Україна може замінити Будапештський меморандум: названі альтернативи

19 вересня 2018 15:10

Дмитро Дубенський

Києву радять вимагати від США і Британії нового формату переговорів без обов'язкової участі РФ

Україна могла б вимагати від підписантів Будапештського меморандуму надання конкретних фінансових і економічних преференцій для Києва за відмову від ядерного арсеналу. 

Реклама

Про це в коментарі сайту "Сьогодні" розповів директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

"Безумовно, що ядерне роззброєння для української держави було переломним моментом. Мені здається, що на той момент ми не змогли повністю забезпечити компенсацію за таке роззброєння, не тільки в сфері безпеки, але і в економіці, включаючи інвестування, надання фінансової допомоги тощо. Знову ж, є різні цифри щодо видатків США на нібито протистояння тому ядерного арсеналу, який був в України, і умовно був націлений на Захід. Якщо не помиляюся, йшлося про понад 10 млрд доларів на рік", – нагадав він.

За словами Бали, США заощадили досить серйозні гроші, тому після підписання Меморандуму Києву слід наполягати на введенні комплексного механізму з надання компенсації за відмову від ядерної зброї. Він додав, що Україна, наприклад, тоді могла б пролобіювати і закупівлю країнами-підписантами українських товарів.

"А якщо говорити про безпеку, яка для нас зараз є найактуальнішим питанням, то, безумовно, Будапештський меморандум був все ж формальним документом і не ніс серйозні юридичні зобов'язання. Тоді від підписантів це був символічний крок, і не вірити підписам президентів у той час не було підстав. Тому Україна повинна була б на той момент укласти ще й двосторонні угоди з підписантами Меморандуму з якихось конкретних моментів", – додав експерт.

Він також підкреслив, що зараз все це не означає, що українська сторона не може або не має права вимагати від сторін виконання положень Будапештського меморандуму.

"Тому повернення до тексту цього документа, на мою думку, на сьогодні є абсолютно виправданим, і це будь-яким шляхом необхідно вносити до порядку денного, незалежно від того, хочеться Росія чи ні. Україна повинна апелювати до США. На даному етапі нам може допомогти союзник Києва Велика Британія, з огляду на загострення відносин Лондона з Росією. Не виключаю, що це може бути формат переговорів і без участі РФ. Тобто, слід було б створити таку формулу, щоб виробляти нові підходи. Тим більше, що буде призупинена дія Договору про співпрацю між Україною і Росією, і ми, так чи інакше, прийдемо до підписання миру з РФ", – сказав Бала.

Як пояснив експерт, відсутність домовленостей з РФ після припинення Україною дії Угоди про дружбу і співробітництво Київ може запропонувати новий варіант мирного договору, в який обов'язково треба включати питання Криму, "який випав з тих же самих Мінських угод".

"Зараз ситуація, з одного боку, невизначена, але з іншого – відкриває нові можливості для України, щоб, по-перше, звернутися до підписантів Будапештського меморандуму, вимагаючи виконання зобов'язань щодо захисту українського суверенітету, а по-друге, в новому форматі почати обговорення реального замирення. Так чи інакше Мінськ-2 повинен був привести до перемир'я, хоча, за великим рахунком, до нього цей документ так і не привів. Відбувається і війна, і мир одночасно. Україна ж зараз у форматі Будапештського меморандуму може перейти до тих питань, які для неї є важливими, не відмовляючись, безумовно, від Мінських угод", – резюмував керівник Агентства моделювання ситуацій.

Реклама

Нагадаємо, Україна відмовилася від ядерної зброї 1994 року, після чого між Україною, США, Росією і Великою Британією був підписаний "Будапештський меморандум" про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням української сторони до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Відзначимо, після того, як Росія напала на Україну, особливо гостро постало питання виконання країнами-гарантами своїх зобов'язань перед нашою країною, але на ділі все вийшло сумно. Так, наприклад, в США пояснили, чому не виконують відповідний договір. Екс-держсекретар Джон Керрі говорив, що американці не хочуть спровокувати ще більшу нестабільність у світі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти