"З 90-х такого не було": як на Росію вплинули політика Путіна і обвал цін на нафту

30 грудня 2015, 13:20

Олександр Литвин

Курс рубля побив антирекорди, РФ втратила 3,8% ВВП, а споживчий попит впав на 11%

Російська Федерація, як говориться в доповіді Світового банку, за результатами 2015 і 2016-го років втратить близько 4% ВВП. Вперше за багато років економіка Росії не показує зростання і продовжує стрімке падіння. Про те, які втрати понесла РФ через економічних санкцій і обвалу цін на нафту, з'ясовував сайт "Сегодня.ua".

Реклама

Ціни на нафту падають разом з курсом рубля

На світовому ринку вперше з 2008-го року вартість бареля нафти впала нижче 37 доларів. Експерти прогнозують, спадний тренд продовжиться – ціни й далі будуть падати. Директор спеціальних проектів НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев відзначає, вже зараз Росія зазнає величезних втрат у зв'язку з падінням вартості нафти.

Завдяки експорту нафти РФ отримує валютні надходження в бюджет, разом з падінням цін, падає також і національна валюта – рубль. Сьогодні курс рубля побив черговий антирекорд і досяг позначки 73,02 рубля за долар.

Мінекономрозвитку РФ прогнозувало, що при $50 за барель долар коштуватиме в середньому 63,3 рубля. У Мінфіні Росії вважають інакше – 58,5 рубля. Крім того, доходи можуть знизитися через падіння обсягів експорту нафти і газу та необхідності нарощувати фінансування Пенсійного фонду.

Реклама

При нафти за $40 бюджет втрачає 1,6 трильйона, дефіцит перевищує 5% ВВП, а в Резервному фонді залишається 200 мільярдів рублів. Мінекономрозвитку чекає, що долар в цьому випадку буде коштувати 72,6 рубля, Мінфін – 65,8 рубля.

Геннадій Рябцев вважає, частка Росії на нафтовому ринку впаде. "Собівартість російської нафти в рази перевершує собівартість нафти з Саудівської Аравії. Але у Росії існують серйозні резерви, які дозволять РФ нормально себе почувати 12-18 місяців. А далі все залежатиме від стану світової економіки і тих кроків, які Росії зробить", – говорить експерт.

"У Росії існують серйозні резерви, які дозволяють РФ нормально себе почувати 12-18 місяців. А далі все залежатиме від стану світової економіки і тих кроків, які Росії зробить", – говорить експерт.

Колишній міністр фінансів Росії Олексій Кудрін також зазначає, різке зниження цін на нафту продовжить тягнути вниз економіку РФ.

"Плюс додалася ще більш серйозна проблема – різке зниження цін на нафту. Якщо ціна залишиться на цьому рівні протягом ще півроку або року, то нас чекає продовження падіння економіки", – каже екс-міністр фінансів Росії.

Віце-прем'єр РФ Аркадій Дворкович вважає, ціна за барель нафти може опуститися до 20-25 доларів. При такій ціні, зазначає Геннадій Рябцев, Росія продаватиме нафту за ціною нижче собівартості.

Реклама

Втрати ВВП 

Міністр економіки РФ Олексій Улюкаєвзазначає, за підсумками року рівень споживчого попиту знизився на 11%. Чиновник заявив: "У нас з 99-го року нічого подібного не було". Три чверті покупців в російських магазинах вибирають покупки, виходячи в першу чергу з ціни. Це випливає з дослідження Sberbank CIB.

Дослідження "Споживчий індекс Іванова" показало, що частка росіян, які перейшли на дешевші товари, досягла рекордних 70%.

"Чутливість до рівня цін досягла абсолютного максимуму в 75%, і покупці прагнуть вибирати більш вигідну пропозицію. Якщо в 2014 році в цих цілях вони відвідували магазини 2,3 торгових мереж, то в цьому році число мереж збільшилася до 2,6", – наголошується в звіті.

"Чутливість до рівня цін досяг абсолютного максимуму в 75%, і покупці прагнуть вибирати більш вигідну пропозицію", – йдеться у звіті.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує скорочення ВВП Росії на 0,6% в 2016 році і на 3,8% в 2015-м, повідомляє "Тасс". Інфляція, як очікується, до кінця 2015 року досягне 12,7%.

Реклама

Як наголошується в доповіді Світового банку по Росії, головні причини, по яких відбувається падіння економіки Росії – низькі ціни на нафту і санкції Заходу через агресію в Україні. Президент США Барак Обама кілька місяців тому заявив, через запроваджені санкцій Російська Федерація втратила більше $150 млрд.

За словами Обами, кожна країна з G7 буде зберігати силу санкцій проти Росії. "Важливо визнати, що російська економіка була значно ослаблена. Рубль і іноземні інвестиції знизилися, інфляція підвищилася. Російський центральний банк втратив більше $150 млрд з резервного фонду", – підкреслив американський лідер, передає УНІАН.

Базовий сценарій Світового банку передбачає наступні показники ВВП в Росії: -3,8% (2015), -0,6% (2016) і 1,5% (2017). Песимістичний сценарій передбачає, що в 2015 році показник ВВП знизиться на 4,3%, в 2016 році – на 2,8%, в 2017 році він вийде на нульовий показник.

"Прогноз економічного зростання залишається несприятливим. Перспективи зростання залежать не тільки від зовнішніх факторів, а й від внутрішніх можливостей з адаптації макроекономіки і бюджету до Ускладнює ситуацію", – йдеться в доповіді.

"РФ ще не пройшла пік проблем в економіці"

Експерти фінансової компанії Bloomberg оцінили роботу президента РФ Володимира Путіна на "двійку". Аналітики впевнені, до економічного падіння в Росії призвела політика президента. Так, глава підрозділу з дослідження ринків в Toronto Dominion Bank Крістіан Маггі заявив, саме зовнішня політика Росії призводить до негативних наслідків для економіки.

"Причиною всіх економічних складнощів Росії є міжнародні санкції, які були введені проти Росії через її політики на Україні. І людина, яка, судячи з усього, диригував цим, заслуговує тільки одиниці", – погоджується з думкою свого колеги старший економіст в Swedbank AB in Вільнюсі Неріджус Мачюліс.

Олексій Кудрін вважає, що РФ ще не пройшла пік проблем в економіці. "Якийсь час тому багато експертів, і я теж, вважали, що ми досягли дна, або, як ще кажуть, пройшли пік кризи. Але сьогодні ми бачимо деякі додаткові погіршення, які вже показує нам листопад", – сказав Кудрін.

Як росіяни змінили своє ставлення до Путіна і проблемам в економіці

Як показало дослідження "Фонду громадської думки" (ФГД), більша частина росіян вважають, що 2015 рік був для Росії гірший +2014-го. Очікування значної частини росіян (38%) від 2015-го не виправдалися, виправдалися вони лише у 17% опитаних, а у 38% їх і зовсім не було.

У листопаді 72% жителів країни вважали, що в Росії спостерігається економічна криза (у серпні прихильників даної точки зору було на 4% менше). Майже в два рази в порівнянні з осінню 2014 року зросло число росіян, які називають головною проблемою стан національної економіки (з 10% до 17% – опитування ВЦВГД).

Крім того, за місяць президент РФ втратив прихильність 5% росіян. Діяльністю Володимира Путіна на посаді президента Росії 85% громадян у листопаді оцінили позитивно.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти