Україна в Глобальному рейтингу тероризму: чому позиції погіршуються і які наслідки

18 листопада 2015 13:20

Денис Беспалов Денис Беспалов

Кількість терористичних загроз і атак в Україні зростає, але виною тому не тільки військові дії на Сході

Довгий час Україна залишалася країною, далекою від тероризму і всього, що з цим може бути пов'язано, але події 2014 кардинально змінили ситуацію.

Реклама

Так, в останньому Глобальному рейтингу тероризму, який щорічно публікує Інститут економіки та миру Сіднейського університету, Україна посіла 12-те місце.

У 2014 році в Україні було зафіксовано 405 терористичних актів, внаслідок яких загинуло 665 осіб, ще 515 були поранені.

У першу десятку рейтингу увійшли Ірак, Афганістан, Нігерія, Пакистан, Сирія, Індія, Ємен, Сомалі, Лівія і Таїланд. На 11-й сходинці – Філіппіни. Росія в рейтингу посідає 23-тю позицію.

____2

Реклама

Небувале зростання

За один тільки 2014-й наша країна піднялася в рейтингу на 43 позиції. Автори дослідження пояснюють такий значний "прогрес", в першу чергу, військовими діями, котрі ведуться на Донбасі з квітня 2014 року.

"З 2000 до 2013 року від тероризму в Україні зафіксовано всього три смерті... У 2014-му – 665 смертей. Більшою мірою смерті трапилися через обстріли, що здійснювалися "Донецькою Народною Республікою", у тому числі через запуск ракети земля-повітря по літаку Malaysia Airlines", – йдеться в дослідженні.

Крім того два українські міста потрапили в топ-10 міст за кількістю жертв від тероризму в 2014 році. П'яте місце зайняв Донецьк, де зафіксовано загибель 102 осіб в результаті терористичних атак.

Восьме місце зайняла Одеса (46 осіб), де більшість смертей сталося 2 травня 2014-го під час пожежі в Будинку профспілок.

Реклама

А в рейтингу найжахливіших терористичних атак п'яте місце зайняла катастрофа малазійського "Боїнга" 17 липня 2014-го в Донецькій області на території, підконтрольній бойовикам, в результаті якої загинули 298 осіб.

Автори дослідження відзначають, що наша країна переживає сьогодні найвищий за всю свою історію рівень терористичних атак.

Не пропусти!
Французькі вболівальники переплутали Бухарест і Будапешт. Їх прийняли за українців
Французькі фани приїхали до Бухареста замість Будапешта

У той же час, за словами експертів, крім військових дій на Донбасі існують й інші причини зростання кількості терористичних загроз і атак в Україні.

"Існують і внутрішні причини. Це політична нестабільність, маргіналізація, масове зубожіння людей, радикалізм і український політикум. Це, мабуть, ті фактори, які визначають наше місце в цій системі координат", – сказав Сегодня.ua глава організації "Міжнародна антитерористична єдність" Олександр Дічек.

При цьому він вказує на те, що Україна – єдина європейська країна, яка потрапила в першу двадцятку рейтингу. "Зрозуміло, що 12-те місце в рейтингу країн, де є прояв тероризму, це не найприємніший факт. А ще той факт, що в двадцятці (рейтингу) ми єдина європейська країна, надає цьому особливо сумний відтінок", – сказав він.

Реклама

Чим це "аговкнеться"

Директор інституту стратегічних досліджень Вадим Карасьов, у свою чергу, відзначає, що таке високе місце в рейтингу тероризму може мати для країни як економічні, так і політичні наслідки.

"Такого роду рейтинги крім того, що мають військово-стратегічне значення і сек'юритарних значення (пов'язана з проблемами зміцнення безпеки), позначаються і на інвестиційній привабливості країни. Інвестори будуть спочатку думати, перш ніж іти в Україну. Також це може негативно позначитися на туризмі. Приміром, зараз у Франції всі говорять про те, що після подій 13 листопада в Парижі туристичний бізнес у країні може виявитися в кризі. Франція і особливо Париж – перша в світі країна по прийому туристів", – сказав він Сегодня.ua.

Крім того, за словами експерта, можуть бути і негативні наслідки для процесу візової лібералізації між Україною та ЄС. "Постійна відкладення (введення безвізового режиму), певною мірою, є наслідком подібного роду факторів. Це проблема не тільки і не скільки технічна (біопаспорт та ін.) вона, звичайно ж, залежить і від геополітичних конфігурацій і ситуацій, які можуть виникати в той чи інший момент часу навколо тієї чи іншої країни", – сказав він.

Олександр Дічек зазначає, що в сьогоднішньому світі проблему тероризму потрібно вирішувати тільки колективно.

"Ті глобальні події, які відбуваються у світі, вимагають участі і зусиль, як великих, так і малих країн з різних континентів. Світ єдиний і немає чужих проблем. Ми самі стали свідками, як після паризьких вибухів світ консолідується в бажанні вирішити цю глобальну проблему. Очевидно, потрібна особлива резолюція ООН для уніфікації антитерористичного законодавства, необхідно жорсткість заходів, що було підтверджено на зустрічі "Великої двадцятки", щодо посилення контролю за фінансуванням тероризму, існує необхідність обміну інформацією, необхідність контролю інформаційного простору. Цілі програми будуть вибудовуватися, і зараз намічені більшість позицій, які треба виконувати. Думаю, Україна не стоятиме осторонь від цих подій. Сьогодні ніхто не застрахований, у тому числі і України від прояву таких актів", – сказав він.

Як відомо, Глобальний індекс тероризму (The Global Terrorism Index) і супроводжуючий його рейтинг країн світу за рівнем тероризму – це комплексне дослідження, яке вимірює рівень терористичної активності в країнах світу і показує, які з держав і в яких масштабах стикаються з терористичною загрозою. Індекс розроблений міжнародною групою експертів під егідою Інституту економіки та миру (The Institute for Economics and Peace) Сіднейського університету, Австралія. Розрахункова частина виконана на основі інформації з глобальної бази даних тероризму Національного консорціуму з вивчення тероризму при Університеті штату Меріленд – найбільшої в світі статистичної бази про терористичну діяльність, що містить інформацію про більш ніж 100 тисячах випадків терористичних актів за останні десять років.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти