З новим ЦВК: перезавантаження Комісії вже вимагають в Європарламенті

19 травня 2018, 14:29

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

В жодному разі не можна допустити ситуацію, коли сьогоднішні члени Комісії будуть звільнені, а нових не призначать

Питання перезавантаження Центральної виборчої комісії Верховна Рада знову відклала. На цей раз, на місяць – до кінця червня. Але, по правді кажучи, у народних депутатів немає впевненості, що і до літніх канікул під куполом вдасться зібрати 226 голосів за звільнення нинішнього складу та призначення нових членів ЦВК. За словами лідерів пропрезидентської фракції, частина депутатів блокує питання, побоюючись дострокових виборів. Інші просто виторговують для своїх округів хоч якісь преференції. Ну а Європарламент нещодавно включив питання перезавантаження ЦВК в список умов для отримання Україною нової макрофінансової допомоги ЄС. Причому, із застереженням: у новому складі Центрвиборчкому повинні бути представники всіх парламентських фракцій.

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій каже, що питання поновлення Центрвиборчкому буде вирішене до 1 липня. Хоча на Погоджувальній раді в понеділок обіцяв, що в четвер 17 травня депутати, нарешті, повинні були перейти до розгляду кадрових перестановок в ЦВК. Адже, за словами Парубія, це питання займає значний проміжок часу: спочатку Рада повинна формально звільнити старий склад Центрвиборчкому, а потім вже призначати нових членів, кожен з яких виноситься на голосування окремо, а не пакетом.

Але вже в середу після наради з главами та представниками депутатських фракцій і груп Андрій Парубій заявив: "Під час наради більшість представників підтримали позицію, щоб з кадрових питань, зокрема по ЦВК, продовжити політичні консультації".

У статті
"Спроба №2: коли Рада оновить ЦВК і хто замінить одіозного Охендовського"сайт"Сегодня"вжеписав,що 5 лютого2018ПетроПорошенкозареєструваввРадідруге поданнянапризначення13-тиновихчленівЦВК. Перше президент подававвчервні2016- го,протедо списку непотрапилибагато кандидатів,якихфракціїза закономпропонувалипрезиденту,авінформальномавпростовнестиїхдо парламентунаголосування.

Реклама

У міру наближення чергових президентських і парламентських виборів в наступному році питання кадрового оновлення Центральної виборчої комісії стає більш актуальним. Ще 1 червня 2014 року минув термін повноважень 12 з 15 членів ЦВК, а 3 лютого 2017 року – і 13-го члена Комісії. Саме цей склад ЦВК "приймав" скандальні президентські вибори в 2010 році, саме його члени пам'ятають конституційний переворот, який затіяв Віктор Янукович, а вже після Революції Гідності – результати скандальних виборів на 205 окрузі в Чернігові, який в мережі називали "боротьбою грошей проти гречки".

У БПП, за словами Андрія Парубія, наполягають, щоб кадрове перезавантаження ЦВК, нарешті, винесли на розгляд, проте інші фракції виступають за продовження політичних консультацій. Вся справа в тому, що спочатку в другому президентському поданні на членів Центральної виборчої комісії було 13 нових прізвищ, як і належить за законом. Але в останній момент у фракції "Батьківщина" заявили, що не проголосують за кадрове перезавантаження Комісії, оскільки в списку немає їхнього кандидата. Після особистої напівтаємної зустрічі Петра Порошенка з Юлією Тимошенко в лютому, список поповнило прізвище Андрія Євстигнєєва.

Таким чином, зараз в списку 14 осіб: Алла Басалаєва ( "Відродження"), Наталя Бернацька (НФ) Михайло Вербенський (БПП), Андрій Євстігнєєв ( "Батьківщина"), Ірина Єфремова (НФ), Ольга Желтова (БПП), Олег Конопольський (БПП), Світлана Кущова (БПП), Ольга Лотюк (БПП), Віталій Плукар (БПП), Євген Радченко ( "Самопоміч"), Тетяна Сліпачук ( "Воля народу"), Леонтій Шипілов (НФ), Тетяна Юзькова ( "Радикали ").

Після цього у фракціях почався розбрід і хитання. Зрозуміло, що тепер "Батьківщина" дасть голоси за свого члена до нового складу Центрвиборчкому, але не проголосує за кандидата від іншої фракції. Як і депутати інших політсил: не можна призначити на вакантні 13 місць в ЦВК 14 осіб, хтось під час голосування у Верховній Раді повинен "вилетіти". На думку голови фракції БПП Артура Герасимова, це штучні перепони і депутати, таким чином, намагаються просто заговорити питання. "На жаль, представники інших фракцій висловили думку, що потрібні додаткові консультації. Але з приводу чого, наприклад, ми у фракції не розуміємо. Нам що, ще раз відкликати і ще раз вносити (подання на членів ЦВК, в якому було б вже не 14 нових прізвищ, а 13-ть – Авт.), щоб потім знайшлося ще 10 причин для того, щоб не голосувати? Я щиро вважаю, що це питання має бути вирішене якомога швидше ", - обурюється Герасимов.

А ось заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко вважає, що велика частина депутатів навмисне затягують процес оновлення ЦВК. "Парубій збирав фракції і, на жаль, немає голосів за призначення нових членів ЦВК. На жаль, є група колег, які говорять різні речі. А, насправді за їх словами стоїть те, що вони бояться, що зміна складу ЦВК – це крок до дострокових парламентських виборів, тому хочуть затягнути призначення нових членів ЦВК на кінець червня, коли дедлайн по відсутності коаліції вже не дає привід президенту розпустити парламент. За рік до парламентських виборів вже не можна розпускати парламент", - вважає нардеп.

Але є ще одна не менш цікава деталь. У середу 16 травня комітет Європарламенту із закордонних справ, голосуючи за
надання Україні нового пакета макрофінансової допомоги на 1 млрд євро, додав до списку вимог для отримання цих грошей питання перезавантаження ЦВК. "Комітет у закордонних справах Європарламенту проголосував за надання макрофінансової допомоги для України, але додав поправку, згідно з якою "склад Центральної виборчої комісії України повинен відображати політичний баланс, представляти всі політичні сили, особливо ті, які представлені в Раді", – написав у своєму Twitter журналіст "Радіо Свобода" Рікард Йозвяк.

Зі спискудо нового складуКомісіївидно,щонемаєкандидатавід"Опозиційногоблоку".ЩевлистопадіминулогорокуГромадянська мережа"ОПОРА"повідомляла,щовідОпозиційногоблокуподавалиодіозногоМихайлаОхендовського,чиє прізвищефігуруєв"амбарній"книзіПартіїрегіонів.Алепідхідпрезидентабувтакий:вновомускладіЦВКповиннібутинові обличчя,ніяких"старих".З цієїжпричиниНФі"Батьківщині"довелосявідмовитисявідсвоїхнинішніхзаступниківголови КомісіїАндріяМагеритаЖанниУсенко-Чорної.

"Парламент обязан завершить процесс перезагрузки ЦИКа в как можно более сжатые сроки. Но вы же знаете, что "Оппозиционный блок" не получил представительства среди кандидатов, поданных президентом и зарегистрированных в феврале 2018 года. Есть много вариантов развития событий. Есть еще два члена Комиссии, срок полномочий которых заканчивается в 2021 году. И, по крайней мере, одна из них может получить гарантии, что в первую очередь она пополнит вакантные места через три года", – сказала сайту "Сегодня" координатор Гражданской сети "ОПОРА" Ольга Айвазовская.

Йдетьсяпро КатеринуБерезюктаОлегаДіденка,яківквітні2014гозайшливЦВКза квотою"Свободи"і"УДАРу".Але,якправильнозауважуєАндрійМагера,в жодному разіне можнадопуститиситуацію,колисьогоднішнічлениКомісіїбудутьзвільнені,ановихне призначать.

"И мы получим ситуацию, когда у нас вообще не будет никакого состава ЦИКа, ни хорошего, ни плохого. И в определенное время "Х", когда нужно будет проводить выборы, а президент и парламент все еще не смогут договориться относительно кандидатур", – сказал сайту "Сегодня" Андрей Магера.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти