Скандальна відставка заступника голови ГПУ Каська: причини і наслідки

В Україні вже стає традицією робити гучні заяви про звільнення з посади, а для Заходу важливі не прізвища, а реальні реформи, зазначають експерти

Навколо Генпрокуратури розгорається новий скандал. Один із заступників генпрокурора Віталій Касько заявив, що йде у відставку, оскільки його позбавили можливості вести резонансні справи, а саме відомство, на його думку – "розсадник корупції".

Експерти вважають, що Касько так і не зміг прижитися в системі, але він встиг запустити реформу прокуратури. Однак серйозних наслідків від його відходу, таких як відставка генпрокурора, навряд чи можна очікувати.

Реклама

"Останньою краплею став черговий перерозподіл обов'язків у Генпрокуратурі України. Шокін (генпрокурор) забрав у мене всі функції і інструменти вести і контролювати справи, над якими починала працювати наша команда, в тому числі і у справі так званих "діамантових прокурорів". Однак причини того, чому в Генеральній прокуратурі більше неможливо і безглуздо працювати – вони значно глибше", – заявив Касько, подаючи у відставку.

"На сьогоднішній день Генеральна прокуратура України стала, по-перше, гальмом реформ і системи кримінальної юстиції в цілому. По-друге, – розсадником корупції. По-третє, – інструментом політичного тиску. І по-четверте, одним з головних перешкод для приходу в Україну іноземних інвестицій", – додав він.

Касько також заявив, що реформа прокуратури, яку починав заступник голови ГПУ Давид Сакварелідзе, провалена.

Реклама

"Жодного зовнішнього кандидата генпрокурор не призначив керівником місцевої прокуратури. Прокурорське самоврядування двічі відкладалося і поки не створено. Не забезпечена процесуальна незалежність прокурора, і, як наслідок, прокуратура залишається по суті своїй радянською, ієрархічною і вкрай корумпованою", – вважає Касько.

Він розповів, що перед ухваленням рішення про відставку порадився з нашими іноземними партнерами" і отримав підтримку свого рішення. Надалі він має намір займатися адвокатською практикою і експертною діяльністю. Касько обіймав посаду заступника генпрокурора з травня 2014 року.

У Генпрокуратурі заяву Віталія Каська назвали піар-акцією. "Ми вважаємо, що це – справжня піар-акція. Оцінку його роботи, якщо він подасть рапорт ... дасть суспільство, ми проаналізуємо, що вдалося пану Касько, а що не вдалося на посаді заступника генерального прокурора України", – сказав прокурор ГПУ Владислав Куценко.

Реклама

Куценко також повідомив, що Шокін планував закріпити за Касько представництво інтересів України під час продовження санкцій проти представників режиму Януковича.

Раніше джерела в ГПУ повідомляли Сегодня.иа що, за розпорядженням генпрокурора Шокіна від 5 лютого 2016 року у його заступника Віталія Каська "забрали" два підрозділи і слідство по прокурорах, яке давало Касько право вести справу "діамантових прокурорів". При цьому джерела стверджують, що все це робиться з метою "завалити" цю справу.

А заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе заявив, що відхід Каська – це серйозна втрата для команди реформаторів у ГПУ. "Дуже важливо підтримувати мотивацію і ентузіазм всіх хлопців, які не побоялися піти проти системи у згаданій Віталієм резонансній справі, за яку безкомпромісно взялася служба Генеральної інспекція. Не менш важливо довести розпочате до кінця з розумінням того, що нас і надалі будуть очікувати певні труднощі і перешкоди. Особисто я все-таки продовжую сподіватися на великі зміни і глибокі перетворення в системі. Відповідно, я вважаю, що потрібно продовжувати працювати і щодня боротися за кожен позитивний зсув", – написав він у себе на сторінці в facebook.

.jpg_292

Віталій Касько і Давид Сакварелідзе. Фото: прес-служба ГПУ

Посол США в Україні Джеффрі Пайетт назвав відставку Віталія Каська "ударом по просуванню реформ в Україні". "Касько був поборником зі змінами в Генеральній прокуратурі. Його відставка – це удар по просуванню реформ в Україні", – написав Пайетт в Twitter.

Він зазначив, що Україна заслуговує прозорої судової системи і встановлення верховенства права на всіх рівнях замість всепроникної корупції і кумівства.

"Сполучені Штати будуть продовжувати надавати допомогу тим працівникам прокуратури, які прагнуть працювати в рамках нових правил", – додав посол США.

Чому Касько вирішив піти

На думку експертів у рішення Віталія Каська подати у відставку могло бути декілька причин.

"Можна проводити реформи двома шляхами. Або проводити плавно мінімізуючи ризики для функціональних завдань прокуратури, або реформувати різко з надвисоким темпом, збільшуючи ризики для виконання функціональних завдань, і збільшуючи публічний піар-супровід таких реформ. Касько був ультра-реформатором, тому система його не сприймала і відкинула", – пояснив Сегодня.иа директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

Але все може бути і набагато простіше, зазначає заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. "Настають великі зміни, треба зараз йти, щоб зберегти майбутнє. Явно, що будуть відставки, посадки і т. д.", – сказав експерт Сегодня.иа.

Народний депутат від "Народного фронту" Тетяна Чорновіл, стверджує, що Касько в Генпрокуратурі відповідав за повернення активів Януковича і його оточення, і очевидно і цілком свідомо провалив цей процес. Про це вона написала у блозі на "Українській правді".

На думку голови центру "Третій сектор" Андрія Золотарьова, такий варіант можливий, але швидше за все, твердження Чорновіл не відповідає дійсності. "Ми дійсно є країною необмежених можливостей. Але в даному випадку це перебір. Швидше, ця заява відноситься до розряду політичного піару", – сказав він Сегодня.иа.

А ось момент для відходу міг бути обраний невипадково, вважає політолог Олександр Палій. "Можливо, дійсно відбувся перерозподіл повноважень в середині прокуратури і у нього стало менше повноважень. А, можливо, після відставки Абромавічуса (міністр економіки) такого роду крок залучив більше уваги і я не виключаю, що Касько теж думає про політичне майбутнє", – сказав Олександр Палій Сегодня.иа.

Фактично сьогодні запущений процес трансформації Каська із прокурора в політика, зазначає Вадим Карасьов. "Не виключаю, що він виявиться в якомусь новому політичному проекті", – сказав експерт.

Такий варіант можливий, але тільки у разі швидких перевиборів, зазначає Олексій Голобуцький.

Але найголовніше, що Касько вже зробив – це перевів реформу прокуратури в публічну площину, зазначає Вадим Карасьов. "Касько разом зі Сакварелідзе зробили свою справу – вони вивели проблему реформування прокуратури в публічний порядок денного. Залучили до цього громадськість наших західних партнерів, і прискорили процес реформування прокуратури", – пояснив політолог.

Серйозних наслідків не буде

При цьому експерти зазначають, що такого широкого резонансу, як це було з відставкою міністра економіки Айвароса Абромавічуса, у разі Каська не буде.

"Абромавічус – він іноземець, який був інкорпорований в українську систему виконавчої влади для реформ. Коли він виклав скандальну інформацію, це відразу для Заходу стало сигналом того, що модель економічних реформ може не спрацювати. При цьому мова йшла про приватизацію, а приватизація – це великі економічні інтереси, в тому числі, і західних фінансових і промислових кіл", – пояснює Вадим Карасьов.

До того ж для Заходу, як зазначає Олександр Палій, важливі не прізвища та процеси, які відбуваються в Україні. "Американці сказали, що вони підтримають всіх реформаторів у прокуратурі, які будуть відповідати певним принципам. Американці говорять не про персоналії, а про принципи. І це дуже важливо – головне не прізвища, а прозорість і боротьба з корупцією", – пояснив експерт.

А йти з посад з корупційними звинуваченнями вже стає політичною традицією в Україні, зазначає Олексій Голобуцький. "Кожний, хто йде, чомусь обов'язково повинен заявити про якісь корупційні справи. Це стало частиною нашої політичної культури за останні два роки", – зазначив експерт.

І навряд чи заява Каська якось радикально змінить ставлення Заходу до України, додає Олексій Голобуцький. "Демократія і ЄС не є панацеєю, або порятунком від корупції (подивіться на приклад Греції). Треба розуміти, що у нас боротьба з корупцією буде йти не рік-два, а десятиліття. Це частина нашої культури, частина нашого способу життя. Захід саме це прекрасно розуміє", – сказав він.

Навряд чи заяви Каська спровокують відставку генпрокурора Шокіна, додає Вадим Карасьов. "Він влаштовує президента, оскільки спритно балансує консервативне і реформаторське крило в ГПУ", – пояснив експерт.

Але як один з аргументів для президента про те, що рано чи пізно, але керівництво Генпрокуратури потрібно буде міняти, відставка Каська послужить, вважає Олександр Палій.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

61885.97

Bitcoin Cash (BCH)

313.53

Binance Coin (BNB)

405.66

Dogecoin (DOGE)

0.13

Ethereum Classic (ETC)

29.6

Litecoin (LTC)

83.67

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.05

Євро (€)

41.2

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти