Україна обирає президента: головне за 27 березня

27 березня 2019, 23:16

Попередні результати виборів українці дізнаються вже в неділю ввечері

Як проголосує Україна на президентських виборах, стане відомо максимум через 10 днів після виборів. Саме стільки часу, згідно із законом, у ЦВК є для підрахунку голосів. І попередні результати українці дізнаються вже в неділю ввечері. Їх оголосять соціологи.

Реклама

Їхні результати з'являються задовго до офіційного підрахунку ЦВК. Їх чекають щоразу після виборів і закриття дільниць. Завдання екзит-полів не тільки підрахувати кількість голосів за кандидатів, а й визначити, наскільки чесно пройшли вибори.

Екзит-пол – опитування виборців на виході з дільниць у день голосування для прогнозування результатів до оголошення офіційних даних.

Зазвичай опитування проводять відразу кілька компаній і кожна представляє власні результати. Але в цю неділю українців чекає і загальнонаціональне масштабне дослідження. Його спільно проведуть три соціологічних інститути. Опитають не менше 17-ти тисяч осіб на 400 дільницях. Анонімно і вибірково. Наприклад, кожного 12-го.

"Якщо ми вирішили опитати, скажімо, не вас, а вашого сусіда, який вийшов за вами, то не тому, що він виглядає привабливіше або цікавіше для нас. А тому, що він 12-й, 15-й або 18-й. Нам важливо, щоб саме ця людина взяла участь в опитуванні, а не певні добровольці. Тому що якщо добровольці підійдуть, це зазвичай люди, які заангажовані, і які своїми відповідями будуть зміщувати результати опитування, – каже Антон Грушецький, заступник директора Київського міжнародного інституту соціології.

Це займе всього кілька хвилин.

"Громадянин отримує анкету. Він заповнює так, щоб ніхто не бачив, за кого він проголосував, свої стать, вік, освіту і, коли він прийняв рішення. На будь-яке запитання можна не відповідати. Складає анкету і опускає в ящик", – каже Андрій Биченко, директор соціологічної служби Центру Разумкова.

Реклама

Додаткові запитання ставлять, щоб проаналізувати, у кого з кандидатів виборці більш освічені, у кого – молодші або старші. Але головне завдання екзит-полу – проконтролювати результати виборів. Про фальсифікації свідчить різниця з офіційними даними Центрвиборчкому, що перевищує 4 з половиною відсотки.

"Екзит-поли дуже важливі, щоб сказати вирішальне слово. Тому що останнім часом заяви політиків ... більшості з них, що вибори будуть сфальсифіковані, ну, вибачте, проводьте екзит-поли. Це буде надійним доказом для того, щоб підтвердити або, може, не підтвердити чесність виборів", – каже Ірина Бекешкіна, директор фонду" Демократичні ініціативи ".

Фінансують екзит-поли інститути ЄС, США, Канади, Чехії та Міжнародний фонд "Відродження". На два тури президентських і парламентських виборів восени вони надали близько півмільйона доларів.

"На результати може вплинути тільки конкретний громадянин, який взяв або не взяв участь в опитуванні, і щирість його відповідей," – говорить експерт.

Це, кажуть експерти, дієвий механізм громадського контролю. Тому важливо, щоб українці з розумом поставилися до інтерв'юерів на виході з дільниць і не тікали від відповідей.

До виборів президента України залишилося всього кілька днів, і "Сегодня", заручившись підтримкою експертів, розібралися у виборчих тонкощах.

Раніше стало відомо, що ЦВК завершила реєстрацію спостерігачів на виборах. На засіданні в понеділок було зареєстровано ще 324 офіційних спостерігачі.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти