Шорт-лист претендентів на пост глави ДФС: чиї шанси вищі

28 квітня 2015 18:18

Експерти вважають, що керівник Держфіскальної служби повинен бути хорошим реформатором, який готовий починати роботу в умовах бюрократії

Як і очікувалося, до вечора понеділка 27 квітня відбіркова комісія визначила шорт-лист кандидатів на заміщення посади голови Державної фіскальної служби (ДФС). Офіційних відомостей про це поки немає – комісія зберігає інтригу. Про те, що короткий список вже сформований, Економічній правді повідомило анонімне джерело в Міністерстві фінансів. За відомостями джерела, в лист увійшли чотири кандидати: Андрій Коломієць, Максим Мокляк, Роман Насиров та Ігор Петрашко.

Реклама

Найближчим часом дві з чотирьох кандидатур будуть рекомендовані на розгляд уряду, якому і належить вирішити, кого ж призначити на пост.

Оприлюднений список практично повністю збігся з думкою експертів, які днями, в розпал конкурсу, оприлюднили власні short-lists. Майже у всі рейтинги потрапили Максим Мокляк і Роман Насиров. Експерти оцінювали можливості кандидатів, виходячи із завдань, які постануть перед новим главою ГФС. Якщо коротко – він повинен впоратися з реформуванням однією з найбільш корумпованих структур влади. На виході країна очікує прозорого наповнення скарбниці законними способами і спокійного розвитку бізнесу – від малого до великого.

І все ж, хто з чотирьох претендентів міг би впоратися з цими очікуваннями?

Здавалося б, у Ігоря Петрашко – чудовий послужний список: з 1996 року він накопичив величезний досвід консультативної та управлінської роботи в українських та іноземних компаніях. Встиг навіть попрацювати головою Департаменту корпоративного бізнесу в АТ "СБЕРБАНК РОСІЇ", що, втім, може йому нашкодити в очах патріотів. З іншого боку, у нього є досвід роботи в московському, а пізніше – у київському представництві компанії Ernst & Young, де керував групою з надання консультаційних послуг з операцій і був партнером. Але, судячи з коментарів джерел в комісії, у них є деякі сумніви щодо того, чи зможе людина, ніколи не працював у сфері податків і митниці і не мав досвіду контактів з держструктурами, реформувати таку неповоротку брилу як ДФС. В останній рік нам досить часто доводилося бути свідками того, як "люди з бізнесу", прийшовши у владу, стикалися з бюрократією та ретирувалися назад у бізнес. Пам'ятаючи про цей досвід, навряд чи уряд захоче ризикувати ДФС – надто дорого може обійтися експеримент.

Не пропусти!
Перемогти Німеччину французам допоміг антирекорд: постарався Хуммельс
Хуммельс забиває гол у свої ворота
Реклама

Приблизно такі ж шанси – і в Андрія Коломійця. Цей бухгалтер-універсал з практичним досвідом у всіх сферах фінансів, бухобліку та систем керування підприємством, не має досвіду роботи з держструктурами. Втім, йому на руку може зіграти досвід роботи аудитором та фінансовим контролером у великих іноземних компаніях, а також на посаді директора з фінансової звітності та управлінським системам ВАТ АрселорМіттал Кривий Ріг.

Натомість, на думку Олександра Крамаренка, за Максимом Мокляком стоїть "досить глибоке знання внутрішньої фіскальної кухні, так як він працює в ГФС вже близько року". Ну і ще за паном Мокляк – сильне економічна освіта (Стокгольмська школа економіки) і минуле інвестиційного банкіра. Оскільки він вже зараз керує службою, його шанси, визнає експерт, дуже високі: він міцний технократ, який зможе "тримати в руках" ввірений йому ділянку.

При цьому, на мнению Карасева, наиболее сильные позиции – у Романа Насирова, пришедшего в политику всего полгода назад из инвестиционного бизнеса.  Как подметил Александр Крамаренко, именно "эти выходцы из инвестбанкинга и крупного бизнеса сейчас запустили едва ли не первые серьезные реформы в Украине". Насиров имеет опыт работы в крупных иностранных компаниях. Если верить  тому, что говорили во время опросов крупные бизнесмены о будущем главе ГФС, Насиров – подходящий кандидат. "С таким набором опыта и навыков ему будет намного легче, чем остальным, проводить реформы: он не связан ни с кем в существующей иерархии, не замешан в коррупционных схемах, работал над многими законопроектами в сфере налогообложения и таможни", – говорит Карасев.