За демократію і проти Путіна: хто така Камала Гарріс на виборах президента США

13 серпня 2020, 08:55

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Хто така Камала Гарріс і чи буде вона на посаді віцепрезидента опікати України так, як це робив свого часу Байден

Кандидат у президенти від Демократичної партії Джозеф Байден визначився з кандидатурою віцепрезидента. У разі перемоги Байдена на виборах в листопаді "другою людиною в США" стане темношкіра сенаторка, ексгенпрокурор Каліфорнії і екскандидатка в президенти Камала Гарріс. Усі світові ЗМІ, а американські й поготів, уже "проїхалися" по Гарріс: хто з критикою, хто з аналітикою, хто з коментарями. Говорити про її політичний вплив у США можна впевнено – у Камали Гарріс міцний бекграунд в одному з найскладніших штатів. І, за словами експертів, навіть якщо Байден програє, Гарріс не зупинить свій політичний злет, а продовжить його з тією самою упевненістю й силою.

Реклама

Що означає цей вибір для США, демократів і для України, розбирався сайт "Сьогодні".

Шукайте жінку

В принципі, те, що у віцепрезиденти Байден вибере собі жінку, передбачали вже давно – ще з березня, коли Байден з приголомшливим успіхом виграв "супервівторок" і його акції істотно піднялися. Деякий час інтригу в цьому питанні тримала непоступливість Берні Сандерса, який досить довго опирався натиску партактиву Демпартії. Коли у квітні Сандерс все-таки "здався", виникли навіть припущення, що зробив він це в обмін на пост віцепрезидента. Такі самі припущення висловлювалися і щодо молодого Пітера Буттіджеджа, який дуже добре стартував на праймеріз, але дуже швидко відмовився від боротьби на користь Джо Байдена.

Втім, більшість все ж схилялася до того, що заступником Байдена буде обрано жінку. При цьому називали три найімовірніші кандидатури: губернаторка Мічигану Елізабет Ворнер, сенаторка від Каліфорнії Камала Гарріс і сенатокар від Міннесоти Емі Клобучар. Усі троє брали участь у цих президентських перегонах. Усі добровільно одійшли зі шляху стрімкого передвиборчого "бронепоїзда" Байдена. Гарріс – трохи раніше, у грудні 2019 року, тобто ще до праймеріз. Клобучар покинула гонку напередодні "супервівторка". Ворнер пройшла сито кокусів і праймеріз у декількох штатах, але, програвши "супервівторок", також склала зброю.

"Неважко помітити, що демократи дуже чітко дотримуються тактики гри на контрасті. Вони дали Сполученим Штатам першого темношкірого президента в історії – Барака Обаму. Потім була мало не переможна спроба дати першу жінку-президента – Гілларі Клінтон. Нині прийшла черга поєднати ці тренди", – зазначив у коментарі сайту "Сьогодні" політолог Максим Джигун.

Втім, за інформацією ЗМІ, спочатку Байден розглядав як віцепрезидента Клобучар. Їй навіть направили запрошення пройти партійну перевірку "на відповідність". Однак протести, що стартували в травні, після вбивства чорношкірого Джорджа Флойда, серйозно змінили порядок денний. Клобучар з її ліберальними поглядами не зовсім вписувалася в нові виклики. Перед демократами постала дилема: зробити ставку на близьку до протестувальників представницю лівого крила партії (тоді це Воррен) чи на не менш близьку представницю темношкірого населення (Гарріс). Що довше тривали протести, то більше думка схилялася на користь темношкірого віцепрезидента. Втім, тут у Гарріс з'явилися конкурентки. Зокрема, називали імена мера Атланти Кіші Ленс-Боттомс, радниці Барака Обами з питань нацбезпеки Сьюзан Райс та інших. Зрештою Байден все ж зупинив вибір на Гарріс.

"Це сильний кандидат і сильний політик. На дебатах усередині партії Гарріс буквально громила того ж Байдена. Її вибір був десь очевидний – його багато хто прогнозував. Афроамериканка з індійським корінням, з великим досвідом управлінської роботи – вона була генпрокурором Каліфорнії, – вона знає, як влаштована система. Плюс вона працювала в Каліфорнії, вона сенатор Каліфорнії, яка є оплотом молодіжного крила Демпартії, схильного до полівіння, і яка має дуже серйозні позиції серед всіх штатів з ВВП. Звичайно, буде цікаво подивитися на дебати віцепрезидентів, які пройдуть у жовтні. Думаю, в дебатах з Майклом Пенсом вона розкриється повною мірою. Для Байдена це, безсумнівно, вдале рішення. Гарріс – харизматична, яскрава", – зазначив у коментарі сайту "Сьогодні" експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Ілля Куса.

Реклама

Подібної думки дотримується і політолог Максим Джигун.

"Байден і його команда зробили дуже професійно і технологічно. По-перше, вони вибрали у віцепрезиденти жінку. По-друге, вона афроамериканка, що дуже важливо в контексті акцій протестів, які проходять у США починаючи з травня. Тобто демократи зуміли задовольнити цілий ряд трендів, а крім того, чітко підтвердити своє позиціонування як політичної сили, яка ратує за рівноправність на всіх рівнях. Нарешті, це просто гра на контрасті: тимчасом як Трамп заявляє, що віцепрезидентом залишиться Майкл Пенс, тобто білий, тобто чоловік, демократи пропонують абсолютно протилежну альтернативу, яка знайде відгук у серцях багатьох виборців", – говорить експерт .

Хто така Гарріс

Майбутня (звичайно, в разі перемоги Байдена) віцепрезидентка США відносно молода, їй 55 років, що для американського політика зовсім не вік. Вважається представницею молодіжного і помірно лівого крила партії. Камала Гарріс має індійське і африканське коріння. Вона дочка емігрантів у першому поколінні і, по суті, втілення "американської мрії" – тобто людина, яка зробила себе сама. У 2003 році була обрана прокурором Сан-Франциско, у 2010-му – генпрокурором Каліфорнії. У 2016 році стала сенаторкою від цього штату.

За спиною Гарріс уже є кілька особистих рекордів. Зокрема, вона стала першою жінкою-прокурором Сан-Франциско, генпрокурором Каліфорнії і першим представником темношкірого населення на цій посаді. Гарріс є першою з афроамериканців – сенаторів від Каліфорнії. Нарешті, вона четверта в історії США жінка, що балотувалася на виборах в президенти країни.

Якщо Байден переможе, Гарріс зможе вписати в свій послужний список ще один рекорд, ставши першим віцепрезидентом з азійським корінням і першою жінкою-віцепрезидентом в історії США. Втім, і це не межа: експерти вважають – якщо Гарріс зможе себе показати на цій посаді, вона отримає шанси серйозно поборотися за висунення кандидатом в президенти від Демпартії в майбутньому.

"Для Гарріс це, звичайно, дуже серйозний злет у кар'єрі. Не виключаю, що в разі перемоги, а може, навіть в разі поразки на цих виборах, на наступних виборах вона буде дуже серйозно претендувати на пост президента США", – говорить Ілля Куса.

За його словами, активна і енергійна віцепрезидентка може істотно допомогти Джо Байдену вирішувати питання з багатьох напрямків. Однак може статися, що через це може виникнути "конфлікт інтересів".

"Зазвичай посада віцепрезидента тиха, спокійна. Але в цьому випадку все буде точно не так. Гарріс досить амбітна, у неї є свій порядок денний, а якщо й ні, то він з'явиться. Я не виключаю, що вона з часом складе конкуренцію (щодо впливу на прийняття рішень. – Авт.) самому Байдену... А з іншого боку, Байдену може бути легко з нею. Ми ж не знаємо, як він дивиться на те, щоб делегувати частину своїх функцій команді. З огляду на його вік, не виключаю, що наявність такого активного, яскравого, молодого віцепрезидента – це плюс для Байдена, і він дійсно буде істотну частину напрямків делегувати Гарріс. Це точно не буде ситуація з Трампом, коли навколо чинного президента залишаються люди, які не можуть мати своєї думки, коли думка глави держави превалює, а команда просто транслює його меседжі. З Гарріс все буде інакше", – зазначає експерт.

Гарріс і Україна

Реклама

Будучи віцепрезидентом при президенті Бараку Обамі, Джо Байден починаючи з 2014 року практично "курував" Україну. Спершу намагаючись врегулювати протистояння між режимом Януковича і повсталими українцями. Потім – не допустити агресії Росії. Паралельно Байден курував надання допомоги нашій країні, питання економічного співробітництва. Ну і, зрозуміло, пильно стежив за ходом реформ в Україні. Чи буде цим (знову-таки, в разі перемоги на виборах демократів) займатися Гарріс? І взагалі, які погляди у кандидатки у віцепрезиденти на "українське питання"?

У 2019-му Рада з міжнародних відносин США(CFR) провела опитування кандидатів у президенти США, в якому серед іншого було питання про Україну. Гарріс, яка тоді ще не знялася з виборів, зазначила, що незаконна окупація Криму Росією – серйозне порушення міжнародних норм, якими світ керується з часів Другої світової війни. Як і переважна більшість американського істеблішменту, Гарріс вважає, що в Україні Росія застосовувала військову силу для захоплення території і підриву демократично обраного уряду.

"Я б продовжувала підтримувати Україну і гарантувати, що США недвозначно підтверджують суверенітет і територіальну цілісність України. Я б також поставила пріоритетом роботу з урядом України над нарощуванням її збройних сил, зміцненням громадянського суспільства і боротьбою з корупцією, водночас працюючи в тісній співпраці з нашими європейськими партнерами над дипломатичним вирішенням. І, на відміну від нинішнього господаря Білого дому, я буду послідовно виступати проти Путіна, на захист демократичних цінностей, прав людини і міжнародного верховенства закону", – зазначила Гарріс, відповідаючи на запитання.

Українські експерти розходяться в поглядах, наскільки активна буде Гарріс на "українському напрямку".

"Річ у тім, що за минулі роки важливість українського напрямку помітно впала. Ви ж бачите, що після того, як пішов Курта Волкер, немає навіть спецпредставника по Україні. Щоб "цілий" віцепрезидент знову займався саме українським напрямком, постійно приїжджав в Україну, мало не особисто проводив тут реформи – думаю, такого не буде. Уже втрачено інтерес, втрачено час, немає такого драйву – показати світу: дивіться, ми змогли витягти, допомогти Україні. Хоча, звичайно, багато що залежатиме і від нас. Завдання України – незалежно від того, хто стане президентом, постаратися відновити довіру. Тому що ми втратили її, в тому числі через численні внутрішньополітичні скандали у США. Але Україні в будь-якому разі доведеться дуже сильно над цим працювати", – каже Ілля Куса.

Водночас Максим Джигун вважає, що в разі обрання президентом Джо Байден постарається "зберегти" досягнення і реформи, які були ініційовані в Україні, коли він курував "український напрямок".

"Ми пам'ятаємо, що Байден, який курував, коли був віцепрезидентом, Україну, особливу увагу приділяв боротьбі з корупцією в Україні, реформам правоохоронних органів. Байден завжди критично ставився до проблем у судовій владі України, в Генпрокуратурі і завжди акцентував на необхідності реформування цих органів. В цьому разі Гарріс, як колишній генпрокурор Каліфорнії, може бути дуже корисна Байдену саме в питаннях продовження тієї політики і тих досягнень, які були, коли він курував Україну. Для Байдена важливо зберегти і продовжити ці досягнення. І він захоче це зробити вже з допомогою свого віцепрезидента. Нам потрібна незалежна судова влада, нам потрібна подальша демократизація правоохоронних органів і країни в цілому. Думаю, Гарріс, яка була генпрокурором Каліфорнії і яка дуже глибоко знає проблематику правоохоронної системи, буде на це бити. І в цьому разі інтереси громадянського суспільства в Україні повністю збігаються з поглядами американських демократів", – зазначає Максим Джигун.

Реклама

Якщо все буде саме так, то тоді українським корупціонерам не позаздриш: з чіпкості й жорсткості Гарріс, мабуть, перевершує Байдена. Як генпрокурор вона неодноразово демонструвала, що не сприймає корупцію ні в якому вигляді. А тому (якщо така мету буде поставлено) ставитиме питання про продовження реформ судової системи в Україні вкрай жорстко.

Протести в США серйозно змінили картину виборчої кампанії:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти