Тягнибок: російськомовних не треба захищати – їх не ображають

8 травня 2014 8:00

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Кандидат в президенти Олег Тягнибок – про провал АТО, про гроші на вибори і українцях-лиходіїв в серіалах РФ

"Сегодня" продовжує публікацію інтерв'ю з кандидатами в президенти України. Лідер ВО "Свобода" – про те, що першим своїм указом він розпустив би Раду, про статус російської мови і програної інформаційної війні.

- Як повернути Крим?

- Якщо Москва розгорне повномасштабну військову операцію на Сході, Крим потрібно повертати шляхом введення українських військ, в тому числі і на півострів. Якщо Кремль не піде на це, ситуація з Кримом загрожує перерости в довгострокову фазу тління. Тоді потрібно діяти за допомогою міжнародних дипломатичних інструментів, соціально-економічної інтервенції та інформаційного впливу на Крим.

- Розкажіть детальніше...

- Треба добиватися збільшення числа країн, які не визнають російської окупації Криму, переконувати міжнародну спільноту ввести більш жорсткі санкції по відношенню до РФ, її керівництву і кримським сепаратистам. У плані соціально-економічної блокади, кримчани повинні переконатися, що в Україні жити краще, ніж у РФ. Правоохоронцям, які зрадили Україну і перейшли на бік РФ, вже зараз видають паспорти з магаданською пропискою. Вони поїдуть служити до Чечні, на Крайню Північ і Далекий Схід. Це допомагає тому, щоб психологічно настрій кримчан змінювався в сторону повернення в Україну. Потрібно терміново перенаправити всі транспортні та туристичні потоки з Криму до чорноморського узбережжя Одеса-Херсон-Миколаїв, створити там сприятливі умови для турбізнесу – ввести податкові пільги. У свій час на середземноморському узбережжі подібне зробили турки: за копійки здавалася в оренду земля тим, хто був готовий розвивати туристичну інфраструктуру. Так само, Україна не повинна нехтувати жорсткими методами – перекривати подачу води і світла або встановити такі ціни, які зобов'яжуть по-іншому ставитися до України. Також Україні потрібно терміново подавати позови до міжнародних судів з компенсації збитку від анексії Криму.

- Усім зрозуміло, що Україна програла інформаційну війну Росії...

- Програла в нуль. Україна ніколи не вела грамотну інформаційну політику – ні за часів президентства Віктора Ющенка, ні при режимі Віктора Януковича. РНБО дали доручення і навіть створили спеціальний відділ, який повинен займатися веденням правильної інформполітики. Тільки це не відчувається. Свого часу нині покійний Юрій Іллєнко, один з ідеологів нашої політсили, відстоював позицію звільнення України від інформаційної окупації. Він говорив це ще років 8-10 тому. Але тоді над "свободівцями" сміялися, мовляв, це нецікаво і нікому не потрібно, і жодної інформаційної війни проти України немає. Але вона йшла постійно. Взяти тільки російські фільми та серіали, які активно транслюють наші телеканали. Вони не тільки про героїзм російських ментів і військових, про доблесної Червоної армії і Сталіна... У новітніх серіалах простежується лінія приниження українців. Навіть у комедійних серіалах звучать фрази: "Йди звідси, я з тобою не буду говорити, тому що ти гірше бандерівця...". Або коли показують дуже негативного героя, він обов'язково з прізвищем "Петренко" або "Іваненко". Україні потрібно випускати свої передачі і транслювати в тому числі на російські регіони, де живе багато українців. Коли вбили нашого 23-річного керівника прес-служби ВО "Свобода" у Донецькій області Дмитра Чернявського, всі російські телеканали розповідали, що насправді це бандеровци вбили російського патріота, який хотів возз'єднання з РФ. Можу про себе розповісти... Російська прокуратура відкрила проти мене кримінальну справу за те, що на початку 90-х я воював на стороні чеченських терористів і вбивав російських солдатів. Нічого, що я в Чечні ніколи не був?

- Але як просувати наші серіали, статті та інформацію в Росію? Наприклад, сайт "Сегодня" в РФ не відкривається...

- Вони правильно роблять, захищаючи свій інформпростір. Було офіційне повідомлення російської влади про блокування цілої низки українських ЗМІ. Чому ми не дали адекватну відповідь? Що ще потрібно? Є РНБО, який зобов'язаний взяти під свій контроль захист національної інформаційної сфери. Як просувати наші серіали? Нелегально, легально, шукати в РФ наших прихильників, через яких це все можна передавати. Росія ж таки не повністю ізольована – при сучасних технологіях все це зробити реально, потрібно тільки захотіти.

- Ваш перший указ на посаді Президента України?

- Сьогодні наші основні проблеми – захист від зовнішнього ворога, вирішення внутрішніх проблем з сепаратизмом і очищення влади. Поки Рада не прийме закон про люстрацію, система не запрацює – старі кадри блокують прийняття важливих рішень на місцях. Якщо говорити про символічний указ – це буде пошук юридичної шляху розпуску Ради і призначення дострокових виборів.

- За словами політологів, в разі перемоги Петра Порошенка "УДАР" може вийти з коаліції. Якщо за 30 днів не сформують нову, Президент зможе призначити дострокові вибори...

- Ця ідея має практичне втілення. Щоб призначити дострокові вибори, коаліція повинна припинити своє існування. Я можу навести аналогічний приклад: якщо Тягнибок стає президентом, "Свобода" виходить з коаліції. Хоча не виключаю, що новообраний президент, але не я, буде шукати можливість створити більшість "під себе". Якщо не вийде, очевидно, будуть зроблені кроки для розпуску Ради.

- Багато говорять, що парламент вичерпав себе як орган законодавчої ініціативи – потрібні дострокові вибори. Ви з цим згодні?

- Парламент виконав своє завдання. Коли втік Янукович і Азаров, в Україні був хаос і безвладдя. І тільки парламент залишався єдиним легітимним органом. Тоді "УДАР", "Свобода" і " Батьківщина" взяли на себе відповідальність за стан справ у країні. Але оскільки у нас було тільки 169 голосів, потрібно було залучити до коаліції частину незалежних депутатів і перебіжчиків з ПР. Тоді, як ви пам'ятаєте, голосування набирало більше 300 голосів. Закінчилося тим, що ПР і КПУ, мабуть, отримавши вказівки з Кремля, відпали як активні учасники парламенту. Але частина позафракційних і уламки колишньої ПР починали диктувати свої умови. Це і пояснює сьогоднішній параліч роботи Ради. Що стосується "Свободи", на засідання ми ходимо повним складом, за винятком тих, хто у відрядженні або хворіє. Ми залишаємося в цій коаліції і намагаємося бути її цементом. Якщо "Свобода" зараз відійде – все розвалиться. Для прийняття важливих рішень цей парламент ще можна використовувати. Але є така думка, що ця Рада вже не відповідає настроям людей. Адже його вибирали ще за часів режиму Януковича зі значними фальсифікаціями.

- Зв'язка Порошенко і Кличко говорить про те, що коаліція більшості в парламенті розсипається...

- Але й раніше все не були єдиною партією. Кожен перед собою ставив за мету побороти режим Януковича і його наслідки. Поки такий парламент існує, один без одного ми нікуди не подінемося. Те, що там хтось з кимось свариться... Я не учасник цих сварок.

- Як ставитеся до пропозиції штабу Порошенко до Юлії Тимошенко зняти свою кандидатуру з виборів?

- Якби Порошенко з Кличком мали на увазі тим єдиним кандидатом мене, звичайно, я б підтримав цю ідею (сміється – Авт.).

- Як заробили 2,5 млн грн на внесок для реєстрації кандидатом у президенти в ЦВК?

- Мене висувала партія – вона і платила. Хоча розглядали й інші кандидатури, не тільки мою.

- Коли формувався новий склад уряду, Вам пропонували посаду?

- Це питання навіть не обговорювалося. Попередньо у нас були домовленості: Віталій Кличко – президент, Арсеній Яценюк – прем'єр, а " Свободі" – крісло спікера. Але в силу різних причин все змінилося. Коли йшла ротація по спікеру, ми відмовилися. Хоча не знаю, чи зміг би я претендувати на цю посаду – є ще й Руслан Кошулинський (з грудня 2012-го обіймає посаду віце-спікера – Авт.). Зрозумійте, Кабмін формувався оперативно: влади не було, на завтра призначили засідання Ради, а сьогодні ввечері на Майдані потрібно було затвердити склад уряду... Як глава "Свободи", я не претендував на якусь посаду. Йшлося про міністерства, куди "Свобода" може запропонувати своїх представників. З самого початку половину портфелів вирішили віддати активістам Майдану. А те, що залишилося, запропонували очолити представникам трьох політичних сил з коаліції. Очолювати Мінагрополітики та Мінекології ніхто особливо не хотів – "Свобода" взяла відповідальність.

- Що буде зі складом уряду після президентських виборів?

- Президент не впливатиме на формування Кабміну. Він може призначати тільки главу МЗС і Міноборони, і тільки після узгодження з коаліцією. До парламентських виборів склад уряду не зміниться. За законом Кабміну дається рік – за цей час його не можна відправляти у відставку.

- Тобто, через рік Кабмін Яценюка повинен представити результати своєї роботи, які і вирішать його подальшу долю?

- Яценюк , коли йшов на посаду прем'єра, з самого початку сказав, що це "уряд камікадзе". Та й усі розуміли, що це тимчасовий Кабмін. Якщо йому вдасться себе проявити, втриматися і виплисти – добре. У сьогоднішніх надскладних умовах я б не робив передчасних висновків.

- Чи потрібно давати російській мові статус другої державної? Може, варто винести питання на референдум?

- ПР і КПУ (висунули коаліції ультиматум: дати російській другий державний, внісши зміни до Конституції – Авт.). Чомусь тільки зараз почали активно говорити про російською мовою як про другу державну. Вони 4 роки мали більшість у Раді, контролювали її, брали всі потрібні їм рішення. Якщо ми блокували щось як опозиція, вони спокійно могли піти на Банкову і там проголосувати все те, що хочуть. Значить, їх задовольняв закон Колесніченка-Ківалова, який, до речі, діє. Зараз про другу державну мову вони заговорили, бо про це сказав Володимир Путін. Російськомовних громадян не потрібно захищати – їх ніхто не ображає. Є статистика: української мови в ЗМІ – 30%, на ринку друкованої продукції – 20%, а по радіо українських пісень всього 5%. Українську мову потрібно захищати. Я недавно був у Полтаві: мені поскаржилися жінки, що не можуть купити жіночі журнали про красу і моду українською мовою. Та їх просто немає. Тому ми не відступимося. Один з наших партійних активістів Сашко Капінос після прийняття закону Колесніченка-Ківалова в серпні 2012-го на гарячих сходах Українського дому голодував 12 днів. А в лютому цього року той же Сашко Капінос вже на холодній бруківці вулиці Інститутської загинув від кулі "Беркута". Він загинув за українську мову. Сьогодні на догоду деяким політикам ми повинні щось приймати, тому що Путін цього хоче? Я засуджую політиків, які хочуть обміняти українську мову на якісь незрозумілі поліпшені відносини з РФ.

- Чи потрібен референдум з інших питань?

- Так, ми виступаємо за проведення референдумів. І не тільки всеукраїнських, а й місцевих, квартальних і навіть будинкових. Це зніме масу проблем. Наприклад, якщо біля вашого будинку підприємець хоче збудувати супермаркет... Я за те, щоб жителі цього будинку провели референдум з цього питання. На це багато грошей не потрібно, а підприємець нехай з народом домовляється, а не з владою. Подивіться, скільки тільки в Києві є невирішених проблем з незаконними забудовами. Але для втілення цих ідей у життя потрібно змінити закон про всеукраїнський референдум і прийняти закон про місцеві референдуми. Зрештою, я підтримую ідею провести референдум, але тільки не під дулами російських автоматів. Повинна закінчитися антитерористична операція. Про яке волевиявлення можна говорити в Слов'янську і Краматорську? Вони (ті, хто наполягає на проведенні референдуму – Авт.) хочуть повторити кримський сценарій? Я не боюся результатів референдуму ні в питанні української мови, ні в питанні унітарності країни. Ми всі ці референдуми з тріумфом виграємо – Україна змінилася, і Донбас, до речі, теж.

- Деякі наполягають на проведенні референдуму вже 25 травня...

- За такий короткий термін референдум організувати неможливо. І 15 червня ніхто його не проведе. Елементарно для проведення референдуму потрібно надрукувати бюлетені. А надрукувати їх може тільки одна друкарня, яка зараз зайнята друком бюлетенів до президентських виборів.

- Але проведення АТО фактично провалилося...

- Я теж так думаю. ЗМІ оголосили про те, що "шановні терористи, завтра о 9 ранку ми почнемо проводити АТО – ми йдемо, а ви ховайтеся!" Це був початок провалу. Проблема ще й у тому, що працівники міліції та СБУ просто не хочуть виконувати накази. Потрібно жорсткіше і публічно їх карати, звільняти з органів і проводити ротації цілих підрозділів, а не панькатися.

- Ходять чутки, що деякі міліціонери та працівники СБУ на Сході перейшли на бік сепаратистів...

- Я вважаю, що це правда... Потрібно було ще раніше проводити ротації, вивчати морально-психологічний стан силових структур. Зараз я за жорстке покарання генералів, офіцерів, які причетні до зриву АТО, за прийняття на роботу інших правоохоронців та швидке завершення операції.

 
- Які сектори економіки будете розвивати, прийшовши до влади? Чому?

- По-перше, потрібно вирішити питання з енергетичною незалежністю. Потрібно диверсифікувати поставки газу, прискорювати співпрацю з ЄС по реверсу, зменшувати споживання природного газу і переходити на споживання вугілля власного видобутку – його запасів нам вистачить мінімум на 400 років. А Росії потрібно ставити жорсткі умови – не тільки вона нас може шантажувати ціною в $500 за тисячу кубів. Транзит російського газу через Україну коштує всього $1,7 на тисячу кубів за 100 км. Це практично безкоштовно – давайте поставимо $ 17. Тоді й подивимося, що скаже РФ зі своїми $500. Вони хваляться Південним і Північним потокамі. Тільки це ілюзії: якщо РФ запустить ці потоки на повну потужність, 50 % експорту все одно буде проходити через територію України. Той факт, що Європарламент вирішив призупинити фінансування будівництва Південного потоку, ще більше грає на руку Україні.

- Як піднімати малий і середній бізнес?

- Потрібно реформувати податкову систему в його інтересах. Тобто, зменшувати прірву між багатими і бідними за рахунок створення середнього класу, вводити прогресивну шкалу оподаткування, пільгові умови отримання кредитів. І взагалі, я б ввів податкові канікули. Нарешті потрібно повернути капітали з офшорів і заборонити приватні монополії і олігополії. Олігархи повинні поділитися, в іншому випадку вони будуть поза законом. Стратегічні підприємства потрібно повернути в державну власність і заборонити їх приватизацію. Те ж саме потрібно зробити і з землею сільськогосподарського призначення. Якщо і дозволити приватизацію, то тільки під забудову або в якості присадибної ділянки. Ми категорично проти продажу землі іноземцям або особам без громадянства. У соціальній сфері потрібно вводити спеціальну адресну допомогу і повертати старий пенсійний вік.

- У яких альянсах, об'єднаннях і союзах у разі вашого президентства повинна брати участь Україна?

- Очевидно, що сьогодні Росія не є нашим стратегічним партнером. Тому будь-які союзи, якими управляє РФ, для України неприйнятні. Наш шлях – Європа і США. Тому ми підтримуємо подальшу євроінтеграцію і підписання економічної частини Угоди про асоціацію. Одночасно Україна повинна вимагати від країн-членів НАТО конкретних термінів та умов подання заявки і вступу до лав Альянсу. Це питання, до речі, потрібно винести на референдум.

- Але головна проблема не зникне: якщо Україна відкриє свої ринки для європейських товарів, нас чекають колосальні збитки...

- Європа повинна з розумінням поставитися до нашої ситуації. Не ми їх повинні просити. Країни-гаранти нашої військової та економічної безпеки повинні виконувати свої зобов'язання по Будапештському меморандуму 1994 року. Але вони не поспішають нам допомагати у військовій сфері. В економічній у нас є позитивні сигнали – кредит МВФ на $18 млрд. Але було б дуже до речі, якщо б зовнішній борг України списали. Свого часу такі преференції отримали поляки і греки. Але я б не хотів, щоб Україна ходила з простягнутою рукою – тим більше, що вони нам руки зв'язали в питаннях оборони і захисту від зовнішньої агресії.

- З ким готові працювати в коаліції, прийшовши до влади?

- Поки є договір з "УДАРом" та "Батьківщиною". Його ніхто не скасовував – ми залишаємося партнерами.

- На думку політологів, поява "Правого сектору" на політичній арені відтягло у "Свободи" частину електорату...

- Створення ще однієї націоналістичної сили говорить про те, що ніша націоналізму в Україні розширилася. На парламентських виборах в 2012-му "Свобода" встановила планку – ми набрали більше 10% голосів. За нашими підрахунками було більше, якби не фальсифікації. Зараз є унікальна можливість розширення ніші націоналізму на політичному полі.

- Чи готові працювати в коаліції з "Правим сектором" в Раді?

- Звичайно – вони ж націоналісти. Між нами немає конкуренції. Зрозуміло, що з ними ми знайдемо спільну мову по більшій кількості питань, ніж з лібералами чи соціал-демократами.

Реклама

Не пропусти!
Ненудний гороскоп на 13 червня: Лев починає полювання, а Риби пірнули в казку
Маленький уболівальник збірної Данії

Всі подробиці в спецтемі Вибори президента 2014

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти