Шуфрич: Я обов'язково приїду до Одеси, як тільки лікарі знімуть пов'язку і відновиться зір

5 жовтня 2014, 19:55

События на ТК Украина

В інтерв'ю програмі "События Недели" на каналі "Україна" Нестор Шуфрич розповів, хто насправді підпадає під закон про люстрацію, як у світі відреагували на інцидент зі сміттєвим контейнером і що зараз найголовніше для Донбасу. Читайте повний текст інтерв'ю.

- Несторе Івановичу, те, що сталося в Одесі, хтось називає вуличною люстрацією, хтось – побиттям інакомислячих. Яка ваша оцінка?

Реклама

- Одне слово – свавілля і спроба залякати. Спроба залякати через політиків, які популярні в тому чи іншому регіоні, що традиційно мали підтримку, через них залякати людей і показати, якщо ми впоралися з Нестором, подумайте, що ми зробимо з вами. Так от, хочу сказати, з Нестором не впоралися, той сміттєвий контейнер, який вони представили для презентації, для свого перфомансу, міг бути використаний тільки якби мене вбили і я був би в несвідомому стані. Я знепритомнів. Спасибі одеситам, які побачили, що відбувається, і прийшли мені на допомогу.

- Що значить залякати? Щодо чого?

- Дивіться, це ж не тільки зі мною сталося, це сталося і з моїми колегами. Прокурор Дніпропетровська – відро для сміття наділи йому на голову, сьогодні членів наших виборчих комісій у центральній і західній просто вимагають, щоб вони йшли з комісій. Сьогодні переслідують наших політиків, які виїжджають з агітацією. Сьогодні Бойко намагалися не пустити в Сєверодонецьк. Ми вже маємо факти підпалу житлових приміщень наших активістів у Дніпропетровській області. Закинули ртуть у транспортний засіб, де їхали наші активісти. Це все боротьба за владу будь-якою ціною. Я намагався пригадати періоди, коли було щось подібне. Я згадав один такий випадок під час горезвісних виборів мера Мукачевого, Оробця ударили також в око. Негайно був затриманий – це було за Леоніда Даниловича – негайно був затриманий той, хто це зробив, хоча всі знали, що це була випадковість, це правда була випадковість, і хлопець отримав три роки.

- Але Президент Порошенко зараз також дав розпорядження ретельно розслідувати подію...

Реклама

- Я вдячний всім, хто висловив слова підтримки. Мені дзвонили два лідери європейських держав, були дзвінки з Росії, чотири посли висловили мені підтримку. Але найбільш теплі слова були сказані людьми, які, побачивши телефон, який був знову виставлений, подзвонили і сказали одне слово: Це не Одеса, Одеса не така. Приїжджайте до нас. І я обов'язково приїду, дасть Бог, вже наступного тижня я буду в Одесі, як тільки лікарі знімуть пов'язку і відновиться зір.

- Несторе Івановичу, якщо говорити про термін "вулична люстрація", якщо говорити про закон, який буде найближчим часом підписаний. Наскільки він у наш час має право на існування?

- Ну, вулична люстрація – це злочин. Нова влада вже протягом семи місяців могла сформувати нову прокуратуру, нову міліцію, призначити нових суддів і вершити правосуддя. Не змогли, пішли іншим шляхом. Я зараз не говорю про сміттєву люстрацію, це взагалі явище, яке засуджене вже всім миром. Говоритимемо про закон, про люстрацію. Три мільйони чоловік будуть схильні до принизливої процедури. Чому три мільйони? Це мільйон держслужбовців і співробітників правоохоронних органів та їхні сім'ї, і як ви думаєте, що відбуватиметься? Просто люди будуть відкуповуватися від так званої люстрації. До речі, за спробу, скажімо так, засунути мене в сміттєвий контейнер, пообіцяли 30 тисяч доларів. Була зустрічна пропозиція за 50 тисяч доларів цю акцію скасувати. Тобто це вже стає бізнесом.

- Чому ви вважаєте, що закон про люстрацію можна обійти? Чому ви не вірите, що це може працювати?

- Цей закон працювати не буде ніколи. Під нього підпадає найближче оточення, підкреслюю, робоче оточення Президента, прем'єра та інших високопоставлених осіб. Чому ці люди є тими гвинтиками, які забезпечують систему державного управління. На рівні держави, на рівні регіонів. Їх треба буде люструвати і значну частину з них за цим законом доведеться звільнити. Ті, хто прийдуть замість них, не знатимуть, куди який папір потрібно віднести і як ця система працює. Цей закон популістський і руйнує систему державного управління. А тих, кого він міг би торкнутися, їм вже наплювати, їм вже все одно, вони вже не в нашій країні. І мені сьогодні дуже боляче, що намагаються пред'являти тим людям, які не злякалися, які залишилися, розділили відповідальність за дуже важкий період, перехідний період весни цього року, намагалися стабілізувати ситуацію, допомагали в цьому. Я вже не кажу, що мова йде про людей, які незважаючи на те, що були не в помаранчевому таборі, зупинили бійню в Києві і попередили про недопущення бійні в Україні. Особисто я не раз виступав у Верховній Раді, проголосувавши за зупинку вогню, проголосувавши за зміни до Конституції, за амністію. Я сказав: ви прийшли до влади, візьміть на себе відповідальність, приберіть цю майданну риторику. Ви влада, ви вже не опозиція. І від того, як ви дієте, залежить життя кожного громадянина України... Готуйтеся до зими, вирішуйте питання щодо Криму. Крим чекав переговорів, потім Донбас чекав нормального діалогу – вирішили задавити силою. З великими труднощами вдалося домогтися першого перемир'я. Я сім разів їздив у зону АТО на свій страх і ризик. У результаті вдалося організувати зустріч з контактною групою Україна-Росія-ОБСЄ. І лідерами "ДНР" і "ЛНР". Це було непросто, перша розмова була дуже складною, але вона відбулася, у результаті було перемир'я. Але яке з незрозумілих мені причин було порушено 1 липня. Хтось захотів бути переможцем. Вибирали президента-миротворця, це факт, а потім хтось переконав, що він може стати президентом-переможцем.

Реклама

- Але якщо ми пам'ятаємо той період, про який ви говорите, то тоді мир був порушений не з боку України.

- Вибачте, але команду "вогонь" дав Президент України, Головнокомандуючий України.

- На тлі постійних спроб нападу...

- У мене до вас запитання: а що, зараз перемир'я абсолютне? Що сьогодні відбувається в зоні АТО? Абсолютний мир? Так, була проблема зі Стрілком-Гіркіним, це визнавалося, він не підкорився, але він дійсно був поза підпорядкування. Так треба було об'єднатися і вирішити питання про те, щоб він придушив свої вогневі рубежі і підкорився перемир'ю. І ми ж йшли шляхом перемир'я, готували третю зустріч. Літак вже стояв, ми повинні були летіти, коли по телевізору – це була повна несподіванка і для представника ОБСЄ, і для представників Німеччини, Франції, адже буквально за кілька годин до цього спочатку була телефонна розмова чотирьох президентів України, Росії, Німеччини та Франції, потім чотирьох міністрів закордонних справ цих же країн, і ми готували зустріч. І була дана команда "вогонь". Ціна цієї команди – зруйнований Донбас, 10% падіння ВВП миттєво, гривня, що обрушилася. Я тоді відразу сказав: в умовах воєнних дій, в умовах падіння економічного потенціалу ви гривню не втримаєте, але це все другорядне.

- Несторе Івановичу, коли наші землі віднімає агресор, як себе повинен вести...

Реклама

- Найстрашніше – загинули люди, загинули наші військові. І цифра вже сьогодні, яку починають пошепки говорити, це не дві, не три тисячі осіб, це 12 тисяч, а може і більше – загиблих солдат.

В тренді
"Росію чекають серйозні наслідки": низка країн ПАРЄ виступила з жорсткою заявою

- Хто про це говорить?

- Сьогодні про це говорять фахівці. І думаю, цю цифру не приховати. Кількість загиблих мирних громадян не знає ніхто. Невипадково сьогодні ООН, держдепартамент США, Єврокомісія, Туск, Баррозу, я вже не кажу про Меркель, вимагають вести переговори з тими, хто контролює цю територію.

- Це українська територія.

- Безумовно. І Крим – це українська територія. Я вибачаюся, так навіщо її про...ли. Вони готові були до діалогу. Але не можна, закликаючи до діалогу, виписувати ордер на арешт. Ситуація була нестандартна. Конституційні норми і норми закону були розхитані. Була втрата довіри до закону і Конституції. Значить, треба було домовлятися. І був для цього шанс. Сподіваюся, є і зараз. Я не все розумію в цьому перемир'ї, не все. Але я знаю, що між двома перемир'ями ми заплатили страшну ціну. Не важливо, з якого боку. Ці десятки тисяч загиблих людей на совісті тих, хто хотів перемогти, задавити силою і в результаті ми отримали результат: зруйнована економіка, загроза холодної зими, нестача газу та вугілля, щоб пройти зиму. Ми вже знаємо, що почалися відключення енергії – сьогодні говорять, що вони аварійні, а ми розуміємо, що це початок віялових відключень, вперше холодний Київ, такого не було ніколи, і перспектива мати холодні регіони. Але це ніщо, я сподіваюся, ми це переживемо. Як повернути дітей матерям і як повернути батьків у сім'ї? Я маю право про це говорити.

- Давайте запитаємо про це нашого сусіда, який, незважаючи ні на що, незважаючи на перемир'я, до якого і ви доклали свою руку, проте робить усілякі зусилля, щоб це перемир'я порушити. Що нам робити в цій ситуації?

- Для цього є керівництво країни. Я в даному випадку разом з вами не маю тих можливостей, які має офіційний Київ. Якщо ситуація така, чому не дається цьому чітка кваліфікація? Чому сьогодні говорять, що війни немає? Є АТО. А якщо є АТО, немає зовнішнього ворога. Немає зовнішнього агресора. Тому, будь ласка, це питання задайте іншим. Так, був один епізод, коли 10 десантників російських виявилися на території України. Що зробила українська влада? Прийняла їхні пояснення, що вони заблукали, і зі зброєю урочисто віддала їх російській стороні як таких, що заблукали. Тому давайте, я не можу бути більшим католиком, ніж Папа Римський.

- Але ви народний депутат і маєте можливість дізнатися ту інформацію, яка нам може бути невідомою...

- Я знаю цю інформацію.

- Кількість полонених російських солдатів, які перебувають...

- На жаль, ховається. Ми просили, покажіть цих полонених, кадрових військових, про які всі говорять. Показали лише цих десять десантників, але їх показали на весь світ. У мене до вас запитання, якби їх було більше, якби були кадрові військові специ, кадрові офіцери, невже ми б їх не показали? Але ми їх чомусь не показуємо. Чому? Дайте відповідь мені, ви ж журналіст! Запитайте наші силові структури: якщо є арештовані російські кадрові офіцери, чому їх не показують? Те, що є просто росіяни, є представники інших країн з обох сторін – це факт. І це не приховує Захарченко та керівництво "ЛНР". Вони кажуть, так, до нас приїхали росіяни-добровольці.

- Ми точно так само знаємо, що цих добровольців призивають військкомати по всій Росії.

- Можливо, ми з вами це знаємо або чули. Але про це не говорить офіційний Київ, він обходить це питання, тому що йому потрібно перемир'я. Бо якщо немає перемир'я, немає миру, не можна проводити вибори. Так ось, ми заради виборів готові закрити очі на все. Втратили можливість провести переговори повноцінні...

- Несторе Івановичу, незважаючи на те, що сталося в Одесі, все-таки передвиборча кампанія триває, і ви в Одесу все одно повернетесь?

- Як кажуть в Одесі, не дочекаються. Обов'язково поїдемо, і перша, максимум наступного тижня моя поїздка буде в Одесу. Я вдячний одеситам за підтримку, яку вони надали мені саме фізичну, коли це сталося. І, звичайно, за ту величезну підтримку, яку до сьогодні вони передають і зі словами "приїжджайте, Одеса інша". Сьогодні влада боїться правди, влада боїться того, що неможливо пояснити, чому ми не готові до зими, чому гривня стала фактично вдвічі дешевшою. Звалювати це на стару владу немає ніякого сенсу, тому що всі прекрасно знають, що цієї війни можна було уникнути. Що ці тисячі людей не повинні були гинути і за що вони в підсумку загинули. Сьогодні найголовніше – це щоб люди мали можливість побачити тих, хто захистить їхні права. І "Опозиційний блок" у цьому плані – унікальне політичне об'єднання. У ньому політики, які представляють різні партії. Ми об'єдналися заради того, щоб відстояти принципи тих людей, які нас підтримують. Я впевнений, саме "Опозиційний блок" і тільки "Опозиційний блок" зможе змусити владу думати про пенсіонерів і проіндексувати пенсії хоча б на рівень інфляції. Тому що наші пенсіонери стали реально вдвічі біднішими, як і всі наші громадяни, які отримують доходи у гривнях. А у нас їх абсолютна більшість, окрім заробітчан, які працюють за кордоном у Росії і Європі. Сьогодні влада намагається нас залякати, намагається нас зупинити. Але ми не маємо права боятися, бо за нами люди, які нам вірять і довіряють. Ми будемо боротися, ми будемо разом з нашими людьми. І я впевнений, що разом нас чекає маленька перемога, яка дасть надію на стабільність і мир. І я хочу сказати з усією відповідальністю, що влада не виключає відновлення війни після 26 жовтня. "Опозиційний блок", я особисто і мої товариші цього не дозволять. Ми не дозволимо, щоб далі гинули наші люди, ми не дозволимо, щоб наші люди ставали убожими. Ми не дозволимо, щоб знищувалася і без того знекровлена наша економіка. Разом ми вистоїмо.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти