Шпигунські ігри Путіна: небезпека від спецоперацій ГРУ зберігається для України і світу

7 вересня 2018 7:26

Дмитро Дубенський

Загрози від точкових акцій розвідслужби РФ можуть бути скрізь, де є інтереси Росії

Тертя між Великою Британією і Росією навколо справи про отруєння в британському Солсбері колишнього полковника Головного розвідувального управління РФ Сергія Скрипаля та його дочки Юлії нервово-паралітичною речовиною "Новачок" продовжують наростати. Вчора міністр безпеки Британії Бен Воллес заявив, що відповідальність за отруєння Скрипалів несе особисто президент Росії Володимир Путін. У свою чергу офіційна Москва за традицією всі звинувачення відкидає.

Реклама

Раніше прем'єр-міністр Британії Тереза Мей висловлювала намір домагатися посилення санкцій відносно Росії у світлі нових доказів причетності Москви до замаху на Скрипалів, але при цьому глава британського уряду безпосередньо називала Путіна організатором розправи над екс-полковником ГРУ і його дочкою.

Поки чиновники двох країн продовжують обмінюватися політичними і дипломатичними випадами на адресу один одного, проблема використання Кремлем своїх спецслужб для операцій за кордоном нікуди не дівається. Більш того, вона зберігається актуальною, не тільки для країн Заходу і України. Сайт "Сегодня" з'ясовував, які загрози походять від ГРУ, де їх слід очікувати і як їм можна протистояти.

"ГРУ знаходиться в складі Міноборони РФ, і останні 10-12 років президентом Путіним було прийнято рішення використовувати цю спецслужбу як передову групу для вторгнення або підготовки актів дестабілізації в інших країнах. – розповів в коментарі "Сегодня" екс-голова СБУ (2006-2010 рр.) Валентин Наливайченко. – ГРУ в своїй роботі останні 10 років використовує не тільки штатних співробітників, але і так званих контрактників. Вони, маючи контракти безпосередньо з ГРУ, можуть ховатися під виглядом різних контор, всіляких конструкторів Другої світової війни, байкерів, будь-яких подібних угруповань для заходу на території інших країн, включно зі Словаччиною, під одним виглядом, але займаючись нічим іншим, як підготовкою складів зі зброєю, підготовкою для заходу диверсійних груп і т.д. Від чого, власне, Україна почала страждати відразу після Революції Гідності".

За його словами, небезпека ГРУ не тільки для України, а й інших країн полягає в тому, що ця структура "має доступ до величезних коштів, найсучаснішого озброєння, вибухівки, отруйних речовин і криміналітету, якого підкуповують на території інших країн".

"Це становить велику небезпеку для будь-якої сусідньої з РФ країною, а тим більше – для України. Нічим не обмежене використання РФ проти мирних громадян України диверсійних груп, контрактників і так далі", – підкреслив він.

Наливайченко додав, що Британія зараз повинна активно домагатися покарання тих, хто дав наказ на отруєння Скрипалів.

"А для України сьогодні є важливим покарати тих, хто віддавав наказ на вчинення теракту проти пасажирського "Боїнга" рейсу МН17 в липні 2014 року в українському небі на Донбасі", – зазначив він, підкреслюючи, що в СБУ були необхідні докази причетності в тому числі і ГРУ до збитого літака.

Реклама

Екс-голова СБУ радить українській владі проявити політичну волю і спільними зусиллями з Британією, а також всією світовою спільнотою на рівні ООН домагатися притягнення до відповідальності винних як у теракті проти "Боїнга", так і отруєнні Скрипалів.

"Крім того, Україні слід врахувати британський досвід з розслідування справи Скрипалів. Перші успіхи в пошуках злочинців були досягнуті тільки тому, що і прем'єр-міністр, і вся влада, і правоохоронці Британії об'єдналися, щоб оперативно розслідувати і знайти докази. Як бачимо, це дало результат. За аналогією з вбивством журналіста Павла Шеремета в липні 2016 року в центрі Києва нашому президенту, уряду і силовикам теж треба об'єднатися для розслідування цього теракту", – резюмував екс-голова СБУ.

У свою чергу директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський підтверджує, що небезпека від ГРУ сьогодні виходить саме там, де є інтереси Росії. Але протистояти активності ГРУ заважає те, що ця спецслужба "не просто закрита, а суперзакрита організація".

"І про деякі її операції стає відомо лише після їх завершення. ГРУ РФ грає дуже важливу роль в проведенні спецоперацій за кордоном, інакше вона б не створювалася. Це – інструмент і як розвідки, і як просування внутрішньополітичних і зовнішньополітичних цілей. Але це не єдиний центр (орган) і важіль, через який така політика проводиться", – пояснив він.

Експерт також додав, що ГРУ за кордоном може не тільки займатися точковими силовими акціями, а й активно "вести в різних країнах через свої агентурні мережі вербування агентів, надання впливу через якісь внутрішні сили і т.д."

"Тобто це не обов'язково – якийсь силовий вплив. Інструментів в її діяльності існує дуже багато", – визнав Сунгуровський, додавши, що пересічні громадяни жодних засобів протистояння цій спецслужбі не мають, крім пильності і поінформованості.  

Політолог Володимир Фесенко, коментуючи сайту "Сегодня" дії ГРУ за межами РФ, зазначив, що, "за даними різних джерел, ця спецслужба продовжує сьогодні брати участь в операціях на Донбасі, і якщо в цілому говорити про спецоперації за кордоном, то ними конкретно займається ГРУ".

"Але, якщо говорити про справу Скрипалів, у мене є сумніви, що саме Путін керував цією спецоперацією. Ну, не займається безпосередньо перша людина країни такими речами. Йому доповідають, іноді справа – на його контролі. Думаю, що ситуація була інакше: коли Путін став президентом, він же сам казав, що треба зрадників "мочити в сортирах". Тобто установка напевно виходила від нього, а виконавці не до кінця розібралися, кого "прибирати" з зрадників, як це робити. Цим займалася ГРУ. Не думаю , що Путін контролює конкретні справи і визначав, кого і як "прибирати", – зазначив він.

На думку Фесенка, Україна продовжує залишатися в списку країн з підвищеним ризиком, де ГРУшники можуть виконувати свої завдання.

"Думаю, що за деякими резонансними справами, які відбувалися в Україні, стояла ГРУ. Але робилося це руками виконавців, які є українцями. Основна операція організовується Головним розвідуправлінням", – сказав він.

Реклама

Проте, політолог Тарас Березовець упевнений, що саме Путін санкціонував розправу над Скрипалями, "оскільки сьогодні в системі російської влади, яку він збудував, без особистого рішення російського президента ніхто не зміг би віддати наказ про ліквідацію колишнього офіцера ГРУ".

"Путін свого часу дуже сильно мріяв потрапити в зовнішню розвідку, але він виявився некваліфікованим, непідготовленим, тому його не взяли до ГРУ. У нього – нереалізований комплекс, і зараз він хоче погратися в розвідника, так як працювали радянські спецслужби, в тому числі, ліквідуючи злочинців за кордоном. Керуючись своїми комплексами, він і віддав наказ на ліквідацію Скрипалів, але британці все це прорахували", – пояснив сайту "Сегодня" експерт, спрогнозувавши, що подібні розправи триватимуть, незважаючи на санкції.

На думку Березовця, Путін вже не може зупинитися.

Екс-керівник зовнішньої розвідки України, генерал армії Микола Маломуж нагадав в свою чергу, що розвідуправління РФ має розгалужену структуру за кордоном ще з радянського часу.

"Військова розвідка Росії має підрозділи практично у всіх країнах Європи, Північної Америки, Близькому Сході, практично по всьому світу, тому що це – модель Росії з глобального контролю ситуації і впливу. Тому в різних регіонах світу можуть виникати й інші проблеми і економічні, і інформаційні (наприклад, кібератаки), і в сфері безпеки. ГРУ має розгорнуту структуру в активній фазі", – розповів він в коментарі сайту "Сегодня".  

За словами Маломужа, співробітники ГРУ також можуть виконувати завдання щодо впровадження в структури органів влади, і це насамперед стосується країн СНД і України.

"Тут військова розвідка РФ займається проникненням до органів влади, управління, займається питанням контролю політиків, а також проведенням спеціальних операцій від перевербування людей до акцій радикального характеру. Проти України вони працюють з урахуванням нових завдань щодо нашої держави, щоб жорстко контролювати її керівництво, проросійські сили, проникати до органів безпеки і Міноборони, впливаючи на ослаблення нашої оборони", – сказав екс-голова зовнішньої розвідки України.

Як повідомлялося, британські слідчі вирішили об'єднати в одну справу розслідування про отруєння Сергія і Юлії Скрипаль в Солсбері, а також Дон Стерджес і Чарльза Роулі в Еймсбері.

Реклама

Нагадаємо, раніше прокуратура Британії назвала імена росіян, яких підозрюють в отруєнні Скрипалів. Британські правоохоронці заявили, що Боширову і Петрову повідомлено про підозру у замаху на екс-агента російських спецслужб і його дочку.

Як відомо, колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля та його доньку Юлію отруїли 5 березня з використанням нервово-паралітичного речовини "Новачок". Однак уже в травні Скрипаля виписали з лікарні. 29 березня Юлія вийшла з коми і почала розмовляти, а 30-го – пити і самостійно приймати їжу.

На початку серпня Держдеп США ввів нові санкції проти Росії за отруєння Скрипалів, які набули чинності з 22 числа.

Всі подробиці в спецтемі Зустріч Зеленського і Байдена в Білому Домі: що відомо

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти