Україна знову чекає летальну зброю з США

2 жовтня 2016, 08:30

Ігор Ветров

Конгрес прийняв закон про нову допомогу, але експерти вважають, що до поставок далеко. Зате "нелетальна" американська допомога в Україні надходила і надходить

В Україні знову обговорюють перспективи поставок американського летального зброї. Відповідний закон Конгрес США підтримав 21 вересня. Документ ще повинен бути прийнятий в Сенаті і підписаний президентом. В Україні кажуть, що це станеться вже до кінця року, незважаючи на наближення президентських виборів в США. Однак, на думку експертів, питання затягнеться, бо рішення Конгресу є політичним. Воно демонструє підтримку України на словах, але не гарантує реальних поставок зброї. Як відомо, до цих пір США поставляли в Україну тільки "нелетальну" допомогу

Реклама

ПІДТРИМКА З-ЗА ОКЕАНУ. Усереду,21 вересня,палатапредставниківКонгресуСШАодноголосноприйнялазаконH.R.5094"Про підтримкустабільностіідемократіївУкраїні".ЯкпоясниливпосольствіСШАвУкраїні,документфіксуєзбереженняамериканськихсанкційпротиРосіїдоповноговиконаннянеюМінськихдомовленостей.ЗаконзабороняєСполученимШтатамвизнаватианексіюКриму,аобмеженняпротиРФповиннізберігатися,покипрезидентСША"не передастьвКонгрессвідоцтва,що доводятьвідновленняукраїнськогосуверенітетунадпівостровом".

До перелікупередбаченихзакономзасобівпідтримкиУкраїни"включенілетальніобороннісистемиозброєнь",підкреслиливпосольстві:"Співавторамидокументавиступилиблизько40конгресменіввідРеспубліканськоїтаДемократичноїпартійСША.ПередпідписаннямпрезидентомСШАідентичнийза змістомдокументповиненбутиприйнятийСенатом".

Незважаючи на наближення президентських виборів в США і розгорнуту боротьбу між двома основними кандидатами на пост глави держави – Хілларі Клінтон і Дональдом Трампом, в Україні розраховують, що закон H.R. 5094 буде затверджений Сенатом і підписаний президентом США Бараком Обамою ще до кінця року (повноваження новообраного президента США почнуться тільки 20 січня 2017 року. – Авт.). Про це заявив журналістам посол України в США Валерій Чалий. За його словами, це може статися вже в листопаді: між виборами президента США, які відбудуться 8 листопада, і початком роботи 115-ї сесії Конгресу.

ДОРОГА ЗБРОЯ.Дискусіїпро наданняУкраїніамериканської"летальноїдопомоги"йдутьчи незсамогопочаткузбройногоконфліктунатериторіїнашоїкраїни.На початку лютого2015 року,врозпал боюпідДебальцеве,КонгресСШАнавіть"прийшовдоконсенсусу"іпідтримавнаданняУкраїнілетальноїзброї.

Реклама

В якості конкретних зразків озброєнь, які американці могли б поставити в розпорядження української армії, завжди називалися протитанкові ракетні комплекси (ПТРК) Javelin, які стоять на озброєнні армії США з 1996 року. Перевага Javelin перед українськими аналогами полягає в тому, що американська ракета оснащена інфрачервоною головкою самонаведення і вражає бронетехніку в найбільш вразливе місце – зверху, діючи за принципом "вистрілив і забув". А українські ПТРК наводяться по лазерному променю і найчастіше вражають бронетехніку в лоб, де бойові машини завжди найкраще захищені. Однак головний мінус "американця" – це його ціна, яка робить ПТРК Javelin найдорожчим в світі виробом подібного роду. Загальна експортна вартість комплексу доходить до $ 250 тисяч за одиницю, в тому числі близько $ 100 тисяч за ракету. Українські системи значно дешевші.

Втім,покипоставкиJavelinзалишаютьсянасловах.ВарміюнадходитьукраїнськийПТРК"Стугна-П",якийне такзручнийвобігу(не дозволяєстріляти"зплеча"),але,звичайнож,дешевшеімає вдвічі більшу,ніжу"американця",дальністюураження-до5км.

А ось "нелетальна" американська допомога в Україні надходила і надходить. За офіційними даними Міноборони, з 1 січня 2014 року і до середини літа 2016 року США переслали в Україну обладнання на суму понад $ 117,5 млн. Це система лазерної імітації бойових дій MILES для використання в навчальному бою. Одягаючи її, солдати отримують можливість обстрілювати один одного холостими патронами. Система реагує на потрапляння, відключаючи "убитому" зброю, на якому встановлені відповідні датчики. Також американці направляли в Україну сучасні радіостанції Harris, медичне обладнання, прилади для розмінування місцевості, пристрої нічного бачення і тепловізори, бронежилети і кевларові шоломи, човни з жорстким корпусом WILLARD, радари для контрбатарейної боротьби, автомобілі підвищеної прохідності HMMWV ( "Хаммер"), а також обмундирування і сухі пайки. Директор інформаційно-консалтингової компанії Defence Express Сергій Згурець також зазначив, що з США в Україну надходили малі розвідувальні безпілотники Raven, які можна запускати з руки.

За данимиМіноборони,всьогоУкраїнадопомагали18державсвіту,включаючиАвстралію,КитайіАлбанію.АлепідтримкаСШАвиявиласянайбільшщедроюірізноманітною.НадругомумісціслідКанада,яказатойжеперіодпереправилавУкраїнуобладнаннянасумупонад$23,5 млн.Правда,вйогочисліне було"Хаммерів",безпілотників,човнівіконтрбатарейнихРЛС.

В тренді
Вирішував із Путіним кримські справи і хотів платити податки в РФ. Баканов про підозру Медведчуку

Оцінюючиякість"нелетальної"допомогизСША,експертивідзначають,щоситуація,вякій опиниласяУкраїна,змушуєдякуватизабудь-якінадходження."Ябачивканадськуіамериканськуформу.Цебулообмундирування,знятеззберігання,ідо того ж абсолютнонормальної якості.Унихречівзагалізберігаютьсядовше,ніжунас,-поясниввійськовийекспертЮрійПовх,який побуваввзонівійськовийдій.-Ятакожне чув,щобвиникалиякісьпроблемизексплуатацієютихже"Хаммерів".

Реклама

Разомзтимщеодинофіцер-учасникбоїв,який побажавзалишитисяненазваним,розповів,що"Хаммери"значнопоступаютьсяза своєюпрохідностіБТРам.Це,за його словами,відчулибійціоднієїзбригад,"уякихчогосьвідібралиабсолютносправніБТРи,азамістьнихвіддалиамериканськімашини".

Також, за його словами, українські солдати дуже часто неправильно експлуатували іноземне обладнання. Офіцер згадав, як в ще одну бригаду потрапив американський польовий госпіталь, який представляє собою набір обладнання та ліків, достатній для лікування 500 осіб. "Це щось на зразок великої аптечки. Як тільки аптечка закінчується, у американців прийнято просто надсилати комплекс для лікування наступних 500 осіб. Вони взагалі люблять працювати в комплексі. А наші почали розбирати ліки з цієї "аптечки" по іншим частинам і підрозділам. В результаті госпіталь розукомплектований, а з США заміна не прийшла", – поскаржився офіцер.

ПЕРСПЕКТИВЫ ДЛЯ УКРАЇНИ.Експертине поділяютьоптимізмВалеріяЧалогощодошвидкогопідписанняH.R.5094.СергійЗгурецьназиваєцейзакон"далекосяжнимполітичним рішенням",яке,втім,не змінитьситуаціюпо суті,оскількиУкраїнанавряд чиотримаєякісноновіударнізасоби.

ЮрійПовхнагадує,щоприйняттянаозброєннябудь-якихіноземнихсистемвідразужвикликаєцілийрядсупутніхпроблем,пов'язанихзсервісом."У 2014 роцібагатоговорилипро те,щоУкраїнавідмовиласяприймативподаруноквинищувачіF-18зКанади.Виникаєпитання:ащобмизнимиробилипісляпершогожвикористання?Адже їхпотрібнозаправляти,споряджатизброєю,якогоунаснемає,ремонтувати та обслуговувати",-пригадавЮрійПовх.

Старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Анатолій Октисюк вважає, що Конгрес прийняв виключно "передвиборне" рішення. "На даному етапі воно задовольняє і демократів, і республіканців. Республіканці традиційно лобіюють збільшення оборонних витрат, а демократам потрібно показати, що вони не такі вже й беззубі в боротьбі з Росією. Це також сигнал для України – мовляв, ми пам'ятаємо про вас. Але, з іншого боку, це чисто політичне рішення, імплементація якого, навіть з процедурної точки зору, займе не менше 4 місяців. А якщо президентом США стане Дональд Трамп, він може і не підписати цей закон", – вважає Октисюк.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти