Україна обирає президента: які повноваження має і за що відповідальний гарант

16 лютого 2019, 23:54

Журналісти з'ясували, які обов'язки покладають на президента українці

Реклама

Деякі вважають, що глава держави чи не власноруч повинен лагодити дороги і роздавати зарплати. Інші – відводять йому роль візитки країни, але без істотних повноважень.

Сьогодні Основний закон України, де визначено державний устрій, повноваження і функції всіх державних органів, тримає в руках його співавтор Василь Костицький. Згадує, "народження" документа було нелегким.

"Ми прийшли на роботу в п'ятницю і всі члени комісії пішли додому в суботу, але кілька людей залишилися в неділю. Вночі йшли консультації, сварки з цього приводу. А коли розглядали варіант ст. 20, то ми мало не побилися там в кулуарах", – розповідає Василь Костицький, співавтор Конституції України, доктор юридичних наук.

Найбільше сперечалися про мови, статус Криму і державну символіку. А ось повноваження всіх гілок влади визначили майже одноголосно. Як приклад взяли дослідження французького юриста і письменника Шарля Монтеск'є. На думку авторів, в той час це була єдина правильна система існування країни. Однак згодом зрозуміли: є і прорахунки.

"Він же писав свою теорію 280 років тому для п'ятимільйонної Франції, де механізм влади був простіше і значно менше, тому що менше людей і завдання було – зробити методологічні дослідження, не можна далі зберігати владу в руках однієї людини, абсолютного монарха. Треба йому залишити право вето, а законодавчу владу передати політикам професіоналам", – говорить Костицький.

Так і визначили. В Україні – президент є гарантом незалежності і національної безпеки. Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил. Представляє державу в міжнародних відносинах. Призначає всеукраїнський референдум щодо змін Конституції. Позачергові вибори до Верховної Ради і припиняє її повноваження. Має право вето. Або, наприклад, помилування. 

Реклама

Журналісти поцікавилися, чи знають українці повноваження глави держави.

Так, з 20 українців троє вважають, що президент має повноваження абсолютно у всіх сферах нашого життя. Приймає тарифи, визначає зарплати і пенсії. Однак більшість все ж знає його головну функцію – верховного головнокомандувача.

За призначенням президента працюють генпрокурор, глава СБУ, Нацбанку, міністри оборони та закордонних справ. Президент визначає половину Нацради з питань телебачення і радіомовлення та третину складу Конституційного суду. За його поданням призначають і глав обладміністрацій.

Щоб претендувати на пост президента, громадянин повинен проживати останні 10 років в Україні, бути не молодше 35 років, мати вищу освіту і не мати судимостей. Займати вищу посаду дозволено не більше двох термінів поспіль. А ось буде називатися президентом обрана особа довічно.

Нагадаємо, в Україні офіційно стартувала виборча президентська кампанія

Реклама

Сайт "Сегодня" розбирався, чим вибори-2019 будуть відрізнятися від попередніх.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти