Україна звернулася за миротворцями для Донбасу: що далі

13 березня 2015, 18:36

Олексій Біловол Олексій Біловол

Офіційне звернення про миротворців Рада може ухвалити вже на наступному тижні, але рішення можуть і відкласти з тактичних міркувань, вважає експерт

Україна направила в ООН попередню заявку про відправку на Донбас миротворчого контингенту, повідомив директор інформаційного департаменту МЗС Євген Перебийніс агентству Associated Press. Передбачається, що склад і обсяг місії будуть узгоджені в ході консультацій з ООН.

Реклама

Глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко пояснив у коментарі "Сегодня.ua", що відправка такої заявки – попередній крок, а офіційне звернення дає Верховна Рада своєю постановою.

"Уже після цього буде питання розгляду Радбезу ООН", – сказав він.

Політолог зазначив, що ключовою при розгляді звернення Радою безпеки ООН стане позиція Росії.

"Росія поки проти цього, так що питання може зависнути. Але зараз наше завдання – не домагатися якогось одного рішення, адже тема миротворців вже працює. У тому сенсі, що якщо не миротворці – тоді потрібно підсилювати місію ОБСЄ. І вчора було прийнято відповідне рішення про збільшення місії до 1000 осіб (також мандат місії продовжили до березня 2016 року – ред.). Треба діяти паралельно, як по лінії ООН, так і по ОБСЄ, домагатися або посилення місії ОБСЄ, в тому числі зміцнення її функцій і ресурсів, а якщо не вирішується питання з ОБСЄ – тоді офіційно ставити питання про миротворців. А далі – питання часу, як і на яких умовах домовляться.

Попередніми зверненням запущений процес, щоб ще до офіційного звернення узгодити склад місії та її фінансування", – вважає Володимир Фесенко.

Реклама

На його думку, вирішення питання про введення миротворців може зайняти мінімум кілька місяців.

"Приблизно можна говорити про піврічний термін, якщо не буде перешкод з боку Росії. А от якщо говорити про те, коли саме Рада може прийняти рішення про офіційне звернення щодо місії ООН, тут питання певної тактики.

При бажанні ВР може прийняти відповідне звернення вже на найближчому пленарному тижні. Але можливо поки з цим не поспішають, щоб все-таки використовувати потенціал ОБСЄ", – вважає політолог.

Політолог, кандидат політичних наук Олександр Палій зазначив, що рішення про направлення миротворців може розглянути Генасамблея ООН, якщо не буде рішення Радбезу, або Росія його заблокує.

"Спочатку Радбез ООН має розглянути, якщо ні – тоді питання буде вирішуватися через Генассамблею, як це було під час корейської кризи", – сказав він.

На думку експерта, навіть попередня заявка означає запуск процесу, який в цілому може зайняти до півроку.

Реклама

"Звичайно, Радбез може розглянути цю заявку буквально моментально, але питання в тому, скільки піде на узгодження деталей. Якщо це все піде через Генассамблею – це буде дуже сильний хід", – уклав Олександр Палій.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов також вважає перспективним вирішення питання про направлення миротворців на Донбас через Генассамблею ООН.

"У першу чергу це питання буде розглянуто через Радбез ООН. Але, враховуючи майже 100% ймовірність, що дане рішення можуть блокувати Росія і Китай, то наступний крок – це подача заявки через Генассамблею ООН. Тут перспективи є, але також є варіанти, що рішення не пройде.

Але навіть якщо оонівський варіант не пройде, в України будуть всі легальні можливості просити миротворчий контингент під егідою ЄС", – пояснив Вадим Карасьов.

При цьому він зазначив, що Німеччина і та Франція поки проти такого формату, вважаючи, що розширена місія ОБСЄ може впоратися.

"Якщо перемир'я буде порушуватися систематично, тоді питання про миротворчу місію під егідою ЄС може стати в актуальний порядок денний", – додав політолог.

Реклама

На думку Карасьова, в цю місію можуть увійти країни ЄС, що не входять в НАТО.

"Я не виключаю, що дане питання обговорювалося і під час візиту шведського прем'єра до Києва, і буде обговорюватися під час майбутньої зустрічі в Берліні 16 березня між Порошенком і Меркель", – зазначив він.

Вадим Карасьов також вважає, що процес залучення миротворчої місії офіційно вже стартував, як мінімум на дипломатичному рівні, а політично його може зміцнити ВР наступного пленарного тижня.

"Процес по дипломатичній лінії вже запущений. Інша справа що має бути рішення парламенту, відповідні оонівські процедури. І вже на найближчому пленарному тижні, я думаю, може бути прийняте відповідне рішення ВР спільно з законом про нові межі особливих районів Донецької та Луганської областей", – уклав політолог.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти