Три місяці до "великої перерви": що чекати українцям від нової поліції

Експерти оцінили перспективи подальшої реформи системи МВС

У найближчі три місяці Міністерство внутрішніх справ чекають серйозні перетворення. У вівторок, 4 липня, президент України Петро Порошенко підписав закон "Про національну поліцію".

Підписаний президентом України закон про Нацполіцію набирає чинності з моменту опублікування, а перехідний період, передбачений законом, триватиме три місяці, повідомляють в МВС України.

Реклама

"Абсолютно новий орган під назвою "Національна поліція" повинен бути у всіх куточках нашої держави через три місяці... З цього моменту перестає існувати міліція як така", – повідомив у середу на брифінгу в Києві начальник департаменту юридичного забезпечення МВС України Денис Горбась.

При цьому Горбась пояснив, що патрульні поліцейські працюють в юридичному полі і зараз, оскільки формально входять в структуру нині існуючої міліції. Тобто, за його словами, протоколи та інші документи, що оформляються патрульними поліцейськими, а також їх дії мають повноцінну юридичну силу і не можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Говорячи про структуру Нацполіціі, Горбась зазначив, що функціонально вона складатиметься з кримінальної поліції (оперативних підрозділів), патрульної поліції, органів досудового розслідування, поліції охорони, спеціальної поліції (виконання завдань на закритих режимних об'єктах) і поліції особливого призначення (спецпідрозділ). Що стосується служби дільничних інспекторів, то, за словами начальника департаменту, вона буде реформована, можливо, зміниться назва, але дільничні як такі залишаться.

Реклама

Горбась повідомив, що в даний час особовий склад міліції налічує більше 170 000 осіб, передбачається оптимізація в поліції зі скороченням на кілька десятків тисяч співробітників. Прес-секретар МВС Артем Шевченко уточнив, що загальна чисельність поліції буде виводитися з розрахунку 220 поліцейських на 100 тисяч населення. Таким чином, зазначив він, загальна чисельність співробітників поліції повинна становити близько 140 000.

Нагадаємо, 2 липня Верховна Рада прийняла в другому читанні проект закону "Про національної поліції". За відповідне рішення проголосували 278 народних депутатів.

Керувати новим відомством буде аполітичний начальник нацполіціі, функції якого відокремлять від цивільного міністра внутрішніх справ. (Поки найбільш вірогідним претендентом на пост глави Нацполііціі вважають першого заступника глави МВС Еку Згуладзе, яка якраз і займається реформою системи внутрішніх справ. Її кандидатуру підтримують і президент, і прем'єр, і міністр внутрішніх справ).

Реклама

Для мінімізації ризиків корупції та моніторингу якості роботи передбачено участь громадськості у дисциплінарних комісіях. Крім того, вводиться підзвітність поліції не тільки уряду, але і громадськості. Місцеві ради зможуть висловлювати недовіру місцевим керівникам поліції. Оцінка рівня довіри населення до поліції проводиться незалежними соціологічними службами в порядку, визначеному Кабінетом міністрів України. Прийом нових поліцейських буде здійснюватися за конкурсом.

Реформа міліції, як відзначають експерти, в Україні назріла вже давно. "Міліція по термінології – це збройне самоозброєння населення. Те, що було створено радянською владою на самому початку, дійсно було чимось таким, але незабаром воно перетворилося на репресивний апарат держави. У всьому світі це поліція. Звичайно ж, за термінологією нам потрібно йти до поліції, як і в усьому світі. Але інша справа, що ми повинні змінити сутність цієї системи" – сказав професор кафедри політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань Сегодня.ua.

Замглави Агентства моделювання ситуацій Олексій Голубоцький, у свою чергу, відзначає, що правоохоронні органи знаходяться на такому дні суспільної довіри і функціональної ефективності, що людина звертається до міліції лише у випадку зовсім крайньої необхідності. "Будь-яка зміна сьогодні піде на благо", – зазначив він Сегодня.ua.

І якраз приклад роботи нової патрульної служби, за словами Олексія Гараня, вселяє надію, що система все ж може змінитися в кращу сторону.

Перший місяць перших патрульних

Перші патрульні вийшли на вулиці Києва 3 липня, і тепер щодня місто охороняє 195 автомобільних екіпажів та 32 піші патрульні пари. Нова патрульна міліція прийшла на зміну даішникам і патрульно-постовій службі.

За перший місяць, як повідомляється, в цілому було прийнято 46 000 викликів. "Час прибуття, в середньому це до 10 хвилин, десь 2 хвилини. Залежно від району і часу доби, так як у Києві – пробки", – говорить керівник патрульної служби Києва Олександр Фацевіч.

Нові поліцейські неодноразово виїжджали на ДТП, затримували грабіжників і виписували протоколи за недотримання ПДР. Список оштрафованих водіїв за місяць патрулювання поповнився п'яним генералом, депутатом і озброєним співробітником правоохоронних органів. Не рятували порушників ні "корочки", ні знайомство із впливовими людьми.

Так очевидець фотограф Олександр Гусєв описує спілкування патрульних з порушником в Maserati: "Спочатку, як завжди, комусь почали дзвонити, козиряти якимись прізвищами. Типу "візьми ти трубку, тобі все розкажуть, куди ми їдемо". Але поліцейські – молодці , все класно зробили".

А ось іншому патрульному довелося навіть "прокотитися" на капоті джипа, коли водій-жінка спробувала втекти з місця незаконної парковки. Кадри того, що відбулося, потрапили згодом в інтернет.

Доводилося патрульним навіть няньчити немовляти – поки батьки малюка заповнювали протокол.

.jpg_215

Але були, звичайно, у роботі нової патрульної служби та "проколи". Так за перші двадцять днів патрулювання в аваріях по місту постраждало до двох десятків патрульних машин.

"Авто отримали незначні пошкодження, такі як подряпини, розбиті шибки, відірвані дзеркала, тобто вони підлягають відновленню і їх знову випустять на патрулювання міста. Єдина машина, яка постраждала серйозно, – на Броварському проспекті, коли "Опель" врізався в поліцейське авто і загорівся", – розповіли "Сегодня" в МВС України.

Крім того за перший місяць з патрульної поліції були звільнені 12 співробітників. Як повідомила Ека Згуладзе, кілька патрульних були звільнені за сон на робочому місці. За інформацією "Сегодня", деяких "попросили" за п'яний дебош в кафе і навіть за водіння авто в нетверезому стані.

Згідно з результатами опитування TNS On-line Track за липень 2015 року, майже половина українців вважає нову патрульну поліцію більш ефективною.

16% респондентів відзначають, що в Києві стало більше порядку, а 32% упевнені, що поліція ефективна, проте не може повністю реалізуватися. Лише 9% респондентів вважають, що служба неефективна і все залишається по-старому, а 4% стверджують, що все стає ще гірше.

Відзначимо, що серед жителів Києва більше тих, хто вважає, що нова поліція – більш ефективна служба (73%), а 44% жителів столиці вважають, що поліція не може повністю реалізуватися.

.jpg_216

Експерти відзначають, що патрульні в кращу сторону відрізняються від їхніх попередників.

"Ми бачимо підтягнутих хлопців і дівчат, а не огрядних  міліціонерів з великими животами, які лузають насіння", – говорить Олексій Гарань.

Крім того, Олексій Голубоцький вказує на те, що в роботі нових патрульних з'явився дуже важливий фактор – людське ставлення. Завдяки цьому зростає довіра.

Гарань пояснює, що на прикладі патрульної служби відбулася зміна всього органу. "Орган фактично створений заново. Пішли по грузинській моделі – ми старе розпускаємо – створюємо нове. Якщо ми говоримо про патрульну поліцію, то я думаю, що тут все-таки набрали нових людей, і їх поставили в певні рамки. Думаю, можна бути більш оптимістичним (у питанні подальшої роботи патрульної поліції, – ред.). Що стосується зміни міліції в цілому, будуть, звичайно, великі складнощі", – сказав він.

Потрібно віддати належне, держава не скупиться на підготовку нових поліцейських. Як раніше повідомляв міністр Арсен Аваков, на підготовку одного патрульного в Україні витрачається 128 тис. гривень. "Зі 128 000 приблизно 90% коштів – це кошти з державного бюджету, а решта – це кошти, які ми отримуємо від наших партнерів з Європейського Союзу, Америки і Японії", – сказав міністр.

У МВС України повідомили, що співробітники Управління патрульної служби Києва отримують від 3000 до 10670 гривень заробітної плати. При цьому у відомстві ще не визначили, яку заробітну плату отримуватимуть патрульні в інших регіонах, адже Управління патрульних там ще не утворені.

Чи спрацює київська модель в регіонах

Слідом за Києвом патрульна поліція з'явиться в Одесі та Львові. Очікується, що перші патрульні вийдуть на вулиці цих міст 20 серпня.

"Зараз проходить навчання представників поліції Львова та Одеси, триває набір представників поліції в Закарпатті, Луцьку, Миколаєві та Дніпропетровську. Очікується оголошення набору патрулів у Хмельницькому", – повідомив представник МВС Артем Шевченко.

Експерти вважають, що відпрацьована в Києві модель може бути успішно реалізована і в інших містах. "Однак практика показує, що у великих містах такі речі робити простіше. Оскільки у великих містах все більш підконтрольний і прозоро. Система менше змінюється в невеликих містах, віддалених від центру", – говорить Олексій Гарань.

При цьому політолог відзначає принципову важливість того, щоб цей експеримент увінчався успіхом. "Щоб у нас був приклад, що так, можна змінити систему", – сказав він.

Олексій Голубоцький вважає, що сьогодні все ж є передумови для цього. "Має вийти. Є запит суспільства дуже сильний. Є розуміння влади, що якщо міліція буде перебувати в тому стані, в якому перебувала раніше, то це плачевно закінчиться для влади. Є зацікавленість західних партнерів", – пояснює експерт.

І є ще той факт, зазначає Олексій Гарань: змінюються самі українці. "Люди змінилися, вони стали активними. Нехай їх навіть не більшість. Але навіть 10% активних людей, вони змінюють ставлення в суспільстві", – сказав політолог.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

61443.92

Bitcoin Cash (BCH)

312.23

Binance Coin (BNB)

403.72

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum Classic (ETC)

29.33

Litecoin (LTC)

84.26

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,52
50,69
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,63
27,56
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
27,00
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.05

Євро (€)

41.2

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти