Що чекає політичний проект і бізнес-імперію Єремеєва

14 серпня 2015, 10:55

Денис Беспалов Денис Беспалов

Експерти оцінили наслідки смерті впливового українського політика і бізнесмена

Вчора в Цюріху на 48-му році пішов з життя відомий український бізнесмен і політик Ігор Єремеєв. Офіційне повідомлення про смерть політика було розміщено на сайті депутатської групи "Воля народу", яку він очолював.

Реклама

Як відомо, Єремеєв 26 липня при падінні з коня отримав серйозну черепно-мозкову травму і був госпіталізований до міської лікарні в Луцьку, лікарі оцінювали його стан як стабільно важкий. З Луцька його перевезли до Києва, потім – до Швейцарії, де він весь цей час і знаходився.

Очікується, що прощання з Ігорем Єремеєвим відбудеться 15 серпня у Луцьку, а поховають його в селі Острожець Рівненської області, де він народився.

Ігор Єремеєв був не тільки вагомим політиком, а й великим бізнесменом, і його смерть, як вважають експерти, може мати ряд наслідків, як в політичній, так і в економічному житті країни.

Дисбаланси в Раді і невизначеність на Волині

Реклама

Ігор Єремеєв прийшов у велику політику ще в 2002 році, коли вперше був обраний народним депутатом. За свою політичну кар'єру він тричі обирався на одному і тому ж одномандатному окрузі у Волинській області в смт Маневичі. Там він народився і там же був заснований його перший бізнес.

У Верховній Раді поточного скликання він був одним з головних ініціаторів створення, а надалі главою депутатської групи "Воля народу" чисельністю 20 осіб.

На думку експертів, смерть Ігоря Єремеєва може внести певні дисбаланси в нинішні політичні розклади Верховної Ради, але серйозних наслідків все ж не спричинить.

"Давайте враховувати, що все-таки ні Єремеєв, ні його депутатська група не належали до провідних політичних сил, вони, швидше, грали додаткову роль", – каже політолог Володимир Фесенко.

Але все ж певні дисбаланси в Раді відбудуться, вважає політолог Андрій Золотарьов. За його прогнозами, в ВРУ посиляться позиції групи "Відродження", а "Волі народу", навпаки, ослабнуть. "Втративши лідера, група стає більш слабкою. Якщо хтось слабшає, на цьому фоні стає хтось сильніший. Тут все очевидно", – пояснив він Сегодня.ua.

Реклама

А Володимир Фесенко зазначає, що зараз постає питання про майбутнє самої групи. "Єремеєв був не просто спонсором він, фактично, був ініціатором і головним організатором цієї групи. Тепер постало питання про її долю", – сказав він.

Народні депутати від "Волі народу" Олександр Онищенко та Олександр Пономарьов у коментарі Сегодня.ua повідомили, що група має намір продовжити свою діяльність. Олександр Онищенко також сказав, що головою групи може побут обраний Ярослав Москаленко.

У прес-службі Ярослава Москаленка від будь-яких коментарів утрималися.

На думку експертів, знайти повноцінну заміну Ігорю Єремеєву в групі навряд чи можливо. "Ярослав Москаленко – це фігура, яка не має такої ваги та авторитету. Незважаючи на те, що Єремеєв був у числі тих, хто підтримав закони 16 січня і був в принципі лояльний режиму Януковича. Після цього він зайняв чітку проукраїнську позицію і був куди ближчим, і користувався значно більшою довірою у президентської команди, був більш прийнятним для них партнером, ніж та ж група "Відродження", – говорить Андрій Золотарьов.

Володимир Фесенко нагадує, що "Воля народу" допомагала коаліції у голосуванні і була досить лояльна до президента. "Ця позиція, яка відрізняла більшість представників цієї групи: лояльність владі, але без прямого входження в коаліцію, вона залишиться незмінною для більшості членів цієї групи в незалежності від того, зберегтися ця група чи ні", – сказав він.

Реклама

За словами Володимира Фесенка, якщо раніше вирішували питання через Єремеєва, то тепер це буде трохи складніше.

Андрій Золотарьов нагадує, що Єремеєв контролював не тільки групу "Воля народу" у Верховній Раді, але і такий прикордонний регіон, як Волинська область, де його вплив і авторитет були безумовними. Зараз, за його словами, відкривається питання контролю над Волинською областю. У тому числі з урахуванням майбутніх місцевих виборів.

В тренді
Рада звільнила міністра інфраструктури Криклія
Владислав Криклій. Фото: facebook.com/vladkryklii
В тренді
Обшук у будинку Кличка: силовики знайшли контрабандного пального на 100 млн
Силовики провели у будинку Віталія Кличка спільну операцію
В тренді
Роблю на прохання Путіна і Порошенка. Журналісти оприлюднили записи переговорів Медведчука

"Туди спробує через "Відродження" зайти Коломойський. Крім Єремеєва там конкурентів не було", – сказав експерт. Він не виключає, що в області може виникнути конфлікт команди Коломойського з командою президента, як це було на виборах у Чернігові.

Володимир Фесенко вважає, що не варто перебільшувати вплив Єремеєва на цей регіон. "Волинь – це не Закарпаття, це дуже специфічний регіон, теж один з контрабандних регіонів. Але там ніколи не було панування якоїсь однієї групи", – сказав він.

За словами політолога, хтось може спробувати заповнити "вакуум", що утворився, але не можна сказати, що Єремеєв там домінував або був "хрещеним батьком" Волині.

"Волинь мала, і матиме свій внутрішній плюралізм, свою конкуренцію різних кланів", – сказав Володимир Фесенко.

Що чекає бізнес-імперію?

Ігор Єремеєв був не тільки вагомим політиком, а й великим бізнесменом. У 2013 році журнал "Кореспондент" оцінив його статки в 151 млн доларів США.

Єремеєв був одним із співвласників великої української фінансово-промислової групи "Континіум". Головні активи групи – це мережа АЗС WOG, Херсонський нафтопереробний завод і "Українська сирна компанія", що виробляє продукцію під торговою маркою "КОМО".

На думку співголови Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич, найбільш привабливий актив в бізнес-імперії Єремеєва – це автозаправні станції. "Навіть з урахуванням кризи в країні це ліквідний бізнес. Це привабливий актив. Це нові станції, їх багато. Це одна з найпотужніших мереж в Україні, вони великий гравець на ринку", – сказав він Сегодня.ua.

Президент асоціації операторів ринку нафтопродуктів України Леонід Косянчук уточнив, що зараз в Україні налічується 7500 заправок, з низ 420 (5,2%) припадає на АЗС WOG. При цьому він не бачить причин для якихось перебоїв у роботі цієї мережі. "Там бізнес налаштований, там бувалі люди цим бізнесом керують. Нічого там не відбудеться", – сказав він Сегодня.ua.

У компанії WOG заявили, що автозаправні комплекси WOG справно працюють у безперебійному режимі і обслуговують клієнтів компанії згідно найвищим стандартам якості.

Інший нафтової актив – Херсонський НПЗ, як вважає Дмитро Марунич, сьогодні не представляє особливого інтересу. "Це металобрухт. У нинішніх реаліях такі заводи неконкурентноздатні, там є тільки інфраструктура. Ніякої практичної цінності, окрім як майданчик для нового підприємства", – сказав експерт, додавши, що зараз в Україні вигідніше імпортувати нафтопродукти, ніж їх виробляти.

На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, також досить високу цінність представляє і "Українська сирна компанія". "Те, що цей об'єкт на сьогоднішній момент коштує дорого, це факт. Це розкручений бренд. Крім того зараз модне виробництво продуктів харчування, і Україна зараз робить на це ставку. Це інтегрована структура зі своїми полями, переробкою та логістикою. Це зараз дуже добре цінується", – сказав він Сегодня.ua.

При цьому думки експертів щодо майбутнього бізнес-імперії Єремеєва розділилися. "Як це було не раз, коли випадає ключовий гравець, бізнес-імперія може бути роздерта "шакалами", – говорить політолог Андрій Золотарьов. На його думку, інтерес до активів Єремеєва може мати "група Приват".

Політолог Володимир Фесенко, у свою чергу, зазначає, що інтерес "Привату" або когось ще не означає, що якісь активи змінять власників. "Там (в "Континіумі", – ред.) було кілька компаньйонів, це знизить ризики, група збережеться. Буде внутрішній перерозподіл впливу, але там є й інші сильні фігури, в тому числі представлені в парламенті. Той же Івахів (є співвласником групи "Континіум", входить до депутатської групи "Воля народу", – ред.) тому на бізнес це (смерть Єремеєва, – ред.) менше вплине (порівняно з політичними наслідками для "Волі народу", – ред.)", – сказав політолог.

Зазначимо, в керівництві "Континіуму" Сегодня.ua заявили, що не коментують цю ситуацію.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти