Україна проти Росії в Міжнародному суді ООН по Донбасу і Криму: чого очікувати

7 травня 2017, 08:03

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Ідеальним для України варіантом розвитку подій стало б створення міжнародного трибуналу

Уп'ятницю,12 травня,МіжнароднийсудООНоприлюднитькалендарний розкладрозглядупосутісправи"УкраїнапротиРосії".Судовий розглядможерозтягтисянакількароків,та йгарантійвиконанняРосієюрішення,навітьякщовонобудена користьУкраїни,немає.Адже,за словамиюристівідипломатів,змуситиМосквувиконуватирішенняМіжнародного судуможечерезРадбезООН,деРосія маєправовето.Втім,нашішансинавиграшдоситьвеликі.Усвоємупроміжному рішенні 19 квітня суд визнав, що справа підпадає під його юрисдикцію, зобов'язав Росію відновити діяльність Меджлісу в Криму і забезпечитидоступністьосвітиукраїнською мовою.Крімтого,судзакликавМосквувиконувативсіпунктиМінськихугод,фактичновизнавшиРФстороноюконфлікту.ЩостосуєтьсяфінансуванняРосієютероризмунаДонбасі,тутсудвизнав недостатнімидоказиУкраїни.ВеликароботапозборутакихМВС,ГПУіСБУвжеведетьсяі 12 травня,колиМіжнароднийсудООНоприлюднитькалендарний розкладрозглядусправипосуті,станезрозуміло,скількичасув українськоїсторониназбірвеликогодосьє.

Реклама

18361371_1475437369173269_498553751_n

Міжнародний суд ООН в Гаазі. Фото автора

Результатипроміжного рішення.ПозовпротиРосіїдо Міжнародного судуООНУкраїнаподала16січня2017 року.Метазвернення-притягненняРосіїдовідповідальностізафінансуваннятероризмунаСходіУкраїниідискримінаціюетнічнихукраїнцівікримськихтатарванексованому Криму.

Вже 19 квітня Міжнародний суд ООН виніс проміжне рішення у справі "Україна проти Росії"По-перше,судвизнавзасобоююрисдикціюprima facieз розглядупозову.Цевжемаленька"перемога"України.Наприклад,в2011-мусудвідмовивГрузіїупозовіпротиРосії,заявивши,щотемарозглядуне підпадаєпідйогоюрисдикцію.Тбілісізвинувачував російську владуісепаратистськіугрупованнявАбхазіїіПівденнійОсетії,якіпідтримувалаРосія,вмасовихетнічнихчистках,яківелися,за твердженнямгрузинської влади,протягомбагатьохроків.

Реклама

По-друге,МіжнароднийсудООНзобов'язавРосіювідновитидіяльністьМеджлісукримськотатарськогонароду,забезпечитидоступністьосвітиукраїнською мовою,атакожзобов'язавобидвісторониспорууникатипорушеньКонвенціїпро запобіганнявсіхформрасовоїдискримінації.

Нагадаємо, що 29 вересня 2016 року Верховний суд РФ остаточно заборонив діяльність Меджлісу як екстремістської організації. Не так давно британська The Guardian писала, що з моменту анексії Криму багатьох активістів і етнічних татар утримують в застарілих психіатричних закладах. За словами голови моніторингової місії ООН з прав людини Фіони Фрейзер, в кримських в'язницях і надалі катують в'язнів. Голова Меджлісу Рефат Чубаров заявляв, що 18 кримських татар в Криму зникли безвісти, 4 знайдені убитими. А в березні цього року Північно-Кавказький окружний військовий суд Росії засудив кримського татарина Руслана Зейтуллаєва до 12 років позбавлення волі за створення в Криму осередку забороненої в Росії організації "Хізб ут-Тахрір". На території України організація не заборонена.

По-третє,судзобов'язавУкраїнуіРосіювиконуватиположенняМінськихугод.РадбезООН,на думкусуду,закликавУкраїнуіРосіюрозробитикомплексзаходівщодо виконанняМінськихдомовленостей."Сторониповиннізробитивсенеобхіднедлявиконанняцьогопакетадокументів,щобврегулюватиконфліктвсхіднихрегіонахУкраїнимирнимшляхом",-оголосив рішенняголовасудуРонніАбрахам.

І,по-четверте,МіжнароднийсудООНвідмовивУкраїніутимчасові заходипротиРосіїпоконвенціїпрозаборонуфінансуваннятероризму.Судвизнав недостатнімидоказиУкраїни."Українане виконаластандартівдоказовоїбази,щобдовестинавмисністьперерахуваннякоштів(фінансування-Авт.)длясуб'єктів "ДНР"/"ЛНР",-сказавРонніАбрахам.

Як змусити Росію виконати рішення суду?Петро Порошенко назвав проміжне рішення Міжнародного суду багатообіцяючим, оскільки за обома позовами суд визнав свою юрисдикцію. Безперечною "перемогою" України можна вважати і рішення суду в Гаазі, що зобов'язує Росію припинити переслідувати кримських татар, відновити діяльність Меджлісу і забезпечити доступність освіти українською мовою. Але, змусити Росію виконати проміжне рішення суду, не говорять уже про фінальне, буде вкрай складно, якщо не сказати, що взагалі неможливо. Наприклад, в 1986 році Міжнародний суд ООН визнав США винними в порушенні міжнародного права і заохочення тероризму в Нікарагуа. Нікарагуа вдалося довести, що Штати після падіння диктатури Анастасіо Сомоси підтримували антиурядові угруповання Контрас. Але США відмовилися виконати вердикт Міжнародного суду ООН.

"УМіжнародногосудуООН,якщодержававідмовляєтьсявиконуватийогорішення,відповідно до Статутуєможливістьзвернутисядо РадибезпекиООНзвимогоюзабезпечитивиконанняцьогорішення.АлеРосіямаєправоветовРадібезпеки"

"Росія,швидше за все,відмовитьсявиконуватитіположеннярішення,якібудутьфіксуватиякісьзобов'язанняРФякправопорушника.УМіжнародногосудуООН,якщодержававідмовляєтьсявиконуватийогорішення,відповідно до Статутуєможливістьзвернутисядо РадибезпекиООНзвимогоюзабезпечитивиконанняцьогорішення.АлеРосіямаєправоветовРадібезпеки,івоназаблокуєтакерішенняРадбезу",-пояснивколишнійсуддяМіжнародногоКримінальногоТрибуналуВолодимирВасиленко.

Реклама

У тойжечас,на думкуукраїнськихполітиківідипломатів,рішенняМіжнародногосудуООНна користьУкраїниможестатихорошимприводомдляпосилення санкційпротиРосії.Особливоз огляду натойфакт,щосудвГаазіфактичновизнавРосіюстороноюконфліктунаДонбасі,зобов'язавшиМосквувиконуватиМінськіугоди.

"Це означає, що Росія є стороною Мінських домовленостей, а не посередником, як спочатку вона намагалася собі уявити. Унікальність ситуації в тому, що коли буде прийнято рішення суду, воно не потребує ніякого додаткового голосування – ні Генасамблеї, ні Радбезу ООН. Це рішення прямої дії, воно повинно виконуватися будь-якою державою-членом ООН, і за невиконання передбачені санкції, які дуже боляче вдарять по будь-якій державі", – зазначив Петро Порошенко під час зустрічі з главою МЗС Павлом Клімкіним і його заступником Оленою Зеркаль, яка представляє інтереси України в Міжнародному суді ООН.

Як довести причетність Росії до фінансування тероризму на Донбасі?Щостосуєтьсяпозиціїсудузгідно з конвенцієюпрозаборонуфінансуваннятероризму,тутоднозначноможнаговоритипро недоробкуукраїнської сторони.СуддяРонніАбрахамчіткосказав,що"Українане виконаластандартівдоказовоїбази...".Простішекажучи,Українаповиннанадати МіжнародномусудуООНдоказитого,щоуРосіїбувзлийумиселічіткаметафінансуваннятероризмунаДонбасі.

Проте,за словамиОлениЗеркаль,рішеннясудувційчастинієпозитивним,враховуючинаступне:судпідтримавпозиціюУкраїнищоподії(пофінансуваннюРФтероризму-Авт.)підпадаютьпіддіюконвенції,судпідтримавпозиціюУкраїни щодо дотриманнядосудовоїпроцедури,судформальновизнавprima facie-своююрисдикціюпоційконвенції.

Реклама

МЗСзісвого бокуяк доказинадавсудуперепискузросійськимиколегами,щобМіжнароднийсуд несказав(яксвого часуГрузії),щоУкраїна неспробувалавикористовувативсіспособимирноврегулюватиконфліктзРосією.Такожвідомо,щосудунадалисупутниковізнімкибазуванняіпереміщеннявійськовихітехнікибіля кордонівУкраїниінаДонбасі.

Офіційно українська сторона не повідомляє, хто займався, і буде займатися збором доказової бази для Міжнародного суду ООН. Неофіційно українські дипломати кажуть, що обов'язок поклали на Мін'юст. "Поки що Мін'юст словами тільки повітря стрясає, а не працює. У них немає зібраного доказового досьє. Ніхто не хоче співпрацювати з СБУ і ГПУ з цього питання", – говорять джерела в українських дипколах, знайомі з ходом справи в Міжнародному суді ООН. За їх словами, в ідеалі, Мін'юст спільно з МЗС, ГПУ і СБУ має створити спеціальну комісію або робочу групу, яка б зібрала всі докази провини Росії, і її причетності до фінансування тероризму, злочинів на Донбасі і в Криму в єдине досьє.

"Сегодня"звернувсяіз запитомдо Мін'юсту,алевідповідітакі неотримав.Засловамивіце-спікераіпредставникаУкраїнивгуманітарнійпідгрупіТристоронньоїконтактноїгрупиІриниГеращенко,нанаступнихзасіданняхукраїнськасторонанадастьвсюінформаціюпро щоденнепорушеннярежимутиші,про постачаннязброїітехніки,про кожногонезаконноутримуваногозаручника,про вбитих,провсіх"Моторол"і "Гіві" зросійськимипаспортами,якітероризуютьДонбас.

ЗасловамиОлениЗеркаль,12 травня,колиМіжнароднийсудООНоприлюднитькалендарний розкладрозглядусправипосуті,мибудеморозуміти,скількиєчасуназбірдоказів.ЗасловаминардепавідНФАнтонаГеращенка,СБУ,поліціяіпрокуратураповиннінадатибільшеінформаціїдлясудувГаазіітакавеликароботавжеведеться.Зокрема,до позовуУкраїниможутьприєднативисновкиміжнародноїкомісіїз розслідуваннякатастрофиMH17.Алеекспертисумніваються,щоцепідпадаєпідюрисдикціюМіжнародногосудуООН.

"Якужезазначалидеякішановніукраїнськіексперти,іВасиленкопро цевсвоїх коментаряхнеодноразовоговорив,щоєпевніпроблемизвизначеннямгенеральноїлініїформуваннязвинуваченьпротиРосії.Навітьякщорозглядатикатастрофу MH17, звеликиминатяжкамиможнаїїпідвестипідкваліфікаціютерористичного акту.Івтакихсправахполітиказаважаєфактажу",-вважаєспівдиректорпрограмзовнішньоїполітикитаміжнародноїбезпекиЦентруРазумковаОлексійМельник.

Ідеальним для України варіантом розвитку подій стало б створення міжнародного трибуналу за прикладом Нюрнберзького, який судив колишніх керівників гітлерівської Німеччини. Головними обвинувачами виступали СРСР, США, Великобританія і Франція. Є ще один випадок, правда, з жорсткою військовою складовою, коли на початку 90-х міжнародна коаліція на чолі з США провела операцію "Буря в пустелі" зі звільнення Кувейту, після чого проти Іраку були введені жорсткі економічні санкції. Але, як говорив представник України в підгрупі з безпеки Тристоронньої контактної групи Євген Марчук, НАТО не буде воювати з Росією за Україну. Складнособіуявити,щоіокремікраїни-члениАльянсубудутьвоюватизаУкраїну.УтакомувипадкуварторозраховуватилишеназбереженняіпосиленняекономічнихсанкційпротиКремляпаралельнозі створенняманалогаНюрнберзькоготрибуналу.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти