Самореформа Верховної Ради: нардепи хочуть собі більше прав

18 квітня 2018 7:00

Ілля Требор

Комітети "підженуть" під міністерства і створять новий орган

У Раді приступили до самореформи – насамперед нардепи скоротили кількість комітетів і змінили систему розподілу крісел в них. У майбутньому хочуть дозволити спікеру підміняти президента.

Що зроблено

Реклама

Дорожню карту реформ Верховної Ради з 52 пунктів Європарламент представив в лютому 2016-го. Всього через місяць український парламент підтримав рекомендації Європи, віддавши за них 240 голосів. Через два роки нардепи перейшли до активної фази реформи і 5 квітня ухвалили в першому читанні законопроект про скорочення кількості комітетів. За новими правилами наступне скликання ВР не зможе створити більше 20 комітетів (сьогодні їх 27), а назви і профіль їх роботи повинні збігатися зі сферами діяльності міністерств. Наприклад, зараз є комітети зі стандартизації зв'язку, з прав людини і нацменшин, а міністерств таких немає. При цьому Кабмін не зможе створити більше двох десятків міністерств (зараз їх 19). У пояснювальній записці до закону йдеться, що ця норма допоможе налагодити взаємозв'язок між парламентськими комітетами і виконавчою владою і зробити законодавчу роботу ефективнішою.

Друга норма, ухвалена в першому читанні, стосується розподілу парламентаріїв по комітетах. Тепер крісла їх голів, заступників і секретарів розподілятимуться між партіями пропорційно, залежно від кількості депутатських мандатів.

"Важливо, що тепер і представники опозиційних фракцій зможуть претендувати на пост голови комітету. У нинішніх умовах це практично неможливо: ключовий вплив на розподіл керівних посад сьогодні – у фракцій коаліції. Тому зараз результат розподілу залежить від домовленостей і компромісів, а це не завжди відповідає пропорційному представництву", – говорить представник Громадської мережі ОПОРА Анатолій Бондарчук.

Спікер замість гаранта

Свого часу чекають ще кілька законопроектів, зареєстрованих в Раді. Один з них дозволить створити в парламенті новий орган – Раду комітетів. Він буде формувати порядок денний і розклад засідань для нардепів. А ось комітет, який буде займатися питанням конституційного права, отримає можливість повертати законопроекти авторам. Серед запропонованих норм більшість стосується роботи опозиції. Зокрема, всі, хто не ввійшов в коаліцію фракції зможуть створити об'єднану опозицію, у якої буде право впливати на держбюджет, а також створювати парламентський опозиційний уряд (його члени будуть напрацьовувати свої пропозиції щодо роботи офіційного Кабміну). Ще один із законопроектів значно розширить права спікера ВР. Він отримає право підписувати закони замість президента, якщо останній не підписав його впродовж 15 днів після отримання або не повернув його в Раду із зауваженнями. Нарешті, любителів голосувати карткою іншого нардепа пропонують саджати у в'язницю на термін до семи років з позбавленням права обіймати певні посади до п'яти років.

Професіоналізм, спам і комітети

"Нам потрібно спочатку дорости до підвищення професійного рівня парламентаріїв, а потім вже дискутувати про якісь технічні зміни роботи ВР, – вважає політолог Євген Магда. – Так, була красива презентація в 2016 році в Брюсселі, але я не бачу в нинішньому скликанні перспективи реформування парламенту. Про що можна говорити, якщо у нас кожного пленарного тижня в один з днів депутатів розпускають передчасно, тому що не вдалося зібрати кворум".

А політексперт МЦПД Ігор Петренко наполягає, що зараз в першу чергу необхідно боротися із законодавчим спамом.

"У дорожній карті пропонується обмежити двадцятьма кількість законопроектів, які виносяться на один пленарний тиждень. На сьогоднішній день на розгляд виноситься близько ста документів, з яких приймається 8-12, – пояснює Петренко. – Крім того, нам варто збільшити повноваження комітетів. Якщо подивитися на США, то там комітети – дуже важлива структура, яка може в будь-який момент викликати на своє засідання будь-якого керівника, аж до міністра".

Рада: фінбюро та олія

Реклама

Вчора на погоджувальній раді спікер ВР Андрій Парубій розповів, чим на цьому сесійному тижні займатимуться нардепи.

"У перший пленарний день пропонується розглянути блок питань ядерної політики і безпеки. Це п'ять питань і вони досить прості. Другий блок – питання екологічної політики", – зазначив Парубій.

Спікер також додав, що на четвер заплановано розгляд питань аграрної політики та інтелектуальної власності.

Заступник голови фракції БПП Сергій Березенко нагадав, що парламент повинен вже сьогодні розглянути питання створення Нацбюро фінансової безпеки. Раніше цей законопроект президент України визнав невідкладним. Передбачається, що бюро замінить податкову міліцію і, за словами голови Мінфіну Олександра Данилюка, в першу чергу зосередиться на розкритті схем ухилення від податків. Крім того, нардепи вважають, що на цьому тижні необхідно вирішити кадрові проблеми – призначити суддів Конституційного суду, членів ЦВК та аудитора НАБУ від парламенту. Розгляд цих питань заплановано на четвер.

У свою чергу деякі депутати наполягають, щоб на цьому тижні розглянули законопроект про заборону використання пальмового масла в продуктах харчування. Ця норма передбачає штраф для виробників, які використовують пальмову олію, до 1700 грн.

Опозиційні парламентарії нагадали, що, згідно з регламентом 1 квітня мала бути подана бюджетна резолюція на 2019 рік. Нагадаємо, в цьому документі прописані цифри, на основі яких буде формуватися держбюджет на наступний рік.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти