Коронавірус, аліменти і гей-пропаганда. Верховна Рада готує на осінь нові закони

21 серпня 2020, 08:00

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Депутати після канікул планують розглянути низку законопроєктів, які восени можуть стати законами

Депутати Верховної Ради навіть під час канікул, так само як і інші суб'єкти законодавчої ініціативи – уряд і президент, не припиняють подавати в парламент свіжі законопроекти. Традиційно саме в спекотні серпневі дні напрацьовується база проектів, покликаних зробити спекотної і ненудної парламентську осінь.

Реклама

Так, наприклад, було і в минулому році, коли новообраний український парламент у перші ж дні роботи "підірвав" українське суспільство, що ще не відійшло від літнього відпочинку, цілою низкою революційних проєктів, підготовлених саме влітку: буквально на другий день сесії були розглянуті конституційні зміни про скасування недоторканності народних депутатів, про скасування адвокатської монополії, про законодавчу ініціативу народу, про пропорційну виборчу систему і т.п.

У нинішньому році звичний розпорядок буде дещо порушений: багато із законопроєктів, насамперед, невідкладні, депутати розглянуть, не чекаючи старту осіннього політичного сезону. Принаймні представники монокоаліціі неодноразово озвучували плани провести в період літніх канікул кілька позачергових засідань – якраз для того, щоб вирішувати питання, які накопичилися, оперативно і по мірі надходження, а не відкладати всю купу напрацювань на вересень.Наприклад, очікується, що вже у серпні парламент розгляне президентський законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати. Інші ж проєкти, менш термінові, дійсно будуть чекати свого часу, щонайменше, місяць. Сайт "Сьогодні" вирішив ознайомити читачів з деякими проектами, які вже восени (а може, й раніше) можуть стати законами. Отже, що для українського народу готують на осінь законодавці.

Боротьба з коронавірусом. Немає маски – плати штраф!

Кабмінет міністрів подав цілу низку законопроєктів, спрямованих на боротьбу і подолання наслідків епідемії коронавірусу. Не всі із запропонованих ініціатив можуть сподобатися громадянам. Наприклад, проєкт закону "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (№3891) передбачає штрафи для громадян за перебування в громадських місцях (будинках, спорудах, громадському транспорті) під час карантину без масок або респіраторів. У разі затвердження законопроєкту громадянам, яких "спіймають" у громадських місцях без засобів захисту, погрожуватиме штраф розміром від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-255 грн).

Власне, заборона на перебування в громадських місцях без одягнутих засобів індивідуального захисту є вже давно. Разом з тим, відповідно до закону "Про попередження виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)", з березня по червень громадянам за перебування у громадських місцях без масок погрожували набагато серйозніші санкції – до 17 тисяч гривень.

Реклама

"Ослаблення карантинних заходів, на жаль, суспільством сприймається як скасування карантину. Серед населення України виникла стійка тенденція нехтування рекомендаціями щодо носіння у громадських будівлях і спорудах, громадському транспорті засобів індивідуального захисту, зокрема, респіраторів або захисних масок", – йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.

На думку уряду, штрафи за перебування в громадських місцях без масок зламають цю негативну тенденцію і дозволять запобігти зростанню випадків захворювань. Цікаво, що альтернативний законопроєкт, розроблений парламентарями, крім норми про штрафи пересічним громадянам (у зазначених розмірах) передбачає "спецштрафи" за ходіння без масок для високопосадовців – президента, міністрів і їх заступників, голови СБУ і генпрокурора і т.д. Вони повинні будуть сплатити за це порушення від 1700 до 2550 гривень. Автор проєкту пояснює це тим, що ці особи, ігноруючи запобіжні заходи, подають поганий приклад громадянам, "що нівелює важливість зазначених заходів в очах громадян, викликає розчарування в їхній ефективності". А ось народним депутатам "спецштраф" не загрожує. Мабуть, автор вважає, що ігнорування карантинних заходів парламентарями нівелює важливість їх дотримання не так сильно.

Інший урядовий законопроєкт – "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення "із запобігання розповсюдженню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (№3890) – передбачає покарання за недотримання карантину для юросіб. Так, зокрема, проєкт пропонує штрафувати "за пропуск, допуск особи в громадські будівлі, споруди, громадський транспорт під час дії карантину без одягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема, респіраторів або захисних масок, що закривають ніс і рот, навіть виготовлених самостійно" на 3400-5100 гривень. Також юрособи будуть оштрафовані на зазначені суми, якщо не вжили заходів і допустили перебування людей без масок на своїй території.

Своєю чергою, парламентарі вирішили підтримати медиків, які ведуть боротьбу з коронавірусом. Депутати підготували зміни в уже згаданий закон про боротьбу з COVID-19, яким Кабмін зобов'язують встановити з 1 вересня по 31 грудня нинішнього року тимчасові надбавки медикам, які знаходяться на передовій боротьби з епідемією, а також медикам, "що забезпечують життєдіяльність населення", зокрема медсестрам, розміром 70% посадового окладу. Гроші пропонується взяти з фонду боротьби з COVID-19. Втім, проходження даного проєкту через парламентське сито проблематичне. Уряд вже регламентував питання доплат медикам з 1 вересня своєю постановою від 19 липня. Разом з тим, Кабмін, призначаючи розміри доплат (від 25% до 70% різним категоріям медиків), керувався як мірою залученості медпрацівників до лікування хворих на коронавірусну хворобу, так і можливостями бюджету. Швидше за все, парламентська більшість врахує думку уряду.

Аліменти, сімейне насильство і пропаганда гомосексуалізму

У парламенті зареєстрований також законопроєкт "Про внесення змін до Сімейного кодексу України (щодо збільшення мінімального розміру аліментів, що стягуються на дитину з інших членів сім'ї та родичів)". Як зазначають автори законопроєкту, на сьогодні мінімальний розмір аліментів, який платять на дитину батьки, становить 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Водночас, згідно з законодавством, якщо з тих чи інших причин аліменти не можуть бути стягнуті з батьків, їх повинні платити інші члени сім'ї або родичі. Але для них розмір мінімальних аліментів зафіксований на рівні 30%. Отже, якщо одні діти отримують аліменти розміром 929,5 (діти до 6 років) або 1159 грн (6-18 років), то інші мають гарантовані виплати 557,7 і 695,4 грн відповідно. Щоб виправити ситуацію, парламентарі пропонують змінити закон так, щоб всі гарантовані аліменти, незалежно від того, хто їх платить – батьки, бабусі-дідусі чи якісь інші родичі, – складали не менше 50% прожиткового мінімуму для відповідного віку.

В тренді
#NoCivilWar in Ukraine. Коментар Мендель викликав бурю суперечок в соцмережах
Реклама

Своєю чергою, законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення соціального захисту дітей) встановлює розміри тимчасової державної допомоги на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не можуть утримувати дітей або місцезнаходження батьків невідоме. Проєкт передбачає, що така допомога не може бути меншою 40% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Але тільки якщо середньомісячний сукупний дохід сім'ї, де виховується ця дитина, в розрахунку на одну особу не перевищує трьох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку.

Точно такий же розмір соцдопомоги (і з такими ж винятками) повинен надаватися на дитину самотнім матерям, смаотнім всиновлювачам, матері (батьку) в разі смерті одного з батьків.

Зазначимо, що парламентарії піклуються на тільки про матеріальне благополуччя дітей, а й про їх моральне здоров'я. Так, у парламенті зареєстрований законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони сім'ї, дитинства, материнства і батьківства". Проєкт передбачає заборону на пропаганду гомосексуалізму та трансгендерства в ЗМІ, а також у навчальних закладах. "Сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою, тому пропаганда гомосексуалізму або трансгендерства під час освітнього процесу заборонена", – наголошується у законопроєкті. Також документ вносить до законодавства норми щодо рівності прав і можливостей чоловіків і жінок і недопущення дискримінації за статевою ознакою.

Певною мірою на захист сімейних цінностей спрямований і законопроєкт №3908, який істотно збільшує штрафи за домашнє насильство за ознакою статі. Якщо зараз матеріальне покарання для порушника становить від 10 до 40 неоподатковуваних мінімумів (170-680 гривень), то проєкт "Про внесення змін до статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо збільшення адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства", підготовлений депутатами , збільшує штраф в десять разів.

Збитки відшкодує злочинець. Або держава

Уряд підготував цілий пакет законопроєктів про відшкодування шкоди потерпілим від насильницьких кримінальних злочинів. У пакет, зокрема, входить законопроєкт про створення Державного фонду відшкодування шкоди потерпілим від насильницьких кримінальних злочинів. Подібні фонди є у багатьох розвинених країнах, зокрема в США, Канаді, Швеції і т.д. Створюються вони для того, щоб потерпілий від кримінального злочину міг якомога швидше отримати відшкодування збитків. Проєктом передбачається, що український фонд буде фінансуватися за рахунок штрафів, коштів, що надходять за виправні роботи, а також коштів, які у вигляді регресу поверне до фонду злочинець, який скоїв конкретний злочин, збитки за які оплатив фонд. Порядок визначення розмірів збитків, які буде оплачувати фонд, визначить пізніше Кабмін.

Реклама

Другий проєкт стосується відшкодування шкоди, власне, злочинцем. Як йдеться у в законопроєкті "Про відшкодування шкоди потерпілим від насильницьких кримінальних злочинів", право на відшкодування шкоди має громадянин України або людина без громадянства, що проживає на території України, у таких випадках:

  • Якщо громадянин втратив заробіток (дохід) внаслідок заподіяння насильницьким кримінальним правопорушенням шкоди його здоров'ю
  • Якщо він поніс витрати на лікування, придбання ліків та медвиробів.
  • Також у разі смерті потерпілого право на відшкодування шкоди у зв'язку з витратами на лікування та поховання мають його родичі.

У разі, якщо потерпілий перебуває в лікарні в загрозливому для життя стані, відшкодування шкоди відбувається невідкладно. Для цього родичі повинні звернутися до згаданого Фонду. Законопроєкт детально розписує документи, необхідні для отримання відшкодування шкоди (наприклад, документи, що підтверджують розмір втраченого заробітку або витрат на медичні послуги). А також підстави для відмови у відшкодуванні шкоди (наприклад, якщо правопорушник або його родичі вже відшкодували в повній мірі збитки потерпілому раніше).

Очевидно, що затвердження цього пакету законів істотно підвищить рівень захищеності громадян і дозволить врятувати багато життів: не секрет, що часом відсутність у потерпілого коштів на лікування призводить до серйозних, а іноді фатальних наслідків. Коли запрацює Фонд, родичі потерпілого зможуть практично миттєво отримати кошти на лікування. А вже потім держава подбає, щоб злочинець повернув ці кошти на рахунки Фонду.

Тим часом у країні зростає кількість хворих на коронавірусну хворобу. Незважаючи на попередження про те, що ослаблення карантину не означає його скасування, люди ігнорують запобіжні заходи. Іноді в різних населених пунктах фіксуються серйозні спалахи захворювання:

Новий спалах коронавірусу у студентському гуртожитку Києва

Всі подробиці в спецтемі Коронавірус

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти