Учасники саміту Україна-Євросоюз оприлюднили підсумкову заяву. Повний текст

27 квітня 2015, 19:45

У документі – 20 пунктів

Сьогодні, 27 квітня, учасники саміту Україна-ЄС ухвалили підсумкову спільну заяву. Повний текст заяви оприлюднено на сайті президента України Петра Порошенка. Документ містить 20 пунктів.

Реклама

1. 17-й саміт Україна – ЄС відбувся в Києві 27 квітня 2015 року. Європейський союз був представлений президентом Європейської Ради Дональдом Туском і президентом Європейської Комісії Жан-Клодом Юнкером. Україна була представлена президентом Петром Порошенком. Це був перший саміт в рамках угоди про асоціацію між Україною та ЄС, імплементація якого складе визначальний крок у процесі поглиблення політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС на основі поваги спільних цінностей та їх ефективного поширення.

2. Лідери привітали проведення вільних і справедливих президентських і парламентських виборів в Україні в 2014 році, під час яких український народ скористався своїм правом обирати власне майбутнє і які ознаменували собою важливий крок у прагненнях України зміцнити свій демократичний розвиток згідно зі своїми міжнародними зобов'язаннями.

Лідери відзначили безпрецедентну суспільну підтримку політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС, а також її демократичних устремлінь. Вони згадали трагічні події початку 2014 року і вшанували пам'ять всіх тих, хто віддав своє життя. Вони знову підтвердили спільну мету побудувати демократичну, стабільну і процвітаючу країну з гарантованими правами людини і основоположними свободами для всіх її громадян і підтвердили прихильність України до побудови глибокої і стійкої демократії та ринкової економіки. Лідери визнали європейські устремління України і привітали її європейський вибір, як визначено в угоді про асоціацію.

3. Лідери привітали підписання і початок тимчасового застосування відповідних частин Угоди про асоціацію та прогрес у підготовці до тимчасового застосування ЗВТ з 1 січня 2016 року. Вони підкреслили важливість якнайшвидшої ратифікації Угоди про асоціацію країнами-членами ЄС відповідно до їх внутрішніх процедур. Активізація процесу реформ буде мати вирішальне значення з точки зору політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС.

Реклама

4. Лідери вітають рішучу відданість амбітному процесу реформ, визначених в українській "Стратегії – 2020", Програмі уряду та коаліційній угоді. Вони також вітають пакет допомоги з боку ЄС Україні в її зусиллях у створенні цього оновленого процесу реформ, а також створення групи підтримки України в ЄС та консультативної місії ЄС з реформування сектора цивільної безпеки України. У цьому контексті лідери відзначили оновлення Порядку денного асоціації як важливого спільно узгодженого інструменту для сприяння реалізації та моніторингу угоди про асоціацію.

5. Вони також вітають перші заходи щодо впровадження реформ, початих України у ключових сферах, зокрема конституційну реформу, децентралізацію, боротьбу з корупцією, реформу системи судочинства, реструктуризацію енергетичного сектора і поліпшення бізнес-клімату. Лідери підкреслили, що імплементація цих реформ буде мати ключове значення і має швидко забезпечити подальші конкретні результати. Зокрема, вони вітали:

- Початок роботи Конституційної комісії, прогрес у процесі децентралізації (прийняття законів про добровільне об'єднання територіальних громад та про співпрацю територіальних громад);

- Внесення змін до Податкового та Бюджетного кодексів, перегляд законодавства про суспільне мовлення;

- Прийняття пакету антикорупційного законодавства, включаючи державну антикорупційну стратегію на 2014-2017 роки, законодавства про прокуратуру, систему судочинства і статусу суддів;

Реклама

- Призначення директора Національного антикорупційного бюро;

- Внесення на розгляд парламенту законопроектів про державну службу, в тому числі на рівні органів місцевого самоврядування; прийняття закону "Про Рахункову палату України", законодавства про державну допомогу, внесення змін до законодавства про державні закупівлі, підвищення прозорості в діяльності підприємств, що перебувають у державній власності;

- Триваючу реформу тарифів і цін на енергоносії, прийняття нового законодавства про ринок газу відповідно до зобов'язань в рамках Енергетичного співтовариства, внесення на розгляд парламенту законопроекту про національні регулятори ринку газу та електроенергії;

- Прогрес у скороченні кількості регуляторних та ліцензійних вимог з метою спрощення ведення підприємницької діяльності.

6. Лідери погодилися з необхідністю подальшого прискорення реформ з ключових системних питань, зокрема: завершення впровадження конституційної реформи з метою створення передумов для поглибленої реформи судочинства, децентралізації та ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду; своєчасне завершення реформи відповідної законодавчої бази напередодні виборів до органів місцевого самоврядування; боротьба з корупцією та її запобігання за допомогою відповідних інститутів та незалежних розслідувань, а також шляхом створення Національного центру запобігання корупції; підвищення рівня прозорості, відповідальності та незалежності системи судочинства; професіоналізація і деполітизація системи державної служби, включаючи органи місцевого самоврядування; реструктуризація енергетичного сектора відповідно до вимог Третього енергетичного пакета, зокрема поділ функцій НАК "Нафтогаз України", посилення уваги до проблем енергоефективності; реформа сектора цивільної безпеки; модернізація системи управління державними фінансами шляхом прозорої системи державних закупівель, поліпшеного фіскального менеджменту і посиленого зовнішнього аудиту.

Реклама

7. У цьому контексті лідери відзначили організацію України Міжнародної конференції з підтримки України на наступний день після саміту, що дозволить донести до відома широкої світової громадськості прогрес у реалізації реформ і обговорити з міжнародним співтовариством подальші кроки в процесі здійснення реформ і необхідні заходи щодо їх підтримки.

В тренді
Українська армія одна з найсильніших в Європі: в США похвалили Україну

8. Лідери привітали зобов'язання Європейського союзу і європейських фінансових інститутів, представлені в березні 2014-го, щодо надання Україні фінансової підтримки у розмірі 11 млрд. євро з метою підтримки політичної, економічної та фінансової стабілізації в Україні. На цей час вже було виділено 6 млрд. євро у формі кредитів і грантів, включаючи недавно узгоджену додаткову третю програму макрофінансової допомоги Україні у розмірі 1,8 млрд. Євро і перерахування минулого тижня останнього траншу в розмірі 250 млн. євро в рамках попередньої програми макрофінансової допомоги. Лідери домовилися про швидке укладення Меморандуму про взаєморозуміння та Кредитної угоди щодо третьої програми макрофінансової допомоги, що дасть можливість надання Україні першого траншу ймовірно вже до середини 2015 року.

9. Лідери повторно рішуче засудили явне порушення суверенітету і територіальної цілісності України в результаті актів агресії з боку російських збройних сил, починаючи з березня 2014 року. Ці дії є прямим порушенням Статуту ООН і Гельсінського заключного акта Наради з безпеки і співробітництва в Європі 1975-го, а також конкретних зобов'язань РФ поважати суверенітет і територіальну цілісність України в рамках Будапештського меморандуму від 1994 року і двостороннього Договору про дружбу, співробітництво і партнерство від 1997 року.

10. Лідери знову підтвердили свою рішуче засудження незаконної анексії Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та м.Севастополь. Зіткнувшись з цим триваючим порушенням суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України та міжнародного права, вони підтвердили свою рішучість в повному обсязі проводити політику невизнання, в тому числі шляхом обмежувальних заходів, і закликали держави-члени ООН поважати Резолюцію Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй № 68/262 від 27 березня 2014 року. Вони також підтвердили свою глибоку стурбованість з приводу безперервного нарощування військової присутності та погіршення ситуації з правами людини на Кримському півострові, в тому числі придушення свободи слова і переслідування осіб, що належать до меншин, в тому числі кримських татар. Вони закликають до надання повного, вільного і безперешкодного доступу в Автономної Республіки Крим та м.Севастополь міжнародних суб'єктів в галузі прав людини.

11. Сторона ЄС підтвердила свої зобов'язання рішуче підтримувати єдність, суверенітет, незалежність і територіальну цілісність України. Лідери підкреслили свою рішучу підтримку зусиль, спрямованих на деекалацію і політичне врегулювання, яке ґрунтується на повазі до незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України, зокрема в рамках нормандського формату. Вони висловили свою повну підтримку мінським домовленостями, включаючи комплекс заходів від 12 лютого 2015 року, який підтримано резолюцією Ради Безпеки ООН № 2202 від 17 лютого 2015 року.

12. Лідери закликали всі сторони швидко і повною мірою імплементувати Мінські домовленості і виконувати свої зобов'язання і підкреслили, у зв'язку з цим, відповідальність влади Росії. Вони закликали до негайного звільнення всіх заручників і осіб, які незаконно утримуються, включаючи Надію Савченко. У цьому контексті вони висловили свою повну підтримку Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, а також зусиллям спеціального представника діючого голови ОБСЄ у тристоронній контактній групі. Лідери закликали всі сторони співпрацювати з органами міжнародного розслідування та кримінально-процесуальних заходів з метою притягнення до відповідальності тих, хто причетний до краху літака рейсу MH17.

13. Лідери взяли до відома висновки Європейської Ради від 19 березня 2015-го щодо обмежувальних заходів ЄС проти Російської Федерації.

14. Лідери підкреслили необхідність протидіяти триваючої дезінформаційною кампанії Росії і погодилися щодо необхідності посилити свої стратегічні комунікаційні зусилля.

15. Лідери висловили жаль з приводу масштабного гуманітарної кризи. Україна висловила подяку ЄС та його держав-членів за значний обсяг наданої гуманітарної допомоги. Лідери домовилися активізувати свої зусилля з надання допомоги для задоволення потреб постраждалого внаслідок конфлікту населення, незалежно від місця їх перебування, а також обговорили перспективи більш активного використання ресурсів, що надаються міжнародним співтовариством. Вони домовилися про необхідність надання соціальної допомоги внутрішньо переміщеним особам в коротко – і довгостроковій перспективі, а також про вдосконалення механізму координації та усунення наявних правових та адміністративних перешкод для безперешкодного надання міжнародної гуманітарної допомоги тим, хто її потребує.

16. Лідери привітали прогрес в тристоронні консультації між Україною, ЄС та Російською Федерацією щодо поставок газу з Росії в Україну, з метою підвищення безпеки газопостачання для України та її громадян, а також забезпечення стабільного, достатнього та безперебійного транзиту газу в ЄС. Підкресливши важливість міцного енергетичного партнерства між Україною та ЄС, включаючи сферу безпеки атомної енергетики, враховуючи міжнародні зобов'язання, лідери висловили готовність продовжувати співпрацю між Україною та ЄС у сфері невідкладного реформування енергетичного сектору України, спільну модернізацію та експлуатації української газотранспортної системи і підземних газових сховищ, забезпечення поставок газу з Європи в Україну, а також особливо вітали прийняття нового Закону про ринок природного газу. Вони погодилися надалі співпрацюватимуть з метою сприяння інтеграції ринків, у тому числі шляхом розвитку інтерконекторів та укладення стандартних угод про об'єднання газотранспортних систем між операторами газотранспортної системи України та сусідніх держав-членів ЄС.

17. Лідери очікують початок тимчасового застосування положень щодо поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та ЄС з 1 січня 2016 року, а також на позитивний вплив від її створення. Вони також підкреслили важливість продовження тристоронніх консультацій з імплементації ЗВТ між Україною та ЄС у конструктивному дусі, використовуючи наявні для договірних сторін ЗВТ гнучкості.

18. Лідери підтвердили свою відданість наміру досягти спільної мети безвізових поїздок за умови виконання визначених у Плані дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України передумов для добре контрольованого і безпечного пересування осіб. Вони привітали досягнутий Україною прогрес, підкреслюючи необхідність повного та ефективного виконання всіх критеріїв і підкреслюючи в цьому зв'язку важливість очікуваного оприлюднення до Ризького саміту наступної доповіді про прогрес у виконанні Плану дій щодо лібералізації Європейським союзом візового режиму для України.

19. Лідери привітали поглиблення співробітництва Україна – ЄС, особливо з проведенням першого засідання Ради асоціації, яка визначила інституціональні рамки посиленої співпраці, а також з підписанням угоди про асоційовану участь України в програмі ЄС "Горизонт 2020". Лідери позитивно оцінили поглиблення контактів, зокрема шляхом участі у програмі "Еразмус+", яка підтримує мобільність студентів, академічне співробітництво та молодіжні обміни. Крім того, вони вітали прагнення обох сторін до участі України в Програмі ЄС "Творча Європа", Програмі Євратому з досліджень і навчання (2014-2018) та Програмі ЄС з підвищення конкурентоспроможності малих і середніх підприємств (COSME 2014-2020). Лідери підтвердили важливість укладення Угоди між Україною та ЄС про спільний авіаційний простір, як зазначено в Угоді про асоціацію, в самому найближчому часі, в 2015 році.

20. Лідери обмінялися думками з міжнародних і регіональних питань, особливо у світлі очікуваного Саміту ініціативи "Східне партнерство" у м. Рига і перегляду Європейської політики сусідства. Вони відзначили важливість відновлення конструктивного залучення до мирного врегулювання придністровського конфлікту, належним чином враховуючи переговори з врегулювання у форматі "5+2". Лідери привітали роль Місії Європейського Союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні у розвитку системи управління кордоном та реформуванні прикордонних і митних служб України, вітаючи продовження мандату Місії на наступний дворічний період до грудня 2017 року. Вони також висловили задоволення зростанням кількості приєднань України до заяв ЄС в рамках Спільної зовнішньої політики та політики безпеки (СЗППБ), а також участю України в 2014 році у Військово-морській операції під проводом ЄС (EUNAVFOR – Сомалі "Аталанта") і бойових тактичних групах ЄС.

Лідери привітали початок переговорів з укладення Адміністративного угоди між Міністерством оборони України та Європейським оборонним агентством.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти