"Дивися, ще тепленький!" Гра повноважень, бюджетні пристрасті і інші подробиці з Ради

24 грудня 2014, 08:01

Олексій Біловол , Віра Холмогорова

Верховна Рада засумнівалася в конституційності поправок із Банкової, відправила бюджет під новорічну ялинку і скасувала позаблоковий статус України

Після тижня роботи в комітетах народні обранці вчора знову повернулися "під купол". Напередодні Кабінетом міністрів був, нарешті, підготовлений проект державного бюджету на 2015 рік, а також цілий пакет супутніх поправок, – більш, ніж в 40 законів. Втім, незважаючи на запевнення, що парламентарії ще перед сном встигнуть ознайомитися з урядовими ініціативами, більшість нардепів на роботу у вівторок стало без найменшого розуміння, що ж там все-таки написали у Арсенія Яценюка.

Реклама

- Не бачив, не бачив, – відмахувалися вони від журналістів.

- Бюджет бачили тільки ті, хто наближений до Кабміну, – повідомив позафракційний депутат Борислав Береза.

Хтось, правда, вирішив уже заздалегідь скористатися класичною формулою: "Я не читав, але засуджую".

- Бюджет, побудований на курсі долара в 17 гривень – це не реально, – обурювався Олег Ляшко. – І потім, головне – це деофшоризацію і деолігархізація!

Реклама

Йому вторив Юрій Мірошниченко з "Опозиційного блоку":

- Голосувати за такий бюджет ми не маємо права.

Чутки кулуарами повзли самі різні: документ, нібито, навіть встиг "засвітитися" в базі законопроектів Верховної Ради пізно вночі, а потім зник, отправленнийна чергову доопрацювання.

БЮДЖЕТ. Проте на самому початку одинадцятого у співробітниць апарату Ради з'явилися довгоочікувані коробки з-під "Ксерокс" з написом "ДБУ-15".

- Дивися, ще тепленький! – Посміхалися нардепи, стискаючи в руках товсту папку у білій обкладинці.

Реклама

Ляшко з гордістю розмахував нею перед телекамерами, а глава фракції Блоку Петра Порошенка Юрій Луценко вирішив одразу усунути інтригу: голосувати сьогодні ні за бюджет, ні за будь-які інші ініціативи Кабміну Рада сьогодні не має наміру.

- У нас є 42 коти в мішку від уряду. Ми повинні розглядати бюджет, і всі поправки за повною процедурою, – зауважив він на самому початку пленарного засідання.

Спікер Володимир Гройсман, втім, і не наполягав. За його словами, парламентаріям запропонують лише заслухати прем'єра Яценюка і ключових міністрів – з розповіддю про суть підготовлених ними документів, а голосувати – вже після роботи в комітетах.

Грядущий бюджет, треба зауважити, став приводом не тільки для депутатського, але і для народного невдоволення: під стінами Ради з самого ранку зібралося більше тисячі мітингувальників – першими і найактивнішими виявилися члени профспілок і що приєдналися до них на всякий випадок "свободівці", підтяглися і ошукані вкладники, активісти "Кредитного Майдану". "НБУ, ти про...уел", – тримав хтось із активістів величезний транспарант у вигляді зображення долара.

Не обійшлося і без "люстраційної" урни – великого сміттєвого бака, явно запозиченого в якомусь із київських дворів, пофарбованого в золотий світло і прикрашеного веселенькою колірної ілюмінацією. Активісти пояснили: "гламуру" додали спеціально для Гонтарєвої.

Реклама

Міліція зустріла протестувальників у повній бойовій готовності: щільне кільце з бійців зі щитами і в касках, важкі вантажівки, що причаїлися на підхваті, у кущах Маріїнського парку. У якийсь момент зав'язалася навіть невелика бійка з правоохоронцями, але швидко закінчилася. А шини, які активісти "Кредитного майдану" про всяк випадок прихопили з собою, міліціонери вилучили.

"ВПИХНУТЬ НЕВПИХУЕМОЕ". Але головним предметом конфлікту для депутатів, як виявилося, став зовсім не бюджет, а президентські поправки в закон про РНБО. Порядок денний взагалі була вельми не великою: крім заслуховування голови Кабміну і міністрів, пара постанов да два закони, і обидва від Петра Порошенка – про скасування позаблокового статусу України і, власне, про РНБО, зі значним розширенням його повноважень.

Це розширення повноважень ще при першому читанні викликало невдоволення багатьох нардепів, але тоді прийняли, домовившись, що допрацюють і внесуть поправки. Їх надійшло більше сорока, про глава профільного комітету Сергій Пашинський абсолютно з кам'яним виразом обличчя віщав з трибуни про відхилення однієї за одною, у випадку з деякими депутати наполягали, і ті ставилися на голосування, і теж відхилялися.

Висловити своє невдоволення вирішив навіть син головнокомандувача УПА Юрій Шухевич, до того ще жодного разу не брав слово у Верховній Раді.

- Ми створюємо четверту владу. Це небезпечно, – повідомив він.

Інші його колеги по парламенту наполягали на тому, що настільки значне розширення повноважень РНБО і, зокрема, його секретаря суперечить 106-й і 107-й статтям Конституції.

Закон про РНБО – дуже потрібний, особистість Турчинова (секретаря РНБО – ред.) – правильна кандидатура. Але якщо потім щось трапиться, поміняється президент, зміниться секретар РНБО, а ми отримаємо орган з просто фантастичними повноваженнями, – обурився в розмові з "Сегодня" Віктор Кривенко з "Самопомочі".

Проти закону виявилися три з п'яти фракцій, що увійшли до коаліції – "Самопоміч", Радикальна Партія Олега Ляшка та "Батьківщина". Захищали закон лише в Блоці Петра Порошенка і "Народному фронті".

В тренді
"Росію чекають серйозні наслідки": низка країн ПАРЄ виступила з жорсткою заявою

Після прийняття цього закону у нас з'явиться ставка верховного головнокомандуючого! – Вмовляв Луценка.

Але голосування за президентські поправки благополучно, під дружні оплески доброї частини залу, провалили. Спікер Гройсман було навіть спробував, за старою традицією Турчинова, повернути закон до порядку і переголосувати, сподіваючись що відсутність необхідної підтримки вирішується поверненням пари-трійки нардепів з буфету. Але голосів не вистачило і на повернення до порядку.

- Не намагайтеся впихнути невпихуемое, – повідомив йому Ляшко, і закон відправився на чергову доопрацювання.

ПОЗА БЛОКОМ. Зате закон про скасування позаблокового статусу України потрібну кількість голосів набрав відразу. Представляв його міністр закордонних справ Павло Клімкін запевнив, що ця ініціатива глави держави – повністю в руслі філософії партнерів по НАТО і ЄС.

Втім, і в цьому випадку у ряду депутатів виникли сумніви.

- Безумовно питання безпеки і оборони є першорядними, але то пропозиція, яка зараз виноситься, спрямоване виключно на те, щоб відвернути людей від катастрофічного падіння рівня життя в країні, від непрацюючої економіки, від відключень електроенергії, – сказав представник фракції "Опозиційний блок" Олександр Вілкул.

За його словами, ухвалення цього закону лише додатково посилить напругу в суспільстві.

- У будь-якому випадку ніякого смислового навантаження окрім політичної це рішення не несе. Нам вже обіцяли безвізовий в'їзд і європейські стандарти, все це залишилося на папері, – нагадав він.

ПОПРАЦЮЮТЬ У НЕДІЛЮ. Після голосування за два закони Гройсман оголосив перерву – ось-ось мав приїхати Яценюк. Встигли кілька стомитися, депутати потягнулися в бік буфету.

- Ось зараз прийде прем'єр і знову почне нити: грошей немає, грошей немає, – зауважив один обранець іншому в черзі.

А у когось на столі, між чашкою кави і тістечками вже лежав бюджет, для ознайомлення на дозвіллі.

Арсеній Яценюк, правда, у своєму поданні бюджету був дуже лаконічний, просто виклавши суть пропонованих ініціатив, хоча і повідомив, дійсно, що – грошей немає, а якщо депутати хочуть реалізувати той чи інший проект, то в уряді будуть тільки раді, якщо вони їх десь знайдуть.

- Як ви розрахували курс долара, який заклали в бюджет? – Також цікавилися депутати.

- Національний банк так і не надав уряду свої прогнози щодо курсу долара, – повідомив прем'єр, – ми керувалися середнім курсом, виходячи з прогнозів аудиторських компаній та економістів.

Зрештою голосувати за бюджет вирішили аж в наступний вівторок, під самий Новий рік. А приймати урядові поправки – в найближчий четвер і в неділю. Перспектива роботи у вихідний ледь не стала приводом для суперечок.

- А в суботу? – Питав у залу Гройсман. – Пленраний день або комітети?

- Комітети!

- Добре, тоді в неділю – працюємо в пленарному режимі.

Депутатів, до речі, це особливо не лякає: "А ви запитайте у наших хлопців на фронті, чи готові вони воювати в неділю. Ми в такій ситуації, що треба буде 31-го працювати – будемо. Треба 1-го – будемо", – каже нам Олег Добродомов з БПП.

Зате деяких лякає поспіх, – навіть з урахуванням того, що на комітетах бюджети розглянути встигнуть, тиждень до голосування – занадто малий термін, впевнений його колега по фракції Олег Мусій: "Я прихильник того, щоб робити все якісно. Закони потрібно приймати з глибоким аналізом, за процедурою і з розумом. А не так щоб потім країну рятувати від чергових новвоведение прем'єра", – підсумовує він.

Всі подробиці в спецтемі Принятие бюджета

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти