – за проведенням виборів, як це було в Центральній Америці і Намібії. Роками йшли до такого рішення, домовлялися про проведення виборів. Але для того, щоб ці вибори були легітимними, і не було підозри, що якась із сторін порушує домовленості, запускається місія ООН по спостереженню за проведенням виборів. Або ООН взагалі бере на себе всю технологію за проведенням виборів від друкування бюлетенів, до створення пунктів для голосування і підрахунку голосів. Природно, що для створення таких механізмів необхідно рішення Радбезу ООН, де, як відомо, Росія має право вето ", – пояснив посол.

Не пропусти!
Росію можуть позбавити Євро-2020: український депутат звернувся до УЄФА

На його думку, Україна, перш за все, повинна подумати про формат врегулювання, який може бути необов'язково мінським. "Мінський формат, на мій погляд, потихеньку відживає своє, якщо ще не вичерпав. Це, звичайно, непопулярна тема сьогодні. Але, тим не менш, нам потрібно працювати в напрямку пошуку інших можливих механізмів. По крайней мере, за рахунок залучення підписантів Будапештського меморандуму. Ми забуваємо, як би там хто не говорив, що в Будапешті нам дали гарантії. Причому дали гарантії не невідомо хто. Подивіться, які підписи стоять під Будапештським меморандумом: це Клінтон, це Єльцин, це Кучма... Президенти... Потім президент Франції і лідер Китаю зробили заяву, приєднавшись до Меморандуму. А тепер подивіться, хто підписував Мінські угоди. Невідомо хто взагалі. Ось вам і вага того й іншого документа", – сказав Володимир Хандогій.

При цьому Володимир Хандогій наголосив на недосконалості меморандуму: "У ньому немає механізму імплементації. Проте, там є один простий механізм – скликання консультацій. Це п.6 Будапештського меморандуму, за яким у разі застосування сили по відношенню до України тощо, сторони скликають консультації. Ми десь боязко говорили, що непогано було б скликати консультації, але чіткої заяви не було. Ми всі чомусь зациклені на Мінському форматі".

Раніше науковий співробітник Королівського інституту міжнародних відносин Джеймс Шерр в інтерв'ю "Сегодня.ua" заявив, що Росія "денонсувала" Будапештський меморандум, а всі інші вважають, що документ чинний.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Росія не порушувала Будапештський меморандум, так як не загрожувала Україні ядерною зброєю.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти