Скандал в Кабміні: чим він обернеться для України

7 червня 2018, 09:18

Олександра Романюк Олександра Романюк

Кому вигідно звільнення Данилюка і як "беруть участь" у конфлікті податкова і політика

Другий тиждень з Кабміну продовжують перманентно прориватися назовні відгомони скандалу між міністром фінансів Олександром Данилюком і прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом. Приводом для вихлюпування емоцій стало призначення (вірніше, непризначення) на посаду заступника міністра фінансів Яни Бугримової, яка зараз виконує обов'язки радника Данилюка. Однак експерти вважають, що реальні причини конфлікту набагато глибше тих, які згадують.

Хронологія відкритого скандалу

Реклама

Публічна перепалка через непризначення Бугримової виникла між міністром фінансів і прем'єром на засіданні Кабміну 23 травня. Тоді трансляцію засідання перервали, але присутні на засіданні потім розповіли ЗМІ, що у відповідь на відмову прем'єра вирішити питання з призначенням Бугримової Данилюк емоційно заявив, мовляв, тоді можете подавати кончина про моє звільнення.

Через тиждень, 30 травня, Данилюк знову підняв питання про заступника на засіданні Кабміну, і знову розмова перейшла на підвищені тони, але не привів до угоди сторін. А на закритій частині засідання Володимир Гройсман вніс на розгляд членів уряду проект подання про звільнення міністра фінансів , про що тоді повідомили джерела в КМУ.

У той же день Олександр Данилюк відправляє представникам групи G7 (у "Велику сімку" входять Великобританія, Німеччина, Італія, Канада, США, Франціяі Японія) лист, де описує і пояснює те, що сталося.

В уряді образилися на лист Данилюка, визнавши такий вчинок негідним. "Ми приїжджаємо (в Брюссель, на переговори щодо макрофінансової допомоги Украні, – Авт.), А нам кажуть, що ваш міністр написав листа, мовляв, у вас і там погано, і тут, і корупція", – пізніше обурювався в ефірі  "Свободи слова" міністр Кабінету міністрів Олександр Саєнко.

Реклама

Він також повідомив, що подання на призначення Бугримової заступником міністра фінансів надійшло до секретаріату Кабінету міністрів напередодні інциденту, 29 травня.

31 травня прем'єр-міністр повідомив, що  Олександр Данилюк визнав помилку.

"Він вибачився за цей лист, сказав про те, що так, він визнає, що це його помилка, що він неправильно зробив. Але, тим не менше, знаєте, це вже лист було від Данилюка, який написав в Європейську комісію, це був лист, яке підриває довіру до самої України, що абсолютно необгрунтовано", – заявив Гройсман, давши тим самим зрозуміти, що вибачення не знімають питання відставки з порядку денного.

6 червня прем'єр-міністр Володимир Гройсман підписав і подав до Верховної Ради подання на звільнення міністра фінансів Олександра Данилюка.

"Після спровокованої ним конфлікту на засіданні уряду він дозволив собі дії, які, на мій погляд, несумісні з подальшим перебуванням на посаді члена Кабінету міністрів", – написав Гройсман на своїй сторінці в Facebook.

Фінансова, прикрита сторона конфлікту

Реклама

За непризначенням заступника міністра фінансів варто не просто незгоду Кабінету міністрів з конкретним кандидатом. Йдеться про "перетягуванні каната" в питанні контролю над "грошовими" службами: митницею, податковою і т.д. Данилюк вимагав призначити заступника, який буде відповідати за податкову політику. Після призначення фіскальна політика повністю перейшла б в зону відповідальності Мінфіну. Але за відсутності такої посадової особи функції контролю виконував один з міністрів Кабінету міністрів, т. Е. Людина, що підкоряється безпосередньо прем'єру.

Ось як пояснює ситуацію сам Олександр Данилюк в листі G7:

"Інформую вас про конфлікт між прем'єр-міністром і мною, який публічно стався сьогодні на засіданні Кабінету міністрів. Мій намір – уникнути можливих непорозумінь або маніпуляцій. Я представив уряду моє прохання призначити Яну Бугрумову заступником, відповідальним за податкову політику. Прем'єр-міністр відкинув це пропозиція. як передісторії: я наполягав на призначенні Яни більше двох років, з першого дня роботи в міністерстві, президент рішуче наполягав на призначенні людей, котрих лобіюють Кононенко/Южаніної – він наполягав на Уманському, а потім на Горобця, погрожуючи заблокувати кандидатів, якщо я не погоджуся. Я відхилив це на тій підставі, що такі призначення мають проводитися на основі професіоналізму і репутації, а не на лояльності до нього, інакше це дестабілізує роботу міністерства. чотири рази я подавав кандидатуру Бугримової в Кабінет міністрів, і чотири рази прем'єр-міністр відмовлявся виносити це на розгляд КМУ. Весь цей час, більше двох років, не було заступника, відповідального за податки, і відповідні функції були распредел єни між держсекретарем (міністром Кабміну, – Авт.) (всупереч закону) і радниками міністра фінансів. Це неприйнятно, враховуючи значення податкової політики для мобілізації доходів і поліпшення бізнес-клімату.

Крім того, проект по інституційної реформи госудрственной фіскальної служби (в який деякі з вас були залучені) очолювала Яна Бугримова з боку Міністерства фінансів. Нам довелося практично припинити цей проект, після того як прем'єр скасував законодавчу базу, прийняту Кабміном минулої весни і спрямовану на реалізацію проекту. Він також заблокував призначення постійного керівника ДФС і його заступників. Ви знаєте, що чинний глава дуже близький і вірний прем'єр-міністру. Він більше року знаходився в прямій суперечності з законом. Незважаючи на цей очевидний регрес реформ, я намагався співпрацювати в пошуку шляхів продовження реформи ДФС, але я вичерпав наявні варіанти. Ситуація з ДФС погіршується – корупція, особисті інтереси ростуть. Зміцнення потенціалу і влади Мінфіну має вирішальне значення. Ось чому я відмовляюся приймати, що призначення моїх заступників повинні узгоджуватися з прем'єром і президентом.

Тому я запропонував прем'єр-міністру подати в парламнт уявлення про мою відставку. До речі, прем'єр виключив мене з делегацій. Тому завтра я не приїду в Брюссель. Я розумію, що це не ідеальне розвиток подій. Але я сподіваюся, що ви зрозумієте мою позицію. Я досяг межі в пошуках компромісів", – пише міністр фінансів України в листі "Великій сімці".

Європейський шлях або боротьба за вплив?

Реклама

Підпорядкування фіскальних служб міністерству фінансів – поширена європейська практика, каже незалежний фінансовий аналітик Борис Кушнірук.

"Згідно із загальною логікою, митниця, податківці, казначейство і служба фінансового аудиту повинні бути підпорядковані міністру фінансів. Така практика існує в усьому світі. У нас же прем'єр-міністр чим далі, тим більше намагається зміцнити вплив на діяльність всіх органів", – сказав він.

За словами експерта, уряд повинен діяти як колегіальний орган. Якщо є міністр, то питання призначення заступників повинен вирішувати він сам.

"Навіщо прем'єр заблокував призначення одного з заступників Данилюка? Для того, щоб зберегти вплив на "свого" голову фіскальної служби. Коли немає профільного заступника міністра фінансів, прем'єр може керувати фактично "через голову" Мінфіну. Ця ситуація насправді не нормальна. В усьому світі секретаріат прем'єр-міністра займається виключно організацією роботи прем'єра і засідань уряду. У нас же секретаріат фактично перетворюється в "уряд в уряді". І це створює додаткові проблеми", – каже Борис Кушнірук.

При цьому експерт вважає "не зовсім правильними" і дії Данилюка.

"Після того, як міністр фінансів дозволив собі направити лист послам G7, тобто звернутися по медичну допомогу не до когось в межах країни, а за її межами, причому публічно, він поставив прем'єра в дуже неприємну ситуацію. Тому що фактично керівником уряду є Гройсман, і міністри або працюють в його уряді, або не працюють. У цій частині дії Данилюка не надто правильні, і прем'єр тепер не може інакше "розрулювати" ситуація, крім як вимагаючи відставки міністра фінансів", – вважає Кушнірук.

І трохи про політику

Економіст і політолог В'ячеслав Потапенко нагадує, що спроби звільнити Олександра Данилюка робилися і раніше.

"Цей конфлікт давній. Ми пам'ятаємо, що Данилюка хотіли звільнити, як тільки Гройсман став прем'єр-міністром. Група, яка лобіювала його призначення, знаходиться в конфлікті і з Адміністрацією президента, і з прем'єром. Але ті спроби успіхом не увінчалися. Зокрема, тому, що Данилюк – досить зручний парламентер з МВФ та іншими міжнародними фінансовими організаціями. МВФ, Єврокомісія давно працюють і з нашими чиновниками, і з активістами, "третім сектором". І у них є і особисті зв'язки, і сформовані уявлення про їх компетентність, здатність домовлятися, можливості слідувати домовленостям. Данилюк їх влаштовував. На сьогоднішній день, схоже, Данилюк в цій якості стає не потрібен", – зазначив економіст.

На думку експерта, закон про Антикорупційний суд, швидше за все, не буде прийнятий в тому вигляді, в якому він був запропонований міжнародними силами. У тій частині, де міжнародні експерти будуть впливати на призначення суддів.

"Відповідно, у нас буде відбуватися певна капсуляція. Перш за все ми не отримаємо нових кредитів МВФ. Відповідно, в такій ситуації ту обставину, що Данилюк подобається міжнародним організаціям, вже перестає його захищати. Тому його звернення до G7 замість того, щоб його захистити, викликало абсолютно зворотну реакцію", – говорить В'ячеслав Потапенко.

Експерти також звертають увагу, що одна з причин публічного конфлікту пов'язана з тим, що Данилюк не представляє жодну з політичних сил, які перебувають при владі.

"Чому почалися ці ігри з призначенням? Тому що за Данилюком не варто ніяка політсила. Якщо міністри представляють конкретну політичну силу, вона може відкликати його в будь-який момент і захистити його в будь-який момент. А на кого повинен був спиратися Данилюк, щоб проводити політику, яка їм задекларована?" – Задає риторичне питання Борис Кушнірук.

А ось президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що причини конфлікту пов'язані виключно з боротьбою за владу.

"Хто контролює податкову – той фактично "у годівниці". На сьогоднішній момент дуже гострий конфлікт саме через це, інших причин немає", – говорить він.

В'ячеслав Потапенко пов'язує боротьбу за контроль над фінансовими потоками, що загострилася, ще і з наближенням виборів.

"З одного боку, контроль дає досить хороший корупційний дохід, але ще дуже важливо, що це інструмент тиску на бізнес, який може фінансувати політичних конкурентів. І якщо в звичайний час це просто "інструмент для заробляння", то з наближенням виборів він може виявитися, поряд з СБУ і прокуратурою, одним з вирішальних "аргументів" в боротьбі з політичними конкурентами на виборах, – припускає Потапенко. 

Чим загрожує Україні відставка міністра фінансів

Борис Кушнірук прогнозує, що голоси для відправки міністра фінансів у відставку теоретично можуть знайтися. Але їх гарантовано не буде для призначення нового міністра фінансів. Тому швидше за все, міністерство фінансів на невизначений час отримає тимчасового керівника – виконуючого обов'язки міністра.

"З одного боку, прем'єр отримує перевагу від такого розкладу. Тому що міністром фінансів фактично стає він. Адже виконуючий обов'язки повністю залежить від нього і не застрахований від звільнення. І взагалі він може вирішувати тільки поточні завдання, але не більше того. Але з іншого боку, прем'єр повинен враховувати, що відставка міністра фінансів буде вкрай негативно сприйнята міжнародними партнерами України. Тому слід очікувати, що з їхнього боку можуть бути демарші, і це може стати справжньою проблемою для України. особливо з урахуванням того, що питання про транш ще дуже далекий від повного вирішення. Адже в Україні так і не вирішені питання про антикорупційне суді і ціни на газ", – говорить Борис Кушнірук.

Якщо ж Україна не отримає міжнародну допомогу, це створить великі проблеми для нашої країни в нинішньому і наступному році.

"Причому тут уже буде не важливо, хто буде прем'єр-міністром. Ми отримаємо недовірою до України з боку зарубіжних партнерів, а всередині – паніку і негативні очікування щодо курсу, неможливість збалансувати бюджет нинішнього і майбутнього року. І я не знаю, як ці питання будуть вирішуватися без повноцінного міністра фінансів", – говорить експерт.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти