Скандальний президент: чи реальний зараз імпічмент Трампа

Для того, щоб почати процедуру імпічменту Трампа, потрібні і юридичні підстави, і політичні умови, вважають експерти. З'явитися вони можуть до 2019-го року

Про імпічмент президента США Дональда Трампа заговорили ще до моменту його інавгурації. Однак останнім часом ситуація загострилася ще більше. Крім розслідування передбачуваних зв'язків з керівництвом Росії під час виборчої кампанії, лідера Америки підозрюють у розголошенні секретної інформації під час зустрічі з представниками Кремля. Але, незважаючи на це, говорити про можливість імпічменту поки рано, вважають експерти. Для того, щоб процес відсторонення Трампа від влади був запущений, потрібні і юридичні підстави, і політичні умови. Втім, з'явитися вони можуть до 2019-го року.

Підстави для імпічменту в США

Реклама

Конституція США передбачає, що президент може бути усунений з посади за процедурою імпічменту в разі державної зради, хабарництва та інших тяжких злочинів.

В історії США прецедентів з імпічментом президента ще не було, хоча деякі лідери були майже на межі. У 1868 році процедура була ініційована щодо Ендрю Джонсона за незаконну відставку військового міністра, але для її завершення не набралося достатньої кількості голосів. У 1974-му на тлі Уотергейтського скандалу Річард Ніксон пішов у відставку до початку процедури імпічменту. У 1998 році до краху був близький Білл Клінтон через секс-скандал і лжесвідчення під присягою, але його виправдав Сенат. Голосування Сенату – це останній етап процедури імпічменту в США.

Ініціює її депутат нижньої палати Конгресу – Палати представників. Потім заява надходить до юридичного комітету Палати, який формулює статті імпічменту, потім їх розглядають і голосують депутати Палати. Для того, щоб прийняти статті, потрібна проста більшість голосів. Далі їх розглядає верхня палата Конгресу – Сенат. Для того, щоб оголосити президенту імпічмент, потрібні голоси 2/3 Сенату.

Реклама

На сьогоднішній день з ім'ям Дональда Трампа, який офіційно став президентом США 20 січня 2017 року, вже пов'язано кілька скандалів. Найгучніший з них – розслідування втручання Росії в американські президентські вибори в 2016 році, переможцем яких став одіозний бізнесмен. І в Білому домі, і в Кремлі подібне втручання спростовують. 9 травня Трамп звільнив з посади директора ФБР Джеймса Комі, який очолював це розслідування. А пізніше американські ЗМІ повідомили, що ще в лютому 2017 року Трамп просив Комі припинити розслідування стосовно екс-радника президента з нацбезпеки Майкла Флінна, який пішов у відставку після повідомлень про його контакти з Росією. Втім, в Білому домі спростовують і цю інформацію.

Ще один скандал, який вибухнув навколо Трампа, також пов'язаний з Росією. За даними ЗМІ, в ході зустрічі з міністром закордонних справ Сергієм Лавровим і послом Росії в США Сергієм Кисляком, Трамп повідомив надсекретну інформацію про терористичне угруповання "Ісламська держава". Білий дім спростував цю інформацію, а в Кремлі заявили, що мають у своєму розпорядженні запис розмови Лаврова і Трампа.

Ризиків для Трампа багато, але юридичних передумов поки немає – експерт

Реклама

17 травня член палати представників Конгресу США від Демократичної партії Ел Грін заявив про необхідність розпочати процедуру імпічменту Трампа "за перешкоджання правосуддю". Більш того, власті десяти міст США закликали Конгрес почати відповідну процедуру. Тим часом, за даними американських ЗМІ, юристи Адміністрації президента США почали вивчати матеріали про можливий імпічмент, щоб Трамп був готовий до спроб усунути його від влади і міг протистояти їм. Втім, це не більше, ніж політичні заяви і розмови, розповів "Сегодня" політолог Володимир Фесенко. При цьому, низка подій дійсно зробила потенційний ризик імпічменту для Трампа реальним, хоча питання полягає в тому, коли і за яких обставин це може статися, каже він.

"На сьогодні головні юридичні ризики, які можуть спровокувати початок процедури імпічменту, пов'язані перш за все з тим, що йде розслідування з приводу втручання Росії в президентську виборчу кампанію. Якщо буде встановлено, що був зв'язок окремих людей зі штабу Трампа з росіянами, якась координація , то це поставить під сумнів легітимність цих виборів ", – говорить Фесенко.

Такий варіант розвитку подій стане ударом по Республіканській партії, тому її представники не захочуть йти за таким сценарієм, відзначає експерт. Іншим приводом для імпічменту може стати тиск Трампа на державні інститути, зокрема, на спецслужби – звільнення Комі та інформація про спробу припинити розслідування проти Флінна, каже Фесенко.

"Трамп дуже зневажливо ставиться до багатьох процедур. І це може стати приводом для претензій до нього – те, що він порушує свої обов'язки як президента США, проявляючи неповагу або, навіть, пряме порушення тих чи інших правил і процедур", – говорить експерт.

За словами Фесенка, подібна поведінка може проявитися і в інших питаннях, наприклад, бізнесі. Так, якщо Трамп, як великий бізнесмен, буде викритий в якихось питаннях, пов'язаних з конфліктом інтересів, це також може стати приводом для імпічменту.

Інформація про те, що Трамп повідомив секретні дані представникам Кремля, теж може стати негативним аспектом, вважає Фесенко.

"Вони можуть встановити, що були контакти, взаємодія під час виборчої кампанії. Це вже поганий прецедент. Але наступний крок – якщо вже після виборів адміністрація Трампа здійснює якісь дії на користь Росії. Це вже розцінюється фактично як взаємодія з протилежною стороною, – сказав Фесенко, – США історично конкурують раніше з Радянським Союзом, зараз з Росією, і тут президент взаємодіє, підіграє, віддає "борги" не просто чужій державі, яка виступає в ролі лобіста, що само по собі також є протизаконно, але ще і, фактично, одному з головних геополітичних конкурентів ".

І ще один аспект, який може стати приводом для імпічменту – брехня під присягою, як свого часу сталося з Біллом Клінтоном, зазначає експерт. Тобто, якщо Трамп, особливо в світлі розслідувань, які вже згадувалися, скаже неправду під присягою і цьому будуть докази, каже Фесенко.

Втім, хоч ці ризики і досить серйозні, але політична можливість імпічменту залежить, перш за все, від того, чи підтримають її члени Республіканської партії, представником якої є Трамп, підкреслює політолог.

"Ризики імпічменту для Трампа великі, але поки це потенційна можливість, а не реальність", – вважає Фесенко.

У той же час, Трамп уже вживає заходів, щоб уникнути ризиків імпічменту – команда юристів опрацьовує кожен з аспектів, який може призвести до початку процедури, щоб їх нівелювати, зазначає Фесенко.

Імпічмент Трампа може стати реальністю до 2019 року, але є низка умов – експерт

На даний момент розмови про імпічмент Трампа – це елемент внутрішньополітичної боротьби в США. Однак ця інформація стримує від різкої зміни курсу Америки щодо Росії, розповів "Сегодня" кандидат політичних наук, старший науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України Максим Ялі. На думку експерта, імпічмент Трампа неможливий до 2019 року, оскільки є низка умов для того, щоб процедура відсторонення президента США могла початися.

"До 2019 року це (імпічмент – Авт.) в принципі неможливо, – каже Ялі. – Для імпічменту необхідна головна умова – більшість у нижній палаті Конгресу, де у республіканців зараз більшість, а вони, звичайно, не будуть підтримувати проти свого президента , тим більше, на горизонті будуть наступні вибори (довибори до Конгресу – Авт.). А головна процедурна перешкода – це 2/3 сенаторів Сенату повинні за це проголосувати. У Сенаті також у демократів зараз меншість ".

Таким чином, для того щоб голосування за імпічмент Трампа стало можливим, демократам необхідно змінити баланс сил в обох палатах Конгресу на довиборах. При цьому експерт сумнівається, що представники Демократичної партії зможуть отримати 2/3 місць у Сенаті. У той же час, всі наступні два роки перед довиборами демократи будуть використовувати в свою користь розслідування втручання Росії у виборчий процес у 2016 році, відзначає Ялі.

Ще однією умовою початку процедури імпічменту Трампа є те, що доказова база підозр на його адресу повинна бути виключно незаперечною. На думку експерта, проти Трампа зіграє і розслідування втручання Кремля, і відставка Комі, і скандал з Майклом Флінном.

"Поки це лише елемент внутрішньополітичної боротьби. Ця справа буде набирати обертів, – говорить експерт. – До осені-зими 2018 року, залежно від результатів довиборів і зміни балансу сил в американському Конгресі, ця справа може мати реальні обриси".

Так, зазначає Ялі, якщо демократи отримають незначну більшість, вони можуть внести це рішення. Але якщо в Сенаті немає достатньої підтримки, то Трампа виправдають, як колись Білла Клінтона. Однак, є ще один варіант розвитку подій: якщо в 2019 році у демократів не буде 2/3 голосів у Сенаті, але щодо розслідування зв'язків Трампа з Росією будуть чіткі і неспростовні докази, представники Республіканської партії будуть змушені дати голоси, яких бракує для імпічменту.

Таким чином, на сьогоднішній день найбільші загрози для Трампа – це розслідування зв'язків з Росією, адже навіть відставка Комі з цією справою так чи інакше перегукується, зазначає експерт. Ще один скандал навколо одіозного лідера – повідомлення про розголошення ним надсекретної інформації – використовується як "підкидання дров", говорить він.

"Цей випадок з тих причин і обґрунтувань, які є зараз, є найслабшим, тому що він практично не доказує ... Це просто направлено на підтримку Трампа в напрузі", – сказав він.

Але поки всі заклики до початку процедури імпічменту, навіть з вуст члена палати представників Конгресу – це всього лише декларація і елемент тиску на Трампа. Реальних підстав для того, щоб змістити його з посади президента, на сьогоднішній день немає, резюмує Ялі.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

влада
Реклама
У тренді: влада
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти