Конституція розбрату: проект по судовій реформі можуть заблокувати

23 січня 2016, 08:00

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Дві фракції готують альтернативний документ, інші натомість хочуть крісла в Кабміні

У п'ятницюКонституційнийсуд схваливі визнавтаким,щовідповідає нормамОсновного законупроект змін до Конституціїщодо судової реформи.Ще наприкінцілистопада президентзареєструвавцей документ уВерховній Раді.Тількичерез місяцьнардепи291голосаминаправилипроектдо Конституційного судунаоцінку.За словами керівництвафракціїБПП, впершому читанні документможутьприйняти вженанаступному пленарному тижні.Правда, невсе підкуполомподіляють оптимізмпропрезидентської фракції."Народний фронт" і "Радикальна партія" голосине дадутьі готуютьсвій альтернативнийпроектпоправок.Інші-торгуютьсяза кріслав Кабміні, аджеперепризначитиміністрівРада можевже в перший тижденьлютого.

Реклама

ОСНОВНІ ЗМІНИ.Головним результатомконституційних змінв частині правосуддямають стати:відновленнядовіри українцівдо судової системи,їїперезавантаженняіборотьба з корупцієюв судах.Таквчорав двох словахописавсудову реформузамглавиАПОлексій Філатовпісляпозитивної оцінкипроектуКонституційним судом.

Головні нововведенняпроектузмін до Конституції, з якиминардепита громадськістьбільш-меншзгодні:

- підвищення мінімальноговікового цензу длязайняття посади суддіз 25 до35років;

- підвищення мінімальногонеобхідного стажуу сфері правадля заняттяпосади суддіз3до 5 років;

Реклама

- Вищу раду юстиціїзамінитьновий орган -Вища радаправосуддя;

- суддюзвільнять,якщо він не зможепідтвердити законністьджерел походженнясвого майна;

- згоду назатримання і арешт суддібудедаватиВища радаправосуддя, а неВерховна Рада;

- Верховному судуповертаєтьсястатуснайвищогосуду в системісудоустроюУкраїни;

- Україна визнаєюрисдикцію Міжнародногокримінального суду, приєднуючись доРимського статуту;

Реклама

- ГПУпозбавляютьфункційдосудового слідства тазагального нагляду;

- українці зможутьзвертатися зі скаргамивКонституційний суд;

- нарівні Конституціїзакріплюються праваадвокатури;

СПІРНІ МОМЕНТИ. Щенаетапі написанняпроекту змінКонституціїщодо судової реформиСегодня.uaнеодноразовоповідомлявпро розкол усерединіКонституційної комісії.Тоді групареформаторів"реанімаційногопакету реформ" ідеякі нардепивиступали заповне перезавантаженнясуддівського корпусу.Простіше кажучи, вонипропонувализвільнити всіх8тиссуддіві набратиновихна відкритихконкурсах.

В тренді
Разумков мало що знає про вакцину Covishield: почув про неї кілька днів тому

ГрупачленівКонституційної комісіїна чолі з ОлексіємФілатовимнаполягали напереатестаціїсуддів.Мовляв,у разітотальногозвільненняслужителі Фемідибудутьмасово звертатисядо Європейського судуз прав людини,і відновлюватисявпосадах.

Реклама

Так і не дійшовшидо спільного знаменника,на оцінкудо Венеціанської комісіївідправилидва проектизмін до Конституції-авторстваРПРі президентськоїчастини членівКонституційної комісії."Тотальногозвільненнявсіх суддівне буде.ПрактикаЄСдозволяє целише у виняткових випадках.Якщозвільнити всіх,хто ж будевиносити рішення?",- такийбув вердиктсекретаряВенеціанської комісіїТомасаМаркерта.

Здавалося,про суперечкузабули,президентзареєстрував у Радіпроект змін доКонституції, який передбачаєпереатестаціюсуддів, і вчораКонституційний суд визнавйоговідповідністьОсновному закону.Заступник голови фракціїБППІгор Кононенковже заявив,що наступного тижняВерховна Рада розгляне проектзмін до Основного законуза частиною судоустрою впершому читанні.Алезібратипотрібних226голосів "за"буде непросто.

Як стало відомоСегодня.ua, наступного тижня"Народний фронт", "Радикальна партія"і деякіпозафракційніпрезентуютьальтернативний президентськомупроектзмін до Конституції.А щобйогозареєструватиівинести на обговоренняпід куполомїм потрібнозібрати150підписів."УНФ80депутатів,вРПР-20депутатів... Це вже100підписів. Плюспозафракційнихзбереться10-15.Решту 35-40підписів,думаю, ми знайдемобез проблем", – розповівСегодня.uaодин з авторівальтернативногопроекту.

Наступного тижняфракціїпочнутьзбір150підписів за йогореєстраціюта розгляд."У Верховній Радінастроюрізні (по можливостіприйняттю проектузмін до Конституціїщодо судової реформи,якийзареєструвавпрезидент- Авт.).Частинадепутатського корпусу,втому числі і"Народнийфронт", виступають заповне перезавантаженнясуддівського корпусу, а незапереатестацію, як це пропонуєпроект, зареєстрованийпрезидентом", – сказавСегодня.uaнардеп відНФ,членКонституційної комісіїЛеонідЄмець.

Крімпунктупрезидентського проектупро переатестацію,в РФ іРПРне згодні з тим,що Радутреба позбавити правависловлювати недовіругенпрокурору.АпрошедшимоцінкуКСдокументомце пропонується.Тобто,у разі йогоостаточноприйняттянардепи незможуть зібрати150підписів і226голосами "за"відправити главуГПУу відставку.Більше того,президентськийпроект змін до Конституціїзбільшує термінповноважень генерального прокурораз 5 до6років.

За словами нардепавід "Радикальної партії" АндріяЛозового,вїхньому проектіза парламентомзбережетьсяправовідправляти у відставкуглаву ГПУ.Як іправопризначати і звільняти суддів.Аджепрезидентським проектомзмін до Конституціїу Верховної Радитаке правозабираютьі передаютьгаранту.

ТОРГ ЗА МІСЦЯ.ПозиціюНФіРПРвРадіподіляють далеко не всі.У коментаріСегодня.uaглавафракції "Самопоміч"Олег Березюкзаявив,що ініціативаНФіРПРможе тількиперешкодити ізагальмуватисудову реформу.Напевнопідтримають проект"Батьківщина","Опозиційний блок",депутатські групи"Відродження"і"Волянароду".

"Алеви повинні розуміти,що голосування за цейпроект змін до Конституціїтакож станепредметомторгу.На картупоставлятьхлібні місцяв Кабміні", – розповівнам одинз позафракційнихнардепів.За його словами,неверняка,ЮВТзахочесобікрісламіністра енергетикита екології.За посадуДемчишинавони нібитонавіть готовіпоступитися місцемсвого міністраспорту Ігоря Жданова.

У "Радикальній партії"Сегодня.uaнатякнули, щопредставник "Самопомочі" ОксанаСироїдпретендує на крісломіністра юстиції,яке зараз займаєпредставник"Народного фронту" ПавлоПетренко.Правда, у коментаріСегодня.uaОлег Березюкспростував чуткипро це.

У тій же"Радикальній партії"й самі не протизайнятикріслаДемчишинаівакантнез літаглави міністерстваекології.УБППпокиторгуються"І, як висамі розумієте,заодне тількиголосуванняза проектомзмін до Конституціїщодо судової реформисвої голосиза кандидатівнашихсоратників по коаліціїнаті чи іншіміністерствами не дамо.Ми якразв самому розпаліпереговорногопроцесу",- сказав один знардепів відБПП.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти