Саміт Україна-ЄС: чому Європа не поспішає скасовувати візи для українців

23 листопада 2016 12:03

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Швидше за все, suspension mechanism і безвізовий режим будуть остаточно проголосовані на пленарному тижні з 16 по 19 січня наступного року, вважає джерело

Дату введення безвізового режиму на завтрашньому саміті Україна-ЄС в Брюсселі не озвучать, офіційно заявили українська та європейська влада. Брюссель не встигає узгодити і прийняти механізм припинення безвізового режиму з третіми країнами – так званий suspension mechanism, який Комітет постійних представників ЄС (COREPER) 17 листопада "прив'язав" до запуску безвізу для України і Грузії. За оптимістичними прогнозами, безвіз і "механізм припинення" можуть проголосувати на пленарному тижні в Європарламенті (ЄП) з 12 по 15 грудня. Але джерела "Сегодня.ua" в ЄП називають такі прогнози оптимістичними. За їхньою оцінкою, знаючи європейську бюрократію, очікувати узгодження suspension mechanism варто не раніше кінця грудня. Проголосувати питання ЄП і Рада ЄС в прив'язці до безвізу для України і Грузії можуть в середині січня. Тобто планувати подорожі до Європи без віз українці можуть не раніше весни 2017 року.

Реклама

"Цього четверга я вирушаю до Брюсселя на саміт Україна-ЄС. Наша країна виконала всі 144 пункти плану дій щодо візової лібералізації, ніж довела всьому світу здатність проводити євроорієнтованих реформи будь-якого рівня складності. Підкреслюю, що насамперед ці реформи необхідні нам. І не тільки для отримання безвізового режиму, а для зміни країни і перетворення її на європейську державу", – заявив у понеділок Петро Порошенко з нагоди Дня Гідності та Свободи.

У суботу, 19 листопада, на Facebook-сторінці Місії України в ЄС з'явилася офіційна програма 18-го саміту, де ЄС представлятимуть президент Ради ЄС Дональд Туск і президент Єврокомісії (ЄК) Жан-Клод Юнкер, а Україну – президент Петро Порошенко.

"Лідери обговорять відносини Україна-ЄС, в тому числі: лібералізацію візового режиму, виконання Мінських угод, програми реформ і антикорупційних заходів в Україні", – йдеться в повідомленні.

Спочатку саміт Україна-ЄС повинен був пройти ще в травні. Але через гостру проблему з мігрантами, референдуми в Голландії і в Британії його перенесли на осінь. Проведення таких щорічних самітів прописано в Угоді про асоціацію і спочатку сторони домовлялися, що 24 листопада в Брюсселі українцям озвучать дату запуску безвізового режиму. Але офіційний Брюссель не поспішає відкривати свої кордони не тільки для України, а й для Грузії. Через гостру міграційну кризу Брюссель хоче убезпечити себе від навали мігрантів і терористичних загроз, розробляючи так званий suspension mechanism – механізм припинення безвізового режиму з третіми країнами. Відповідний закон підготували ще навесні, але досі не ухвалили через політичну боротьбу Європарламенту і Ради ЄС за право застосування suspension mechanism. І хоч в четвер 17 листопада Комітет постійних представників COREPER прийняв рішення про запуск безвізового режиму для України та Грузії одночасно зі стартом роботи suspension mechanism, конкретних дат ніхто не озвучує.

Реклама

"Сьогодні ніхто не дає дати, відповідно і я не дам, – каже "Сегодня.ua" науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко. – Неузгодженим залишилося тільки одне питання, але серйозне. Це питання – чиє слово вирішальне. Тобто, хто головний? Чи Рада ЄС, чи Європарламент в питанні застосування suspension mechanism. І зараз відбувається позиційна боротьба між цими двома органами, які, принаймні, станом на минулий тиждень і навіть на початок цього тижня, не хочуть поступитися. Консультації відбуваються на експертному рівні. Але питання політичне, а не експертне. Тому потрібно, щоб одна зі сторін поступилася. Тільки коли це станеться, можна говорити про остаточне затвердження suspension mechanism і безвізового режиму. Проблема в тому, що жодних тимчасових рамок для цих переговорів регламенти не встановлюють. Тому теоретично такі дискусії можуть тривати ще довгий час. Хоча за оціночними прогнозами все-таки до кінця року це питання повинні вирішити. Але гарантій немає, тому ми не можемо назвати точну дату введення безвізового режиму для України та Грузії".

"Неузгодженим залишилося тільки одне питання, але серйозне. Це питання – чиє слово вирішальне. Тобто, хто головний? Чи Рада ЄС, чи Європарламент в питанні застосування suspension mechanism. І зараз відбувається позиційна боротьба між цими двома органами, які, принаймні, станом на минулий тиждень і навіть на початок цього тижня, не хочуть поступитися"

За словами заступника голови комітету ВР у закордонних справах Володимира Ар'єва, було б чесно, якби ЄС озвучив Україні тимчасові рамки, тому що деякі питання в ЄС можуть обговорюватися дуже довго. "Але, знову-таки, розуміючи, що ситуація змінилася через міграційну кризу, яка призвела, в тому числі, і до BREXIT, і створює певні інші політичні загрози всередині ЄС, ситуація від того моменту, як нам обіцяли безвізовий режим до кінця року, змінилася. Як і Грузію, ЄС нас прив'язав до suspension mechanism. Але якщо ви нас прив'язуєте до цього питання, прив'яжіть нас і до певної дати. І максимально вже поставте з запасом, але щоб знали, що не пізніше такого-то числа ми отримаємо остаточне рішення. В даному випадку таке зверхнє ставлення неприємно і стає підставою знижувати рівень довіри", – сказав "Сегодня.ua" заступник голови комітету ВР у закордонних справах Володимир Ар'єв.

"Ситуація змінилася через міграційну кризу, яка призвела, в тому числі, і до BREXIT, і створює певні інші політичні загрози всередині ЄС"

Все-таки, за словами Олександра Сушка, ключовим моментом в цьому питанні стало рішення Комітету постійних представників COREPER 17 листопада. Тобто політичних перешкод на шляху до безвізового режиму немає (хоча раніше Франція і Бельгія блокували рішення щодо скасування віз для України на рівні комітетів ЄП та Ради ЄС). Але і сподіватися не варто. Адже, по суті, Комітет постійних представників лише дав старт міжінституційним консультаціям між ЄК, ЄП та Радою ЄС, прив'язавши надання безвізу для Грузії і України до початку роботи suspension mechanism.

За словами джерел "Сегодня.ua" в Європарламенті, міжінституційні консультації між ЄК, ЄП та Радою ЄС з suspension mechanism, швидше за все, закінчаться вже цього тижня. Далі, за процедурою, питання має бути проголосоване на Комітеті ЄП з громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ (LIBE). "Така ж процедура паралельного голосування передбачена і в Раді ЄС. Після цього знову повинні початися тристоронні міжінституційні консультації між ЄК, ЄП та Радою ЄС. А це може розтягнутися не на один раунд переговорів. Тільки потім питання може бути винесено на голосування в Європарламенті та Раді, що, ймовірно, не відбудеться в грудні. Швидше за все, suspension mechanism і безвізовий режим будуть остаточно проголосовані на пленарному тижні з 16 по 19 січня наступного року", – вважає джерело "Сегодня.ua" в Європарламенті.

"Швидше за все, suspension mechanism і безвізовий режим будуть остаточно проголосовані на пленарному тижні з 16 по 19 січня наступного року"

У бесіді з "Сегодня.ua" депутат Європарламенту від Естонії Кая Каллас допустила, що є теоретична можливість, що ЄП погодить suspension mechanism і безвіз для України і Грузії в грудні. "Рішення COREPER – позитивний крок, який дозволяє трьом інституціям (ЕП, ЕК та Раді ЄС. – Авт.) перейти до наступного етапу переговорів. Важливо йти далі в переговорному процесі без затримок. Однак ми повинні мати на увазі, що Рада ЄС умовно схвалив suspension mechanism. Є теоретична можливість, що ЄП проголосує це питання в грудні, але все залежить від того, як швидко ми дійдемо згоди щодо suspension mechanism", – вважає Кая Каллас.

"Ми повинні мати на увазі, що Рада ЄС умовно схвалив suspension mechanism. Є теоретична можливість, що ЄП проголосує це питання в грудні, але все залежить від того, як швидко ми дійдемо згоди щодо suspension mechanism"

Реклама

Додатковий блок питань саміту:

санкції і ратифікація Угоди про асоціацію

Також на саміті Україна-ЄС в Брюсселі обговорять проблему ратифікації Угоди про асоціацію Голландією. На консультативному референдумі 6 квітня 2016 року в Нідерландах проти Асоціації з Україною проголосував 61% учасників референдуму, за – понад 38% (явка становила 32,28%).

Як уже писав "Сегодня.ua", зараз між парламентами і урядами України і Голландії тривають консультації про розробку доповнення-роз'яснення до Угоди, де можуть прописати, що Україна не претендує на членство в ЄС, українці не претендують на доступ до європейського трудового ринку, а також на фінансову і військову допомогу. На прийнятті такого доповнення-роз'яснення до Угоди наполягає голландський прем'єр Марк Рютте, щоб заручитися підтримкою опозиційного електорату напередодні парламентських виборів в Голландії (пройдуть в березні 2017 року).

Джерела "Сегодня.ua" в українських дипколах розповіли, що такі консультації між урядами і парламентами України і Нідерландів повинні завершитися до саміту лідерів країн ЄС 15-16 грудня. "Наша принципова позиція – ми проти відкликання підпису Голландії під Угодою про Асоціацію, як і проти внесення змін до тексту Угоди. Так, можливо буде розроблено якесь доповнення до Угоди, про який раніше заявлялося (це "Сегодня.ua " підтверджувала голова комітету ВР у закордонних справах Ганна Гопко. – Авт.) ", – сказали" Сегодня.ua "джерела в українських дипколах.

Реклама

Обговорять на завтрашньому саміті в Брюсселі і продовження економічних санкцій проти Росії з січня ще на півроку. Офіційне рішення щодо санкцій лідери ЄС озвучать на саміті 15-16 грудня. В продовженні санкцій до літа 2017 роки ніхто на Заході не сумнівається, бо рішення, за інформацією європейських ЗМІ, прийнято до інавгурації Дональда Трампа. А ось після січня питання антиросійських санкцій багато в чому залежатиме від позиції нового господаря Білого дому.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти