"Найголовніше завдання – закінчити війну": ексклюзивне інтерв'ю з Володимиром Зеленським

22 серпня 2020, 20:14

Сергій Мартинець Сергій Мартинець

Глава держави поділився планами на майбутнє

Напередодні святкування 29-ї річниці незалежності України президент Володимир Зеленський в ексклюзивному інтерв'ю телеканалу "Україна 24" відповів на найважливіші та актуальні для всіх українців питання. Глава держави говорив про успіхи і виклики для країни та її влади.

Реклама

Гарант Конституції розповів про те, як у переговори по Донбасу вселили нове життя. Він також пояснив, чому не варто побоюватися підвищення мінімальної зарплати, через що деякі політики і експерти вже прогнозують економічний колапс. Президент також пояснив, як ми разом можемо перемогти коронавірус.

- З вами спілкуємося напередодні Дня Незалежності. За цей рік які були злети, які були падіння? Які були виклики і перемоги?

- Ми захищаємо Україну, наш суверенітет, наших людей. Люди – головне, тому ми, дійсно, щодня боремося з викликами. Головний виклик для нашої країни – це війна на сході України, ми це розуміємо. Втрачаємо людей, найкращих, героїв, молодих, яким по 20-30 років. Найголовніше те, що вони побачили майбутнє. Вони дивляться тільки в майбутнє своєї країни, яке захищають.

Нещодавно приїхав з Донбасу, ми там були в черговий раз. Хоча, скажу вам відверто, не можу навіть говорити "черговий", бо щоразу, все по-іншому. Це складно, незважаючи на те, що ми, чоловіки, повинні бути мужніми завжди, тому що ти бачиш цих гігантів душі й серця, героїчних людей, які захищають всіх нас щодня.

Реклама

Ти бачиш, які люди твого покоління – щирі, сильні. Війна на сході – великий виклик для нашої країни. Це найголовніше завдання для мене як президента, для моєї команди. Потрібно припинити війну, закінчити її, повернути всі території, повернути людей додому в сім'ї.

- Рік був складний ...

- Був складний, насичений. Один хлопець з Дніпропетровщини каже мені: "Я тишу не чув давно. Взагалі я її ніколи не чув". Сьогодні, принаймні, вже місяць як утримується, з плюсами і мінусами, але утримується, режим тиші – він зберігається. Бойових втрат, бойових поранень, бойових летальних випадків протягом місяця немає – я дуже цим пишаюся. Тримаю кулаки. Ми отримуємо зведення протягом доби 3-4 рази. Дивлюся – немає військових втрат, і радію, і вірю, що це дуже серйозний крок вперед.

Про перемоги самому мені, напевно, говорити складно. Але, програма "Велике будівництво" дійсно запрацювала. У кожній області будуються дороги, і це правда, в 10 разів більше, ніж за будь-який рік протягом останніх 6-10 років. Будуються, є результати. З'являються школи, садки, спортивні майданчики. Це правда. Завдяки "великому будівництву" цього року з'являється 130-190 тисяч нових робочих місць. На жаль, через COVID-19 в Україні помітною стала втрата значного трудового потенціалу, скорочення робочих місць. Бачите, не все залежить від нас. З іншого боку, коронавірус показав, що ми можемо відродити медицину і це наше завдання. Показав, що у нас є дуже професійні, талановиті медики. І там, де ми можемо, ми їх підтримуємо і фінансово, і технічно. Загалом, треба довести до кінця медичну реформу, щоб у нас були не тільки професіонали, але і умови на рівні цих професіоналів.

- Повертаючись до теми Донбасу, як ви вважаєте чим можуть, і чи можуть, бути корисні Леонід Кравчук і Вітольд Фокін для Тристоронньої контактної групи?

Реклама

- По-перше, я хочу відразу подякувати Леоніду Даниловичу Кучмі. Він справді не втратив час, а витратив дуже багато свого серця для мінських переговорів щодо війни. Це не просто слова. Якщо зустрічі тривають 11, 12, 13, 14 годин – це не просто виснажує. Я бував на таких зустрічах і в "нормандському форматі" – це дуже складно. Від твого слова залежить результат цієї зустрічі, і потім результат для країни. Нехай ця зустріч – маленький крок, але все ж ми рухаємося вперед. Кучма працював професійно, дипломатично, і я йому хочу подякувати.

Щодо Кравчука і Фокіна, це професійні, потужні українські дипломати з чіткою проукраїнською позицією, патріотичною та збалансованою, що дуже важливо. Леонід Макарович – один з найкращих дипломатів української сучасності, я це знаю. Я не просто впевнений, я це бачив. Він дуже енергійна людина. Я зараз бачу, як він піднімає "Мінськ" і ми про деякі речі вже домовилися. Так, йому допомагають і пан Фокін, і пан Рєзніков, і багато робить Андрій Єрмак. Така потужна команда. І Руслан Демченко ... Там багато людей. Кравчук – це обличчя нашої сьогоднішньої групи, обличчя української дипломатії. Кращого у нас немає, я так вважаю.

Щодо пана Фокіна, він теж на своєму місці, тому що тій стороні важливо бачити людину, яка теж з Донбасу – проукраїнського, українського Донбасу. Мені здається, це правильний дипломатичний баланс, який сьогодні представляє Україну в Тристоронній контактній групі. Ми не просто змінили керівництво. Насправді режиму тиші дотримуються щодня, домовилися про 20 ділянок розмінування – це великий крок вперед. Домовилися про точки розведення, про обмін полоненими. Зараз прийдемо до виконання всього цього вже у технічному ключі. Домовилися про зустріч радників у "нормандському форматі": на кінець серпня, 28 числа. Потім, я вважаю, повинна ще бути зустріч міністрів закордонних справ "четвірки" і потім зустріч лідерів.

- Що взагалі буде з "мінським форматом". Може, буде змінено місце? Казахстан, наприклад, пропонував Астану.

- Ми вдячні кожній країні, яка пропонує майданчик для цих важливих переговорів, але зараз всі переговори у форматі "Мінська", відбуваються у відео-форматі через "ковід". Тому, я вважаю, що від майданчика або від міста, або місця формат зовсім не залежить. Залежить тільки від людей, які залучені до ТКГ. Занадто рано говорити про зміну міста, і мені здається, це неправильно, особливо зараз, це робити. Мінськ був запропонований, затверджений, і там ці переговори тривають. Я не бачу сенсу щось змінювати. Я вдячний Казахстану. І багатьом іншим країнам: і Азербайджан нам пропонував майданчик, і європейські країни. Але зараз це не пріоритетне питання.

Реклама

- Яка взагалі позиція нашої держави щодо ситуації в Білорусі, протестів, з огляду на останні заяви, рішення, дії влади цієї країни. Чи вплине це якось на наші відносини?

- Дуже б не хотілося, щоб загалом щось вплинуло на дружні відносини між дійсно схожими братніми народами – українцями і білорусами. У нас дуже хороші відносини, спільні сім'ї. Я, до речі, про це колись говорив. У компанії, якою я керував 20 років, більша частина талановитих художників, талановитих людей з Білорусі. Я знаю багато людей і в кінематографі, і в IT-бізнесі, і спільні підприємства є україно-білоруські, які знаходяться і в Мінську, так і в Києві та Харкові, у Львові, Дніпрі. Я не хотів би, щоб щось заважало стосункам між людьми. Найголовніше – це відносини між народами.

В тренді
"Росію чекають серйозні наслідки": низка країн ПАРЄ виступила з жорсткою заявою

Це глибше, важливіше, ніж відносини між владою. Тому що все тимчасово в нашому житті, я маю на увазі владу. Щодо кровопролиття ... В жодному разі, ми відразу відреагували, як би там не було, щоб там не відбувалося. Влада і суспільство повинні знайти формат діалогу, байдуже якого, але не кийками, вибачте. Знайти спокійний формат діалогу і вийти з цього складного становища, яке є в Білорусі.

- Яка зараз ситуація з "великим будівництвом", про яке ви вже говорили, у плані доріг? Дуже багато в соцмережах хвалять, і дуже багато компліментів, бо постійно щось, десь, ремонтується на якійсь ділянці. Хоча буває і перепадає владі, мовляв, не там лагодять, не те роблять. Що зараз з програмою?

- Це не якась складна економічна реформа, результат якої ми з вами побачимо через 5 або 10 років. Інфраструктуру бачиш очима, відчуваєш, коли їдеш по дорозі. Що б не говорили в соцмережах, вдячний тим, хто підтримує. Вдячний навіть тим, хто бачить, як на якихось дільницях, щось не так робиться. Це теж хороший приклад, тому що, коли суспільство перевіряє – це не погано. Менше ніж за рік ми побудуємо 5 000 кілометрів доріг, а наступного року – у півтора рази більше.

Нам розписали реформу інфраструктури на 20-30 років – у нас стільки часу немає. Я впевнений, що вже протягом моєї каденції люди побачать, що всі головні маршрути ми побудуємо. Всі! Така амбітна мета.

Але я хочу, щоб всі зрозуміли, дороги – це не камінь спотикання. Після доріг буде інше питання: "Окей, дороги. Де мости?" Після мостів буде третє питання: "мости провели, дороги з мостами вони провели куди?" До замків, музеїв, історичної спадщини. Все це частини програми "Велике будівництво". Уже наступного року ми почнемо будувати багато мостів, просто багато. Ми і зараз будуємо. Сьогодні техніку вигнали в Херсонській області до мосту, який не хотіли будувати з 85-го року. Ми збираємося побудувати в Україні десятки тисяч мостів та потім вже туристичні магніти, до яких ці дороги повинні вести. Це окрема наша програма. Вона теж буде, але наступного року. Є окрема програма українських замків, це все буде на західній Україні: історична спадщина, музеї. Все це – велика програма.

- Друга хвиля коронавірусу, яка вже у декількох країнах. Україна готова до нового випробування?

- Ми зараз в цьому напрямку дійсно дуже сильні у плані технічної підготовки, забезпечення ліжками, обладнанням, необхідною кількістю тестів, фахівцями. Щодо кількості ліжок, я боюся про це говорити, але у нас в деяких областях вже зараз заповнені більше 50% ліжкомісць. Це дуже небезпечно. Щодо техніки, то там, десь, на 6-15% – загалом, все є. У цьому напрямку ми дійсно непогано підготовлені. Але, ані кількість ліжок, ані кількість фахівців не зможуть витримати другої або третьої хвилі, якщо вона буде дуже потужна.

Тут питання тільки до наших людей. Все інше роблять фахівці, МОЗ та уряд. Якщо вони все ж зрозуміють, що COVID-19 – це не грип, це складна ситуація, вакцини ще немає. Ця історія, що всі країни домовляються одна з одною про те, що ми будемо першими в черзі, і ось, з дня на день з'явиться вакцина – все це чутки. Дійсно, ми знаємо кілька країн, у яких майже готова вакцина, але все одно ніхто не знає чітких строків, коли буде та, чи інша вакцина передана в країну, коли буде налагоджене виробництво.

Для цього та чи інша країна повинна точно сказати: ось вакцина, вона точно допоможе людині, і ось ми вам її передамо. Повірте, Міністерство закордонних справ, і Міністерство охорони здоров'я – всі говорять, що ми записані в усі черги. Але все це, тим не менш, при всій повазі до наших різних країн-партнерів, все це поки що слова, розробки, обіцянки.

Я розумію, як всі втомилися, у мене в родині ми всі втомлені. Всі втомилися ходити в масках, я розумію. Ну, треба, хоча б трохи, серйозніше до цього ставитися. Відстань, маска. Може на вулиці, там, де ти йдеш, поруч з тобою нікого немає, це і не страшно, якщо ти там зняв маску, ми розуміємо. Але це приклад. Ти знімаєш, і це приклад для когось, інша людина йде і каже: він без маски, і я буду без маски. Коли люди збираються, я розумію, таке в житті буває раз – весілля, день народження – я все це розумію, але треба бути дуже обережними. Якщо не витримають наші медики, буде те, що було в Італії. Більшість європейських країн – Італія, Англія, прибалтійські країни – вони всі нас вітали, коли ми збили першу хвилю.

У нас в Україні першої хвилі реально не було. Зараз вона настала, і зараз ми зростаємо. Першу хвилю ми просто збили, в Україні її не було, тоді, коли вона була в Європі. Це пов'язано з тим, що ми брали людей додому, ми не блокували, ми їх повертали додому. Люди! Допоможіть медикам. Будьте розумні. Легко, на ногах легко, крім дітей, ніхто нічого не переносить. Все це маячня. Є поодинокі випадки, є люди, які навіть не знають, що у них був "ковід". Є такі люди, з міцним імунітетом, природно, дуже міцні, їх не так багато. Будьте обережні, прошу.

- Як буде відбуватися заплановане збільшення мінімальної заробітної плати до 6 500 гривень. Чи витримає бюджет?

- Обов'язково витримає. Я вважаю, що це дуже важливо. Це не просто обіцянки. Мінімальна заробітна плата – до неї прив'язані будуть заробітні плати в нашій країні. 5 000 це перше збільшення, ми точно знаємо, що ми можемо збільшити до 6 500. Небезпечно це робити в короткі терміни. Це дійсно дуже небезпечно.

По-перше, в бюджеті немає грошей – це небезпечно з точки зору якихось інфляційних процесів. Але ми впевнені, уряд упевнений, Національний банк упевнений, це спільна позиція: 6 000 гривень ми збираємося встановити на початку 2021 року, 5 000 – зараз, з 1 вересня, і потім в середині 2021 року 6 500. Ну, у всякому разі це наші обіцянки і не тільки. Розрахунки. Я впевнений, що крім того, що людям буде легше, нічого не буде. Всі лякають, що бізнес піде в "тінь". Знаєте, ну так теж не можна говорити – "Бізнес піде в тінь, бізнес не хоче платити, бізнес не хоче платити податки ...". Є бізнесмени, які розуміють, що треба платити податки. Звідки вона тоді буде з'являлися, ця "соціалка"? Вона ж з неба не падає. Це збільшення, це правильне ставлення до людей. Вони не можуть. Це ж живі люди, вони не можуть відчувати себе, вибачте, ну зовсім жебраками. Рішення правильне, я радий, що ми до цього прийшли. Це ж комплексне рішення. До цього питання і зменшення навантаження на кредити, зменшення відсотка по кредитах, і зменшення відсотків за іпотекою. 10% іпотеки для всіх людей в Україні повинно бути. Це комплексне економічне рішення на підтримку українців, особливо зараз, під час "ковіда", коли грошей немає. У такий вже, розумієте, складний час живемо.

- Вже наступного року Україна буде відзначати тридцятиріччя незалежності. Як ви вважаєте, які для влади і для суспільства основні завдання на цей період, на цей рік?

- Зберегти незалежність. Закінчити війну. Почати рости економічно. Рости геополітично, в напрямку збільшення впливу, щоб стати все ж світовим гравцем. І це дуже важливо. Зробити серйозний День незалежності, потужне святкування, у всіх містах країни. Все ж 30-річчя незалежності. Головне свято, думаю, для кожного. Ну, ще народження дитини. Згоден. Але все ж, народження України – це найголовніше свято. Завдання – щоб люди 24 серпня, на День Незалежності були щасливі. Ми повинні зробити зі свого боку все, щоб люди відчували підтримку держави – ми обов'язково зробимо. Ну, точно будемо старатися. Так зробити День Незалежності, щоб така подія запам'яталася всім і увійшла в історію незалежності України.

Інтерв'ю з президентом України Володимиром Зеленським

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти