Cherchez la femme: скільки жінок пройшли в українську владу на виборах

Психологи кажуть, в суспільстві не готові вибирати жінок у владу, а політики намагаються знайти способи реалізації "гендерних квот"

У Верховній Раді України всього 12% народних депутатів – жінки. За результатами місцевих виборів, як зазначають у Комітеті виборців, тільки 15% місць в обласних радах дісталися представницям "прекрасної статі". Чи існує в українській політиці гендерна нерівність, з'ясовував "Сегодня.ua".

Скільки жінок у владі

Реклама

За даними Центральної виборчої комісії, всього кілька жінок виграли мери в містах обласного значення. При цьому у всіх обласних центрах перемогу отримали чоловіки. Як показали дослідження Комітету виборців України, більше 30% від загального числа кандидатів у депутати міськрад – жінки, при цьому в деякі міські ради потрапили всього 8% жінок (Ужгород). Найкраще гендерна ситуація в міськраді Чернігова, там 33% новоспечених депутатів носять спідниці.

111

В українському уряді всього двоє міністрів-жінок: міністр Кабміну Ганна Онищенко і міністр фінансів Наталя Яресько, решта 16 членів уряду – чоловіки. У Верховній Раді в результаті виборів 2014 році мандати отримала 51 жінка (близько 12%). 80% Комітетів Верховної Ради очолюють представники "сильної статі".

Реклама

1212555

Керівник центру "Жіночі перспективи" Любов Максимович впевнена, в Україні необхідно змінювати виборче законодавство, а у Верховній Раді має бути мінімум 30% жінок.

"Той механізм, який є, не спрацював. Ніби як партії представляли 30% жінок, а в результаті ми отримали 15% жінок-депутатів. Механізм не спрацював. З нашої точки зору потрібно аналізувати, як ефективніше реалізувати гендерні квоти. Вже був зроблений той перший крок, але механізм законодавства був настільки непрозорим, ми декларуємо 30% на вході, але отримали 15% на виході", – розповідає керівник центру, який бореться за права жінок.

Реклама

Чому жінкам складніше потрапити у владу

Любов Максимович вважає, що сам процес формування партійних списків дискримінаційний по відношенню до жінок. "Жінки повинні бути в політрадах партії, у керівних органах. 30% на 70% має бути саме формування партій", – пояснює вона.

На думку Максимович, важливу роль відіграють стереотипи. В українському суспільстві багато хто до цього часу упевнені, політика – не жіноча справа.

"Я не так давно вивчала це питання в Швеції. Там 48% жінок у парламенті, і більше нічого говорити. Якщо в парламенті буде 30% жінок, тоді ми почнемо звертати увагу на соціальні проблеми серйозно. Тоді піднімуться на поверхню питання медицини, соціальної політики", – говорить Максимович.

"Я не так давно вивчала це питання в Швеції. Там 48% жінок у парламенті, і більше нічого говорити. Якщо в парламенті буде 30% жінок, тоді ми почнемо звертати увагу на соціальні проблеми серйозно", – говорить Максимович.

До слова, 14 липня поточного року Верховна Рада прийняла новий закон про вибори, згідно з яким, відповідно до європейської практики, представники однієї статі (чоловіки або жінки) повинні займати не менше 30% місць у партійних списках. Нардепи запровадили так звані "гендерні квоти". Але вже 23 вересня ЦВК прийняла постанову, згідно з яким дотримання даних квот необов'язкове для партій.

12190955_1061629620516161_8181979918300109292_n_01

Фото: Facebook.com

Народний депутат Ганна Гопко впевнена, що прийнятий закон з "гендерною квотою" стимулюватиме партії шукати серед професіоналів жінок.

"Я думаю, зараз те, що ми внесли закон – не менше 30% однієї статі в партіях, це стимулює партії шукати жінок, а для організацій, які займаються тренінгами, семінарами, шукати мотивації. Жінки у нас завжди встигають все – за дітьми доглянути, ще й беруть за собою відповідальність за державу", – говорить народний депутат.

Кандидат психологічних наук Юлія Паскевська зазначає, українці не готові вибирати жінок у владу і не розуміють їх мотивації. В українському суспільстві існує уявлення про те, що жінка повинна виконувати соціальні, а не державні функції.

"Перш за все це пов'язано з менталітетом – постійно формується громадська думка, що жінка не може ухвалювати державні рішення, нездатна впоратися, – розповідає психолог. – Є ще такий момент, молодий вік в політиці для чоловіка – переваги, а для жінки – недолік. Природно, в політику намагаються йти молоді жінки, які сприймаються суспільством, як нездатні".

Юлія Паскевська вважає, необхідно створювати образ жінки-політика і розкривати "жіночий потенціал для політики".

За словами Ганни Гопко, потрапити жінкам у владу складніше, ніж чоловікам. При цьому депутат упевнена, що жінки змогли б принести у Верховну Раду гармонію.

"Я за професійний підхід. Це повинні бути жінки з професійними якостями для того, щоб зробити нашу політику ефективнішою. У жінці від природи закладені якості: пошук гармонії, вміння забезпечувати результат, шукати домовленостей, знаходити компроміс. Я можу сказати, в тих країнах, де в парламенті 40% жінок, а це Швеція, Скандинавські країни, вони якраз і є найуспішніші країни. Там питання соціальних, екологічних питань відіграють важливу роль в гармонійному розвитку суспільства", – говорить Гопко.

"У жінці від природи закладені якості: пошук гармонії, вміння забезпечити результат, шукати  домовленостей, знаходити компроміс. Я можу сказати, в тих країнах, де в парламенті 40% жінок, а це Швеція, Скандинавські країни, вони якраз і є найуспішніші країни", – говорить Гопко.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

влада
Реклама
У тренді: влада
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти