Тіллерсон у Києві: США визначилися з форматом участі в "нормандському процесі"

9 липня 2017, 18:08

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Штати будуть діяти через спецпредставника Держдепу Курта Волкера – людину Джона Маккейна, жорсткого критика Росії і Трампа

СШАмають намір прискорити процес імплементації Мінських угод. Як заявив держсекретар Рекс Тіллерсон під час свого сьогоднішнього візиту до Києва, домогтися цього вони мають намір за допомогою нового спецпредставника Держдепу по Україні Курта Волкера. Його призначили буквально за пару годин до першої зустрічі Дональда Трампа і Володимира Путіна на полях саміту G20. У РФ підтвердили, що з США вони домовилися відродити переговорний майданчик Нуланд-Сурков, тільки тепер замість Нуланд вести переговори з помічником президента РФ Владиславом Сурковим буде Курт Волкер. Поки складно сказати, чи принесе такий тандем відчутний результат. Адже, як пише західна преса, до сих пір незрозуміло, як Трамп і Тіллерсон відносяться до Росії, коли мова заходить про Україну. Більш того, незрозуміла і сама процедура призначення Волкера – критика Адміністрації Трампа. Новий спецпредставник Держдепу пробуде в Києві ще пару днів, після чого відправиться на свої перші переговори з Сурковим в Москву, а там і зустріч лідерів "нормандської четвірки" не за горами

ДатавізитуРексаТіллерсонадо Києва,якрозповідала"Сегодня"директорІнститутусвітовоїполітикиОлена Гетьманчук, булаузгодженащедовізитуПетраПорошенкадо Вашингтона20 червня.Контактизукраїнською стороноюпісляпереговорівСШАзРосієювважаютьсянормальною практикою."ЩеранішевпрактиціТіллерсона,американськогоДерждепуіАдміністраціївціломубуливипадки,коливонинамагалисяпоінформуватиукраїнськусторонупро хідтихчи іншихважливихпереговорівзРосією.Наприклад,доіпіслявізитуТіллерсонавМоскву11 квітня заініціативиамериканціввідбулисятелефонніпереговори(з Порошенком-Авт.)",-пояснилаОленаГетьманчук.
РексТіллерсонприлетіввУкраїнувідразупіслядводенногосамітуG20вГамбурзі,дебравучастьвпершихпереговорахДональдаТрампазВолодимиромПутіним.ЙоголітакприземливсявКиєвіблизькополудня.
Реклама

ВжечерезгодинуТіллерсоназустрічавбіля входувАдміністраціюпрезидентаПетроПорошенко,післячоговонивідразужвирушилинапереговори.Алеспершудержсекретарзустрівся,якзаявиливДерждепі,зукраїнськимиреформаторами.Судячи зфото,якевсвоємуFacebookопублікувавнардепвідБППМустафаНайєм,напереговорахТіллерсоназреформаторамибули присутніглава"Нафтогазу"АндрійКоболєв,Дар'яКаленюкзЦентрупротидіїкорупціїтакеруючийпартнерHorizon CapitalОленаКошарна.

"Рекс Тіллерсон здався дуже прагматичним, жорстким і здивував увагою до деталей. З боку України було чотири представники по темі енергетики, реформі правоохоронних органів, боротьбі з корупцією, економіці та інвестиціях. Всі спікери від України підтвердили, що за останні три роки в багатьох областях були закладені основи для реформ. У деяких сферах є досягнення, і про це важливо і потрібно говорити. Окремо ми сказали про критичність допомоги з боку США в реформах, але вказали на необхідність більш жорстких вимог до українського уряду і президента країни по конкретним реформам, в конкретних сферах", – написав у своєму Facebook нардеп від БПП Мустафа Найєм.

Реклама

Петро Порошенко з Рексом Тіллерсона за закритими дверима проговорили більше години, після чого вийшли до преси. Український президент заявив, що розраховує на допомогу Штатів в мирному врегулюванні ситуації на Донбасі і анонсував телефонні переговори лідерів "нормандської четвірки" в липні. "І ми не виключаємо, що за результатами цієї телефонної розмови нам вдасться організувати саміт. Ще не визначено, де саме він буде проходити, але ми налаштовані на рішучу, прискорений, практичний, конкретна розмова, як в телефонному форматі, так і на саміті вже цього літа", – заявив Порошенко, подякувавши США за співпрацю в енергетичній сфері, зокрема, в питанні недопущення будівництва політичного проекту "Північного потоку-2".

РексТіллерсон,всвоючергувисловиврозчаруваннявідсутністюпрогресувреалізаціїМінськихдомовленостей,томуСШАіпризначилиспецпредставникаДерждепупоУкраїніКуртаВолкера."Тепербудекомукоординуватицюдіяльністьз "нормандськоючетвіркою" іурядомРосіїдлятого,щобпобачити,чи можемомиприскоритипрогрес.СанкціїзРосії небудутьзняті,поки небудезвільненатериторіяУкраїни",-повідомивТіллерсон.

"Сегодня"повідомляв, що підсумком першої зустрічі Трампа з Путіним на полях G20 стала домовленість реанімувати переговорний канал Нуланд-Сурков. Буквально за пару годин до початку переговорів президентів США і РФ Держдеп призначив колишнього посла США при НАТО Курта Волкера спецпредставником з українського питання. І це незважаючи на жорстке протистояння Адміністрації Трампа кадрових призначень в Державному департаменті. За словами аналітика Інституту світової політики Миколи Белескова до кінця 2017 Рекс Тіллерсон не збирався призначати заступників і помічників, але по спецпредставникові по Україні зробили виняток, що показово.

В тренді
Рада без їдальні: де харчуються і які чайові лишають нардепи (відео)

"До цього Білий дім хотів повністю контролювати процес призначення ключових осіб в Державному департаменті. Ця деталь розглядається однією з причин, чому зовнішньополітичне відомство США на сьогодні таке бідне на ключових осіб. А тут з'являється людина Джона Маккейна, яка не особливо люб'язно налаштована по відношенню до білого дому час від часу. І тому цікаво – це частина великої внутрішньополітичної гри, або все-таки призначення людини, яка до цього досить критично ставилася до "мінського процесу", ознака того, який далі буде курс?", – пише в своєму Facebook Микола Белесков.

Реклама

Як би там не було, призначення Курта Волкера спецпредставником Держдепу з українського питання – безумовний плюс для України. Ніколи ще в історії в Державному департаменті не було спеціального представника по Україні. Волкер – жорсткий критик Кремля. Більш того, Волкер – виконавчий директор Інституту Маккейна, назва якого натякає на відомого адвоката України на Капітолійському пагорбі сенатора Джона Маккейна, який продовжує відстоювати ідею надання Україні летальної зброї. Саме він буде проводити переговори з помічником президента РФ Владиславом Сурковим, якого називають архітектором анексії Криму, сепаратизму і подальшої російської інтервенції на Донбас. При Бараку Обамі Вікторія Нуланд, яка часто зустрічалася з Сурковим, займала пост помічника держсекретаря з питань Європи і Євразії. При Тіллерсоні її замінив колишній посол США в Вірменії Джон Хеффернен, але координація українського питання в його обов'язки не входить.

"Алеяк і ранішезалишаєтьсязагадкою,якТрампіТіллерсонвідносятьсядоРосії,колимовазаходитьпро Україну,- наводитьсловаколишньоговисокопоставленогочиновникаПентагонупополітиціЄвропиіНАТОДжимаТаунсендаForeign Policy.-ЯкимибудутьнаказиВолкеру?Щовінповиненбудеробити?".

Відсутність ключових спецпредставників і помічників у Державному департаменті завжди ставили в докір команді Трампа. Адже лише на 5-й місяць після інавгурації в Держдепі з'явився відповідальний за український напрямок чиновник. Як прогнозує Олена Гетьманчук, в США буде зберігатися послідовність у зовнішній політиці, як і за Барака Обами: США будуть поєднувати з РФ там, де можна поєднувати, і конфронтувати там, де можна конфронтувати. Колишній посол США в Україні Джон Гербст говорив "Сегодня", що Рекс Тіллерсон несе відповідальність за управління кризою в Україні, створену московською агресією на Донбасі. І спецпредставник Курт Волкер, який разом з Тіллерсоном приїхав в Україну і залишиться тут на пару днів, за словами Порошенка, "для координації подальшої співпраці", зайве тому підтвердження. Потім Волкер відправиться в Москву, де вперше зустрінеться з Владиславом Сурковим напередодні телефонних переговорів лідерів "нормандської четвірки". На порядку денному будуть переважати питання безпеки.

"Якщо Москва не хоче в черговий раз втратити шанс, їй варто прийняти логіку, якої дотримуються всі інші учасники "нормандського формату". Перше – це тривале, надійне припинення вогню. Друге – це виведення всіх окупаційних військ з української території. Третє – це припинення залякування міжнародних спостерігачів. Четверте – забезпечення надійного контролю з боку міжнародних сил неконтрольованої ділянки україно-російського кордону і лінії зіткнення. І п'яте, нарешті, – це звільнення всіх заручників, які незаконно утримуються як на окупованій території, так і в російських в'язницях", – заявив Петро Порошенко.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти