"Україна обирає президента": ЦВК звинувачують у тому, що вона може зірвати вибори

15 березня 2019, 21:39

У ЦВК закликають кандидатів припинити перестановки

Надмірна кількість бюлетенів і відсутність боксів для їх перевезення. Все це може призвести до недемократичних виборів або навіть їх зриву. Такі закиди на адресу ЦВК робить громадськість. Наталя Заморська з'ясувала, чи дійсно ситуація така загрозлива, і що може перешкодити чесному волевиявленню українців. Продовжуємо цикл "Україна обирає президента".

Реклама

Зради не буде! Минулого тижня Центрвиборчком звинуватили в спробі фальсифікації виборів. Мовляв, тих, хто буде голосувати в країні – 30 мільйонів. А ЦВК зробив передзамовлення вдвічі більшої кількості бюлетенів. Тоді в комісії пояснили, що розраховують відразу на два тури. А сьогодні додали – документів надрукують ще більше.

Додалися більше 33 000 виборців, які змінили місце голосування на непідконтрольних територіях, і ті, хто буде голосувати на тимчасових дільницях, у лікарнях.

"Центральною виборчою комісією визначено максимальну кількість виборців, які будуть, можливо знаходяться, в стаціонарних установах охорони здоров'я. І на цих виборців розраховані – зарезервовані виборчі бюлетені в кількості 227 000 931 осіб. Поки що!", – каже заступник голови Центральної виборчої комісії Євген Радченко.

А ще створять 80 спецдільниць в зоні проведення Операції об'єднаних сил. Щоб проголосувати могли і військовослужбовці. Для них потрібно ще 47 000 додаткових бюлетенів.

"Ці військовослужбовці не можуть залишати свої військові частини, не можуть відійти для того, щоб здійснити своє право на звичайних виборчих дільницях. Саме тому Міністерство оборони звернулося до Центральної виборчої комісії", – пояснює член Центральної виборчої комісії Михайло Вербенський.

"Точну кількість виборчих бюлетенів може бути встановлено ближче до термінів, коли ми вже почнемо їх друк. Тому що здійснюються певні процеси, які уточнюються", – говорить голова Центральної виборчої комісії Тетяна Сліпачук.

Звинуватили ЦВК і в тому, що вона може зірвати вибори, тому що не провела тендера на закупівлю вкрай специфічних і надважливих архівних боксів для паперів. Мовляв, без них не зможуть доставляти бюлетені. Такі версії, кажуть в комісії – повна нісенітниця. І демонструють цей суперособливий бокс.

"Ці коробки призначені тільки для того, щоб скласти такі речі, як попередні списки виборців, як протоколи дільничних виборчих комісій, не для підрахунку голосів, а для протоколів засідань", – пояснює заступник голови Центральної виборчої комісії Євген Радченко.

Реклама

А ось з приводу чого дійсно варто піднімати шум, так це – занадто часта і необґрунтована зміна членів комісій. Зокрема, в ОВК вже перепризначували понад дві третини голів! Якщо і надалі буде продовжуватися така необґрунтована ротація майже півмільйонної армії працівників дільниць – вибори дійсно можуть бути зірвані.

"Коли кандидати так часто змінюють членів виборчих комісій, наші спроби навчити, наші спроби дати алгоритми дій і полегшити їхню роботу, вони нівелюються", – вважає член Центральної виборчої комісії Світлана Кустова.

У ЦВК закликають кандидатів припинити перестановки, щоб працівники комісій безпосередньо відповідали за демократичне проведення виборів, встигли якісно підготуватися і їх не можна було б звинуватити у зриві голосування або підрахунку голосів.

Нагадаємо, з завтрашнього дня в ЦВК будуть навчати членів дільничних виборчих комісій.

Нагадаємо, ЦВК зареєструвала 700 міжнародних спостерігачів на виборах президента України. За виборами стежитимуть спостерігачі від 10 міжнародних організацій і 7 іноземних держав.

Стало відомо, як проголосувати на виборах президента, якщо переїхав в інше місто. Крім того, українців закликають перевірити себе у виборчих списках і взяти відкріпні талони.

Реклама

У той же час в МВС озвучили масштабні дані про передвиборчі порушення. Найчастіше поліція фіксує факти підкупу громадян представниками кандидатів. З початку передвиборчої компанії українські правоохоронці зареєстрували 2 786 повідомлень про правопорушення, пов'язані з виборчим процесом.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти