Три скандали навколо ГПУ: звинувачення Сакварелідзе, "недоссилка" Горбатюка і конфлікт з НАБУ

На думку експертів, поряд з апаратною боротьбою всередині ГПУ починається неабияка інформаційна війна між старими і новими. Ціна питання – крісло Генпрокурора

За останні пару днів в ЗМІ з'явилося відразу кілька скандальних новин про ГПУ. Замгенпрокурора Сакварелідзе повідомив, що Шокін намагається "завалити" справу "діамантових прокурорів", паралельно з'явилася інформація що одного з імовірних кандидатів на нового главу ГПУ Горбатюка намагаються "заслати" до Львівської області, крім того активісти заявили, що Генпрокуратура відмовляється передавати справи в НАБУ.

На думку експертів, всі ці події мають дві головні причини: з одного боку, в ГПУ триває боротьба між консерваторами і радикальними реформаторами. З іншого боку, почалася війна за посаду глави ГПУ, який з великою часткою ймовірності, найближчим часом залишить Шокін.

Реклама

У четвер, 24 березня, заступник генерального прокурора України Давид Сакварелідзе повідомив, що прокурорів Генеральної інспекції ГПУ, які вели справу "діамантових прокурорів", повідомили про звільнення. Офіційна причина звільнення, за словами Сакварелідзе, – реорганізація ГПУ.

Давид Сакварелідзе стверджує, що генпрокурор Віктор Шокін давав слово, що замість Генінспекції буде створено новий департамент, який об'єднають кілька управлінь: одне управління з процесуального керівництва, і слідче управління, яке б займалося конкретно розслідуванням корупційних справ проти прокурорів.

"Замість цього офіційно всіх вивели за штат і сьогодні через місяць повідомили про звільнення. Шокін не те, що не хоче їх призначати. За моєю інформацією, по нам усім, за цим хлопцям вже взяті дозволу на обшуки і прослушку", – заявив він.

Реклама

Сакварелідзе впевнений, що своїми діями Шокін намагається "завалити" розслідування у справі "діамантових прокурорів".

Нагадаємо, колишній перший заступник начальника Головного слідчого управління ГПУ Володимир Шапакіна і колишній заступник прокурора Київської області Олексій Корнієць були затримані в ході спецоперації 5 липня 2015 року з підозрою у вимаганні хабара в особливо великому розмірі. Під час обшуку було виявлено близько $ 500 тис., а також діаманти і зброю.

Поряд з заяви Давида Сакварелідзе в ЗМІ з'явилася новина, що одного з можливих претендентів на пост глави ГПУ прокурора Сергія Горбатюка – намагалися "відправити на заслання" прокурором Львівської області. Про це, зокрема у себе в facebook повідомив народний депутат від БПП Мустафа Найєм. "Пана Горбатюка ввічливо попросили... відправитися в заслання – прокурором Львівської області. Сергій Горбатюк відмовився. За моєю інформацією, після цього один із заступників Віктора Шокіна відкрито пригрозив Горбатюку звільненням", – написав він.

Реклама

Сам Горбатюк також підтвердив ЗМІ, що йому пропонували посаду прокурора Львівської області, але він відмовився.

У Генпрокуратурі, в свою чергу, заявили, що зараз на вакантний пост прокурора Львівської області розглядається п'ять претендентів, серед яких є і Сергій Горбатюк. "Однак, на сьогодні рішення про призначення на посаду того чи іншого особи ще не прийнято. Головне завдання – підібрати гідного людини і обов'язково врахувати його ділові якості, професійний рівень, досвід роботи, а також думка самого претендента про бажання зайняти зазначену посаду", – заявив прокурор Генеральної прокуратури Владислав Куценко.

Горбатюк є керівником управління спецрозслідування Генеральної прокуратури. Він керує розслідуваннями справ по Майдану і інших гучних справ. Його призначення на пост глави ГПУ підтримує міжфракційне об'єднання депутатів "Єврооптимісти".

Третьою резонансною новиною останніх днів стала заява глави Центру протидії корупції Віталія Шабуніна про те, що Віктор Шокін офіційно наказав прокурорам не передавати справи в Антикорупційне Бюро і Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Про це він написав у своєму блозі на "Українській правді".

За словами Шабуніна, в ГПУ опублікували 10 підстав, чому НАБУ і Спеціалізована антикорупційна прокуратура не можуть подавати заявки та розслідувати справи, які веде Генпрокуратура.

1_47

2_35

"Твердження, підписані Шокіним, що "закон не дає права директору НАБУ витребувати провадження і не вказує працівників НАБУ, які мають таке право" – правове невігластво і маніпуляція", – написав Шабунін.

Разом з тим, екс-глава Консультаційної ради при ГПУ Володимир Бойко не згоден з оцінками Шабуніна. За словами Бойка, дійсно, норма про те, що ГПУ має передати вже відкриті справи відносяться до підслідності НАБУ в Антикорупційне бюро діяла з 20 листопада 2015 року по 12 січня 2016 року через явної помилки, яку допустили автора Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України". "Не подумали, що НАБУ просто фізично не в змозі прийняти ті десятки тисяч кримінальних справ, які накопичилися в ГПУ, і з яких значна частина припинена виробництвом. Але 13 січня 2016 вступили в силу поправки до КПК України, згідно з якими ті справи, які були розпочаті слідчими органів прокуратури, продовжують ними розслідуватися, навіть якщо і відносяться до підслідності НАБУ", – написав він у себе в facebook, додавши, що ця норма буде діяти два роки.

При цьому Володимир Бойко пояснив, що галас піднявся після того, як Віктор Шокін відмовився передати главі НАБУ Артему Ситнику кілька великих справ, які той хотів забрати.

Що відбувається

На думку експертів, всі ці повідомлення, хоч і стосуються різних аспектів ГПУ, все ж мають взаємозв'язок.

"Відбувається боротьба старого і нового. Боротьба старої прокурорської касти з інфільтрованної в систему – тим же Сакварелідзе і рядом інших персонажів. Тут конфлікт очевидний все це на поверхні", – пояснює Сегодня.ua глава центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

І було б дивно, щоб догляд старої команди з ГПУ пройшов тихо, вважає заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

"Настає догляд старої команди, все це розуміють. Хто б не очолив ГПУ, це буде повна зміна орієнтирів генпрокуратури, природно цьому опираються. Я б здивувався, якби все тихо пройшло. Система побудована десятиліттями, люди звикли вирішувати всі питання, люди звикли до тому образу життя, який вони вели десятиліттями, до чого вони раптом повинні це все міняти", – сказав він Сегодня.ua.

І зараз йде боротьба за те, хто змінить Шокіна на посаді генерального прокурора, додає Андрій Золотарьов. "Ми маємо інформаційну війну, яка йде поряд з апаратними війнами, які розгорнулися навколо ГПУ", – сказав він.

І в даний час всі зміни в Генпрокуратурі і очищення прокуратури, які носили часто скандальний характер, наближаються до завершальної стадії, вважає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

"Швидше за все, разом з Шокіним піде і Сакварелідзе, і переможе центристська лінія на реформування прокуратури, оскільки це протистояння між ультра-реформаторами Сакварелідзе-Касько і консерваторами (на чолі з Шокіним) вичерпує себе. У цьому і була задача Шокіна – провести помірну центристську реформу прокуратури: не дати жодної з радикальних фракцій нав'язати свою лінію подальшого розвитку і функціонування прокуратури", – сказав він Сегодня.ua.

При цьому, як вважає Андрій Золотарьов, президент Петро Порошенко в курсі того, що відбувається в ГПУ. "Загалом, він присвячений в ситуацію, може якісь нюанси не знає, але в ситуацію він присвячений. Протягом останнього півроку ми спостерігаємо, що президент намагався, щоб жодна з груп в ГПУ не отримала верх, пом'якшував конфлікт, модерував, але якихось різких кроків не робив", – сказав він.

А підбирати нового кандидата на посаду глави ГПУ Порошенко буде з урахуванням переговорів як з перезавантаження уряду, так і щодо подальшої долі коаліції, вважає Олексій Голобуцький.

"Це все в комплексі треба розглядати. Генпрокурор вже грає ту роль в боротьбі з корупцією, яку грав раніше, але це важлива посада і її треба розглядати в контексті всіх змін, які відбудуться в коаліції та уряді. Це квота президента, але якщо будуть певні домовленості по міністрах, зрозуміло, що президент буде це враховувати", – сказав він.

Але зі зміною керівництва не варто чекати яких-небудь радикальних змін в Генпрокуратурі, вважає Андрій Золотарьов. "ГПУ – досить консервативне відомство, тим більше більшу частину повноважень у прокуратури забрали", – пояснив він.

Нагадаємо, 16 лютого президент Петро Порошенко в зверненні до співвітчизників повідомив, що попросив генпрокурора Шокіна подати у відставку, а 19 лютого прес-секретар глави держави повідомив, що заява Шокіна про звільнення з посади генпрокурора надійшло до адміністрації президента. У той же день Порошенко вніс до Верховної Ради подання на звільнення Шокіна, а 22 лютого проект постанови про надання згоди на звільнення Президентом України генпрокурора Шокіна був зареєстрований на сайті Верховної Ради.

Тим часом 29 лютого прокурор Генпрокуратури України Владислав Куценко заявив, що Шокін знаходиться в черговій оплачуваній відпустці. 16 березня з'явилася інформація, що генпрокурор вийшов з відпустки і знаходиться на робочому місці.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62160.31

Bitcoin Cash (BCH)

312.59

Binance Coin (BNB)

405.67

Dogecoin (DOGE)

0.13

Ethereum Classic (ETC)

29.73

Litecoin (LTC)

83.77

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.05

Євро (€)

41.2

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти