Російська горілка, депутати і археологи: на що поширюються українські санкції проти РФ

28 грудня 2018, 17:02

Азовська криза стала для України стимулом посилити ембарго

28 грудня стало відомо, що Україна вводить санкції не тільки по відношенню до російських політиків і бізнесменів, а й проти археологів, які незаконно здійснювали розкопки в окупованому Криму. Про це повідомив міністр з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб (МінВОТ) Вадим Черниш в Twitter.

Реклама

"Україна застосовує санкції не тільки до політиків або бізнесменів РФ. У списку і археологи, які незаконно проводили розкопки в Криму. Name and shame – ще один принцип: ми говоримо про осіб, які порушують режим анексованих територій і поширюємо негативний імідж серед організацій, які з ними працюють", - написав Черниш.

Давайте згадаємо, як все починалося. Історія запровадження українських санкцій проти Російської Федерації – в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні".

  Ембарго у відповідь на ембарго


Перша хвиля антиросійських санкцій стартувала незабаром після окупації Російською Федерацією Криму і Донбасу: 16 вересня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав указ про введення в дію списку санкцій проти 388 фізичних та 105 юридичних осіб, раніше затвердженого Радою національної безпеки і оборони України.

Економічні санкції торкнулися 29 російських банків, понад 20 російських авіакомпаній, кількох підприємств військово-промислового комплексу і найбільших російських виробників антивірусних програм.

Реклама

А друга хвиля почалася в січні 2016 роки як відповідь на ембарго, яке ввела Російська Федерація на українські продукти. Про те, що продембарго вступає в силу з 1 січня 2016 року, заявив міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв.

"Оскільки Україна приєдналася до санкцій проти Російської Федерації – економічних, фінансових, ми вирішили ввести ... захисні заходи у вигляді продовольчого ембарго. Просто це рішення має відстрочений характер. Воно теж відкладене до 1 січня", – заявив Улюкаєв.

Перелік російських товарів, заборонених до імпорту в Україну, був затверджений Кабінетом міністрів України ще 30 грудня 2015 року. Так що починаючи з 10 січня 2016 ембарго на російські товари і продукти почало діяти. 

До переліку заборонених для ввезення продуктів увійшли м'ясо, чай, кава, кондитерські вироби, спиртні напої і сигарети. Повний перелік товарів, потенційно заборонених до ввезення в Україну, був опублікований на сайті Мінекономрозвитку і включав в себе понад 30 позицій.

Ембарго було введено до 5 серпня 2016 року, але потім його дія була продовжена до кінця 2018 року – причому список заборонених російських товарів був істотно розширен ий. Згідно з постановою, ухваленою 29 серпня, до переліку російських товарів, які потрапили під українське ембарго, увійшли м'ясо, риба, крупи, зерно, хлібобулочні вироби, горілка, пиво, сигарети, кондитерські вироби, корма, низка хімікатів і залізничного обладнання.

Реклама

Наступного разу Україна продовжила заборону на ввезення товарів з Росії 18 грудня 2018 року – до 31 грудня 2019 року. Тоді ж в "чорний список" додали поліетилен і цементні клінкери – проміжний продукт при виробництві цементу. Також було збільшено перелік хімікатів. 

Причому цей список постійно оновлюється. Як повідомила прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ), 27 грудня 2018 року перелік російських товарів, заборонених до ввезення на митну територію України, поповнила наступна продукція: 

  • крохмаль кукурудзяний;
  • глюкозу і сироп глюкози, які не містять фруктозу або містять менше 20% фруктози в сухому стані;
  • глюкозу і сироп глюкози, які містять в сухому стані не менш як 20%, але менше 50% фруктози, крім інвертного цукру;
  • мальтодекстрин і сироп з мальтодекстрину.

  "Азовські санкції"

Новий сплеск санкцій України проти РФ був пов'язаний з Керченською кризою, коли Росія спершу заблокувала прохід українських кораблів через Керченську протоку, а потім атакувала 25 листопада 2018 року силами спецназу і захопила в полон три російських судна разом з екіпажем.

Вже 30 листопада міністр закордонних справ України Павло Клімкін анонсував "кілька пакетів серйозних санкцій" за російську агресію в Керченській протоці. "Підготовлено кілька пакетів санкцій, дуже серйозних санкцій. Я не можу говорити про всі деталі, але насправді те, що вже і зараз є – працює проти Росії", – сказав він в ефірі одного з телеканалів.

Вже наступного дня Клімкін озвучив, що російським судам можуть заборонити заходити в деякі порти України.

Реклама

"Санкції бувають різні. Одна з ідей, про які ми говоримо, – не запускати в деякі порти російські судна, які йдуть з Азова або Чорного моря. Або пускати не всі. І обмежити всі можливі контакти, які в принципі можливі", – сказав міністр.

Також він зазначив, що є багато санкційних ідей проти РФ, і вони не є виключно економічними.

Інший варіант озвучив генеральний прокурор України Юрій Луценко, який заявив, що має намір ввести санкції проти окремих росіян.

"Сьогодні я направлю лист президенту і секретарю РНБО з пропозицією у зв'язку з актом збройної агресії РФ проти кораблів України. Вважаю за необхідне в установленому порядку винести на розгляд РНБО питання щодо застосування до окремих фізичних та юридичних осіб РФ персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів, в тому числі у вигляді блокування активів на території України. На мою думку, це блокування повинно бути терміном до деокупації нашої країни", – сказав Луценко.

В тренді
З'явилося два вакантних місця: ЦВК оголосила ще одні довибори в Раду

За словами генпрокурора, це складне рішення, "його треба серйозно проаналізувати, оскільки в деяких сферах російські юридичні та фізичні особи мають монополію".

"Тим не менш, упевнений, що пора покласти край веденню бізнесу росіян в країні, на яку вони напали без оголошення війни. Це моя і юридична, і політична позиція", – підкреслив Луценко.

Нарешті, президент України Петро Порошенко заявив 4 грудня під час зустрічі з рідними українських моряків, захоплених у полон, що Україна готує новий пакет санкцій проти Росії за напад на українські кораблі в Керченській протоці і захоплення моряків. Нові обмежувальні заходи торкнуться російських компаній.

"Сьогодні ж дано доручення Міністру юстиції, щоб ми завершили підготовку подання до суду (Міжнародний суд ООН. – Ред.) на Росію за цей акт агресії для того, щоб ті, хто віддавав ці накази, були притягнуті до відповідальності", – сказав він. 

Порошенко зазначив, що в більшості країн проти тих, хто брав участь у нападі на українських моряків, хто атакував, хто судив в Криму, будуть введені санкції.

Глава держави повідомив, що зараз обговорюється пакет "азовських санкцій", які будуть стосуватися фізичних осіб, які брали участь в агресії проти українських суден, а також плануються санкції щодо російських морських портів і російських кораблів.

"Щоб не було ніяких сумнівів, що Росія за агресію заплатить високу ціну. Ми нічого на гальмах не спустимо. Зараз працює група юристів, в тому числі й іноземних, які вивчають можливості притягнення Росії до відповідальності. За Керченську протоку треба боротися. Ми ні клаптика української землі не віддамо", – додав президент.

А вже 13 грудня уряд ухвалив рішення винести на розгляд Ради національної безпеки і оборони пропозицію щодо застосування строком на три роки санкцій до юридичних осіб у зв'язку з триваючою збройною агресією Росії. Відповідне розпорядження уряду №970 від 12 грудня 2018 оприлюднено на сайті Кабміну.

"У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, що триває проти України, сприянням і фінансуванням нею терористичної діяльності в Україні, що призвело до порушення територіальної цілісності України, прав і свобод її громадян, тимчасової окупації частини території, численних людських жертв, реальних і потенційних загроз національних інтересів, національної безпеки і суверенітету України ... схвалити і внести на розгляд Ради національної безпеки і оборони України пропозицію щодо застосування терміном на три роки персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до юридичних осіб згідно з додатком (для службового користування)", – йдеться в документі. 

Причому Кабмін не тільки підготував пакет санкцій у відповідь на військову агресію Росії , але також закликав західних партнерів ввести аналогічні санкції.

"Під роздачу" потрапили російські депутати

Тим часом, 26 грудня 2018 року стало відомо, що Україна "відповіла" Росії новими санкціями: РНБО прийняв рішення про додаткові заходи проти країни-агресора. 

"Був введений величезний пакет санкцій проти суб'єктів господарювання Російської Федерації і фізичних осіб, що мають відношення до впровадження російської агресії", – заявив глава парламентського комітету з безпеки і оборони ВР Сергій Пашинський. 

Він додав, що під санкції потрапили особи, причетні до обстрілу українських кораблів в нейтральних водах Керченської протоки, "персон, фальсифікуючих зараз кримінальні справи проти українських моряків", а також депутатів Державної Думи, в тому числі депутатів від політичної партії "Єдина Росія". 

Які саме підприємства потрапили в оновлений список санкцій, Пашинський не повідомив, зазначивши лише, що вони мають відношення до військово-промислового комплексу Росії.

"Після технічного доопрацювання цей список буде опублікований, як це вже було раніше", – уточнив Пашинський.

Деталі уточнив в тому ж день президент Порошенко. За його словами, Рада національної безпеки і оборони України розширить список санкцій депутатами російської Державної Думи з фракцій "Єдина Росія" і "ЛДПР", а також підприємствами-постачальниками Збройних сил Російської Федерації.

"Значна кількість депутатів Державної Думи, в тому числі від фракцій "Єдина Росія", "ЛДПР", також рішенням вводяться в санкційний список", – сказав президент на засіданні Ради національної безпеки і оборони України 26 грудня в Києві. 

Він також повідомив, що в цей список будуть внесені підприємства, які "тим чи іншим способом протидіють Україні, забезпечують військову складову поставок в збройні сили РФ".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти