Антикорупційне бюро: все про те, як боротимуться з "елітною" корупцією

14 жовтня 2014, 19:50

Дар`я Нинько Дар`я Нинько

Новий правоохоронний орган запрацює через три місяці

Створення ключового органу по боротьбі з корупцією у вищих ешелонах влади – Національного Антикорупційного бюро України – у другому читанні підтримали 278 парламентаріїв.

Реклама

Відповідно до прийнятого законопроекту, Національне бюро – державний правоохоронний орган, який здійснюватиме протидію корупційним правопорушенням, що вчинені вищими посадовими особами та становлять загрозу національній безпеці України.

Законопроект виключає незаконне втручання державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, політичних партій, громадських об'єднань, інших фізичних або юридичних осіб у діяльність Національного бюро.

На те, щоб бюро запрацювало, відводиться три місяці – для підбору і перевірки співробітників і вирішення організаційних питань. Політолог Володимир Фесенко зазначає, що вкрай важливо, щоб його очолив рішучий і безкомпромісний чоловік.

Структура

Реклама

У структурі Національного Антикорупційного бюро буде близько 700 осіб, в тому числі не більше 200 керівників.

Бюро ділитиметься на центральне і 7 територіальних управлінь.

До структури центрального і територіальних управлінь Національного бюро входитимуть інформаційно-аналітичні, оперативно-розшукові та оперативно-технічні, слідчі підрозділи, підрозділи, що здійснюють виявлення майна, яке може бути предметом конфіскації, підрозділи швидкого реагування, забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства, представництва інтересів в іноземних юрисдикційних органах, експертні, фінансові, кадрові та інші підрозділи.

Хто очолить бюро

Напередодні останніми правками депутати вирішили посилити вимоги до директора бюро. Керівник органу призначається строком на 7 років без права бути призначеним на два терміни поспіль. Він повинен бути громадянином України, володіти державною мовою, мати вищу юридичну освіту і 10 років досвіду роботи.

Реклама

Призначення директора бюро проходитиме за згодою Верховної Ради за поданням конкурсної комісії, також необхідним буде узгодження з Президентом. Верховна Рада зможе висловити політичну недовіру директору Нацбюро більшістю голосів. Щоб ініціювати питання про недовіру, знадобиться не менше 150 підписів депутатів.

Президент України Петро Порошенко запевнив, що призначення директора Нацбюро проходитиме "за абсолютно прозорою процедурою, яка буде погоджена з громадськими організаціями".

Не може бути призначений на посаду директора Національного бюро кандидат, який протягом двох років до подання заяви на участь у конкурсі на зайняття цієї посади, незалежно від тривалості, входив до складу керівних органів політичної партії або перебував у трудових чи інших договірних відносинах з політичною партією.

Повноваження директора Національного бюро включають в себе організацію, координацію і контроль роботи Національного бюро. Директор затверджує структуру і штатну чисельність центрального і територіальних управлінь.

Також директор призначатиме на посади інших керівників Нацбюро, затверджуватиме плани роботи, в межах повноважень видаватиме розпорядження та доручення, даватиме дозвіл на використання коштів фонду спеціальних оперативно-розшукових та слідчих дій бюро та інше.

Реклама

Зазначимо, що директор бюро має право бути присутнім на засіданнях Верховної Ради України, її комітетів, тимчасових спеціальних і тимчасових слідчих комісій, а також брати участь з правом дорадчого голосу в засіданнях Кабінету Міністрів України.

Директори територіальних управлінь, у свою чергу, організовують роботу ввірених їм управлінь відповідно до наказів і розпоряджень директора Національного бюро.

Зазначимо, що співробітники Антикорупційного бюро повинні пройти люстраційну перевірку, а кандидати, призначені на керівні посади, зобов'язані прийняти присягу на вірність українському народу.

А ось норму закону, згідно з якою перед вступом на службу в бюро, а також не рідше одного разу на рік під час проходження служби всі співробітники будуть проходити психофізіологічне дослідження із застосуванням поліграфа, в ході правок із закону прибрали.

Чим займатиметься Національне антикорупційне бюро

Основні повноваження Антикорупційного бюро:

- здійснювати оперативно-розшукові заходи з метою попередження, виявлення, припинення та розкриття кримінальних злочинів, віднесених законом до його підслідності

- здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень, віднесених законом до його підслідності

- проводити відповідно до закону перевірку на добропорядність осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

В тренді
Міністра економіки Петрашко відправлено у відставку
Ігор Петрашко. Фото: facebook.com/mineconomdev
В тренді
Рада звільнила міністра інфраструктури Криклія
Владислав Криклій. Фото: facebook.com/vladkryklii
В тренді
Обшук у будинку Кличка: силовики знайшли контрабандного пального на 100 млн
Силовики провели у будинку Віталія Кличка спільну операцію

- вживати заходів щодо розшуку та арешту коштів та іншого майна, які можуть бути предметом конфіскації або спеціальної конфіскації в кримінальних правопорушення, віднесені до підслідності Національного бюро, здійснювати діяльність зі зберігання коштів та іншого майна, на яке накладено арешт

- здійснювати інформаційно-аналітичну роботу з метою виявлення та усунення причин і умов, що сприяють скоєнню кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Національного бюро

- брати участь у здійсненні відповідно до законодавства спеціальної перевірки осіб, які претендують на зайняття посад, пов'язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Фінансове забезпечення і заробітна плата співробітників Нацбюро

Фінансування роботи Антикорупційного бюро буде здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету та інших не заборонених законом джерел.
Останніми змінами законопроекту скасували встановлений рівень заробітної плати керівникам і співробітникам бюро. Так, рівень оплати їхньої праці визначатиме Кабінет Міністрів України залежно від можливостей Державного бюджету.

Контроль діяльності Антикорупційного бюро

Директор бюро буде двічі на рік подавати письмовий звіт Президенту України, Верховній Раді та Кабінету Міністрів про діяльність Національного бюро та його підрозділів за минулі 6 місяців. Також звіт буде подаватися для висновків Громадській раді при Національному бюро, а раз на рік проводитимуться відкриті для громадськості слухання з приводу роботи бюро.

Внутрішній контроль

У складі Антикорупційного бюро діятимуть підрозділи внутрішнього контролю, які перевірятимуть співробітників бюро, їхній спосіб життя і добропорядність, а також перевірятимуть інформацію про співробітників бюро, надану в зверненнях, ЗМІ та інших джерелах. У разі необхідності, може бути проведено внутрішнє розслідування щодо співробітників.

Експерт про Антикорупційне бюро

Створення Антикорупційного бюро – це потужна передумова для активізації боротьби з корупцією, проте для його успішної роботи необхідні, перш за все, рішучі керівники. А саму боротьбу з корупцією необхідно починати з викоріненням цього явища в правоохоронних органах, інакше всі інші досягнення втратять сенс, впевнений політолог Володимир Фесенко.

"Те, що депутати проголосували за створення Антикорупційного бюро, я сприймаю позитивно. Це поки передумова, законодавча, правова передумова для активізації боротьби з "елітною" корупцією... Антикорупційне бюро якраз має бути спрямоване на боротьбу з "елітною" корупцією. Я б ще відмітив одне дуже важливе завдання... Я думаю, що зусилля Антикорупційного бюро повинні бути також зосереджені на боротьбі з корупцією в правоохоронних органах. Якщо там вдасться побороти корупцію, а мова йде і про прокуратуру, судову систему, про міліцію, СБУ... якщо там вдасться подолати корупцію, особливо в "верхах", тоді будуть шанси і на успіх боротьби з корупцією в інших галузях", – сказав експерт.

Фесенко зазначає, що дуже важливо, щоб бюро очолили рішучі фахівці, які не будуть боятися вести боротьбу з корупцією на рівні високопоставлених чиновників, однак без викорінення злочинів у правовій системі навряд чи буде можливість довести цю боротьбу до кінця.

"Саме по собі Антикорупційне бюро, звичайно ж, якщо будуть рішучі керівники цього органу, які будуть не боятися вести боротьбу з корупцією на рівні високопоставлених чиновників, тоді звичайно, певні шанси з'являться. Але відкрити кримінальну справу, навіть посадити на час слідства – це тільки половина справи. Треба ж ще засудити, зібрати докази, довести все це діло до завершення. І ось тут можуть бути проблеми. Тому дуже багато залежить від того, чи вдасться вичистити корупцію в ключових правоохоронних інститутах – це прокуратура і судова системи", – сказав політолог.

Він зазначив, що на даний момент те, як працюватиме Антикорупційне бюро – питання відкрите, зараз головне – хто його очолить і наскільки успішно ця людина зможе користуватися наданими їй повноваженнями.
Фесенко впевнений, що не варто побоюватися того, що глава Антикорупційного бюро матиме досить широкі повноваження.

"Справа не у формальних повноваженнях, а як їх використовують. По-друге, треба враховувати, що у нас парламентсько-президентська система. Немає централізації влади в одних руках. Тому цей інститут не володіє абсолютною владою", – зазначив він.

Політолог зазначає, що сьогодні в Україні не потрібне Антикорупційне бюро з урізаними повноваженнями, необхідний орган, який матиме можливість вести досить ефективну боротьбу саме з "елітною" корупцією.
Крім того, той факт, що із закону прибрали норму про обов'язкову перевірку співробітників на "детекторі брехні", на думку політолога, великої ролі не грає. У даній ситуації важливо не спіймати людину на брехні, а виявити сам факт порушення закону, якщо такий буде, вважає він.

"Щодо "детектора брехні"- нісенітниця... Не треба перебільшувати значення "детектора брехні". Уже давно доведено, що, по-перше, є невеликий відсоток людей, які можуть обманювати "детектор брехні" через психологічні особливості, або професійну підготовку. І друге, справа ж не в "детекторі брехні". Справа не у формальному обмані, говорить людина правду чи неправду, а справа в тому, щоб ефективно працювали відповідні інститути, які виявляли реальні проблеми... ", – вважає Фесенко.

Також експерт зазначає, що рівень заробітної плати, яка у співробітників бюро буде досить високою, не є гарантією того, що ніхто з них не вчинить корупційного злочину. Для отримання таких гарантій потрібно, щонайменше, посилити відповідальність за такі злочини, вважає він.

"Як показує практика, високі зарплати, хоча б відносно високі зарплати повинні корелюватися з високим рівнем покарання. Сама по собі висока зарплата нічого не гарантує. Ці люди повинні розуміти, що вони отримують непогану зарплату, але й багато чим ризикують. Для них повинна бути вища відповідальність за корупцію", – сказав Фесенко.

 

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти