Скандальний закон про заборону серіалів: документа і раніше ніхто не бачив, а спікер обіцяє підписати його, коли "знімуть всі питання"

За словами автора законопроекту Миколи Княжицького, документ стосується серіалів і фільмів країни-агресора, випущених після 1 січня 2014 року, а також тих, які пропагують збройні сили такої держави

У Верховній Радий триває скандальна історія з законопроектом про заборону трансляції російських серіалів. Тепер документ під номером 1317, який був прийнятий Верховною Радою у другому читанні більше місяця тому, 5 лютого і остаточний текст якого як і раніше відсутній на сайті парламенту, може бути підписаний спікером Володимиром Гройсманом.

ПІДПИС. Правда, сам Гройсман запевняє – лише після того, як будуть усунуті всі спірні питання. Справа в тому, що на наступний день після прийняття законопроекту "Опозиційним блоком" було внесено постанову про його скасування через порушення в ході голосування. І тепер, відповідно до регламенту, вимогу опозиції потрібно розглянути.

Реклама

"Позиція номер один – законопроект був прийнятий українським парламентом. В день його прийняття від двох депутатів "Опозиційного блоку" була скарга про те, що були певні порушення під час голосування. За законом України ми повинні розглянути постанову, яку було зареєстровано "Опозиційним блоком", – пояснив напередодні журналістам на прес-конференції Гройсман.

Глава ВР повідомив, що постанова опозиції була розглянута профільним комітетом з регламентом, і той його не підтримав. Тому Рада, з великою часткою ймовірності, постанову ОБ відхилить.

"Якраз в п'ятницю вона стояла на порядку денному, але ми отримали звернення від авторів про те, щоб перенести (розгляд) на наступний пленарний тиждень, оскільки автор відсутній", – додав Гройсман, зауваживши, що особиста присутність і доповідь автора законопроекту – також вимоги законодавства. "Я сьогодні дав доручення регламентному комітету визначити порядок розгляду на наступному тижні, у разі якщо автори будуть відсутні, як відповідно до законодавства ми можемо його (постанова ОБ – ред.) розглянути", – сказав він.

Реклама

"Ніяких питань немає, я його відразу підпишу, як будуть зняті всі питання", – підкреслив Володимир Гройсман.

СКАНДАЛ. Сам законопроект №1317 був внесений двома народними депутатами від Блоку Петра Порошенка Миколою Княжицьким і Вадимом Денисенко наприкінці минулого року. Одне з його ключових вимог – введення низки обмежень на трансляцію фільмів і серіалів країни, яка офіційно визнана агресором. Так, зокрема, заборона стосувалася російських фільмів, які героїзують подвиги чекістів і міліціонерів, а також тих, які були випущені в РФ після 1 січня 2014 року.

Однак у процесі розгляду документа до другого читання в нього було внесено кілька поправок – причому, прямо з голосу, в залі. Найбільші суперечки виникли через норму, запропоновану лідером Радикальної партії Олегом Ляшком, і в підсумку, з четвертої спроби проголосовану.

Реклама

Поправка Ляшка, принаймні, в тому вигляді, в якому він її озвучив у залі засідань ввечері 5 лютого, повністю змінювала всю суть документа – замість спочатку пропонованого обмеження на окремі російські фільми і передачі тепер в Україні пропонувалося заборонити абсолютно всю російську теле- і кінопродукцію, випущену після 1991 року. Хоча формально Ляшко заявляв, що голосували нардепи... за поправку №28 лідера фракції "Народний фронт" Вікторії Сюмар. Сюмар ж пропонувала заборонити лише фільми, випущені "країною-агресором" після 2014 року, а не всю продукцію.

Але й тут знову виникла плутанина: відразу після голосування нардепи, в тому числі, Сюмар і автор законопроекту Княжицький, наполягали на тому, що проголосували вони все ж за максимально жорсткий варіант Ляшка, який заборонив все російське кіно. Правда, Сюмар запевнила нас, що через плутанину потрібно уважно прочитати стенограму, але за регламентом прийнятою вважається саме та поправка, яка була озвучена в залі, а не та, яка була в тексті.

Розібратися з цією плутаниною і попросили в "Опозиційному блоці" – постанова, підготовлена лідером парламентської опозиції Юрієм Бойком і його колегою Михайлом Папієвим, було зареєстровано 6 лютого. "Прийняття цього рішення відбулося з грубими порушеннями вимог Регламенту Верховної Ради України, зокрема, статей 117, 120 і 121, а тому воно не може вважатися прийнятим відповідно до закону і підлягає скасуванню передбаченим Регламентом способом", – наголошувалося в тексті постанови.

НЕ БАЧИЛИ. У реальності ж підсумкового тексту законопроекту досі (!) ніхто не бачив, розповідають нам відразу кілька нардепів. "Так і не зрозуміло, за що проголосували. Думаю, спочатку комітет з регламенту повинен все звірити, а потім треба переголосовувати, звичайно. Не справа, коли самі депутати не розуміють, за що саме віддали голоси, десь ми і угода про асоціацію нишком скасувати можемо", – говорить "Сегодня.ua" один з нардепів у фракції БПП.

"Законопроект не бачив ніхто. Навіть спікер", – додає в бесіді з нами опозиціонер Юрій Павленко. Рішення перенести свою постанову в "Опозиційному блоці", за його словами, пояснюють не тільки відсутністю на той момент автора в залі, а й бажанням підкоригувати початкову формулювання – в ОБ хочуть домогтися не тільки скасування, а й переголосування. Таким чином, у фракції не виключають внесення нової постанови.

Ще один цікавий момент полягає в тому, що тепер автори наполягають на тому, що прийнята була поправка Ляшка, але... не в тому вигляді, в якому він її озвучив – з вимогою заборонити всі російські фільми після 1991 року, а в тому, як пропонувала спочатку Сюмар, із забороною лише "новітньої" продукції!..

"Заборона стосується лише серіалів і фільмів, випущених після 1 січня 2014 року, а також тих, які пропагують збройні сили країни-агресора", – запевнив учора "Сегодня.ua" автор закону, глава комітету з культури і духовності Микола Княжицький.

При цьому в тексті законопроекту №1317 до другого читання, який з'явився на сайті Верховної Ради, відсутні обидві норми – і про заборону всіх серіалів російського виробництва після 1 січня 2014 року, і про заборону всіх серіалів після 1991 року, обмеження стосуються лише стрічок про героїчних міліціонерів, чекістів і солдатах. Відповідно до таблиці поправок до другого читання поправка №28 і зовсім... зазначена відхиленою!

"Це не остаточний текст. В остаточному тексті врахована поправка Ляшка про заборону всіх російських серіалів і фільмів, випущених після 1 січня 2014 року", – наполягає Княжицький.

КРИТИКА. Крім повної невизначеності з остаточною редакцією законопроекту, він був підданий серйозній критиці як з боку самого медіа-спільноти, так і з боку юристів.

Так, юристи оцінили законопроект як потенційно загрожує цензурою. На думку президента Асоціації медіа-юристів Тетяни Котюжинської, прийняття такого закону говорить про спробу ввести цензуру. "Відбувається пошук, яким чином проводити цензуру. Це обмеження волі, обмеження господарської діяльності", – впевнена президент Асоціації медіа-юристів.

Проти прийняття даного законопроекту (нарівні з депутатськими ініціативами, які забороняють володіння іноземцями телеканалів і вирішуючими відкликання ліцензії Нацрадою без рішення суду) виступили найбільші українські медіа-холдинги. У відкритому листі "Медіа Групи "Україна" висловлюється глибока стурбованість нормами, що містяться в законопроектах №№1317, 1768, і 1889." Ці законопроекти суперечать як нормам міжнародного права, так і загальноприйнятим європейським стандартам. Вони ставлять під загрозу незалежність діяльності ЗМІ. Як і наші колеги з медіа ринку, ми впевнені, що разом з цими законопроектами на порядок денний Верховної Ради буде винесено питання про існування в Україні свободи слова як такої і правової держави", – йдеться в тексті документа.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

59297.68

Bitcoin Cash (BCH)

304.93

Binance Coin (BNB)

409.7

Dogecoin (DOGE)

0.1

Ethereum Classic (ETC)

28.79

Litecoin (LTC)

75.82

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,38
50,05
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,62
27,56
53,09
51,09
51,20
27,61
53,68
52,29
53,68
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,29
58,99
56,99
55,99
28,48
-
48,90
49,05
26,98
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.42

Євро (€)

41.72

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти