Децентралізація в Україні: ситуація в регіонах і плани уряду

15 вересня 2016, 15:34

Гройсман разом з єврокомісаром запустили чергову європейську програму підтримки, а в Мінрегіоні розповіли, на що піде субвенція в 1 млрд грн

На сьогоднішній день об'єдналося вже 184 територіальні громади, а до кінця року об'єднаються ще 250, заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

Реклама

Про це, як передає Інтерфакс-Україна, прем'єр повідомив в ході свого візиту до Вінниці, де разом з єврокомісаром Йоганнесом Ханом взяв участь у запуску програми з підтримки процесу децентралізації в Україні "U-LEAD з Європою".

Програма передбачає удосконалення процесу надання адміністративних послуг на місцевому рівні. Також планується посилення можливості реалізації політики реформ ключовими суб'єктами на національному, регіональному та місцевих рівнях. Зокрема, на місцевому рівні планується створення та реконструкція до 600 центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП), а також проведення 1,8 тис. тренінгів.

Також програма "U-LEAD з Європою" передбачає розробку механізму інституційної підтримки, зокрема, створення центрального офісу реформ (ЦОР) на національному рівні та центрів розвитку місцевого самоврядування в усіх 24 областях. Крім того, U-LEAD проведе мінімум 600 тренінгів та консультацій по всій території України для поліпшення комунікаційних та управлінських навичок держслужбовців на місцевому, регіональному та національному рівнях.

Бюджет програми складає 102 млн євро, а її реалізація розрахована на період з 2016 по 2020 рр.

Реклама

Запуск програми став можливий, в тому числі, завдяки успіхам процесу об'єднання територіальних громад (ОТГ). Прем'єр-міністр зазначив, що внаслідок децентралізації доходи місцевих бюджетів зросли в рази.

Як відбувається процес створення ОТГ – статистика по областях

Стимули для об'єднання територіальних громад описані в Законі "Про добровільне об'єднання територіальних громад", а також в постанові Кабінету міністрів України від 16 березня 2016 р. №200 "Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад".

У цих документах зазначено, що обсяг фінансової підтримки розподіляється між бюджетами об'єднаних територіальних громад пропорційно площі та кількості сільського населення. Найбільшу підтримку отримують ті громади, які об'єднали найбільшу кількість громадян, максимальні площі і, найголовніше, залучили до своїх територій найбільшу кількість сільського населення.

У Дніпропетровській області, наприклад, наразі утворено 16 об'єднаних територіальних громад. "У цьому році громади Дніпропетровщини вже щосили відчули, що означає децентралізація. Доходи об'єднаних громад в порівнянні з минулим роком зросли в 1,5 – 2 рази. А це додаткові кошти на розвиток територій: ремонти доріг, дитячих садків, шкіл, лікарень", – зазначив голова Дніпропетровської ОДА Валентин Резніченко. Райони Дніпропетровської області середньому перевищили минулорічні показники по наповненню бюджету на 63%. Всього в перспективі планується створення ще 58 громад на Дніпропетровщині.

Реклама

Харківська область, в свою чергу, освоює процес створення ОТГ – селищні і сільські ради об'єднуються в територіальні громади, щоб спільно розпоряджатися загальним бюджетом, незалежно від органів державної влади.

Наразі повністю завершили процес об'єднання три громади – у Вовчанському, Чугуївському та Харківському районах, ось-ось запрацюють Пісочинська і Роганська громади. Щоб місцеві об'єднання швидше освоювалися в нових умовах, в регіоні створили базу проектів громад, в яку внесли понад 300 пропозицій щодо поліпшення інфраструктури і протидії корупції. У планах – створення в Харківській області ще 51 об'єднаної територіальної громади.

Київська область не поспішає зі створенням ОТГ – наразі в області є всього дві об'єднані територіальні громади, зате планується створити ще 27. А ось Тернопільщина, за даними Міністерства регіонального розвитку України, завершила процес створення ОТГ – в області організовано 26 громад нового зразка, і створення нових ОТГ не планується. У Закарпатській області вирішили і зовсім обмежитися двома ОТГ – і нові створювати поки не планується.

В тренді
Всі дізнаються правду – РНБО проведе аудит держземель в Конча-Заспі і Пущі-Водиці
В тренді
Екс-нардеп побив "слугу народу" Соломчука в прямому ефірі: відео
Фото: скріншот
В тренді
Загрожують катастрофічні наслідки: РФ збільшила кількість кібератак на Україну
Ілля Вітюк, фото: СБУ

У Сумській області, навпаки, створена всього одна об'єднана територіальна громада, зате планується утворити ще 48. Схожа ситуація і в Херсонській області – створена одна ОТГ, а планується ще 40, а також в Черкаській – створено 3 громади нового зразка, і ще 42 збираються створити.

Інфраструктурна підтримка Мінрегіону

Реклама

З створених наразі 184 ОТГ станом на 15 вересня експертна комісія при Мінрегіоні погодила вже 1090 заявок від 156 об'єднаних територіальних громад на проекти розвитку інфраструктури, які будуть реалізовані за рахунок державної субвенції.

У 2016 році з Державного бюджету об'єднаним територіальним громадам на розвиток інфраструктури передбачено субвенцію в розмірі 1 млрд грн.

Як наголошується в повідомленні прес-служби Мінрегіону, загальна сума реалізації проектів, на які узгоджені заявки, складає 902,7 млн грн, що становить приблизно 90,3% від загальної суми субвенції.

Всього в профільне міністерство надійшло вже 1119 проектних заявок від об'єднаних громад на загальну суму 930,1 млн грн.

Об'єднані громади Вінницької, Закарпатської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської та Сумської областей вже розподілили між інфраструктурними проектами 100% виділених їм коштів субвенції.

Найбільший залишок невикористаної субвенції, як повідомили в Мінрегіоні, в наступних областях:

  • Хмельницька – 32,37 млн грн
  • Тернопільська – 11,62 млн грн
  • Одеська – 9,98 млн грн
  • Житомирська – 6,32 млн грн
  • Чернівецька – 6,29 млн грн
  • Полтавська – 5,75 млн грн

Як зазначив профільний міністр Геннадій Зубко, від Київської області проектних заявок все ще не надходило, при тому, що розмір субвенції для цієї області становить 6,1 млн грн). За словами міністра, така ситуація може бути пов'язана з тим, що бюджет Київської області досить великий, щоб область відмовилася від державної субвенції для ОТГ.

Кошти субвенції будуть розподілятися між об'єднаними громадами за чіткою формулою: в залежності від кількості сільського населення та площі громади. Це становить, як уточнили в міністерстві, від 960 тис. грн для маленької об'єднаної громади до 23 млн грн – для найбільшої.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти