Топ-10 прогульників Верховної Ради

21 квітня 2016 8:14

Ілля Требор

Експерти пропонують штрафувати депутатів-прогульників, позбавляти зарплати і знижувати кворум

Дисципліна депутатів ВР давно залишає бажати кращого. Ось і новопризначений спікер парламенту Андрій Парубій поскаржився на прогульників і пообіцяв серйозно посилити покарання за ці проступки. "Сегодня" з'ясувала, хто з народних обранців відвідує зал засідань найрідше і як з цим можна боротися.

Реклама

БОРОТЬБА З ПРОГУЛАМИ. Вчора депутати дали ще один привід для обурення платників податків – після перерви вони так і не змогли внести до порядку денного вісім законопроектів через те, що в залі не набралося необхідної кількості голосів. Зокрема, поза увагою залишилися закони про постачання природного газу, реформу охорони здоров'я і президентська норма про режим територій радіоактивного забруднення. За словами Парубія, дивуватися такому розкладу не приходиться, мовляв, саме середа і п'ятниця залишаються найбільш безрезультатними днями, а в інші дні плідна робота йде тільки дві години до обіду і два після.

Спікер запропонував ввести адміністративні заходи за прогули: позбавляти депутатів можливості працювати в міжнародних групах, виключати прогульників з керівництва комітетів і штрафувати. До слова, це вже не перша ініціатива по боротьбі з прогулами нардепів. Рік тому Володимир Гройсман запустив програму "Стоп прогульникам!", у рамках якої персональні сторінки депутатів на сайті ВР були обладнані спеціальною графою, де зазначалося кількість пропущених засідань. Можна згадати і петицію на сайті президента України про позбавлення мандатів за три прогули без поважної причини, яка швидко набрала потрібну кількість голосів. В результаті Порошенко запропонував Гройсману розглянути це питання, але далі справа так і не пішла. Останнім кроком у вихованні депутатів став план реформ українського парламенту, де пропонувалося розробити кодекс депутатської етики та окремим пунктом прописати міри покарання для злісних прогульників. За цим планом в Раді хочуть також створити інститут приставів – вони будуть стежити не тільки за порядком на засіданні, але і реєструвати відсутніх.

Однак експерти попереджають: поки не виросте нове покоління українських політиків, яке по-іншому буде ставитися до голосування, питання не вирішити. "Це проблема всієї 25-річної історії незалежності України. Ніколи не було так, щоб Верховна Рада нормально працювала в частині індивідуального голосування. Тому хто б не був спікером – Гройсман, Литвин або Парубій – все одно не вдасться досягти швидкого прогресу в цьому питанні", – каже політексперт Андрій Бузаров. При цьому він називає три основні заходи, які можуть, на його думку, допомогти дисциплінувати нардепів: персональний штраф, тимчасове відсторонення від участі в пленарних засіданнях і штраф на фракцію: "Це ж відповідальність, в тому числі і фракції, якщо людина недисципліновано виконує свою роботу. Тому можна карати і її, щоб якось вплинути на депутата. Дієвим буде і позбавлення мандатів, але сумніваюся, що депутати підтримають таке рішення – вони не будуть голосувати проти себе".

Політолог Руслан Бортник пов'язує нинішню ситуацію з політичною кризою – на його думку, деякі депутати не хочуть бути заручниками двох партій (БПП і "Народний фронт"), які залишилися в коаліції і тому ігнорують засідання. "Якщо говорити про якісь заходи, то тут не тільки позбавлення зарплат має бути, але й солідні штрафи. Особливо злісних прогульників потрібно вивішувати на головній сторінці сайту Ради або навіть друкувати на білбордах!" – розповів він нам.

Реклама

А ось політолог Вадим Карасьов заявив "Сегодня", що вважає слова Парубія про посилення покарань за прогули "чистим популізмом", оскільки це питання не в його компетенції. "Вирішувати питання дисципліни повинні саме глави фракцій і члени комітету з регламенту ВР. Реальним же рішенням цієї проблеми стане зниження кворуму, коли для проходження закону потрібно буде не 226 голосів, а менше. І ця норма, до речі, була прописана в плані реформ", – зазначив він.

СВІТОВИЙ ДОСВІД. Бортник каже, що в Ісландії злісного прогульника парламент може позбавити депутатського мандата. Схожа історія і в Польщі, де за пропуск кількох засідань сейму позбавляють депутатської корочки. Бузаров же зазначає: в Європі дуже популярний спосіб покарання саме через фракцію. А в США активно використовується інститут приставів: навіть був випадок, коли службовець, який стежить за відвідуванням сенаторів засідань, зламав палець одного з них, намагаючись доставити його в зал. У Великобританії ж всередині кожної партії є спеціальна людина, яку називають "батіг" – вона стежить не лише за порядком в парламенті, а й за тим, щоб депутати не прогулювали.

_-1_10

Не пропусти!
Вдома у Шеви! Де і коли Італія готується зіграти з Україною в 1/8 фіналу Євро
Італія vs Україна

Рада: добро на приватизацію і нові вибори

Вчорашній робочий день український парламент почав з призначення дострокових місцевих виборів. Так, у Верховній Раді було зареєстровано 22 клопотання про перевибори в зв'язку з тим, що хтось із сільських і селищних голів в Україні достроково звільнився, написавши заяву, або помер. У підсумку 26 червня країна знову обиратиме 21 сільського та одного селищного голову.

Реклама

Порадували нардепи і українців, які проживають в гуртожитках: їм нарешті дозволили безкоштовно приватизувати свої житлові кімнати, якщо вони проживають в них не менше 5 років, і законно там зареєстровані. За це рішення проголосувало 252 депутати. Правда, не всі кімнати дозволено отримати у власність: дія закону не поширюється на кімнати в гуртожитках, які закріплені за військовими частинами, Нацгвардією, ЗСУ, СБУ, МДВ, державними навчальними закладами (якщо тільки вони не мають статусу гуртожитків сімейного типу, і не призначені для проживання сімей вчителів).

За словами одного з авторів закону Ігоря Васюника, нова норма дозволить українцям в судовому порядку оскаржувати договору купівлі-продажу приватними структурами гуртожитків колишніх держпідприємств: "По всій Україні приватні структури незаконно приватизували гуртожиток разом з людьми, а потім з сім'ями викидали їх на вулицю", – каже Васюник.

Також вчора в Раді був зареєстрований проект постанови, згідно з яким глава НБУ Валерія Гонтарєва повинна з'явитися до нардепів на килим і виступити з доповіддю про свою діяльність. Автором постанови став лідер радикалів Олег Ляшко і 32 його колег. А під завісою Андрій Парубій повідомив про поповнення в рядах "Опоблоку": до фракції примкнув екс-глава ЦВК Сергій Ківалов, раніше – позафракційний.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти