"Скуповувати голоси стане дуже дорого": які нововведення пропонують до Виборчого кодексу

10 листопада 2019, 14:26

Бюлетень повинен бути максимально простим і зрозумілим для виборця, вважає Олександр Качура

Після того як президент України забанив Виборчий кодекс, депутатам запропонували переглянути його норми. Народний депутат від "Слуги народу", заступник голови Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура розповів в інтерв'ю сайту "Сьогодні" про дві моделі виборчої системи.

Реклама

У першому випадку нардеп пропонує один загальнодержавний округ із відкритими списками. Він пояснив, як люди будуть голосувати одночасно і за депутата, і за партію.

"Розробив драфт виборчого бюлетеня – який це буде вигляд мати. Припустимо, є 25 партій, які йдуть на вибори. У бюлетені йде список цих партій. Нижче – 300 цифр: за кількістю народних депутатів у майбутньому парламенті. На виборчих дільницях же вивішуються списки партій. І виборець голосує за політичну силу і за конкретного її представника, обводячи цифру колом. Якщо ж він конкретного кандидата не вибирає, вважається, що він просто проголосував за список партії в цілому. За підсумками в парламент проходять партії, які подолали бар'єр. І депутати з їхнього списку, які набрали в цілому по Україні найбільше число голосів... Якщо партія проходить бар'єр, її перша п'ятірка проходить у парламент автоматично. Тобто, голоси, віддані за неї, "відсікаються", враховується черговість лише з кандидата, який посів шосте місце і нижче", – розповів Качура.

Політик зазначив, що при перегляді прийнятого Верховною Радою Виборчого кодексу громадські організації запропонували внести норму, яка передбачає, що кандидат може пройти в парламент, лише набравши в кожній області певне число голосів – щоб не було, що кандидат набирає більшість голосів лише в одній із областей, а в інших про нього нічого навіть не знають. За його словами, це буде свого роду "запобіжником" від проходу в парламент місцевих "феодалів", які раніше "засівали" свій округ і ставали депутатами – після введення такої норми скупити голоси буде дуже дорого і технічно практично неможливо, пояснив депутат.

"Друга модель передбачає відкриті регіональні партійні списки. Тобто, партійний список із 300 кандидатів буде ділитися на число областей. І партії в кожній області будуть подавати 10-15 кандидатів у кожній області. Виборець голосуватиме за партію і за кандидата від партії. Але я, як уже казав, виступаю за те, щоб бюлетень був максимально простим і зрозумілим для виборця. Щоб люди могли розібратися", – додав Качура.

Читайте на сайті "Сьогодні" повний текст інтерв'ю зі "слугою народу" Олександром Качурою: "В Україні досі зареєстрована партія на чолі з Пушиліним".

Нагадаємо, Качура вже пояснював, чому Зеленський забракував Виборчий кодекс. Він зазначав, що в чинній редакції не вирішується питання політичної корупції, а "в механізмі підрахунку голосів взагалі чорт ногу зламає".

Реклама

Дивіться в сюжеті, як депутати минулого скликання ухвалювали Виборчий кодекс:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти