Скандальна справа проти екс-керівництва ДСНС: боротьба з корупцією чи шоу

Розгляд по суті почнеться 14 грудня

Екс-главу Державної служби України з надзвичайних ситуацій Сергія Бочковського і його першого заступника Василя Стоєцького правоохоронці затримали на засіданні Кабінету міністрів 25 березня 2015 за підозрою у зловживаннях і причетності до корупційних схем у відомстві.

І лише вчора, 2 грудня, на підготовчому засіданні Шевченківський районний у місті Києві суд призначив дату початку розгляду по суті – 14 січня 2015 року.

Реклама

Гучне затримання

Затримання чиновників відбувалося безпрецедентно голосно – на відкритій частині засідання Кабінету Міністрів у присутності преси в зал увійшли представники правоохоронних органів, наділи наручники на чиновників і вивели їх. Уряд прийняв рішення про їх звільнення з ДСНС.

Реклама

Як заявив тоді міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, таке "публічне затримання – це, насамперед, ефективність". "Я хотів досягти двох цілей, і прем'єр Яценюк, коли я йому доповів про сформовану ситуацію, відреагував точно також. Ми прийняли рішення зробити це публічно. Слідчі наполягали діяти швидко, щоб ситуація не пішла, і щоб, як звичайно, злочинець не виявився "між краплинок", вийшовши з ситуації сухим", – зазначив міністр МВС.

За його словами, у правоохоронців була інформація, що Бочковський може виїхати. "Тому ми вирішили діяти швидко. У нас були вичерпні докази. Я не знаю жодного такого корупційного справи в країні за останній час, де б докази були настільки переконливі. Обшуки, які пройшли в цей день, підтвердили наші очікування, і тому ми прийняли рішення про затримання. Для чого публічно? Тому що це публічна щеплення всім корупціонерам. Це символ, що показує, що старі правила змінилися, тепер буде по-іншому", – сказав тоді Аваков.

Ось як пояснив затримання політолог Володимир Фесенко. "З метою піару, звичайно ж. Щоб вся країна бачила", – сказав він.

Реклама

На думку експерта, все було спрямоване на те, щоб публічно показати боротьбу з корупцією. Фесенко зазначає, що цей арешт відбувся тому, що у МВС були на це підстави. "Але з точки зору того, як сильно впали рейтинги Арсенія Петровича (прем'єр-міністра Арсенія Яценюка – Авт.), то Арсеній Петрович в більш тривалому вимірі політичних процесів від цього нічого не виграв, бо діяльність Арсенія Петровича оцінюють не по арешту на засіданнях Кабінету Міністрів, а за іншими критеріями. Що стосується Авакова – я не думаю, що Аваков став якимось лідером у боротьбі з корупцією. Тобто ефект якщо й був, то дуже короткочасний, а для тих, хто від цього хотів отримати якийсь великий результат, зростання рейтингу тощо – Такого результату вони не отримали", – сказав Фесенко.

"Була така формула затримання як шоу"

"Тоді були високі очікування щодо боротьби з корупцією, покарань корупціонерів тощо, і була така формула затримання як шоу, демонстрація того, як влада бореться з корупцією. Такий же прийом був застосуванні і при арешті Ігоря Мосійчука (народного депутата від фракції Радикальної партії, якого затримали у Верховній Раді – Авт.). Це просто фактично таке піар-шоу, ніякої необхідності такого затримання не було", – сказав політолог Ярослав Макітра.

1600256

Фото: facebook.com

Експерт зазначив, що в такому затриманні немає нічого поганого, можливо, іноді й варто діяти саме так, але є одне "але" – затримання Бочковського і Стоєцького, як і затримання Мосійчука, порушує юридичну процедуру, що може стати аргументом для адвокатів, щоб визнати такі дії неправомірними.

При цьому, довіру суспільства до правоохоронних органів після затримання чиновників ДСНС не зросла, вважає Макітра. Це пов'язано з тим, що влада так і не змогла належним способом донести до людей, що якась боротьба з корупцією все ж ведеться, зазначив він. Крім того, те, що велика кількість корупційних діянь так і не розслідувані нівелює всі спроби і зрушення у боротьбі з корупцією, вважає Макітра.

Читайте також: В МВС розповіли, як глава ДСНС брав відкати і які хабарі йому носили з регіонів

Збиток у 6,6 млн грн

У травні 2015-го начальник головного управління нагляду у кримінальному провадженні Генпрокуратури Юрій Севрук повідомив, що слідство у кримінальному провадженні щодо Бочковського і Стоєцького продовжено до 6 місяців.

Досудове розслідування щодо Бочковського і Стоєцького було завершено 8 жовтня 2015-го. Їм інкримінують вимагання та зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки. Бочковському ще інкримінують службове підроблення.

За даними МВС, дії екс-чиновників завдали збитки державі на суму понад 6,6 млн грн.

Втім, Бочковський свою провину відкидає і каже, що кримінальне провадження проти нього було сфальсифіковане. Стоєцький дотримується тієї ж думки. "У мене на сьогоднішній день стоїть зовсім інше питання щодо того, щоб ця справа була розслідувана", – сказав Бочковський.

Обидва чиновника вийшли під заставу

Перше клопотання про обрання запобіжного заходу Бочковському і Стоєцька було відкликано з суду представником Генпрокуратури. Як заявив глава МВС України Арсен Аваков, це було зроблено з метою його розширення – крім підозри в розкраданні додалося підозра у вимаганні грошей у підлеглих.

28 березня 2015-го Печерський районний суд Києва задовольнив нове клопотання слідства про обрання запобіжного заходу Бочковському вигляді утримання під вартою на 2 місяці з правом внесення застави в 1184 тис. грн.

Стоєцька суд обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою на два місяці з можливістю внесення застави в 1182 тис. грн.

Обидва чиновника встановлені судом суми внесли і були звільнені з-під варти. На сьогодні термін дії обраної їм запобіжного заходу закінчився, вона не була продовжена. Втім, як заявляє сторона звинувачення, вона не має терміну дії і скасовується лише у разі закриття кримінального провадження.

Суд тільки починається

2 грудня 2015-го Шевченківський районний суд провів підготовче засідання по кримінальній виробництву щодо Бочковського і Стоєцького. Суд призначив дату початку розгляду по суті – 14 грудня 2015-го о 14:00.

ee1563e99148f1a339955f93a3eb2da532861c3231f1f71dcfpimgpsh_fullsize_distr

Фото: Д. Нинько

Зокрема, про те, що виробництво можна розглядати по суті заявляла сторона звинувачення. Як заявив в ході засідання прокурор, сторона обвинувачення вважає можливим призначити судовий розгляд по даній кримінальній виробництву і відзначив, що сторонам обвинувачення не буде поки подавати клопотань про зміну Бочковському і Стоєцькому запобіжного заходу.

"Досудове слідство і момент затримання були незаконно проведені"

Сторона захисту, у свою чергу, заявила клопотання про повернення обвинувального акта прокурору у зв'язку з порушенням підсудності. Зокрема, мова йде про те, що досудове слідство проводить не прокуратура, а ДСУ МВС.

"Вважаю, що досудове слідство і момент затримання були незаконно проведені", – додала адвокат Литвин. – Я вважаю, що призначати розгляд (кримінального провадження по суті – Авт.) не можна".

Крім того, захист клопотала про повернення застави, внесеної за Бочковського і Стоєцького, проте суд його не задовольнив, оскільки запобіжний захід у вигляді застави діє напротязі всього кримінального провадження, у тому числі і судового розгляду.

Колегія суддів Шевченківського суду постановила призначити судовий розгляд у відкритому засіданні на 14 грудня 2015 року.

Втім, майже 8 місяців, які минули з моменту гучного арешту Бочковського і Стоєцького – це не такий вже і тривалий термін, вважає політолог Ярослав Макітра.

"Тут важливіше не який термін розслідування, тут важливіше, що буде на виході, тому що цілком імовірно, що все це може закінчитися повним розвалом справи тощо, – сказав він. – Термін 8 місяців – це не такий вже великий термін, ще може бути виключно і процесуальна певна затримка. Хоча не виключено, звичайно, що і адвокати можуть використовувати тактику затягування процесу тощо, але все це в рамках, в принципі, якийсь юридичної, правової логіки".

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,11
56,27
52,53
26,06
57,49
54,99
52,99
26,48
58,05
57,62
50,77
27,78
59,00
57,00
51,90
26,23
59,29
58,09
55,09
27,59
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,49
59,41
55,49
27,54
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,81
25,85
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

41.49

Євро (€)

45.19

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти