Три роки реформ в Україні: успіхи та проблемні зони

3 січня 2018 7:33

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

Успішною називають реформу децентралізації, а ось антикорупційну реформу поки похвалити не можуть

Осьужетри роки,яквУкраїнінамагаютьсяактивновпроваджуватирізнізміниікардинальнореформуватимайжевсііснуючісфери.На початкунового2018рсайт"Сегодня"розповідає,якіреформиможназупевненістюназватиуспішними,аякі,навпаки,покибуксують.

Успішні реформи

Мабуть,вконтекстіреформ2017рік видавсянайбільш плідним.Так,почала працюватиреформадецентралізації,чіткі межіз'явилисяуреформосвітиімедицини, а пенсійна реформа і зовсім зробила перші кроки.
Реклама

Незважаючинанаявнийпрогрес,процесреформуванняукраїнціоцінюютьдуженизько.За данимисоціологічногодослідженняфонду"Демократичніініціативи"ім.Ілька Кучеріватареанімаційногопакетуреформ,41%населеннявважає,щовзагалініякихреформвУкраїніне відбулося,анайбільшеопору цьому,на думкулюдей,здійснюютьчиновникитабюрократи.

Українці виділили, що найважливіша реформа – антикорупційна, при цьому, тільки 1% громадян вважає боротьбу з корупцією успішною. Так, в країні дійсно були створені антикорупційні інституції, такі як НАПК і НАБУ, але поки що вони не виправдовують очікувань населення.

Ірина Бекешкіна, директор фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва в коментарі сайту "Сегодня" зазначила, що одним з найуспішніших напрямків стала зовнішня діяльність України, тобто Угода про асоціацію з Європейським союзом, і, як вишенька на торті, безвізовий режим.

"Що стосується внутрішніх реформ, то однозначно успішною є реформа децентралізації. Тому що громади отримали більше грошей і самі можуть ними розпоряджатися. Є певні небезпеки місцевого феодалізму, але це залежить від того, чи є сильне громадянське суспільство. Там, де сильного громадянського суспільства немає , може бути розквіт корупції, тому що центральні органи будуть все це менше контролювати, а на рівні громадянського суспільства контролю не буде зовсім",
– говорить Бекешкіна.

Вона також пояснила, що, хоча пенсійна реформа ще толком не почалася, через перерахунок пенсій 23% населення відзначило, що покращилася ситуація в пенсійному забезпеченні.

"Ще підняття мінімальних зарплат – це теж певний позитив, але все ж серйозні реформи повинні початися в наступному році. Це пенсійна реформа, освітня і т.д.", -
прокоментувала Бекешкіна.

У свою чергу, глава правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко також заявив, що децентралізація стала однією з найуспішніших реформ, незважаючи на багато неоднозначних моментів.

"З тих реформ, які вже так чи інакше здійснювалися, найбільш успішною можна вважати реформу децентралізації. Але
йдеться про фінансову децентралізацію, тому що політична і адміністративна децентралізація так і не відбулися. Для цього потрібно змінювати Конституцію, а цей процес заблокований, і в результаті ця частина реформи зависла, виходячи з конфліктного політичного контексту",
- говорить Фесенко.

Експертпояснює,щофінансовіможливостімісцевихгромадістотнозросли,але,втой жечас,виниклаінеобхідністьвзятинасебедодатковівитрати,щовикликалоневдоволенняумісцевихкерівниківісталотемоюдляспекуляціїдлядеякихполітичнихсил.Фесенкопояснює,щоцепростозворотнасторонадецентралізації,тобтоотримавшибільшефінансовихможливостей,місцевимгромадамтребабратинасебебільшевідповідальності.

ЗуспішнихреформФесенкотакожвиділивзмінипатрульноїполіції,позитиввідякихпереважуєдеякінегативнімоменти.

"Негативний ефект пов'язаний з рівнем професіоналізму, з тим, що каральна функція значно зменшилася, спочатку це сприймали як позитив, а потім побачили, що треба застосовувати силу закону і діяти більш жорстко з порушниками. В цілому ж, є певний прогрес в плані масштабів корупції, на першому етапі вона майже зникла, зараз є рецидиви. Але масштаб корупції, яка була при ДАІ і зараз просто непорівнянні", -говорить експерт.

Не пропусти!
Росія – Данія: відео голів та огляд розгрому збірної РФ на Євро-2020
20-річний Міккель Дамсгор забив Росії
Реклама

Також,Фесенкододав,щоне вартонедооцінюватиелектроннідекларації,якісталисправжньою революцією.На його думку,наскладнаступногопарламентуелектроннідеклараціївплинутьнабагатосильніше,ніжбудь-якізміниу виборчійсистемі.

Реформи, з якими поки складно

За фактом,жодназреформвУкраїніпокищоне досягнуласвогологічногозавершення.Реформуваннявпринципідужедовгостроковийпроцес.Проте,на думкуекспертів,вжеможнавиділитипевніпроблемнізони.

Основні провали в здійсненні реформ експерти пов'язують з реформуванням правоохоронних органів, зокрема суду, органів внутрішніх справ, а також із здійсненням антикорупційних реформ. Є проблеми також з поліпшенням якості державної служби, а виборча реформа поки так і не здійснена.

"Що стосується повних провалів – вони очевидні, і вони серйозні. Це боротьба з корупцією. З одного боку, були успіхи, але не в цьому році, а в минулому. Це створення антикорупційних органів, які повинні були почати боротьбу з корупцією, і вони почали, особливо НАБУ і не тільки НАБУ. Але ключові реформи так і не були проведені", - говорить Бекешкіна.

Володимир Фесенко вважає, що в Україні так і не відбулося якісного реформування системи МВС. "Претензій до системи роботи МВС і його окремих підрозділів – дуже багато. І тут поки говорити про якісь якісні зміни в кращу сторону не доводиться", – говорить політолог.

На думку Фесенка, також незрозумілою поки залишається ситуація з держслужбою. Кабмін намагається надати друге дихання цій реформі, але ми бачимо суперечливі процеси: "перша спроба адміністративної реформи пройшла, але зараз спостерігаються спроби повернутися до колишньої моделі, тому ми бачимо шарахання в різні боки, ніж системне реформування держслужби", - підсумував політолог.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти