"Тимошенко з'їсть Гройсмана": в Раді створюють коаліцію на двох, поки Юля і Ляшко торгуються

30 березня 2016, 08:26

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Якщо в БПП і НФ на двох зайде 12 нардепів, вони зможуть сформувати коаліцію з 231 нардепа

Переговори про формування нової коаліції зайшли в глухий кут. Вимоги "Радикальної партії" і "Батьківщини" для БПП і НФ виявилися захмарними. І хоч формально консультації тривають, за фактом у президента і прем'єра розробляють варіант формування коаліції "на двох" і вже почали "підгортати" позафракційних. За їх рахунок хочуть доукомплектувати БПП і НФ, щоб в сумі вийшло більше 226 голосів. Пропрезидентська фракція може поповнитися, в тому числі, і колишніми партійцями "Самопомочі", а НФ – соратниками Коломойського. Але навіть в цьому випадку все впирається в давню проблему: чи напише Арсеній Яценюк заяву про відставку? Адже в БПП кажуть, а в НФ і не заперечують, що команда прем'єра висунула нові вимоги. Крім п'яти міністерських портфелів і крісла спікера, в НФ хочуть посаду генерального прокурора і чітких політичних гарантій безпеки для Арсенія Петровича.

Реклама

ЗНАЙШЛА КОСА НА КАМІНЬ. Ще до переговорів глав фракцій з президентом і прем'єром у понеділок увечері в АП, нову коаліцію хотіли сформувати за принципом "2+2": дві великі фракції, БПП і НФ, і дві маленькі – "Радикальна партія" і "Батьківщина". Глави двох останніх публічно озвучили свої вимоги.

Офіційно Олег Ляшко говорив про три умови: відмова від особливого статусу Донбасу, заборона на продаж земель с/г призначення та відмова від підвищення пенсійного віку. Неофіційно "радикали" виторговували для Олега Ляшка крісло спікера, мінімум три міністерські портфелі і кілька посад голів комітетів. Про це Сегодня.ua розповіли як в БПП, так і самі "радикали".

"До останнього з "радикалами" йшли переговори. Вони не хочуть відмовлятися від крісла спікера. Ми не можемо на це піти: якщо Володимир Гройсман іде на прем'єра, його пост в парламенті повинен зайняти представник НФ (нинішній віце-спікер Андрій Парубій – Авт.)", – сказав Сегодня.ua один з нардепів від БПП.

У Юлії Тимошенко ще в четвер висували п'ять вимог: заборона продажу земель с/г призначення та пряма бюджетна підтримка аграріїв, розрив корупційних зв'язків між олігархами і урядом, зниження тарифів ЖКГ, індексація зарплат і пенсій, пряма підтримка малого і середнього бізнесу.

Реклама

Після засідання Погоджувальної ради в понеділок вдень Юлія Володимирівна обіцяла повернутися в коаліцію, якщо частина цих вимог будуть проголосовані і прийняті парламентом до розгляду кадрових питань.

"На переговорах із президентом і прем'єром несподівано для всіх Юля заявила, що готова поставити підписи під коаліційною угодою, сформувавши коаліцію "на трьох" з БПП і НФ", – сказали Сегодня.ua джерела на Банковій.

Образившись на БПП і НФ, вийшовши з Адміністрації президента пізно ввечері в понеділок, це підтвердив Олег Ляшко: "Орієнтовно на 12:00 (у вівторок – Авт.) три фракції (БПП, НФ і "Батьківщина" – Авт.) збирають нараду, формують нову коаліцію, підписуються під кандидатурою Гройсмана, якщо домовляться про склад уряду, очевидно завтра після обіду це буде проголосовано".

Рівно опівдні переговори в трикутнику БПП-НФ-"Батьківщина" таки стартували, затягнувшись майже на 4 години. Але результату так і не принесли – список вимог ЮВТ неабияк розширився. Перш ніж поставити підписи під Коаліційною угодою, "Батьківщина" вимагає прийняття 18 законопроектів. І навіть "очна ставка" з Володимиром Гройсманом у нього в кабінеті не допомогла – ЮВТ скоротила список вимог.

"Спочатку приймаються певні законопроекти, які були названі, ці законопроекти внесені в ВР. Більшість з них вже пройшли комітети", – заявила ЮВТ.

Реклама

Неофіційно в переговорах Тимошенко зажадала і крісло міністра екології. Хоча кілька разів і сама Юлія Володимирівна, і її соратники відкидали будь-які кадрові претензії. Втім, в кінці червня минулого року НФ офіційно звинувачувала "Батьківщину" у продажу крісла міністра екології нардепу і бізнесменові Олександру Онищенку. Тоді в центрі скандалу опинився екс-міністр екології Ігор Шевченко, який летів з Ніцци до Києва на чартері того ж Онищенка.

Мабуть, одним з головних спірних моментів вчорашніх непростих багатогодинних переговорів було питання тарифів. Адже в меморандумі співпраці з МВФ чорним по білому написано, що Україна зобов'язується підвищити тарифи. Але ніяк не знизити, як того вимагає "Батьківщина". "Меморандум підписували і президент, і прем'єр. Також пункт про співпрацю з МВФ є в Коаліційній угоді, яке, в тому числі, підписала і "Батьківщина". Будемо радитися. Можливо, компромісом стане закон про НКРЕКП, після прийняття якого ми проведемо аудит формування тарифів", – сказав Сегодня.ua глава фракції НФ Максим Бурбак.

Втім, з риторики членів "Батьківщини" було не особливо помітно, що в питанні тарифів вони готові йти на компроміс. А деякі нардепи від БПП і НФ були, м'яко кажучи, не сильно задоволені співпрацею в рамках коаліції з "Батьківщиною". "Вести переговори з Юлею, а, тим більше, формувати з "Батьківщиною" коаліцію – політичне самогубство. Вона "з'їсть" Гройсмана, як вже "з'їла" Арсенія Петровича, – сказав нам один з нардепів від БПП. – Погоня хоч за якимось результатом перед поїздкою Петра Олексійовича в Вашингтон – шлях в нікуди. Принаймні, президент повинен був згадати події 2005 року".

"Фронтовики", які орієнтовані на Арсенія Петровича, також не особливо шанують Тимошенко. "Згадайте історію зі стенограмою закритого засідання РНБО, де обговорювалося питання Криму. Спочатку на засіданні Юлія Володимирівна говорила одне, а після, на камери – зовсім інше", – сказав нам один з нардепів від НФ.

В тренді
Тупицького не пустили до КСУ, але зарплату в 300 тисяч продовжують платити

КОАЛІЦІЯ НА ДВОХ. Ближче до вечора БПП і НФ поставили "Батьківщині" ультиматум: "або входите в коаліцію на наших умовах, або не входите взагалі".

Реклама

Пізніше в БПП і НФ погодилися на коаліцію разом з "Батьківщиною", якщо та зменшить список своїх вимог. Інакше пригрозили сформувати коаліцію "на двох". Реалізувати цей сценарій планують за рахунок укрупнення пропрезидентської і прем'єрської фракцій.

"Якщо "Батьківщина" не скоротить пакет своїх законопроектів (18 документів – Авт.), які вони виставили на торг в обмін на входження в коаліцію, ми готові доукоплектовать нашу фракцію за рахунок позафракційних", – розповів нам один з нардепів від БПП. За його словами, зараз ведуться переговори з позафракційними. "Вчора Олег Барна повернувся в БПП (якого виключили за рішенням фракції після інциденту з "винесенням" Яценюка із залу – Авт.). Замість позафракційних Єгора Фірсова та Миколи Томенка в БПП зайшли Олександр Бригинець та Дмитро Білоцерківець. Разом – 138 депутатів. Зараз ми ведемо переговори з більш ніж 10 позафракційними", – зазначив нардеп від БПП.

У списку на вступ до лав пропрезидентської фракції, в тому числі, і колишні члени "Самопомочі": Павло Кішкар, Ганна Гопко, Віктор Кривенко, Вікторія Пташник і Остап Єднак.

У НФ розглядають варіант укрупнення і своєї фракції. "Якщо "Батьківщина" не піде на компроміс з питання зниження тарифів, що є несумісним з програмою співпраці з МВФ, ми розглядаємо такий варіант (доукомплектування фракції НФ – Авт.)", – Сказав нам один з нардепів від НФ. Правда, за його словами, в їх фракції з реалізацією такого сценарію можуть виникнути проблеми. "Буде важко домовитися з депутатами, які орієнтуються на Парубія, якому пообіцяли крісло спікера, і з депутатами, які орієнтовані на Олександра Турчинова (який близький до Банкової – Авт.)", – Додав нардеп.

За інформацією наших джерел в НФ, та й в БПП про це вже знають, поповнити ряди пропрем'єрської фракції можуть за рахунок соратників бізнесмена Ігоря Коломойського. Таких під куполом мінімум сім чоловік.

Якщо в БПП і НФ на двох зайде 12 нардепів, вони зможуть сформувати коаліцію з 231 нардепа. "Але для нормальної роботи парламенту цього недостатньо. Візьміть тільки нашу фракцію (БПП – Авт.). Навіть з найважливіших питань голосує трохи більше 100 чоловік. А в БПП 138 нардепів. У НФ така ж ситуація. Нам потрібно більше позафракційних, близько 20 осіб (на двох БПП і НФ – Авт.), Щоб організувати більш-менш нормальні голосування", – вважає один з нардепів від БПП.

Втім, переговори про формування коаліції "на двох" або "на трьох", за словами нардепа від БПП Сергія Березенко, планують закінчити вже найближчим часом. Адже президенту, за словами деяких позафракційних, потрібно з чимось їхати до Вашингтона. Як уже писав Сегодня.ua, черговий транш МВФ офіційний Вашингтон зав'язав на словосполученні "політична стабільність".

"У Вашингтоні чудово знають також і наш жалюгідний економічне становище. Якщо в найближчий місяць ми не отримаємо черговий транш МВФ, який повинен був зайти в Україну ще в жовтні, країна увійде в стан технічного дефолту", – говорив нам джерело на Банковій.

Проблема ще й у тому, що Штати не сильно згодні на кандидатуру Володимира Гройсмана в якості прем'єра. Раніше Сегодня.ua вже писав, що американські дипломати вважають його залежним від президента людиною. А, як відомо, США завжди стояли на позиції політичного балансу влади в Україні: президент – одна партія, прем'єр – інша.

"Штати цілком би влаштував варіант, якби прем'єром залишився Яценюк. В іншому випадку вони вимагають для Арсенія Петровича чітких гарантій політичної безпеки. Правда, в НФ вже говорять, що Яценюк готовий залишити посаду прем'єра, якщо "Фронт" отримає крісло генпрокурора. Навіть свою Севостянову туди лобіюють (Наталія Севостьянова, перший заступник міністра юстиції – Авт.)", – Розповіли нам джерела в БПП.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти